zamknij

Wiadomości

Czy żorzanie czują się bezpiecznie w swoim mieście? Udostępniono wyniki badań

2013-08-09, Autor: wk; źródło: UM
Znamy wyniki badań „Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Żor 2013” przeprowadzonych w pierwszym kwartale tego roku z inicjatywy Urzędu Miasta przy współpracy z Komendą Miejską Policji i Stowarzyszeniem „Bezpieczne Miasto”.

Reklama

Najbezpieczniej w mieście czują się osoby w wieku 31-40 lat, najmniej osoby powyżej 50. roku życia. Badani uznali, że w Żorach żyje się stosunkowo bezpiecznie, jednakże zdarzają się liczne zjawiska patologii.

Na nasze poczucie bezpieczeństwa wpływają włamaniaagresywne grupy mieszkańców. Problem stanowią również rozboje i kradzieże, przypadki niszczenia mienia oraz bójki i pobicia.Osiedle Pawlikowskiego, dzielnice: Rowień, Osiny i Kleszczów to najspokojniejsze i najbezpieczniejsze części miasta. Natomiast najniższym poczuciem bezpieczeństwa wykazali się mieszkańcy osiedli: 700-lecia i Księcia Władysława oraz dzielnicy Śródmieście.

Za najbardziej niebezpieczne miejsca uważane są żorskie parki i skwery, blokowiska oraz dworce i przystanki.

Jako najczęściej zakłócające porządek i cisze nocną, a także jako domniemanych sprawców rozbojów, bójek, dewastacji respondenci wskazali agresywnie zachowujące się grupki młodocianych.

Co zrobić, by było bezpieczniej? W badaniu zdecydowana większość opowiedziała się za zwiększeniem patroli policjantów i dzielnicowych oraz wprowadzeniem monitoringu.

W sondażu ankietowym wzięło udział 2846 żorzan, z czego 73,7% stanowiły kobiety, a 26,3% mężczyźni.

Przeprowadzone badania stanowią element „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego – Bezpieczne Żory na lata 2012 – 2017”, tożsamego z programem „Razem Bezpieczniej”. Analiza została przeprowadzona przez dr. Aleksandra Wolskiego.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~xyz 2013-08-09
  13:02:11

  0 0

  W niektórych miejscach rzeczywiście jest niebezpiecznie, ale żeby od razu bać się młodych ludzi!? ciekawe, kto brał udział w tej ankiecie!

 • ~hitchhiker 2013-08-09
  16:36:16

  2 0

  A ja się pytam: gdzie Gwarków? Przecież kiedyś tą dzielnicę uważano za najbardziej niebezpieczną.

 • ~nonsens 2013-08-09
  20:54:33

  2 0

  Tu policja nic nie da... To kwestia wychowania którego w tej dziurze najzwyczajniej nie ma. Starsze pokolenie zazwyczaj wychowane jeszcze na wzorcach z epoki PRL i wioskach w których wyrośli w których piło się bimber na umór, a młode pokolenie przyzwyczajone do tej beznadziei myśli że tak musi być i już. Najbardziej niebezpiecznie jest między blokami, głupie zaczepki, grupki młodych blokersów sterczą przy blokach, niszczą ławki, wrzeszczą po nocach, sprejują, zaczepiają ludzi. Nie chcę tego usprawiedliwiać ale w Żorach nie ma dla młodych ludzi żadnych atrakcji no może poza piciem piwa w osiedlowych lokalach i poza jedną Ambasadą. Po wypiciu kilku piw niektórym odbija szajba. Co do starówki to chyba nie jest tam aż tak niebezpiecznie. Przechadzając się po niej po 22.00 zazwyczaj nie ma żywego ducha lub można spotkać jakichś pijaczków... A co do naszych dworców to po zmroku lepiej się tam chyba nie pojawiać - bardzo nieprzyjemne miejsca.

 • ~pioter77 2013-08-10
  08:25:31

  5 0

  Problem tkwi w tym,że łobuzeria czuje się bezkarna, szczególnie ta nieletnia. Padło tu określenie "blokersi" i Ten, kto je przytoczył ma jak najbardziej rację. W Żorach jest nagminnym zjawiskiem,że przechodząca przez osiedla osoba "nie stąd" jest obrzucana przez "miejscowych" wzrokiem spod byka, albo wprost zaczepiana. Oczywiście, gdyby taki cwaniaczek stał sam, to nawet by nie spojrzał, bo by s***ł ze strachu, ale z kolegami zawsze odważny. Moim zdaniem problem jest też zakres uprawnień Policji w stosunku do takich cwaniaczków z napadem agresora, bo zakres ten jest stanowczo za wąski i o byle co funkcjonariusz może być pociągnięty do odpowiedzialności za przekroczenie obrony koniecznej itp. A to jest błąd!! Jeżeli patrol jedzie na interwencję powinien mieć prawo do spacyfikowania napastników w taki sposób,żeby odbyło sie to szybko i sprawnie. A, że bandzior zainkasuje kilka razy po łbie, czy plecach pałą, nie powinno mieć zupełnie znaczenia. Kiedyś milicja nie nosiła "blondyn" tylko na pokaz, a dziś niestety do tego się to sprowadza, bo z reguły użycie przez policjanta takiego środka przymusu bezpośredniego kończy się dla niego zarzutem o przekroczenie obrony koniecznej, albo czymś podobnym Stąd takie wyniki ankiety a nie inne. Nic dziwnego,że ludzie sie boją, skoro polskie prawodawstwo i przepisy wiążą ręce policji.

 • ~ametyst 2013-08-10
  12:04:17

  0 0

  Tak to już jest na blokowiskach

 • ~malkontent58 2013-08-10
  14:41:58

  0 0

  Czy naprawdę nie można napisać dokładnej liczby kobiet i mężczyzn, a nie straszyć procentami? Jakby nie liczyć...wychodzą kawałki(2097,502-tyle kobiet) człowieka, no chyba, że coś w tych badaniach było nierzetelnego?

 • ~januszmilion 2013-09-07
  12:58:32

  1 0

  nazwijmy rzeczy po imieniu, nie grupki młodocianych tylko kibolskie złodziejaszki, nożownicy i ćpuny. To ścierwo jest w każdym mieście i w każdym powinno się to tepić bronią gładkolufową, mózgi już mają zbyt wyprane tą zrytą prawacko-zwierzęcą nierobską ideologią i żadna resocjalizacja nie pomoże, tylko eliminacja. A policja...no cóż, oni się ich boją, wszystko co potrafią, to zgarnąć flaszkę, albo kopertę od samotnego kierowcy, albo łapać gówniarzy pijących jabczoki po krzakach. Jak już coś się dzieje, to im się dupska trzęsą i boją się wyjść z tych swoich Cee'dów.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 91