zamknij

Wiadomości

Śląskie echa po krwawym referendum w Katalonii. Jest stanowisko RAŚ

2017-10-02, Autor: bf

Miniona niedziela zapisała się jako „krwawa” w historii Hiszpanii. W Katalonii doszło do starć pomiędzy policją, a wyborcami biorącymi udział w referendum niepodległościowym. Głos zabrał Jerzy Gorzelik z Ruchu Autonomii Śląska, który również dąży do usamodzielnienia się naszego regionu. Chce w ten sposób zwrócić uwagę na pewne analogie dotyczące Katalonii i Śląska.

Reklama

Jak pisze Jerzy Gorzelik, przewodniczący zarządu Ruchu Autonomii Śląska - referendum niepodległościowe, przeprowadzone 1 października 2017 roku, stanowi konsekwencję rozczarowania części katalońskiej społeczności ograniczeniami regionalnej autonomii i demonstrowanego przez rząd w Madrycie braku woli dialogu. - Inaczej niż Kraj Basków, korzystający z daleko idącej finansowej niezależności od władz centralnych, Katalonia pozbawiona została instrumentów łagodzenia skutków kryzysu ekonomicznego. W efekcie mieszkańcy regionu winą za jego przebieg i skalę obarczyli Madryt, co spowodowało wzrost nastrojów niepodległościowych – czytamy w stanowisku przedstawionym przez RAŚ.

Zdaniem Jerzego Gorzelika wysłanie do regionu sił policyjnych potwierdza brak woli dialogu i wejście na drogę konfrontacji. Świat obiegły zdjęcia starć na ulicach katalońskich miast. - Obrazy te długo budzić będą emocje, utrudniając porozumienie między stronami sporu. Powstrzymanie eskalacji konfliktu nie wydaje się możliwe bez ingerencji międzynarodowej – czytamy w komunikacie.

Jak dalej wskazuje przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, hiszpański rząd na próbę realizowania prawa do samostanowienia przez społeczność katalońską w drodze demokratycznego głosowania zastosował wobec niej szereg represji niedopuszczalnych we współczesnych państwach demokratycznych. - Nie przez przypadek dziś miejscem konfrontacji jest zależna finansowo od władz centralnych Katalonia. Pat w relacjach między Barceloną a Madrytem dowodzi, że sporów między państwami Unii Europejskiej a zbuntowanymi prowincjami nie można traktować jako wewnętrznej sprawy tych państw, narażonych na pokusę użycia siły wobec swych obywateli. Wspólnota europejska powinna wypracować zasady i procedury rozwiązywania podobnych konfliktów. Jej obojętność wobec siłowego tłumienia dążeń Katalończyków do samostanowienia odbierana będzie jako wyraz słabości i pogłębi kryzys zaufania wielu Europejczyków do instytucji unijnych – podkreśla Jerzy Gorzelik.

RAŚ oczekuje od władz RP, że te twardą staną w obronie zasad demokracji, stanowiących jeden z fundamentów Unii Europejskiej.

Ruch Autonomii Śląska również dąży do usamodzielnienia się naszego regionu od reszty kraju. Postuluje też wprowadzenie w Rzeczypospolitej Polskiej silnych, autonomicznych województw, które będąc niezależne finansowo od władzy centralnej, samodzielnie decydowałyby o własnych sprawach.

Zgadzacie się z takimi postulatami? Czy na terenie naszego regionu też powinno zostać przeprowadzone referendum?

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~luxveritatis 2017-10-02 14:26:19

  Pan Gorzelik chyba zapomniał o co walczyli Ślązacy w trzech powstaniach. Dla dorwania się do koryta bredzi o usamodzielnieniu.

