zamknij

Wiadomości

Dworzec kolejowy: Żory szukają firmy, która dokończy prace

2021-03-17, Autor: Monika Krzepina

Kolejne opóźnienia na placu budowy dworca kolejowego w Żorach. Miasto musiało ogłosić nowy przetarg na dokończenie prac.

Reklama

Przebudowa dworca kolejowego w Żorach ciągnie się już trzeci rok. Inwestycja od początku boryka się z problemami – najpierw okazało się, że konieczne jest wprowadzenie zmian w dokumentacji projektowej, potem przyszła pandemia koronawirusa, braki kadrowe, trudności z dostawami materiałów...

Rewitalizacja dworca kolejowego: miasto ogłosiło nowy przetarg

Na dzień dzisiejszy urzędnicy muszą wyłonić nowego wykonawcę, który dokończy prace.

- Do wykonania pozostały jeszcze prace wykończeniowe, w tym m.in. podłogi, płytkowanie, tzw. biały montaż, montaż grzejników i balustrad, dostawa i montaż windy, fasady szklanej oraz małej architektury – wylicza Adrian Lubszczyk, kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu.

Przetarg obejmujący roboty podzielony został na 4 części :

Część 1 – Wykonanie fasady szklanej holu wejściowego budynku dworca PKP od strony peronów wraz z zabudową daszku szklanego nad wejściem głównym od strony parkingu oraz ścianek szklanych wewnątrz budynku.

Część 2 – Wykonanie i montaż dźwigu osobowego wewnątrz budynku dworca PKP.

Część 3 – Wykonanie i montaż elementów małej architektury zewnętrznej.

Część 4 – Wykonanie i montaż wiaty przystanku komunikacji miejskiej oraz wiaty rowerowej.

Otwarcie ofert planowane jest na 22 marca.

- Po wyłonieniu wykonawców prace te zostaną niezwłocznie wykonane – zapewnia kierownik.

Większość prac jest już wykonana

Mimo trudności z ukończeniem inwestycji, rewitalizacja dworca kolejowego w Żorach jest na finiszu. Jak zauważają żorscy urzędnicy, zdecydowana większość prac została już wykonana tj. m.in: izolacje ścian fundamentowych  i piwnicznych, demontaż starego dachu i jego wymiana na nowy, demontaż stropów drewnianych i ich wymiana na nowe stropy żelbetowe, roboty wyburzeniowe ścian,podłóg, demontaż starych drzwi i okien oraz wymiana na nowe, czyszczenie (za pomocą piaskowania) elewacji ceglanej budynku, demontaż starej nawierzchni drogi dojazdowej i chodników.

Aktualny termin zakończenia tego przedsięwzięcia to lipiec 2021 roku.

Przypomnijmy, że inwestycja ta jest realizowana w ramach projektu pn. „Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap I dworzec PKP”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Koszty pozostają bez zmian. Całkowita wartość projektu: 6 255 000,00 zł. Wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 4 897 062,50 zł. Wartość dofinansowania z budżetu państwa: 576 125,00 zł. 

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~zbyzsek54 2021-03-17
  16:30:17

  17 2

  prace na finiszu???,toż to jest jawna kpina,dworzec już od dawna powinien normalnie funkcjonować!!!

 • ~Adalbert 2021-03-17
  16:31:42

  17 2

  A czy Redakcja odpowie na pytanie: co stało się z firmą, która wygrała przetarg i miała wykonać zadanie do 28.06.2019 r.?

 • ~izi 2021-03-17
  20:35:44

  14 3

  pomijam całą kpinę z remontem, ale co ma koronawirus do remontu,
  transport łatwiej zdobyć, materiały też, a i pracowników więcej,
  niech mi autor wyjaśni, bo to pisanie od razu przypomina mi informację z infolinii telefonicznej "z powodu koronawirusa musimy pracować krócej" na infolinii... nie w aptece, szpitalu, na infolinii...

 • ~m5 2021-03-18
  09:54:56

  9 1

  Dlaczego dotychczasowy wykonawca zszedł z budowy?
  Czy zostaną mu naliczone kary umowne?

 • ~Arteks 2021-03-18
  12:07:32

  6 11

  Dobrze, że obiekt ten jest remontowany bo to jeden z nielicznych zabytków na terenie Żor, w dodatku jego stan sprzed remontu źle świadczył nie tylko o Żorach ale ogólnie o Śląsku dla przejeżdżających przez Żory pasażerów z całej Polski. Mam delikatne pytanie. Czy dworzec w Żorach po remoncie będzie pełnił funkcje dworcowe? Obecnie Żory z 4 parami pociągów Kolei Śląskich i 2 parami PKP IC na mapie kolejowej Polski wypadają bardzo nędznie i w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach są wyraźnie zapomniane. Czy władze Żor jakoś się przypomną bo może być tak, że linia wyremontowana, perony wyremontowane, dworzec wyremontowany, a pociągi pojawiają się... okazjonalnie. @Adalbert - ten wątek został pominięty, a jakiś powód musiał być, że firma zeszła z remontu.

