Wiadomości
Liczba mieszkańców Żor: rośnie czy maleje?
Na koniec 2020 roku w Żorach na pobyt stały i czasowy było zameldowanych 59 888 osób. To oznacza, że mieszkańców jest mniej niż 10 lat temu. Władze miasta posługują się jednak innymi danymi, z których z kolei wynika, że żorzan z roku na rok jest coraz więcej! Jak to wyjaśnić?
Żory: coraz mniej zameldowanych
W 2010 roku na pobyt stały i czasowy zameldowanych w Żorach było 61 989 osób. Pięć lat później – w 2015 roku było nas już 60 447. A na koniec minionego roku miasto liczyło 59 888 mieszkańców. To oznacza, że w przeciągu dekady ubyło 2101 mieszkańców.
To nieznacznie pokrywa się z prognozą demograficzną Głównego Urzędu Statystycznego przygotowaną w 2013 roku. GUS zakładał, że w 2015 roku Żory będą liczyć 61 590 mieszkańców, a w 2020 roku – 60 161. Prognoza opierająca się na metodologii związanej z płodnością i migracją zakładała, że z roku na rok będzie nas coraz mniej - w 2050 Żory miałyby liczyć już 47 239 mieszkańców.
Zobacz także
Władze Żor: mamy przypływ mieszkańców
Władze miasta podkreślają jednak, że te prognozy nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. I posługują się innymi danymi z których wynika, że:
- Żory są w województwie śląskim jedynym miastem na prawach powiatu, gdzie liczba ludności rośnie, a nie maleje – podkreśla Waldemar Socha, prezydent miasta.
I jak dodaje:
- Naszym atutem jest na pewno znakomita lokalizacja, ale nie tylko. Mamy dobry układ komunikacyjny, atrakcyjne działki budowlane, stale budujemy szkoły i przedszkola, a nasi mieszkańcy mają gdzie pracować z uwagi dużą ilość miejsc pracy w różnych branżach. Miasto mocno zaangażowało się też w budowę mieszkań na wynajem.
>>czytaj również: Waldemar Socha: namawiają mnie, bym kandydował na kolejną kadencję
Jak to wyjaśnić?
Mianowicie, żorscy urzędnicy podają dane Głównego Urzędu Statycznego. Na tej podstawie faktycznie można wysnuć wniosek, że z roku na rok jest nas coraz więcej. Zobaczcie:
-
rok 2017: 62 243,
-
rok 2018: 62 456,
-
rok 2019: 62 472 (nie ma jeszcze danych dotyczących 2020 roku)
Skąd te rozbieżności? To proste:
- Nie wszyscy mieszkańcy są zameldowani. Tak się dzieje u nas i w innych miastach. Mamy napływ osób z zagranicy, dużą społeczność ukraińską. Te liczby regularnie rosną – zauważa Adrian Lubszczyk, kierownik Biura Promocji Kultury i Sportu.
Które dane są bardziej wiarygodne?
Socjolog miast prof. Tomasz Nawrocki z Uniwersytetu Śląskiego uważa, że bliższe rzeczywistości i bardziej miarodajne są dane podawane przez GUS. Zwraca bowiem uwagę, że młode pokolenie podchodzi luźno do obowiązku meldunkowego i mnóstwo osób tego obowiązku nie dopełnia.
Przy okazji rozmowy w programie "Dziękuję, nie słodzę" na temat depopulacji Rybnika potwierdza, że Żory czerpią korzyści z lokalizacji miasta – błyskawicznego dojazdu do Katowic czy Gliwic.
Tak na marginesie, profesor zaznacza też, że jeśli miałby wybór miejsca zamieszkania to bez zastanowienia padłoby na Rybnik, który określił miastem z duszą. Całą rozmowę możecie zobaczyć tutaj:
Tagi: depopulacja miasta, demografia Żory, liczba mieszkańców Żory, meldunek Żory, Waldemar Socha, Adrian Lubszczyk, Tomasz Nawrocki
Zobacz także
Komentarze (3):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
-
Mam 71 groszy na koncie i chcę żyć - mówi przedsiębiorca z Żor i otwiera Gryfną Lamę dla klientów
+549 / -19 -
Pierwsi klienci i kontrolerzy odwiedzili dziś Gryfną Lamę!
+67 / -10 -
Jego pasją są oldschoolowe rowery. Teraz szuka informacji o fabryce w Żorach
+50 / -0 -
Blisko 7 tys. zł wróciło do właściciela
+31 / -1 -
Szpital w Żorach ma nowy oddział OIOM
+25 / -0
Najczęściej komentowane
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~jasnypieron 2021-01-20 10:01:59
Tak pół żartem, pół serio panie profesorze, panie urzędniku: jak się człowiek urodzi, to przybywa, jak człowiek umrze, to ubywa, jak się ktoś wyprowadzi, to ubywa, a jak się ktokolwiek przyprowadzi, to...przybywa. I po co tyle socjologicznych opracowań?
~pav 2021-01-20 10:12:41
-2000 w 10 lat to chyba nie najgorzej biorac pod uwage emigracje mlodych i wyjazd emerytow gorniczych w rodzinne strony. Zastanawiajace jest to, ze w ciagu ostatnich lat w Zorach zbudowano tysiace domow jednorodzinnych a Baranowice, Kleszczow, Osiny, Rowien, Roj, Folwarki itp juz dawno przestaly byc wsiami jakimi byly jeszcze 20 lat temu. Wyglada na to , ze stare blokowiska powinny swiecic pustostanami bo skoro w Zorach mieszkancow nie przybylo a liczba mieszkancow jest podobna tzn ze polowa ludzi uciekla z osiedli skoro jest tyle nowych domow??
~Grzegorz Radwanski 2021-01-21 09:05:17
Jak się uwzględnia Ukrainców to na pewno przybywa.