zamknij

Wiadomości

NIK: nieprawidłowości przy budowie żłobka w Żorach

2019-03-15, Autor: Jakub Madzia, Wacław Wrana

Najwyższa Izba Kontroli wykryła szereg nieprawidłowości przy budowie żłobka w Żorach. Z wnioskami przeprowadzonej kontroli nie zgadza się prezydent miasta - Waldemar Socha. 

Reklama

Najwyższa Izba Kontroli w 2018 roku skontrolowała sposób w jaki Urząd Miasta Żory przeprowadził rozbudowę Miejskiego Żłobka na Osiedlu Sikorskiego.

Kontrolerzy NIK przy realizacji inwestycji wykryli 9 nieprawidłowości:

1. W trakcie realizacji inwestycji, prezydent ustnie zaakceptował zmiany w koncepcji rozbudowy żłobka. Zmiany dotyczyły m.in. zwiększenia powierzchni użytkowej (o 38,7%) i kubatury budynku (o 51%). Zdaniem kontrolerów NIK-u to istotne zmiany i tym samym prezydent naruszył Prawo zamówień publicznych.

2. W zamówieniu na dostawę i montaż wyposażenia żłobka Kierownik Referatu Inwestycji nie wskazał, że zamawiane produkty powinny być bezpieczne i posiadać certyfikaty użytkowania w placówkach oświatowych.

"Znaczna część wyrobów, m.in. zestawy metalowych sztućców, ołówki, nożyczki, pędzle, niektóre zabawki i akcesoria, zgodnie z katalogowymi informacjami wykonawcy, nie nadawała się dla dzieci w wieku poniżej 3 lat ze względu na ryzyko skaleczenia, zadławienia lub występowania drobnych elementów" - czytamy w raporcie NIK-u. Zdaniem kontrolerów, zbyt ogólny opis zamówienia mógł utrudniać uczciwą konkurencję.

3. Komisje przetargowe urzędu miasta nie zweryfikowały oświadczeń wykonawców o przynależności do grupy kapitłowej (wymaga tego ustawa o ochronie konkurencji i konsumenta)

4. Wartość zamówienia na zaprojektowanie i rozbudowę żłobka nie została rzetelenie oszacowana przez jednego z pracowników Referatu Inwestycji, gdyż do wyliczeń przyjęto powierzchnię mniejszą o 4 metry kwadratowe od ustalonej w „Analizie rozwiązań funkcjonalnych i konstrukcyjnych rozbudowy żłobka...”

5. Urząd miasta nie wyegzekwował od wykonawcy kary umownej w wysokości 18 tys. złotych za nieprzedstawienie zamawiającemu umów z podwykonawcami.

6. Żorscy urzędnicy odebrali bez uwag całość wyposażenia dla żłobka pomimo tego że wykonawca nie dostarczył wymaganej prawem dokumentacji i certyfikatów dotyczących sprzętu.

7. Dokumentacja powykonawcza inwestycji nie została odebrana rzetelnie przez pracowników Referatu Inwestycji pełniących funkcje inspektorów nadzoru inwestorskiego.

8. Zdaniem kontrolerów, prezydent Socha podpisując ugodę z wykonawcą na kwotę 150 tys. zł przekroczył zakres upoważnienia wynikający z uchwały budżetowej miasta.

9. Prezydent, pomimo ciążącego na nim obowiązku, nie poinformował Wojewody Śląskiego o zaakceptowaniu zamiennej koncepcji projektowej rozbudowy żłobka (Wojewoda był stroną umowy o dofinansowaniu żłobka).

We wnioskach z kontroli NIK zobowiązał prezydenta do:

1. wyegzekwowania kar umownych od wykonawcy,

2. uzyskania dokumentacji technicznej wyposażenia żłobka,

3. do skorygowania sprawozdania z realizacji inwestycji przedstawionego Wojewodzie.

Prezydent Żor - Waldemar Socha nie zgodził się z uwagami i wnioskami zawartymi w wystąpieniu pokontrolnym.

- Prezydent Miasta Żory nie zgadza się z uwagami i wnioskami NIK, wobec czego odmówiono podpisania protokołu pokontrolnego i wniesiono do niego zastrzeżenia. Informujemy również, że zgodnie z zaleceniem NIK, kary umowne zostały naliczone, a Wykonawca został wezwany do ich zapłaty. Zapłata nie została dokonana w wyznaczonym terminie. Obecnie trwa procedura wyegzekwowania należności - powiedziała nam pełnomocnik prezydenta, Anna Ujma.

