zamknij

Biznes

Prawo i Sprawiedliwość ma listę gmin „zdegradowanych ekonomicznie”, a na niej... Żory

2015-11-02, Autor: wk
„Gazeta Wyborcza” w ostatnich dniach dotarła do Narodowego Programu Zatrudnienia stworzonego przez PiS. Wraz z projektem ustawy stworzono listę miast „zdegradowanych ekonomicznie”. Co ciekawe, za jedyną taką gminę w województwie śląskim uznano Żory.

Reklama

- Wiemy skąd retoryka Prawa i Sprawiedliwości o „Polsce w ruinie”. Listę „zdegradowanych ekonomicznie” gmin ma PiS od 2012 roku. Zdaniem partii Jarosława Kaczyńskiego w ruinie jest aż 1/4 kraju – pisze „GW”.

Jak się okazuje, wykaz ten znajduje się w projekcie ustawy przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość w 2012 roku – Narodowym Programie Zatrudnienia. Rok później projekt został odrzucony przez Sejm. – Wykaz ten służy ożywieniu oraz aktywizacji rynku pracy na tych obszarach oraz zapobieżeniu dalszej degradacji ekonomicznej tych gmin. […] Celem tego wykazu jest ustalenie obszarów najbardziej zagrożonych długoterminowym bezrobociem, wobec których będą podjęte specjalne środki. Wykaz ma służyć zwiększeniu liczby osób aktywnych zawodowo poprzez wspieranie inwestycji, które będą prowadzone w ramach Narodowego Programu Zatrudnienia – czytamy w projekcie.

Wykaz obejmuje blisko 25% polskich gmin z większości województw. Na liście nie znalazła się żadna gmina z województwa małopolskiego i lubelskiego.

Dość istotna jest natomiast obecność w wykazie naszego miasta. Jako jedyni bowiem reprezentujemy województwo śląskie. Co na to radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy obecnie stanowią drugą siłę polityczną w mieście? – Nie znam kryteriów, jakimi kierowali się autorzy tego dokumentu i osobiście się z nim nie zgadzam. Jestem przekonany, że każdy mieszkaniec Żor także jest tym zestawieniem mocno zaskoczony. Pragnę zwrócić uwagę, że pochodzi ono z 2012 roku, a obecnie mamy koniec roku 2015 – mówi Piotr Huzarewicz, przewodniczący Klubu Radnych PiS. – Nieprzypadkowo też artykuł ten pojawił się tuż po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach. Uważam, że należy go traktować wyłącznie w kategoriach politycznego ataku na rząd PiS, który przecież jeszcze nie powstał. Chyba jednak środowiska, których wyrazicielem jest Gazeta Wyborcza, do dzisiaj nie mogą się pogodzić z wynikiem demokratycznych wyborów. Uważam, że w czasie formowania się nowego gabinetu premier Beaty Szydło bardziej celowe wydaje się skierowanie dziennikarskiej energii na podsumowanie ośmioletniej kadencji rządów PO-PSL, stanowiące bilans otwarcia dla nowego rządu Prawa i Sprawiedliwości – dodaje.

Co Wy myślicie o wykazie gmin „zdegradowanych ekonomicznie”? Czekamy na Wasze komentarze i opinie.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (65):
 • ~dziadek 2015-11-02
  08:54:39

  14 0

  Przekaz poszedł w dół. Znów będziemy słyszeć o ataku na rząd. A kto napisał ten raport?

 • ~adammaciek 2015-11-02
  09:09:17

  15 0

  Oni chyba nie widzieli naszego Muzeum Ognia.

 • ~mimik 2015-11-02
  09:15:15

  17 0

  trza się cieszyć, może jakaś dotacja się przytrafi

 • ~Arteks 2015-11-02
  10:29:28

  0 30

  No i gdzie moi forumowi oponenci? Nie skomentowali tego, że partia która wygrała w Żorach i w całej Polsce uważa w swoim raporcie ten samorząd za "zdegradowany ekonomicznie"? Już kilka tygodni temu pisałem, że Żory to przykład "Polski w ruinie" i okazało się, że się nie myliłem. Mimo, że PiS to nie moja bajka - każdy kto chociaż trochę interesuje się tematyką gospodarczą, samorządową czy ekonomiczną zauważy, że z finansami Żor jest po prostu fatalnie. Moim zdaniem spis jest w miarę obiektywny bo w naszym województwie tylko Żory z miast na prawach powiatu wyróżniają się aż tak bardzo negatywnie (ogromne zadłużenie, inwestycje przynoszące straty, skandale finansowe, niskie dochody miasta itd). Inne samorządy mimo błędów są zarządzane znacznie bardziej odpowiedzialnie. Inaczej mówiąc "Żory w ruinie"...