  21 9
 • ~Soh 2017-10-02 17:37:17

  Trzeba pogratulowac panu Gorzelikowi ze probuje przywrocic godnosc,wiare w Slask - dzisiaj Slask juz jest mocno delikatnie mowiac "przeinaczony" nawet sami slazacy zapomnieli albo nie wiedza kim sa...Trzeba wierzyc ze przebudzenie i przyjdzie ale tylko edukacja moze to zmienic. Polecam przeczytac dobre ksiazki o Slasku bez tej propagandy z niemiec czy polski ktora miala sie bardzo mocna przed powstaniami. Powstania byly ale tylko idiota moze napisac ze walczyli w nich sami slazacy to byla niezly przekret badz inaczej mowiac skok na czarne zloto. No ale z ekspetami sie nie dyskutuje. Pozdro ludkowie dobrej i zlej zmiany :)

  9 16
 • ~gestskoczka 2017-10-02 17:58:22

  Arogancja i oderwanie rządu bujającego w obłokach od społeczności lokalnych daje krwawe efekty. I to nie tylko w PRL czy Hiszpanii. Rządy wszystkich państw mają narzędzia (per fas et nefas) do sterowania takimi wydarzeniami jak to referendum niepodległościowe w Katalonii.

  Rząd RP też pokazał że nie liczy się z wolą ludzi – na razie pokojowo – mam tu na myśli centralną dekomunizację i zmuszanie lokalnych społeczeństw do z góry narzuconych swoich wzorców historycznych. ONYCH nie interesuje czy mieszkańcy chcą pozbyć się pamięci o Jerzym Ziętku, Edwardzie Gierku czy w przypadku Żor Augustynie Biskupie. ONI nakazują wymazania tych ludzi ze świadomości społecznej!

  To co proponuje pan Gorzelik, to mnie średnio interesuje. Co mi za różnica, czy żorskie podatki pójdą do Warszawy czy do Katowic? Żorskie podatki w całości, łącznie z PWD (vat), czy POD (pit) powinny w całości zostać w gminie, a gmina Żory do centrali powinna przesłać kwotę wyliczoną (dla wszystkich gmin jednakowy wzór) zależną od powierzchni i zamieszkałej ludności. Centralizm ma to do siebie że stolica zawsze żyje kosztem prowincji. Wiedzą to dobrze w Częstochowie i Bielsku-Białej domagając się własnych województw. Ja poparł bym RAŚ, gdyby domagali się autonomii finansowej i gospodarczej gmin.

  Kilkaset osób rannych w Katalonii pokazuje jaka jest demokracja w Hiszpanii, gdzie dostępu do lokali wyborczych bronili policjanci z całej Hiszpanii. Demokracja jest wprost proporcjonalna do decentralizacji. Im większa jest władza centralna, tym większy zamordyzm.

  10 13
 • ~Arteks 2017-10-02 19:09:01

  @luxveritatis - problem w tym, że powstania śląskie są trochę wyolbrzymione przez propagandę PRL. Czytałem obiektywne wspomnienia jakiegoś generała który skarżył się, że w jego oddziele często dochodziło do konfilktów między Zagłębiakami, a Krakusami... Szkoda, że nie wyjaśnił co ci najemnicy robili w podobno "śląskich" powstaniach. To nie może dziwić dlatego, że większość mieszkańców niemieckiego Śląska doceniało dobrobyt jaki zaistniał właśnie dzięki głównie niemieckiemu kapitałowi. @gestskoczka - część pieniędzy musi iść do centrali na cele ogólnopaństwowe i społeczne. Ale też się zastanawiam dlaczego miasta nie mają udziału w jakichś podatkach obrotowych typu VAT czy dlaczego nie ma podatku handlowego od działalności handlowej przedsiębiorstw który zasilałby samorządy? RAŚ ma trochę racji, chociaż z drugiej strony to co dzieje się w Katalonii to przesada. Przecież ten region ma autonomię! Po co tworzyć kolejne państwo?

