zamknij

Wiadomości

NIK: nieprawidłowości przy budowie żłobka w Żorach

2019-03-15, Autor: Jakub Madzia, Wacław Wrana

Najwyższa Izba Kontroli wykryła szereg nieprawidłowości przy budowie żłobka w Żorach. Z wnioskami przeprowadzonej kontroli nie zgadza się prezydent miasta - Waldemar Socha. 

Najwyższa Izba Kontroli w 2018 roku skontrolowała sposób w jaki Urząd Miasta Żory przeprowadził rozbudowę Miejskiego Żłobka na Osiedlu Sikorskiego.

Reklama

Kontrolerzy NIK przy realizacji inwestycji wykryli 9 nieprawidłowości:

1. W trakcie realizacji inwestycji, prezydent ustnie zaakceptował zmiany w koncepcji rozbudowy żłobka. Zmiany dotyczyły m.in. zwiększenia powierzchni użytkowej (o 38,7%) i kubatury budynku (o 51%). Zdaniem kontrolerów NIK-u to istotne zmiany i tym samym prezydent naruszył Prawo zamówień publicznych.

2. W zamówieniu na dostawę i montaż wyposażenia żłobka Kierownik Referatu Inwestycji nie wskazał, że zamawiane produkty powinny być bezpieczne i posiadać certyfikaty użytkowania w placówkach oświatowych.

"Znaczna część wyrobów, m.in. zestawy metalowych sztućców, ołówki, nożyczki, pędzle, niektóre zabawki i akcesoria, zgodnie z katalogowymi informacjami wykonawcy, nie nadawała się dla dzieci w wieku poniżej 3 lat ze względu na ryzyko skaleczenia, zadławienia lub występowania drobnych elementów" - czytamy w raporcie NIK-u. Zdaniem kontrolerów, zbyt ogólny opis zamówienia mógł utrudniać uczciwą konkurencję.

3. Komisje przetargowe urzędu miasta nie zweryfikowały oświadczeń wykonawców o przynależności do grupy kapitłowej (wymaga tego ustawa o ochronie konkurencji i konsumenta)

4. Wartość zamówienia na zaprojektowanie i rozbudowę żłobka nie została rzetelenie oszacowana przez jednego z pracowników Referatu Inwestycji, gdyż do wyliczeń przyjęto powierzchnię mniejszą o 4 metry kwadratowe od ustalonej w „Analizie rozwiązań funkcjonalnych i konstrukcyjnych rozbudowy żłobka...”

5. Urząd miasta nie wyegzekwował od wykonawcy kary umownej w wysokości 18 tys. złotych za nieprzedstawienie zamawiającemu umów z podwykonawcami.

6. Żorscy urzędnicy odebrali bez uwag całość wyposażenia dla żłobka pomimo tego że wykonawca nie dostarczył wymaganej prawem dokumentacji i certyfikatów dotyczących sprzętu.

7. Dokumentacja powykonawcza inwestycji nie została odebrana rzetelnie przez pracowników Referatu Inwestycji pełniących funkcje inspektorów nadzoru inwestorskiego.

8. Zdaniem kontrolerów, prezydent Socha podpisując ugodę z wykonawcą na kwotę 150 tys. zł przekroczył zakres upoważnienia wynikający z uchwały budżetowej miasta.

9. Prezydent, pomimo ciążącego na nim obowiązku, nie poinformował Wojewody Śląskiego o zaakceptowaniu zamiennej koncepcji projektowej rozbudowy żłobka (Wojewoda był stroną umowy o dofinansowaniu żłobka).

We wnioskach z kontroli NIK zobowiązał prezydenta do:

1. wyegzekwowania kar umownych od wykonawcy,

2. uzyskania dokumentacji technicznej wyposażenia żłobka,

3. do skorygowania sprawozdania z realizacji inwestycji przedstawionego Wojewodzie.

Prezydent Żor - Waldemar Socha nie zgodził się z uwagami i wnioskami zawartymi w wystąpieniu pokontrolnym.

- Prezydent Miasta Żory nie zgadza się z uwagami i wnioskami NIK, wobec czego odmówiono podpisania protokołu pokontrolnego i wniesiono do niego zastrzeżenia. Informujemy również, że zgodnie z zaleceniem NIK, kary umowne zostały naliczone, a Wykonawca został wezwany do ich zapłaty. Zapłata nie została dokonana w wyznaczonym terminie. Obecnie trwa procedura wyegzekwowania należności - powiedziała nam pełnomocnik prezydenta, Anna Ujma.

