zamknij

Wiadomości

Władze Żor walczą ze smogiem: drony znów wyleciały na kontrole

2019-01-21, Autor: redakcja

Władze Żor kontynuują walkę ze smogiem w naszym mieście. W tym celu wynajęta została firma świadcząca usługi dronami, by monitorować przestrzeń powietrzną nad Żorami. Do tej pory odbyły się już trzy takie kontrole, a na luty zaplanowana jest jeszcze jedna.

Reklama

Dziś rano drony badały sytuację nad dzielnicą KleszczówkaZachód. Loty mają na celu namierzanie tzw. "kopciuchów".

Podobnie jak w innych miastach, Żory borykają się z poważnym problemem zanieczyszczenia powietrza. Dziś w nocy prognozowane jest przekroczenie norm o 901% dla PM2.5 i o 794% dla PM10.

Naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach - Andrzej Szczygieł ogłosił alert III stopnia dla naszego regionu.
 
 
Poniżej zamieszczamy pełną treść ostrzeżenia:
 
Wrażliwe grupy ludności:
- Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa)
- Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc)
- Osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Obszar objęty przekroczeniami:
- Żory.

Możliwe negatywne skutki dla zdrowia:
- Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.
- Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech.
- U osób zdrowych mogą wystąpić również podobne objawy.
- W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem
 
Zalecane środki ostrożności:
- Wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane.
- Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu.
- Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. 
Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~mlodypolak 2019-01-21 17:17:58

  Każda forma walki ze smogiem jest dobra więc popieram te działania, choć wątpię w ich skuteczność - ile osób jesteśmy w stanie w ten sposób "przyłapać"? Choć lepszy rydz niż nic, niektóre władze nie robią nic w tym temacie dlatego za to plus dla naszego Urzędu Miasta.

  18 11
 • ~pav 2019-01-21 18:05:28

  A czy sprawa palacegio sie wysypiska juz jest zamieciona pod dywan? Na prozno szukac aktualizacji na stronie urzedu

  43 1
 • ~minges 2019-01-22 08:59:31

  Dron pomoże wyłapać tych, którzy spalają odpady, nie zlikwiduje jednak problemu smogu, bo dymiący nadal będą dymić spalając węgiel, który przecież jest dopuszczony przepisami do spalania (w przeciwieństwie do mułu czy flotu, który to miał być głównym winnym całego zanieczyszczenia). Tymczasem mamy zakaz spalania mułu i flotu, a smog się nie zmniejszył. Nie w tym kierunku to powinno iść. Nie jestem ekonomistą i nie wiem jakie państwo nasze ma interesy w utrzymywaniu wydobycia węglowego, ale powinno być tak, że powinno się promować, dofinansowywać inne rodzaje ogrzewania, choćby na gaz, elektryczne, pompy ciepła, wszystko co jest nieemisyjne i tylko wtedy wg mnie walka ze smogiem przyniesie skutki. Niby są dofinansowania, programy itp. ale obwarowane przepisami, wymaganiami, parametrami - jak w tym mają się odnaleźć Ci, którzy są na bakier z przepisami czy komputeryzacją. Jasne - powie ktoś - najprościej karać i walić mandaty. Ale to nie rozwiąże problemu. Trzeba kompleksowych działań połączonych z edukacją społeczeństwa. Najbardziej bawi mnie w tej całek tragikomedii to, że póki media milczały o problemie - nikt nic nie robił. Od kilku lat problem jest nagłośniony i nagle wyrosło spod ziemi wielu obrońców czystego powietrza, które - nota bene - sami zanieczyszczają jeżdżąc samochodem (gdzie emisja jest - of course - dużo niższa niż z tzw. kopciuchów - ale jest). Państwo jak zwykle napędziło machinę medialno-podziałową i postawiła na kolejną wojenkę w społeczeństwie, dając w zamian pozory działań na rzecz ochrony powietrza. Więc moi drodzy - nie dajmy nabijać się w butelkę. W Londynie, gdzie smog zabijał ludzi w latach 50. ub. wieku, nadal występują przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń (dopiero rok temu osiągnięto pułap mieszczący się w normach WHO), mimo zakazu opału węglem i likwidacją kopalń. Niet nie mówi o tym, że na smog dodatkowo składają się warunku pogodowe, ale też zanieczyszczenia pochodzące ze spalin - przecież na Śląsku jest największe nagromadzenie i zagęszczenie środków transportu emitujących spaliny. Podsumowując, bo już tracę wątek - walka ze smogiem jest niestety picowata, a jedyne co powoduje to kolejne podziały w naszym a jakże wspaniałym społeczeństwie. Miłego dnia wszystkim :)

  19 4
 • ~jasnypieron 2019-01-22 10:29:09

  Pozwoliłem sobie skopiować i tu opublikować jeden z komentarzy na rybnik.com...."Tak nap.......cie na domki prywatne??? Byłem wczoraj(NIEDZIELA) u znajomej w żorskiej dzielnicy Rój. Znajoma zaprosiła mnie na spacer po osiedlu Gwarków, m.in. obok budynku po byłej kwk ZMP(Żory). Zwróciła mi uwagę na komin budynku, w którym działa kilkanaście firm różnych(nawet coś tam z prawem też) i jakież było moje zdziwienie kiedy z komina po dołożeniu do kociołka/pieca....zaczęło lecieć tyle dymu/pyłu, że bez problemu można by obdzielić tym dziadostwem co najmniej 5 budynków prywatnych...i jakoś prezesików tych firm to nie wzrusza...byle ich tyłeczki miały ciepełko"...sam zapytałem znajomego z tego Osiedla i....niestety potwierdził to w całości

  16 5
 • ~izi 2019-01-23 06:18:16

  "znów wyleciały" to chyba nie po polsku, bo jak coś się dzieje bardzo rzadko to używamy sformowania np.: dopiero 3 raz etc. gdy dron będzie latał np. 10 razy dziennie wydaje się, że można użyć sformowania "znów"..............

  5 2
 • ~Ireneusz Sułowicz 2019-01-23 13:39:53

  pierwszy spacer z psem około 6 rano ostatni około 23 - bukiet zapachów o tych godzinach daleki jest od fiołków. Smród palonego plastiku i innych śmieci przeplata się z typowo węglowym dymem . Na szczęście przechodzących na gaz i inne niekopcące źródła ciepła z roku na rok przybywa a smrodzą coraz mniej liczni ... użytkownicy kotłów zasypowych

  1 11
 • ~jasnypieron 2019-01-24 09:29:42

  Panie Ireneuszu:" Smród palonego plastiku i innych śmieci przeplata się z typowo węglowym dymem"....jak można się aż tak znęcać nad własnym zwierzakiem?

  8 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów?
Oddanych głosów: 507