  8 14
 • ~luxveritatis 2017-10-03 07:18:19

  Arteks skąd wiesz, że obiektywne? "Jakiegoś generała" no proszę Cię. poczytaj troszkę książek Jana Delowicza. Jacy najemnicy?? W powstaniach Listopadowym i Lutowym też byli najemnicy? Obrażasz ludzi, którzy za POLSKĘ przelewali krew. Później ci sami najemnicy walczyli w '39.? Zauważ, że Gorzelikowi chodzi tylko o posadę i mami tymi populistycznymi hasłami jak krwiopijcza jest Warszawa.

  13 4
 • ~jasnypieron 2017-10-03 10:24:33

  arteks-ie "wszechwiedzący: czyżby na rybnickim forum nie chcieli już z tobą dyskutować, że musisz przyłazić tu i tu wypłakiwać swoje żale? Czy jednak na żorskim forum jest nas mniej, ale komentujemy wydarzenia rzetelnie?!!! Bo jedynie komentarze negatywne wywołujesz ty sam!!!

  6 4
 • ~Arteks 2017-10-03 11:18:26

  @jasnypieron - wy macie taką wiedzę, że niedawno daliście się nawet nabrać na tytuł gospodarnych Żor w sytuacji kiedy miasto ma zadłużenie powyżej 200 mln i... totalny brak inwestycji. Przyda wam się na forum ktoś rzetelny kto otworzy oczy niektórym mieszkańcom na problemy o których wasze władze nie chciałyby informować. @luxveritatis - no a sam odpowiedz co na Śląsku robili ludzie z Zagłębia, Łodzi czy Krakowa? Czy to były więc powstania śląskie czy... też inspirowane i kierowane z Warszawy, a nie ze Śląska? Moje informacje pochodzą z "Dziennika żołnierza pociągu pancernego Ślązak - Lew. III powstanie śląskie w oczach ochotnika z Krakowa". Ale takich opowieści jest wiele tylko one są niewygodne i sprzeczne z oficjalną linią historyczną, że Ślązacy masowo wystąpili przeciwko Niemcom. Powstania Śląskie to nie to samo co Powstanie Listopadowe czy Warszawskie które były ewidentnym ruchem przeciwko okupantom. Ale na Śląsku nie było żadnego okupanta, a miejscowym żyło się dostatnio.

  5 14
 • ~jasnypieron 2017-10-03 11:57:20

  no tak arteksie jeszcze zacznij nam wmawiać o superpatriotycznym rozkazie-geście dowódców AK, którzy posłali na pewną śmierć tysiące ludzi(W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli....)

  3 6
 • ~gestskoczka 2017-10-03 13:02:56

  @Arteks, ja napisałem w swoim powyższym komentarzu, cytuję: „gmina Żory do centrali powinna przesłać kwotę wyliczoną (dla wszystkich gmin) zależną od powierzchni i zamieszkałej ludności.”

  Nie wiem czy miasta mają udział w PTU (vat), ale mają udział w podatku dochodowym od osób prawnych (cit). Natomiast metropolia (Katowice i okolice) ma zagwarantowany ustawą udział w dochodzie z podatku POD (pit) w wysokości 5%.
  [W pierwszym komentarzu napisałem błędnie polski skrótowiec podatku od towarów i usług. Powinno być PTU, nie PWD – w Polsce nie wiedzieć czemu bardziej funkcjonują angielskie skrótowce VAT, PIT, CIT]

  Piszesz że RAŚ ma trochę racji. Każdy ma trochę racji, jeden więcej drugi mniej. RAŚ chce autonomii dla Śląska – taki jest odbiór w innych regionach Polski – a to innych kole w oczy. Natomiast co się dzieje w Katalonii to wcale nie przesada, a wyrachowana gra. Katalonia to 20-25% dochodu Hiszpanii, gdyby powstało państwo Katalonia, Hiszpania byłaby jeszcze biedniejsza. Wracając na własne podwórka, gdyby tak policzyć, ile Żory, Rybnik i inne miasta przekazują pieniędzy do Warszawy, a ile otrzymują z powrotem... , gminy bogatsze przekazują znacznie więcej niż otrzymują z powrotem – to jest normalne w tej anormalności. PiS walczy z komuną wymyśloną, ale komuna faktyczna, to, że centrala zabiera wszystkim z mocy prawa (centrali), a potem trochę dzieli i trochę ochłapów rzuca, to według ONYCH nie komuna, to czyste dziel i rządź (divide et impera).

