zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Żorzanki organizują kampanię wyborczą do Sejmu Dzieci i Młodzieży

Dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 3 w Żorach biorą udział w rekrutacji do XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, której tematem przewodnim są „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”. Jakie zadanie muszą wykonać?

Reklama

W tym roku uczniowie starający się o udział w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży muszą zaplanować kampanię wyborczą posła lub posłanki do Sejmu Ustawodawczego lub Sejmu I kadencji z uwzględnieniem środków przekazu dostępnych w latach 1919-1922.

Kinga ŁatkaKaja Szańska z SP nr 3 w Żorach zdecydowały, że przybliżą sylwetkę posła, wielkiego Ślązaka i Polaka - Wojciecha Korfantego, patrona Gimnazjum nr 2 w Żorach, w którym we wrześniu 2016 roku rozpoczęły edukację. Dziewczęta postanowiły wykorzystać materiały archiwalne z czasów nadania imienia szkole, by jak najlepiej przygotować się do realizacji zadania konkursowego. W ramach działań obejmujących przygotowanie kampanii planują posłużyć się ankietą, sondą uliczną oraz wywiadami z lokalnymi politykami i władzami miasta, by skutecznie zaplanować akcję promującą sylwetkę Wojciecha Korfantego. Hasłem przewodnim kampanii będą jego słowa: „Polska to wielka Rzecz i musicie być dumni, że jesteście Polakami”.

Działania Kingi i Kai wspierają: Piotr Kosztyła - przewodniczący Rady Miasta Żory, Julia Krosny - radna Młodzieżowej Rady Miasta Żory i posłanka XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz Anita Morońska - radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego i posłanka XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Organizatorem XXIV sesji SDiM jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~Wiktoria Szmelich 2018-04-06
  18:35:16

  Pomysł totalnie skopiowany od licealistek z miarki. Jako przyszłe posłanki powinnyście być fair wobec innych a same sobie zaprzeczylyscie waszej wiarygodności. To już nawet nie jest dno, a 100 m pod mułem

 • ~Yamahaki Ki 2018-04-06
  18:37:22

  39 15

  Z tego co mi wiadomo to projekt o Wojciechu Korfantym w ramach Sejmu Dzieci i Młodzieży realizują już inne uczennice z Żor, jest o tym projekcie dosyć głośno. Wydaje mi się, że wasz projekt jest skopiowaniem projektu juz realizowanego. Niestosowne jest robienie plagiatu w ramach tak ważnego wydarzenia jakim jest Sejm Dzieci i Mlodziezy. Poinformuje rowniez Julię i Patrycję o tym co robicie, zapewniam, że coś z tym zrobią.

 • ~Yamahaki Ki 2018-04-06
  18:38:28

  18 12

  Wedlug mnie dziewczyny powinny poinformowac organizatora o waszym plagiacie, wstydzcie się.

 • ~Mateusz Ogiela 2018-04-06
  18:41:14

  23 10

  Kampania swietna, szkoda ze nie wasza ;)

 • ~Ewa Topola 2018-04-06
  18:45:42

  17 11

  Splagiatowany pomysł Julki i Partycji z Miarki, nic fajnego nowego nie zrobiłyście

 • ~Maria Maria 2018-04-06
  18:58:52

  42 12

  Pomysł podobny a wręcz skopiowany od uczennic miarki. Brak własnej inicjatywy i twórczości :(

 • ~Zuza Gryczyńska 2018-04-06
  19:02:26

  22 12

  Fajny pomysł ale niestety nic nie ma w nim nowego. Jest to skopiowane od dziewczyn z Miarki. Powinniście świecić przykładem a nie na sam początek swojej „kariery” plagiatować innych. Jest to trochę nie fair.

 • ~Aleksandra Kita 2018-04-06
  19:05:23

  13 12

  Plagiat! Żenada

 • ~Edyta Koperwas 2018-04-06
  19:41:06

  13 11

  Uważam ze ten plagiat nie jest warty uwagi powinno się pracować na siebie nie używając pomysłów ludzi kreatywnych ludzi z głowa. Kopiowanie zdolnej uczennicy i używanie jej słów i pomysłów zaniża wasz poziom jak i osób czy tez stowarzyszenia które reprezentujecie. Dziękuje za uwagę

 • ~Anna Nowak 2018-04-06
  19:44:02

  Pomysł na wasz projekt jest w 100% identyczny, jak ten od uczennic z miarki. Zachowanie to budzi we mnie ogromny niesmak i zażenowanie, bowiem na tak ważnym wydarzeniu, jakim jest Sejm Dzieci i Młodzieży, takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Uważam także, że jako istoty myślące, nie powinniście tak postępować, gdyż skopiowanie czyjeś ciężkiej pracy, jest wręcz czynem haniebnym i nagannym. Na przyszłość polecam skorzystać z własnej inwencji twórczej.

