zamknij

Wiadomości

Co z wiaduktem na DW935? Miasto nie rezygnuje z budowy drugiej "nitki"

2022-10-07, Autor: KB

Od kilku już lat korzystać możemy z wiaduktu na DW 935 w Żorach na trasie Racibórz-Pszczyna. Na powstały w 2011 obiekt składają się dwa wiadukty, jeden do dziś jest nieużytkowany. Nieużywany wiadukt jest opcją rezerwową dla miasta, aby w przyszłości móc z niej skorzystać. Takie pozwolenie wydano w 2017 roku.

Reklama

Projekt nadal aktualny

Obiekt zbudowany został przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na podstawie porozumienia z Urzędem Miasta Żory. Powstał on przy budowie Autostrady A1. Jak wiemy, obiekt jest użytkowany tylko w połowie. Na miejscu są dwa wiadukty, z czego jeden nie jest używany. Plan budowy drugiej jezdni jest w Urzędzie Miasta nadal aktualny.

Na etapie projektowania inwestycja ta była konsultowana z miastami Żory i Rybnik i zdecydowano się na takie właśnie rozwiązanie. Na tym etapie planowaliśmy budowę drogi dwujezdniowej. Do tej pory udało nam się wybudować tylko jedną jezdnię, ale projekt budowy drugiej “nitki” nadal jest aktualny a Urząd Miasta Żory posiada do tego odpowiednią dokumentację - informuje Adrian Lubszczyk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Żorach.

Pozwolenie od 2017 roku

Nieużytkowana część powstałego w 2011 roku obiektu stanowić ma rezerwę dla miasta, aby w przyszłości móc zwiększyć przepustowość drogi. W 2017 roku zezwolił na budowę drugiej jezdni pomiędzy rondem raciborskim a rowieńskim.

Obiekt nieużytkowany stanowi rezerwę umożliwiającą samorządowi dobudowę drugiej jezdni DW935 zwiększając tym samym jej przepustowość. Wojewoda Śląski decyzją z dnia 8 maja 2017 r., nr 2/2017 zezwolił na realizację inwestycji drogowej dla zadania pn.: „Budowa drugiej jezdni Obwodnicy Północnej w Żorach na odcinku pomiędzy Rondem Rowieńskim i Rondem Raciborskim, (droga wojewódzka)“ (https://www.katowice.uw.gov.pl/download/1792). Nie mam informacji nt. realizacji przedmiotowego zadania - podaje Marek Prusak, z GDDKiA.

Co dalej?

Miasto nie zamierza porzucać całkowicie planu wykonania drugiej jezdi na tym odcinku Drogi Wojewódzkiej nr 935. Potrzebne na to są jednak środki, których póki co nie ma.

Oczywiście planujemy budowę tej drogi, jeśli tylko uda nam się pozyskać środki na ten cel. Miasto już podejmowało takie staranie i nie rezygnuje z realizacji tej inwestycji. Gdy pojawi się możliwość pozyskania środków potrzebnych na budowę tej drogi, z pewnością będziemy o nie aplikowali - dodaje Adrian Lubszczyk.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~Elvis 2022-10-09
  12:31:03

  5 1

  Po co druga jezdnia jak i tak wszyscy stoją na rondzie. Głupota to budować drugą jezdnię w miejscu gdzie nie ma korków. Problem to brak połączenia z autostradą i zakorkowane ronda.

 • ~piszczel 2022-10-10
  12:10:27

  4 1

  Śmialiśmy się z innych a teraz w Żorach wiele dróg co raz bardziej zakorkowanych np Obwodnica Północna, co raz trudniej dojechać Rybnicką do autostrady. Nie mówię już o Wiślance i wszystkich skrzyżowaniach na których zawsze traci się czas. Wszyscy dojeżdżającymi autami mówią, że jeździ się dłużej niż kiedyś. Nie tylko z powodu tego, że co raz częściej lepiej jeździć przepisowo bo mandaty są wysokie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1159