Wiadomości
Zapnij pasy i żyj. Policja apeluje do podróżujących samochodami
Zapięte pasy bezpieczeństwa co najmniej dwukrotnie zwiększają szanse przeżycia wypadku samochodowego. Umożliwiają także lepsze wyczucie ruchów pojazdu i precyzję kierowania. Musimy pamiętać, że choć w pojeździe znajduje się kilka elementów mających wpływ na nasze bezpieczeństwo - poduszka powietrzna zabezpiecza przed urazami głowę, właściwie ustawiony zagłówek chroni szyję, a zapięty pas zabezpiecza całe ciało - to mogą one nam pomóc tylko wtedy, gdy są prawidłowo użytkowane.
W chwili zderzenia samochodu jadącego z prędkością około 50 km/h z nieruchomą masywną przeszkodą, na ludzi wewnątrz auta działa ogromna siła przeciążenia. Osoba o wadze ciała 75 kg przez moment ma „masę zderzeniową” około 3750 kg. Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się takiej sile - nieprzypięta osoba zostanie po prostu rzucona na deskę rozdzielczą albo wypadnie przez szybę. Jedyną szansą, aby tego uniknąć, są dobrze zapięte pasy bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest „przywiązanie” człowieka do fotela i utrzymanie w pozycji siedzącej w momencie zderzenia tak, aby ciało nie uderzyło w twarde elementy kabiny, ani z niej nie wypadło.
Każda osoba w samochodzie zajmująca miejsce wyposażone w pasy, powinna je zapiąć jeszcze zanim pojazd ruszy. Tak naprawdę w interesie tych, którzy siedzą z przodu jest, aby pasy zapięli również pasażerowie siedzący z tyłu. Prawa fizyki są bezwzględne dla uczestników wypadków – w momencie czołowego zderzenia, pasażer siedzący z tyłu bez zapiętych pasów, z ogromnym impetem uderzy w osobę siedzącą przed nim.
Zapinając pasy, większość z nas robi to automatycznie. Okazuje się jednak, że są kwestie, na które powinniśmy zwracać uwagę, aby zminimalizować ryzyko urazów podczas ewentualnego zdarzenia drogowego.
Pamiętajmy!
Zobacz także
- prawidłowo zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała;
- pas biodrowy powinien opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha;
- pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia - w tym celu należy dopasować górny punkt mocowania pasów bezpieczeństwa (na bocznym słupku);
- po zapięciu klamry należy naciągnąć pas piersiowy, żeby wyeliminować luzy. Pas działa tym skuteczniej, im ściślej opasuje chronioną osobę.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Antonina Pustelnik z Żor zdobywa tytuł Bursztynowej Miss Polski 2024!
27808 -
Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych. Ile takich osób jest w Żorach? (zdjęcia)
3723 -
Rajska Fala i kąpielisko Śmieszek kończą sezon
2676 -
Opróżnia mieszkania po ludzkich tragediach, zmarłych, czy meliny. Niecodzienna profesja Jakuba Kośmidera
2457 -
Nieudane zakupy 23-latki. Kobieta nie chciała zapłacić za towar
1999
Najwyżej oceniane
-
Jest akt oskarżenia przeciwko Adamowi G. Byłemu posłowi grozi 8 lat więzienia!
+5 / -0 -
Seryjny włamywacz zatrzymany. Łup chował w... lodówce
+5 / -0 -
To nie były ćwiczenia. Policjanci uratowali chłopca!
+3 / -0 -
Na mieście niszczył wiaty autobusowe, a w domu znęcał się nad rodziną. 38-latek trafił do aresztu
+4 / -2 -
Nieudane zakupy 23-latki. Kobieta nie chciała zapłacić za towar
+2 / -0
Najczęściej komentowane
-
Rajska Fala i kąpielisko Śmieszek kończą sezon
2 -
Gdy miłość "wejdzie" za mocno. 32-latka nie poradziła sobie z rozstaniem
0 -
Na mieście niszczył wiaty autobusowe, a w domu znęcał się nad rodziną. 38-latek trafił do aresztu
0 -
Wypłata "czternastek" idzie pełną parą. W piątek 6 września kolejne przelewy z ZUS
0 -
Adam G. na wolności. Były poseł wyszedł z aresztu
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert