zamknij

Wiadomości

Mogę zatrzymać smog? Ani jeden oczyszczacz powierza nie trafił do żorskich przedszkoli

2019-11-06, Autor: JP

We wrześniu ruszyła kampania „Mogę! Zatrzymać Smog – Przedszkolaku złap oddech”, w ramach której do przedszkoli z województwa śląskiego trafiło pięćset oczyszczaczy powietrza. Niestety żaden z nich nie trafił do Żor.

Reklama

Celem kampanii było podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców, w szczególności dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie.

– Dzieci są najbardziej wrażliwe na zmiany klimatyczne i złą jakość powietrza. Chcemy uwrażliwić rodziców i nauczycieli jak ważna jest jakość powietrza dla zdrowia i życia, dlatego przekażemy pięćset oczyszczaczy powietrza, które trafią do sal dydaktycznych w przedszkolach w całym regionie. Zachęcam przedszkola do składania wniosków i włączenie się akcji, która rusza na początku września – mówiła Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego, organizatora akcji.

Projekt zakładał udział około 100 placówek z terenu województwa śląskiego – po ok. 20 z każdego okręgu konkursowego. Zakwalifikowane przedszkola otrzymały pomoc w postaci oczyszczaczy powietrza - maksymalnie 5 na jedną placówkę. O kwalifikacji zadecydowała kolejność zgłoszeń.

Nabór na uczestników rozpoczął się 2 września o godz. 7.30, a w okręgu rybnickim (do którego należą też Żory) pula urządzeń wyczerpała się już o 7:42. Z całego okręgu zakwalifikowało się 25 placówek, a pozostałe przedszkola wpisano na listę rezerwową.

Żorskie przedszkola, który złożyły wniosek konkursowy, ale nie zdążyły się zakwalifikować, to:

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
 • Przedszkole nr 19 im. Juliana Tuwima
 • Przedszkole nr 23 im. Lucyny Krzemienieckiej
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Żorach Przedszkole nr 4 im. Marii Konopnickiej
 • Przedszkole nr 16 im. Czesława Janczarskiego
 • Przedszkole nr 5
Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~izi 2019-11-06 14:27:25

  przecież w Żorach magistrat się deklarował w zeszłym roku, że kupi

  10 5
 • ~Mariola Agnieszka Ordon 2019-11-06 17:03:31

  Wzięliśmy sprawy we własne ręce. Nie ma co liczyć na urzędników. W ZSP nr 6 pierwszy oczyszczacz wlasnie się pojawił.

  11 4
 • ~Dariusz Kos 2019-11-06 17:28:50

  Złożenie wniosków przez dyrekcje żorskich, miejskich przedszkoli oznacza, że wypowiedziały one posłuszeństwo prezydentowi Waldemarowi Sosze i podważają jego ustalenia, że oczyszczacze powietrza nie są w przedszkolach potrzebne? Przypomnijmy sobie, co władze Żor poprzez czerwonoustą Annę Ujmę, pełnomocniczkę prezydenta ds. promocji, kultury i sportu twierdziły w lipcu 2019 roku:
  "W związku z satysfakcjonującymi efektami pracy wentylacji mechanicznej urząd miasta planuje na razie zakup trzech oczyszczaczy powietrza do przedszkola i żłobków w celu "przeprowadzania dalszych testów".'

  "- Przeprowadzone na terenie żłobka oraz przedszkola na os. Sikorskiego badania z użyciem czujników jakości powietrza wykazały, że stężenie pyłów zawieszonych w salach dla dzieci jest znacząco niższe niż na zewnątrz. Różnica ta jest szczególnie wyraźna w pomieszczeniach, w których zastosowana została wentylacja mechaniczna - poinformowała pełnomocnik prezydenta, Anna Ujma. - Na podstawie analiz przeprowadzonych w ostatnim tygodniu lutego 2019 r. wynika, że w salach z wentylacją mechaniczną stężenie pyłów PM 2,5 było średnio o 40-60% niższe niż na zewnątrz, a w salach z wentylacją grawitacyjną o średnio 15-50% - dodaje pełnomocnik."
  Tutaj cały tekst na ten temat: https://www.tuzory.pl/wiadomosci,zory-oczyszczacze-w-przedszkolach-niepotrzebne,wia5-3266-17909.html

  Jakim prawem dyrekcje miejskich przedszkoli śmiały zaprzeczyć zapewnieniom najwyższych władz miasta, że wentylacja u nich daje radę SMOGowi i wszystko jest oki? Jakim prawem dyrekcje miejskich przedszkoli śmiały aplikować o oczyszczacze powietrza, skoro są one niepotrzebne?

  15 12
 • ~agel 2019-11-06 21:13:11

  Pula urządzeń wyczerpała się w ciągu 12 minut od otworzenia naboru... Chore..... 21 wiek czy wyścig krasnali?

  9 3
 • ~jasnypieron 2019-11-07 10:59:19

  a żorzanin radny sejmiku p. Kałuża tak obiecywał żorzanom ile to im "nazałatwia".....a na razie nawet maluszkom nic się nie dało pomóc

  14 1
 • ~inspektor9922 2019-11-10 21:05:05

  Urząd miasta nie ma pieniędzy na oczyszczacze powietrza dla przedszkoli, dla urzędników już tak. W każdym pokoju w urzędzie miasta taki oczyszczacz pracuje już od zeszłego roku

  8 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Znana jest data wyborów prezydenckich. Na kogo zagłosujesz?Oddanych głosów: 1165