 • ~jasnypieron 2021-03-19
  13:45:29

  8 1

  arteks Rybnik ci się zawali, ale ty dalej będziesz narzekał na "ościennych".....może tak z żorskim dworcem musiało być? Lepiej chyba poczekać niż jakaś pijana brygada przyczyni się do zawalenia remontowanego budynku?

 • ~Arteks 2021-03-19
  17:29:50

  2 11

  @jasnypieron - dobrego słowa na pewno od ciebie nie można oczekiwać, nawet w przypadku czyjegoś nieszczęścia. Złośliwe typy tak mają. Za to jakby porównać radzenie sobie z dużymi starymi obiektami to dobrze, że Żory mają ich tak mało... Dziennikarze mogliby obiektywnie porównać tempo i skalę obiektów dużego rybnickiego Juliusza i małego żorskiego dworca. U nas zdecydowanie większy stopień zaawansowania prac mimo, że obiekt jest większy, później przejęty przez miasto i później rozpoczął się remont. Ja życzę wszystkim wartościowym obiektom dobrze dlatego zawsze ujmowałem się za tym aby władze Żor zamiast na głupoty - inwestowały w stare budynki jak dworek baranowicki czy dworzec. Tobie w głowie tylko złośliwości i hejting.

 • ~pav 2021-03-19
  20:38:44

  8 1

  @Arteks. Prawda jest taka, ze jakby w Zorach na rynku zawalila sie prywatna kamienica to bys pial jak glupi, ze to wina magistratu, prezydenta i ogolnie Zorzan. A budynek dworca PKP popadal w ruine gdyz nie byl wlasnoscia miasta a PKP. Ladowalbys kase w cos co nie jest twoje? Nie mowiac o kwestiach prawnych itp. A odnosnie rzekomego hejtu na ciebie to musze ci powiedziec, ze musisz byc bardzo wrazliwy jesli slowa jasnypierona odbierasz jako hejt.

 • ~jasnypieron 2021-03-19
  20:44:40

  9 2

  arteks puknij się w końcu w ten przemądrzały łeb pełen nienawiści do innych. Złośliwie porównujesz miasto ponad dwukrotnie większe pod względem liczby mieszkańców i dużo większymi dochodami( które już roztrwoniliście!!!)z miastem bez przemysłu( a zatem wpływy do kasy raczej też są słabsze), a Rybnik raczej nie jest wzorcowym miastem pod wieloma względami, np...remont XIX wiecznej kamienicy powierza się pijącym "fachowcom" z braku pieniędzy??

 • ~Arteks 2021-03-21
  10:13:09

  2 6

  @pav - jakby w Żorach się coś zawaliło to nie byłoby żadnej straty bo tam nie ma nic wartościowego architektonicznie. Ale wierz mi, że na pewno bym nie czerpał jakieś satysfakcji z czyjegoś nieszczęścia co możesz potwierdzić wracając do artykułów o największej w historii Śląska katastrofy ekologicznej kiedy przez kilka dni płonęło żorskie śmieciowisko czy kiedy doszło do pożaru Nifco. No ale mnie cechuje kultura i empatia, a takiego @jasnegopierona tylko prymitywizm i produkcja hejtu. @jasnypieron - to nie jest miejska kamienica tylko prywatna. A z jakim zapałem miasto remontuje swoje zasoby można chociażby zobaczyć obecnie na Chrobrego. Natomiast w Żorach mało się remontuje, a jednak zawsze wszystko trwa niesamowicie wolno - jak w przypadku dworca.

 • ~azan3 2021-03-21
  11:36:07

  6 0

  Arteks, masz niesamowity dar rozbawiania, poprawiłeś mi dziś humor na całą niedzielę. Naprawdę musisz być znudzonym życiem masochistą, że twardo odpowiadasz na komentarze, które cię mieszają z błotem. Piszesz, że w Żorach były dwie największe katastrofy ekologiczne- w Rybniku niemal codziennie w zimie ma miejsce katastrofa ekologiczne - największy smog na Śląsku. Najbardziej rozbawiło mnie twoje stwierdzenie, że cię cechuje kultura i empatia - egocentryków i narcyzów nie sieją, sami się rodzą, czego jesteś najlepszym przykładem . To, kim jesteśmy, czy kulturalni , empatyczni, mogą o nas powiedzieć inni, a nie my samo o sobie. ty wstydu nie masz. Zaraz mi odpiszesz, że jestem hejterem i temu podobne. Wiesz, to jest przewidywalne, może mnie zaskocz i zaimponuj czymś innym, żebym mógł napisać: Arteks, jak ty mnie zaimponowałeś ;)

 • ~jasnypieron 2021-03-22
  08:48:33

  3 2

  arteks ale po co z tobą dyskutować skoro ty uznajesz TYLKO swoje wywody jako jedynie słuszne i prawdziwe!! Jeszcze nigdy po pokazaniu ci twardych merytorycznych argumentów nie odpowiedziałeś na komentarz, a jedynie dorzucałeś, że cię "hejtują"!! Chłopie ty masz obsesję na punkcie czegokolwiek co jest związane z Żorami i miejscowościami sąsiednimi i obsesję(ale to już raczej choroba) na punkcie "hejtowania" twojej osoby!!! Zatem po co z tobą dyskutować, skoro ty nie podejmujesz merytorycznych dyskusji, a tylko płaczesz, że ci krzywdę robią i załatwiasz usuwanie komentarzy lub banowanie nicka. Poza tym niestety dalej bezkarnie obrażasz ludzi, to nie licz, że ktoś ci będzie nadstawiał drugi policzek...