 • ~minges 2015-11-02
  11:18:53

  27 0

  ~Arteks, nie ekscytuj się zbytnio. Dziwne też, że dyskutujących z Tobą na forum nazywasz "oponentami", raczej nazwałbym nas - tu dyskutujących - partnerami w dyskusji, rozmowie. Ale dzięki temu pokazujesz, jakie masz nastawienie do innych forumowiczów - są albo Tobie przyklaskujący, albo Ciebie krytykujący - jednak nie wszystko jest czarno-białe. Z częścią rzeczy można się zgodzić, inne skrytykować. Oponent z reguły zawsze jest w pełni przeciwny, szkoda, że tak to odbierasz, dziwne to, ale to już Twój problem. Żory może są zadłużone - to fakt. Może inwestycje są nietrafione - to fakt. Może wyróżniają się negatywnie - to fakt. Ale zauważ ciekawą rzecz: gdyby Żory były aż w tak fatalnym stanie, to czy p. Socha pchałby się na stołek na kolejną kadencję? Raczej starałby się dać nogę, a odpowiedzialność zwalić na kogoś innego. A on startował, wygrał i stara się wyprowadzić miasto na prostą - i myślę, że to jest jak najbardziej uczciwe. Inwestycje zwane "chybionymi" obecnie dość aktywnie działają, starają się urozmaicać swoje usługi - muszą robić coś, by na siebie zarabiać. Poza tym, że Żory są zadłużone - mają jedną z najwyższych zdolności kredytowych w Polsce - czyli są zdolne ten kredyt spłacać - więc o co cały szum? Myślę Arteks, że minie kilka-kilkanaście lat i będziesz zmuszony odszczekać wszystko, czym teraz się posiłkujesz przy obsmarowywaniu władz miasta i jego mieszkańców, robiąc czarny PR Żorom. Ciesz się swoim pięknym Rybnikiem, Żorom daj spokój na dalszy rozkwit :)

 • ~minges 2015-11-02
  11:43:14

  21 0

  ~Arteks, i żeby nie było - Rybnik jest świetnym przykładem jak z dołka wyjść na szczyt i cieszę się, że Żory mają tak dobrego sąsiada. Nie możesz jednak być w 100% anty- w stosunku do Żor, a tak niestety jest. "Nie od razu Rzym zbudowano".

 • ~Arteks 2015-11-02
  12:41:43

  1 31

  @minges - a po co się odnosisz do mojego wpisu i kierujesz dyskusję na inne tory? Czemu nie interesuje cię meritum czyli "zdegradowane ekonomicznie Żory"? Piszesz o jakichś aktywnych inwestycjach które muszą zarabiać na siebie. W Rybniku - Ruda zarabia na siebie. Drugi rok z rzędu przyniosła miastu zysk. Można ją nazwać bardzo przemyślaną i pożyteczną inwestycją. A która inwestycja miejska w Żorach przynosi zysk? Nie robię czarnego PR Żorom, to wasz Urząd Miejski od lat skutecznie swoimi decyzjami pracuje na takie opinie i na takie rankingi... I na koniec nie wiem co miałeś na myśli ale... Rybnik w ostatnich dekadach nigdy nie wychodził z dołka - to miasto zawsze było dobrze zarządzane i wszystkie projekty miały ugruntowane podstawy ekonomiczne. Żory zawsze były miastem bardzo ubogim gospodarczo ale trudno mi pojąć czemu w czasach Sochy podjęto tak wiele złych decyzji które skierowały to miasto właśnie w kierunku ruiny finansowej.

