Wiadomości
1 Maja - dziś Święto Pracy
Rozpoczął się maj, a to oznacza, że dziś w pierwszy dzień tego miesiąca obchodzimy Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzony jest 1 maja i jest to ważne święto dla ruchu związkowego i organizacji społecznych na całym świecie.
Dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) w 1989 roku jako święto upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1 maja 1886 roku w Chicago, gdzie doszło do brutalnego stłumienia manifestacji robotniczej, w wyniku czego zginęło wielu ludzi.
Zobacz także
Święto Pracy to międzynarodowe święto obchodzone corocznie 1 maja. Jego pierwotnym celem było upamiętnienie wydarzeń związanych z walką o ośmiogodzinny dzień pracy, lepsze warunki pracy oraz godne wynagrodzenie dla pracowników. Pierwsze obchody odbyły się w 1890 roku w wielu krajach świata, a obecnie jest to święto obchodzone w ponad 80 państwach.
W Polsce Święto Pracy zostało wprowadzone w 1919 roku, jednak obchodzone było nie 1 maja, a 3 maja jako Dzień Pracy. W 1950 roku uchwałą Rządu zostało przeniesione na 1 maja, aby włączyć się w obchody międzynarodowe.
W dniu Święta Pracy organizowane są różne manifestacje i demonstracje, które mają na celu przypomnienie o prawach pracowniczych oraz promowanie lepszych warunków pracy i wynagrodzeń. W wielu krajach to również dzień wolny od pracy.
Pochody 1 maja to jedna z najważniejszych tradycji związanych z obchodami Święta Pracy. Pochody te mają charakter manifestacji i przemarszów, które organizowane są w wielu krajach świata, w tym także w Polsce.
W Polsce pochody 1 maja mają długą tradycję i zazwyczaj organizowane są przez związki zawodowe, partie polityczne, organizacje społeczne i inne grupy działające na rzecz praw pracowniczych. W czasie pochodów uczestnicy przemierzają ulice miast, niosąc transparenty i skandując hasła dotyczące problemów społecznych, ekonomicznych i politycznych.
Pochody 1 maja w Polsce mają często charakter pokojowy i niosą ze sobą przesłanie solidarności i jedności pracowników. W niektórych miastach organizowane są również pikniki, festyny i koncerty, na których można spotkać się z innymi uczestnikami pochodów i wymienić poglądy na temat aktualnych spraw społecznych.
W Polsce pochody 1 maja cieszą się dużą popularnością, a ich organizacja jest zazwyczaj koordynowana przez lokalne organizacje i władze miejskie.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
-
Sprawca pobicia zatrzymany! Grozi mu nawet 7,5 roku więzienia
+17 / -0 -
12-latek ofiarą kradzieży. Złodziej zapytał o godzinę i zabrał mu telefon...
+9 / -0 -
"Skopali 19-latka", grozi im 5 lat więzienia. Nastolatka odpowie za naruszenie nietykalności policjantów
+6 / -0 -
Ulica Bankowa w remoncie. Trwają prace
+7 / -2 -
Oddajesz elektrośmieci, wspierasz PSONI w Żorach. Ruszyła akcja, która potrwa tydzień
+4 / -0
Najczęściej komentowane
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert