zamknij

Wiadomości

W niedzielę i poniedziałek autobusy MZK za darmo

2019-09-19, Autor: AM

Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju proponuje kierowcom samochodów bezpłatną komunikację miejską: darmowe przejazdy będą obowiązywać 22 i 23 września (niedziela i poniedziałek)

Reklama

W Polsce od 2002 roku obchodzy jest Europejski Dzień bez Samochodu. W tym roku dzień ten przypada w niedzielę 22 września, dlatego też postanowiono, że darmowa komunikacja obowiązywać będzie także w poniedziałek 23 września.

- Może z niej skorzystać osoba, która posiada przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument tożsamości. W ten sposób można ustalić, czy samochód zarejestrowany jest na osobę korzystającą z bezpłatnych przejazdów - informuje Rafał Jabłoński - pełnomocnik zarządu MZK do spraw mediów.

Kierowcy mogą podróżować za darmo wszystkimi liniami MZK przez cały dzień.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~gestskoczka 2019-09-19 16:21:37

  Dobroczyńca ten MZK – jak cholera.

  Tyle że z naszej kieszeni, bo to my, mieszkańcy miast i gmin zrzeszonych (przymusowo???) w MZK za to płacimy. MZK na swoje wydatki ma tylko co czwartą złotówkę pochodzącą ze sprzedaży biletów. Resztę pokrywają gminy z naszych pieniędzy.

  W szwajcarskim kantonie Zurych komunikacja publiczna funkcjonuje jak przysłowiowy „szwajcarski zegarek”, cytuję za Gazetą Wyborczą: „Każdy musi mieć dostęp do przystanku transportu publicznego w odległości 400 m, każde skupisko ludzi powyżej 300 osób (czy to związane z zamieszkaniem, pracą czy edukacją) musi mieć własny przystanek. Na to nakłada się częstotliwość kursowania. Tu też obowiązują jasne zasady i nie ma dowolności. I tak w miastach minimalnie może ona wynosić 15 min, a w Zurychu co do zasady wynosi 7,5 min. Dla linii komunikacyjnych poza miastami, gdzie dzienne obciążenie wynosi maksymalnie 500 osób, minimalna częstotliwość to 60 min. I rośnie wraz z liczbą pasażerów.” (…) „Co ważne, choć siatka połączeń jest bardzo gęsta, częstotliwość bardzo wysoka, a ceny biletów w porównaniu do zarobków niższe niż w Polsce, to rentowność systemu jest wyższa niż np. w Gdańsku. Stopień pokrycia kosztów systemu z biletów wynosi ok. 65 proc. (w Gdańsku w tym roku będzie to mniej niż 50 proc.).”

  A w MZK Jastrzębie rentowność ta to ok. 25 proc,

  4 0
 • ~Arteks 2019-09-22 12:30:41

  @gestskoczka - komunikacja w Szwajcarii to ideał. Ale nawet w Polsce następuje powolny rozwój tej dziedziny. Np. kolej w Polsce bardzo się zmieniła w ostatnich 5 latach. Lobbuj i domagaj się zmian bo Żory to obecnie jedno z najgorszych miast jeśli chodzi o poziom transportu publicznego w Polsce. Skoro mamy dzisiaj dzień bez samochodu - warto się zastanowić jaką alternatywę mieliby mieszkańcy Żor gdyby nagle wybuchł jakiś konflikt na Bliskim Wschodzie i dostęp do ropy byłby utrdniony, a jej ceny skoczyłyby dwukrotnie w górę...

  2 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy lekcje religii powinny być finansowane przez Kościół?
Oddanych głosów: 270