Przemysław Witek - rzecznik prasowy Delegatury NIK w Katowicach tłumaczy, że wystąpienie pokontrolne z 12 października 2018 roku jest "prawomocne" i ostateczne.

Potwierdza, że żorski magistrat jak dotąd w pełni wywiązał się z realizacji drugiego wniosku pokontrolnego (uzyskania dokumentacji technicznej wyposażenia żłobka). 

- 27 lutego 2019 r. Delegatura NIK wystąpiła do Prezydenta Miasta z prośbą o przekazanie dodatkowej informacji o bieżącej realizacji pierwszego i trzeciego wniosku pokontrolnego NIK. Do chwili obecnej (13 marca 2019 r. ) nie wpłynęła odpowiedź Prezydenta Miasta - informuje Przemysław Witek.

Oceń publikację: + 1 + 48 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~Grzegorz Tomaszek 2019-03-15
    22:52:22

    126 8

    Jak dobrze, że mamy tak wspaniałego prezydenta, tak obeznanego we wszystkim, że nawet z najwyższą izbą kontroli się nie zgadza :d

  • ~nonsens 2019-03-17
    09:56:37

    21 4

    O niekompetencji tej władzy wiemy wszyscy i nic nas nie zdziwi ale jeśli tu NIK doszukal się 9 nieprawidłowości to ile ich będzie w przypadku budowy bloków? 20? 40?

  • ~gestskoczka 2019-03-17
    12:13:11

    8 17

    @nonsens = NONSENS

    Zastanów się co piszesz – pisząc: „O niekompetencji tej władzy wiemy wszyscy i nic nas nie zdziwi ...”

    Masz mieszkańców Żor za idiotów? Władza to prezydent i radni. Ktoś na nich głosował. „Wszyscy”, to również ci, co na nich głosowali. Wiedzieli że są niekompetentni, a głosowali?

    To prawda, wyborcy wiedzieli że radni prawie na każdej sesji zatwierdzają zaciągnięcia kredytów na różne pierdoły, piszę „pierdoły” bo nie wiem na co oni biorą kredyty również w moim imieniu. Ja za chwilę kopytami trzasnę i zakopią mnie na Rybnickiej, ale moje dzieci i wnuki będą musieli spłacać te pieprzone kredyty wraz z odsetkami, a też nie wyrażali zgody na ich zadłużanie.

    Ja nie wiem, czy ta władza jest kompetentna czy nie, żaden z obecnych radnych nie ma mojego poparcia (prezydent dostał mój głos w II turze). Przeczytałem o tych nieprawidłowościach według NIK, i uważam je za biurokratyczne kapiszony. Moim zdaniem najpoważniejszy zarzut (nr 5) o 18 tysiącach, powinien być dokładnie sprawdzony, i tyle.

  • ~Adalbert 2019-03-17
    20:10:51

    19 3

    Wcześniej czy później "bloki" i trochę żorskiego majątku przejmą banki. Oczywiście nie wpłynie to na zmianę władzy przy kolejnych wyborach. No chyba, że wejdzie komisarz.

  • ~Adam Wryński 2019-03-21
    10:41:29

    4 10

    Oj NIKowcy... jak przeżyje się kilka kontroli NIK wtedy można się wypowiadać. Z drugiej strony nawet jeśli coś i ma to pokrycie w stanie faktycznym, to po to jest kontrola, żeby wskazać błędy na których można się uczyć i nie popełniać ich w późniejszym czasie. Nie mylą się tylko ci którzy nic nie robią. Druga sprawa to zanim zaczniemy oceniac to trzeba chyba najpierw się zapoznać z materiałem będacym przedmiotem kontroli a nie polegać tylko na raporcie kontrolerów.

  • ~nonsens 2019-03-21
    13:41:42

    8 3

    @ArturWrynski a jeśli ktoś mało robi a ciągle się myli? Mały żłobek i tyle nieprawidłowości. To nawet ludzie którzy pracują społecznie nie robią tyłu błędów ile władze tego miasta.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?




Oddanych głosów: 1069