 • ~ 2015-11-02
  12:52:58

  17 0

  Arteks Aquarion też zarabia na siebie jeśli jesteśmy w temacie basenów. Cofnij się o 15 lat i zobacz na jakim poziomie była stopa bezrobocia a jaka jest teraz. Ile 15 lat temu było zakładów pracy a ile jest teraz. Ciekawi mnie również to dlaczego tak wielu Rybniczan buduje swoje domy w Żorach albo kupuje nowe mieszkania od deweloperów. Lubią ekstremalne warunki? Czy może lubią ruiny? Skoro mowa o PR to porozmawiaj z tymi co zainwestowali w Żorach jakie mają zdanie o rybnickim UM i jego pozytywnym nastawieniu do inwestora nie wspomnę już o rybnickim nadzorze budowlanym. To jest dopiero PR sukcesu.

 • ~Arteks 2015-11-02
  18:51:03

  0 17

  @mareqg - chciałbyś pomóc urzędowi miasta, a niestety swoimi wypowiedziami szkodzisz. Zaraz ci spuszczę lanie i twoi znajomi będą to czytać i się z ciebie śmiać. Po pierwsze nie piszesz na temat - już w kolejnej dyskusji świadomie kierujesz ją na inne tory niż meritum. Tak samo było w przypadku procesu Sochy, w artykule o zadłużeniu miasta i wielu innych. Zarzucasz różne rzeczy mi i innym, a sam nie potrafisz podzielić się swoim zdaniem na temat opinii PiS o Żorach? Dziwne. Ale do rzeczy. Jeśli Aquarion przynosi zyski, dlaczego nie przynosi ich do kasy miasta, a do spółki? Ja podałem przykład z Rybnika gdzie Ruda przynosi zyski do miasta, a nie do jakieś wąskiej grupy osób. Celowo próbowałeś zmylić czytelników z twojego miasta? No to ci się nie udało. Piszesz o stopie bezrobocia teraz i 15 lat temu - ok ale ile z tych mieszkańców Żor znalazło pracę w Rybniku czy Jastrzębiu? Ile wyjechało za granicę? Zauważ, 15 lat temu Żory należały do najbiedniejszych miast Śląska - i nic się nie zmieniło, nadal tak jest. Więc o jakich ty zmianach na lepsze mówisz? Wręcz przeciwnie, Żory stoją cały czas w miejscu! Piszesz, że wielu Rybniczan kupuje mieszkania w Żorach - a niby jak mieliby to robić skoro inwestycji developerskich w Żorach jest tyle co kot napłakał, a z kolei w Rybniku prawie w każdej dzielnicy miasta jakiś developer buduje różne osiedla? Jeśli zaś podajesz taki przykład to czemu on stoi w opozycji z twoimi deklaracjami, że sam mieszkasz w Rybniku? Kłamczuch zawsze wpadnie.

 • ~Arteks 2015-11-02
  18:54:37

  0 13

  Jeśli pracujesz w Urzędzie Miasta możesz mieć wiedzę o traktowaniu inwestorów w różnych miastach. Ja takiej wiedzy nie mam ale nie odczuwam w Rybniku ich braku. Najdroższa inwestycja biurowa w naszym okręgu powstaje właśnie w Rybniku, a żorski inwestor jakoś nigdy publicznie nie skarżył się na władze Rybnika. :) Żory to "Polska w ruinie" - to hasło do was przylgnie po tym artykule na lata. :PPP Podziękujcie swoim władzom za to.

 • ~gestskoczka 2015-11-02
  19:10:04

  6 0

  Pomimo pomimo działającego na emocje (nie na rozum) artykułu, na wstępie, żartem, można stwierdzić że agent, ten co doniósł na Żory, sam się przyznał. Cytuję: [cyt] Już kilka tygodni temu pisałem, że Żory to przykład "Polski w ruinie" i okazało się, że się nie myliłem.[/cyt]. Pisząc poważnie, jakaś rację w tym rankingu widzę. W Żorach brak jest wiele instytucji należnych siedzibie powiatu, i tu te zaniedbania nie są tylko ze strony samorządu, ale bardziej od strony rządu. Instytucje i firmy, których założycielem jest wojewoda, czyli reprezentant rządu omijały Żory łukiem trafiały do Rybnika, Jastrzębia. Tak się działo od lat. Mam nadzieję, że PiS będzie chciał to naprawić i będziemy widzieć efekty. Dziwi mnie trochę taka wypowiedź Pana Huzarewicza. Widzę Go jako kandydata na prezydenta miasta. Związany z PiS-em, mógłby poczuć wiatr w żagle i coś ze strony rządowej na tym ugrać dla miasta. Piszę o kandydacie na prezydenta miasta już teraz. Bo uważam ogólnie, że uczciwy kandydat na prezydenta powinien kampanie prowadzić w trakcie całej kadencji urzędującego prezydenta a nie wyskakiwać jak Filip z konopi lub królik z kapelusza na chwilkę przed wyborami licząc na głosy kretynów. Reasumując, liczę na inwestycje rządowe w Żorach by to miasto nie odstawało od podobnych miast powiatowych.

