zamknij

Biznes

Jest porozumienie z Czechami – będzie linia kolejowa Katowice – Ostrawa?

2019-04-29, Autor: Redakcja, przegląd prasy

Centralny Port Komunikacyjny podpisał list intencyjny z czeskim zarządcą infrastruktury kolejowej SŽDC w sprawie wspólnej budowy odcinka linii kolejowej Katowice - Ostrawa.

Reklama

Jak podaje rynek-lotniczy.pl jest szansa na 1,5 mln euro dofinansowania dla CPK w ramach instrumentu finansowego UE „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF) na prace przygotowawcze do budowy szlaku od granicy polsko-czeskiej do połączenia z linią Chybie-Żory (w okolicach Jastrzębia Zdroju).

Planowany odcinek o długości 30 km stanowi brakujące ogniwo w Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Złożony przez CPK wniosek o dofinansowanie w ramach CEF obejmowałby też prace analityczne dla całego projektu linii łączących region Katowic z czeską Ostrawą.

– Infrastruktura kolejowa jest kapitałochłonna, dlatego niezbędne jest jej dofinansowanie z budżetu krajowego i unijnego. To pierwszy wniosek o dofinansowanie w ramach CEF dla inwestycji z Programu Kolejowego CPK – mówi Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa spółki CPK cytowany przez rynek-lotniczy.pl. – Ten wniosek to dowód na to, że nasze inwestycje to nie tylko połączenia kolejowe wewnątrz kraju, ale także lepsza komunikacja kolejowa między Polską a sąsiadami. Inwestycja włączy do sieci połączeń dalekobieżnych prawie 90-tysięczne Jastrzębie-Zdrój, czyli obecnie największe w Polsce miasto bez dostępu do kolei – podkreśla.

Przeczytaj więcej na ŚląskiBiznes.pl

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~gestskoczka 2019-05-02 20:26:52

    Dziwne. Albo ja jestem zamroczony i nie potrafię czytać ze zrozumieniem, albo ten co pisał powyżej, poleciał jakimiś – niezrozumiałymi dla mnie – skrótami myślowymi.

    Pisze tak, cytuję: „Jak podaje rynek-lotniczy.pl jest szansa (…) na prace przygotowawcze do budowy szlaku od granicy polsko-czeskiej do połączenia z linią Chybie-Żory (w okolicach Jastrzębia Zdroju).” Koniec cytatu. Jest szlak od granicy polsko-czeskiej, który w okolicy Jastrzębia łączy się z linią Chybie-Żory i co dalej? Nie ma torów z Żor do Katowic. Ta linia z Chybia przez Żory prowadzi do Rybnika. A może ten rynek-lotniczy.pl zaprojektował (tylko im umknęło i nie napisali), że pociąg z Ostrawy będzie dojeżdżał do Gotartowic na lotnisko a dalej do CPK samolotem? Ale to oznaczałoby że nadal nie będzie połączenia kolejowego z Katowicami.

    1 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Znana jest data wyborów prezydenckich. Na kogo zagłosujesz?Oddanych głosów: 821