zamknij

Wiadomości

Budżet obywatelski w Żorach: mieszkańcy wybrali ścieżki rowerowe!

2014-01-16, Autor: wk
Żorzanie zabrali głos! Z tegorocznego budżetu miasta 500 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na ścieżki rowerowe. Inwestycja powstanie w ramach budżetu obywatelskiego.

Reklama

Do połowy grudnia 2013 roku żorzanie mogli zgłaszać propozycje przedsięwzięć, które chcieliby zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego. Pomysły te oceniła specjalna komisja złożona z radnych oraz pracowników Urzędu Miasta i, biorąc pod uwagę wykonalność proponowanych inwestycji oraz ich znaczenie w skali całego miasta, wytypowała trzy najciekawsze.


Głosowaniu zostały poddane trzy projekty:
1. Rozwój systemu ścieżek rowerowych w mieście
2. Centrum muzyczne ze studiem nagrań
3. Średniowieczny park rekreacyjno - edukacyjny dla dzieci na rynku, jako element rewitalizacji Starówki


> Żorzanie zdecydują o nowych inwestycjach. Będą mieli na to pół miliona złotych

Żorzanie mogli oddawać swoje głosy do 15 stycznia, do godz. 15:30, za pośrednictwem Internetu lub wrzucając formularz do urn wyborczych umieszczonych w Urzędach Miasta. Ostatecznie do magistratu spłynęło 515 głosów, z czego 285 było przesłanych drogą elektroniczną.

- W głosowaniu mieszkańców zdecydowanie zwyciężyła inwestycja „Rozwój systemu ścieżek rowerowych w mieście" – zdobyła ona aż 53% wszystkich głosów - mówią urzędnicy.


Jak Wam się podoba wynik głosowania i wybór projektu? O kolejnych etapach jego realizacji będziemy informować Was na bieżąco.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~iki1111 2014-01-16
  12:00:01

  7 0

  Z danych podanych wyzej wynika ze na "Studio nagran i sale prób" zaglosowalo 175 osob. To dziwne bo na wydarzeniu na Facebooku pod nazwa"Darmowe Studio Nagrań w Żorach! ODDANIE GŁOSU ZAJMIE WAM NIECAŁĄ MINUTĘ!" osob ktore sie zdeklarowaly oddac glos na te studio jest 263 os. hmm zostawiam to do wlasnej interpretacji. :/

 • ~gestskoczka 2014-01-16
  17:28:27

  3 0

  Przedstawione zdjęcie to obraz rzeczywisty świadomości głosujących. Ja całym sercem i rozumem byłem i jestem za budową ścieżek rowerowych. ŚCIEŻEK ROWEROWYCH, podkreślam, nie wydzielonej części chodnika. Obecne głosowanie nie było moim zdaniem głosowaniem konkretnym jeżeli chodzi o ścieżki rowerowe, było głosowaniem nad ideą. Skoro jest konkretna kwota jaką miasto ma wyłożyć, to należało przedstawić konkretną propozycję. Jeżdżę rowerem lata, chciałbym by w Żorach powstała ścieżka z prawdziwego zdarzenia, wydzielona, nie będąca częścią jezdni ani chodnika łącząca osiedla, Stare Miasto i okolice Gichty.

 • ~pioter77 2014-01-16
  18:13:47

  0 2

  Cieszę się,że wygrał projekt budowy ścieżek rowerowych. Zawsze byłem zwolennikiem wspierania takich inicjatyw, które propagują sport i rekreację, a ścieżki rowerowe temu sprzyjają. Inna rzecz, że jeżeli takowe prowadzą do centrum naszego miasta, to również jest to fajna sprawa. bo pozwalają one w bezpieczny sposób, nie kolidujący z ruchem samochodowym dostać się kierowcom dwuśladów dostać się na rynek, tudzież w inną część miasta. Cieniem na to wszystko kładzie się niestety fakt, że w Żorach nie brakuje półgłówków, którzy mają gdzieś ściezki rowerowe i poruszają sie jezdnią ( nagminne zjawisko na ul. Dworcowej, w wykonaniu dorosłych).Z regóły jeżeli nie wcisnie się takiemu kilku "przerywników" i nie wytrąbi porządnie to nie zjedzie głąb na ścieżkę. Zapewniam,że grzeczne zwrócenie uwagi nie pomaga, bo skutkuje często odpowiedzia w postaci "...sp******j" itp. Zwróciłem kiedyś uprzejmie uwagę pewnemu panu podczas oczekiwania" na czerwonym" że ma zjechać na ścieżkę i taką właśnie otrzymałem odpowiedź, bo przecież "....te ściezki są dla dzieci, co jadą do szkoły ,a on jest dorosły." Czyli kolejnym programem realizowanym przez miasto powinien być taki, który będzie miał na celu uświadomienie tej grupy ciołków.

 • ~hitchhiker 2014-01-18
  11:15:16

  0 0

  @iki1111 to, że tylko osób zadeklarowało oddać swój głos, nie znaczy, że to zrobili - a szkoda ogromna.. cały sercem byłam za centrum nagrań, to super dopełniłoby ofertę MOKu. A ścieżki, hmm.. projekt nie niósł nic specjalnego i nic oryginalnego za sobą. Zobaczymy, jak wyjdzie on w praktyce.

 • ~gumiber 2014-01-24
  00:39:14

  0 0

  Tomasz 500 tysięcy na "ścieżki" rowerowe? No właśnie na ścieżki... W mieście potrzeba dróg rowerowych i zmiany mentalności robiących i korzystających... bardzo szeroki i ciężki temat. Cały czas ubolewam, że za drogi rowerowe nie zabrano się od samego początku budowania naszych dróg samochodowych. Większość inwestycji jest z funduszów UE+kredyty, więc można było pomyśleć nad ciekawym rozwiązaniem już 10 lat temu. Ja autentycznie boję się z córką wyjechać na rowerze za miasto... już nie wspomnę np. o wycieczce do sąsiedniej Pszczyny. Za 500 tysięcy pomalują linie na chodnikach i zrobią tabliczki, czyli wystarczy wyłącznie na prowizorkę. Nic się nie zmieni...

 • ~gumiber 2014-01-24
  00:40:39

  0 0

  U nas założenie jest takie, że rowery jeżdżą po chodnikach (z kostki brukowej) co widać na drodze do Pszczyny, dwa piękne szerokie chodniki po obydwu stronach. Po co to? Prawda jest taka, że coraz mniej ludzi chodzi pieszo. Do tego nie wszędzie krawężniki przystosowane są do jazdy na rowerze.
  Wydzielone pasy ruchu na drogach są praktycznie w większej części Holandii. Dałoby się u nas to zrobić, ale sporym problemem są ronda, skrzyżowania i oczywiście mentalność kierowców, którzy mają za nic rowerzystów. Spora część "rowerzystów" też się nie szanuje, ja to nazywam rower widmo. Nie raz byłbym potrącił takowych szczególnie poza granicami miasta. Tutaj równolegle z budową dróg rowerowych musiałaby iść zmiana przepisów i nacisk na edukację dzieci, młodzieży i dorosłych jak poruszać się po drodze na rowerze i jak traktować rowerzystów na drodze.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1159