  0 7
 • ~azan3 2017-10-03 17:10:27

  Nie powinieneś Arteksie wypowiadać się w sprawach, na których się nie znasz. może i jesteś specjalistą od komunikacji, ale nie od historii. Uważasz, że po przeczytaniu jednej książki znasz obiektywną prawdę? Poza tym znowu zaczynasz obrażać ludzi i pokazywać swój egocentryzm, pychę i arogancję. Uważasz się, ze jesteś nam potrzebny jako "rzetelny ekspert". Dziekujemy, my nie potrzebujemy takiego "rzetelnego eksperta" Za to ty potrzebujesz rzetelnego lekarza. Pozdrawiam

  7 4
 • ~Arteks 2017-10-04 10:29:16

  @azan3 - nie mów mi co powinienem. Ja przynajmniej jak już się wypowiadam to merytorycznie i nikogo nie pouczam. A ty bawisz się w moralizatora mimo, że sam wiele razy obrażałeś. Czasami jest tak, że ten kto komuś coś zarzuca - sam postępuje gorzej. I tak jest właśnie w twoim przypadku. Zero treści - masa hejtu.

  3 8
 • ~m5 2017-10-04 12:10:13

  "Arteks 2017-10-03 11:18:26
  @jasnypieron - wy macie taką wiedzę (...)"

  ~jasnypieron - do pierona jasnego to ilu 'was' jest, że Arteks zwraca się w liczbie mnogiej?

  3 1
 • ~jasnypieron 2017-10-04 13:50:06

  m5....my tu na Górnym Śląsku tak podkreślamy szacunek dla kogoś...i jak widać nawet takiego gorola można przyuczyć.....

  2 2
 • ~azan3 2017-10-04 18:25:57

  Arteksie wracaj w podskokach do Rybnika. Nie zawsze wypowiadasz się merytorycznie a często głupio. Po drugie masz rację obrażam, ale tylko ciebie , bo zasłużyłeś. A jeśli zarzucasz mi zero treści to zadam ci dwa pytania. jak odpowiesz na nie prawidłowo, to pogadamy merytorycznie.
  Czy wiesz, jak długo Śląsk był polski licząc od początku naszej państwowości? Czy wiesz, co kochani Niemcy zrobili z powstańcami w 1939?
  Nie zgadzam się z tobą, że Niemcy nie byli okupantami na Śląsku

  5 0
 • ~db 2017-10-05 10:21:49

  luxveritatis
  Nie martw się o wiedze Gorzelika dotyczącą Powstań bo akurat on posiada chyba największą wiedzę dot. Śląska spośródk wszystkich polityków. Jeśli masz mu coś do zarzucenia, możesz śmiało z nim rzeczowo podyskutować. Jestem pewny, że Ci odpisze.

  3 3
 • ~luxveritatis 2017-10-05 15:26:38

  "Ojciec przewodniczącego RAŚ, także Jerzy Gorzelik był oficerem Wojska Polskiego, więźniem Auschwitz i Dachau. Zaraz po wojnie spędził dwa lata w więzieniu za szkalowanie władz PRL.

  Natomiast jeszcze ciekawszą historię prezentują dziadkowie Pana Wicemarszałka Gorzelika. Jeden był powstańcem śląskim, drugi zaś komisarzem podczas plebiscytu. Obaj, podkreślam OBAJ podczas plebiscytu opowiedzieli się za przyłączeniem śląskich ziem do państwa polskiego"

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.