 • ~Kaja Szańska 2018-04-06
  20:17:54

  Nie rozumiem skąd taka fala hejtu. Zadaniem konkursowym było wybranie posła do II RP. Po długich ustaleniach stwierdziliśmy, że najlepszą osobą do zaprezentowania w tym projekcie będzie Wojciech Korfanty. Wybraliśmy go ponieważ jest on patronem naszej szkoły + walczył za Śląsk, na którym mieszkamy. Pod jakim aspektem nasza praca jest skopiowana ? Absolutnie nie braliśmy ŻADNEGO pomysłu od dziewczyn z miarki. Dowiedzieliśmy się o tym, ze też wybrali tę osobistość jakiś czas później po dokonaniu naszego wyboru. Plagiatem jest skopiowanie cudzego utworu - proszę o pokazanie, w którym miejscu praca została skopiowana.
  Dodatkowo pragnę dodać, że zarówno my jak i dziewczyny z miarki mamy szansę odnieść sukces - w regulaminie SDiM nie ma wzmianki o tym, że nie mogą wybrać 2 prace przedstawiającego tego samego posła. Ja osobiście życzę powodzenia naszej "konkurencji" - fajnie by było, gdyby wygrały 2 grupy z Żor (a jeśli dziewczyny się angażują tak samo jak my, a może i bardziej, to jest to mocno prawdopodobne). Pozdrawiam :D ! (jeśli ktoś by chciał się o coś dopytać proszę śmiało pisać na mój FB - odpowiem na wszystkie pytania)

 • ~Justynka Lomania 2018-04-06
  20:31:28

  19 34

  Ludzie, naprawde? Dziewczyny sie starały, bardzo duzo pracy poszlo na przygotowania, a co z tego wyniklo? Wszyscy oskarżają je o plagiat. Spróbujcie postawić się na ich miejscu, gdzie wpadną na pomysł, który jakimś cudem okazuje się być podobnym do innego, ale nie, przecież ukradły ten pomysł, 100% nieoryginalne..
  Skoro to plagiat, pokażcie mi dowody.

 • ~ 2018-04-06
  22:05:26

  6 54

  te dziewczynki powinne byc zamkniete w chlewie. Kto to widzial!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Moja cura to juz ma pul roku i sie lepiej zahowuje. MA SA KRA!!! DZOWNIE NA POLICJE!!!

 • ~ 2018-04-06
  22:07:00

  11 16

  Jestescie z siebie dumne? Plagiat, plagiat i jeszcze raz plagiat! Plagiat do szescianu!

 • ~Barbara Zawartka 2018-04-06
  22:12:10

  17 15

  Hmmm, skoro dziewczyny tak to rzekomo plagiatują i kopiują, to dlaczego artykuł jest poświęcony właśnie im??? Powodzenia dziewczęta!:)

 • ~wasz plagiat to żenada 2018-04-09
  12:47:59

  9 13

  Moja nazwa loginu jest definicją Waszej twórczości.

 • ~Mona 2018-04-09
  14:51:31

  25 13

  Wszystkim bezpodstawnie oskarżającym Kaję i Kingę o rzekomy plagiat polecam zapoznanie się z art. 212 Kodeksu karnego cyt.:

  „Art. 212. § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

  § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 • ~Julka Wiktoria Niżnik 2018-04-10
  16:23:01

  Cześć dziewczyny - Kaja i Kinga! Jest mi szalenie przykro za całe zamieszanie jakie powstało w związku z projektami realizowanymi przez Wasz i mój zespół w ramach SDiM 2018 :( Z pewnością górę wzięły emocje, równie dobrze taka sytuacja mogła spotkać mnie i Patrycję, nie wiem jak byśmy się wtedy zachowały i czuły. Uważam, że duży wpływ na zachowanie wszystkich miał zbieg okoliczności - pojawiłyście się ,,w mediach" (powyższy artykuł) z projektem o Wojciechu Korfantym po publikacji naszego filmu na YouTube, który przedstawiał wszystkie nasze działania. Wasze działania były przez wielu potraktowane jako łudząco podobne do naszych, co nie świadczy o tym, że skopiowałyście nasz pomysł, czy, jak to niektórzy nazwali, dokonałyście plagiatu. Jeżeli coś jest podobne to nie znaczy, że jest takie samo. No cóż, emocje emocjami ale zapomnijmy o tym. Mam trochę pretensji do siebie, że umieściłam ten film kilka dni przed upływem terminu, a nie parę godzin - tak jak to zrobiła większość uczestników. Mój film momentalnie miał kilkaset wyświetleń i nie wykluczone, przynajmniej w moim mniemaniu (może błędnym), że był on inspiracją do stworzenia na jego podstawie własnego projektu. Ponieważ emocje opadły, proponuję Wam, abyście umieściły obok linku do mojego filmu: https://youtu.be/0K3tACU6JAY link do filmu Waszego, wówczas wszyscy w jednym miejscu będą mogli zobaczyć prace dwóch zespołów z Żor, które mają ich doprowadzić na salę plenarną w Warszawie, ponadto wszyscy będą mieli możliwość zobaczyć film o Korfantym, co przyczyni się do rozsławienia go jako wielkiego Ślązaka i Polaka, a zarazem kibicować obu zespołom, aby dostały się na obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży do Warszawy 1 czerwca. Publikacja filmów w jednym miejscu jest wsparciem jednej ekipy przez drugą w drodze do sukcesu. Umieszczenie filmików to uspokojenie atmosfery i zażegnanie powstałych nieporozumień.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 83