 • ~Arteks 2015-11-02
  20:03:21

  0 28

  @gestskoczka - nowe instytucje dla "miasta w ruinie"? Wolne żarty. Należy się zastanowić nad dalszym sensem powiatów grodzkich dla miast które sobie nie radzą finansowo. Piekary Śląskie i Żory powinne w pierwszej kolejności stracić prawo miasta na prawie powiatu.

 • ~ 2015-11-03
  08:29:53

  17 0

  Arteks i tu się mylisz w Żorach też prawie w każdej z dzielnic buduje się nowe osiedla czy zespoły budynków mieszkalnych. I sprzedają się lepiej niż domy wybudowane np. w Kamieniu "Park Kamień" (ul. Arki Bożka) gdzie prawie połowa domów jeszcze nie została sprzedana. W Żorach większość sprzedanych już jest przed rozpoczęciem budowy. PiS w Żorach współrządzi miastem od kilku dobrych lat. Pan Wawrzyczek najpierw w randze wice prezydenta, następnie doradca i obecnie znów wice prezydent. Tak więc PiS też miał wpływ podejmowanie decyzji w mieście. I tu prezydent Socha zawsze wykazywał się poprawnością polityczną każda partia miała swojego przedstawiciela we władzach miasta. W przeciwieństwie do rybnickiego dyktatu AF, który zaczyna mieszać teraz bo nie umie pogodzić się z utratą władzy i najlepiej byłoby usunąć prezydenta Kuczerę ze stanowiska. Arteks nie zamierzam udowadniać Ci, że mieszkam w Rybniku, bo ty i tak wiesz swoje. Nawet jeśli przesłałbym Ci skan dowodu osobistego i tak uznałbyś że go podrobiłem. Czy Żory stoją w miejscu nie wiem, wiele terenów inwestycyjnych zostało uzbrojonych i sprzedanych. Tereny SSE się sprzedają a nowi inwestorzy się pojawiają. Nie wiem czy to stanie w miejscu. Rybnicka część strefy stoi prawie pusta, ówczesny prezydent nawet nie przygotował tych terenów tak, żeby były atrakcyjne dla inwestorów. Istniejące firmy już zainwestowały kilkaset milionów złotych a kolejne 80 zostanie zainwestowane w najbliższym czasie.

 • ~ 2015-11-03
  08:34:04

  17 0

  Za chwilę swoją inwestycję rozpoczyna PIAST Cargo Logistyka. Ciekawe, że rybnicka firma przenosi się do ruin a nie inwestuje w krainie mlekiem i miodem płynącej. Każda nowa inwestycja to podatek od nieruchomości a także kwoty z podatków CIT i PIT. W Żorach te kwoty są z roku na rok większe. Ciekawe jak poradzi sobie rybnik jak padnie Kompania Węglowa i kilka kopalń?