 • ~Arteks 2021-03-23
  11:53:36

  2 4

  @azan3 - to wielki komplement dla kogoś powiedzieć, że umie rozbawiać w sytuacji kiedy czasem nawet komedie potrafią rozczarowywać. :))) To jest właśnie różnica między moimi wpisami, a @jasnegopierona. Moje wnoszą odrobinę radości, przenikliwości, wzywają do rozwagi. A jego to tylko obsesyjne ataki personalne. Największa katastrofa ekologiczna w naszym województwie miała miejsce w Żorach w czasie pożaru śmieciowiska. Smog to coś stałego tak w Rybniku jak i w Żorach ale to jakiś stan który trwa i który uda się kiedyś zlikwidować. Palenie się śmieciowiska to nie jest jednak zjawisko normalne. Obawiam się, że przeciętny Polak nie nawdycha się tylu szkodliwych toksyn w powietrzu w ciągu całego życia, co przez te kilka dni nawdychali się Żorzanie. @jasnypieron - miej sobie obsesję do mojej osoby i dostawaj bezradnego kociokwiku z powodu moich wpisów. Ale żeby czerpać satysfakcję z katastrofy budowlanej to już trzeba być szalonym.

 • ~jasnypieron 2021-03-23
  14:51:07

  2 1

  arteks.....zacznij czytać ze zrozumieniem, chłopie po prostu zacznij, a minie ci wiele złości do Żor, do ludzi starszych i słabszych,....ale pupilek rybnik.com.pl....niestety jest tylko jeden i jesteś to ty, ale nie daje ci to prawa do obrażania ludzi!! Zauważ też, że jak coś raz na miesiąc napiszesz normalnego, to ludzie dają ci nawet plusy....w Rybniku

 • ~azan3 2021-03-23
  19:53:06

  3 0

  Arteks- naprawdę uważasz to za komplement ? No, cóż, głupi nigdy nie zrozumie , że jest głupi. Naprawdę uważasz, że trucie ludzi smogiem przez kilkadziesiąt lat jest mniej szkodliwe od kilkudniowego pożaru opon? Nie sądzę. I na mój nos w Rybniku jest większy smog niż w Żorach, ale tobie to nie ma sensu tłumaczyć.

 • ~Arteks 2021-03-23
  23:27:26

  0 5

  @azan3 - głupi nie potrafi pisać na temat, zawsze musi posiłkować się atakowaniem kogoś. Mądry musi znieść dużo zniewag, pomówień i hejtu - aby kiedyś przyznano, że miał rację, a głupi się mylili. Powietrze w mieście w którym nie ma Straży Miejskiej zdecydowanie musi być gorsze bo nikt nie jest w stanie sankcjonować przepisów i każdy może robić co mu się podoba i palić wszystko. A dzielnicowego systemu pomiaru zanieczyszczeń nie macie bo was nie stać czy nie chcecie wiedzieć jaka jest skala prawdziwego smogu w Żorach?
  @jasnypieron - znowu bezwartościowy kociokwik z twojej strony. A w temacie dworca miałeś do powiedzenia tylko, że "Rybnik się zawali"... Nie zawali się, a dworzec u nas istnieje i obsługuje pasażerów z całego regionu. Nie to co w Żorach gdzie dworzec leży odłogiem od niepamiętnych czasów i nie wiadomo kiedy skończy się remont.

 • ~jasnypieron 2021-03-24
  10:01:05

  4 0

  arteks zacytuję twoje "mądre" słowa: "Powietrze w mieście w którym nie ma Straży Miejskiej zdecydowanie musi być gorsze bo nikt nie jest w stanie sankcjonować przepisów i każdy może robić co mu się podoba i palić wszystko."....zatem jak to jest w Rybniku, że SM jest, a powietrze jest praktycznie najgorsze w całej Polsce? Pytam merytorycznie i...raczej na odpowiedź nie liczę, bo ty nie potrafisz dyskutować z faktami, a wyłącznie ze swoimi "racjami" a raczej pseudoracjami i dodam, że plusy na rybnik.com.pl otrzymujesz wyłącznie jak hejtujesz władze państwowe lub samorządowe

 • ~azan3 2021-03-24
  14:10:54

  3 0

  Arteks- czyli mam rozumieć, że ty jesteś jedyny mądry, a inni są głupi, tak? W Żorach powietrze jest zanieczyszczone, ale nie tak jak w Rybniku z prostej przyczyny- jest to mniejsze miasto, nie wiem, czy to tak trudno zrozumieć mądremu człowiekowi. A straż miejska nie ma tu nic do rzeczy, to pasożyty, które niewiele mogą , czego Rybnik jest dobrym przykładem. A powiedz mi, czy ty znasz takie słowo jak wstyd?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 806

Prezentacje firm