Przemysław Witek - rzecznik prasowy Delegatury NIK w Katowicach tłumaczy, że wystąpienie pokontrolne z 12 października 2018 roku jest "prawomocne" i ostateczne.

Potwierdza, że żorski magistrat jak dotąd w pełni wywiązał się z realizacji drugiego wniosku pokontrolnego (uzyskania dokumentacji technicznej wyposażenia żłobka). 

- 27 lutego 2019 r. Delegatura NIK wystąpiła do Prezydenta Miasta z prośbą o przekazanie dodatkowej informacji o bieżącej realizacji pierwszego i trzeciego wniosku pokontrolnego NIK. Do chwili obecnej (13 marca 2019 r. ) nie wpłynęła odpowiedź Prezydenta Miasta - informuje Przemysław Witek.

Oceń publikację: + 1 + 48 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Grzegorz Tomaszek 2019-03-15 22:52:22

  Jak dobrze, że mamy tak wspaniałego prezydenta, tak obeznanego we wszystkim, że nawet z najwyższą izbą kontroli się nie zgadza :d

  126 8
 • ~nonsens 2019-03-17 09:56:37

  O niekompetencji tej władzy wiemy wszyscy i nic nas nie zdziwi ale jeśli tu NIK doszukal się 9 nieprawidłowości to ile ich będzie w przypadku budowy bloków? 20? 40?

  21 4
 • ~gestskoczka 2019-03-17 12:13:11

  @nonsens = NONSENS

  Zastanów się co piszesz – pisząc: „O niekompetencji tej władzy wiemy wszyscy i nic nas nie zdziwi ...”

  Masz mieszkańców Żor za idiotów? Władza to prezydent i radni. Ktoś na nich głosował. „Wszyscy”, to również ci, co na nich głosowali. Wiedzieli że są niekompetentni, a głosowali?

  To prawda, wyborcy wiedzieli że radni prawie na każdej sesji zatwierdzają zaciągnięcia kredytów na różne pierdoły, piszę „pierdoły” bo nie wiem na co oni biorą kredyty również w moim imieniu. Ja za chwilę kopytami trzasnę i zakopią mnie na Rybnickiej, ale moje dzieci i wnuki będą musieli spłacać te pieprzone kredyty wraz z odsetkami, a też nie wyrażali zgody na ich zadłużanie.

  Ja nie wiem, czy ta władza jest kompetentna czy nie, żaden z obecnych radnych nie ma mojego poparcia (prezydent dostał mój głos w II turze). Przeczytałem o tych nieprawidłowościach według NIK, i uważam je za biurokratyczne kapiszony. Moim zdaniem najpoważniejszy zarzut (nr 5) o 18 tysiącach, powinien być dokładnie sprawdzony, i tyle.

  8 17
 • ~Adalbert 2019-03-17 20:10:51

  Wcześniej czy później "bloki" i trochę żorskiego majątku przejmą banki. Oczywiście nie wpłynie to na zmianę władzy przy kolejnych wyborach. No chyba, że wejdzie komisarz.

  19 3
 • ~Adam Wryński 2019-03-21 10:41:29

  Oj NIKowcy... jak przeżyje się kilka kontroli NIK wtedy można się wypowiadać. Z drugiej strony nawet jeśli coś i ma to pokrycie w stanie faktycznym, to po to jest kontrola, żeby wskazać błędy na których można się uczyć i nie popełniać ich w późniejszym czasie. Nie mylą się tylko ci którzy nic nie robią. Druga sprawa to zanim zaczniemy oceniac to trzeba chyba najpierw się zapoznać z materiałem będacym przedmiotem kontroli a nie polegać tylko na raporcie kontrolerów.

  4 10
 • ~nonsens 2019-03-21 13:41:42

  @ArturWrynski a jeśli ktoś mało robi a ciągle się myli? Mały żłobek i tyle nieprawidłowości. To nawet ludzie którzy pracują społecznie nie robią tyłu błędów ile władze tego miasta.

  8 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wybierasz się na wybory 13 października?
Oddanych głosów: 373