 • ~Arteks 2015-11-03
  10:41:21

  0 20

  @mareqg - w Rybniku nie ma firmy Piast Cargo więc nie ma mowy o przenosinach, to pewnie jakaś nowa, mało znana spółka szukająca taniego miejsca. Słynne PKP Cargo nie zamierza się nigdzie z Rybnika wynosić i daje w naszym mieście dobrze płatne miejsca pracy. Natomiast co do strefy to Rybnik ma tak świetną i różnorodną sytuację na rynku pracy, że kompletnie bez sensu byłoby sprowadzanie montowni które nie płacą podatku od nieruchomości. Być może to jest właśnie odpowiedź na to dlaczego w Żorach powstało kilka montowni w ostatnich latach - a w ogóle nie przekłada się na to wzrost budżetu. Może się zdziwisz ale popieram nowe władze które niekoniecznie widzą potrzebę firm strefowych bo z nich zysk dla miasta jest minimalny. W Żorach odbieracie to inaczej bo u was nic nie ma... A u nas jest potężny przemysł. Chciałbyś likwidacji kopalń? Przecież to są jedni z najlepszych pracodawców także dla mieszkańców Żor... A skąd wiesz, że za kilka lat nie zwiną się wam ze strefy Koreańcy? Niczego nie przewidzisz. Przewidziałeś kilka lat temu że prezydent Żor zostanie skazany w sądzie albo to, że Twinpigs będzie przynosić straty? Co do budownictwa w Żorach mało się buduje bo mało ludzi chciałoby wiązać swoją przyszłość z "miastem w ruinie". U nas wręcz przeciwnie, jedna inwestycja się kończy, druga się zaczyna. Czemu w Żorach nie buduje się kamienic? Czemu nie buduje się śródmiejskich budynków? U nas oferta jest dla każdego. A do kwartału Domus na pewno uda się ściągnąć także młodych Żorzan.

 • ~Arteks 2015-11-03
  10:45:12

  0 19

  Żory - miasto tanich montowni z umowymi śmieciowymi i jak na śląskie miasto z bardzo wstydliwymi dochodami. Miasto w ruinie według raportu przygotowanego przez PiS. Słusznie pisze @mareqg o tym, że we władzach Żor są też przedstawiciele PiS. Tymbardziej raport jest wiarygodny bo z tego wynika, że PiS nie chroni nawet swoich ludzi, którzy współpracowali z tym bardzo śmiesznym prezydentem, który nie powinien być nawet wójtem wioski bo też by nie potrafił układać budżetu i planować inwestycji.

 • ~minges 2015-11-03
  10:57:57

  20 0

  ~Arteks już dobrze, już dobrze. Zrób kilka głębszych wdechów i powolnych wydechów. Zamknij oczy i wyluzuj się. Wycisz. Potem otwórz oczy i pomyśl: "Jak dobrze, że mieszkam w Rybniku. Jak dobrze, że moje miasto nie jest ruiną. Jak dobrze, dobrze, dobrze..."

 • ~Arteks 2015-11-03
  11:06:57

  0 20

  @minges - zabolało? Trudno. Przypomnij sobie jak ty docinałeś kiedyś Rybnikowi mimo, że nie miałeś nawet 1/10 argumentacji jaka trafia się wobec upadających Żor. ;) Dzisiaj mieszkać w Żorach to kompletny obciach.

 • ~ 2015-11-03
  11:48:44

  14 0

  Arteks Piast Cargo, ul. Brzezińska 8a, 44-203 Rybnik. Masz rację Arteks mała firma logistyczna ( z oddziałem w Piotrkowie i Bielsku)szukająca taniego miejsca do inwestycji.

 • ~Arteks 2015-11-03
  11:54:22

  0 20

  @mqg - aaa... czyli to nie ma nic wspólnego z PKP Cargo... To jakaś mała firma logistyczna o której nawet nie słyszałem. Sam widzisz, dla ciebie to prestiż jak jakaś hurtownia majtek czy nieznana firma logistyczna chce się przenieść do Żor ze względu na to, że u was są tanie grunty - dla mnie to żadna strata. Będziemy mieli mniej tirów w mieście, a za jakiś czas w tym miejscu możliwe że ktoś postawi jakiś biurowiec co jest o wiele bardziej miastotwórcze. :) Natomiast da się zauważyć, że nabrałeś "wody w usta" w sprawie raportu o "Żorach w ruinie" hehehe i nie dziwi mnie to bo co tu pisać skoro to fakt no nie? ;)

 • ~jasnypieron 2015-11-03
  12:01:30

  18 0

  arteks a ponoć kompletnie nie interesują cię wyniki ankiet, sondaży,....oczywiście pod warunkiem, że wyniki są korzystne dla Rybnika, a niekorzystne dla Żor...

 • ~Arteks 2015-11-03
  12:19:20

  0 22

  @jasnypieron - i tyle masz do powiedzenia w przypadku tego raportu? To nie jest raport korzystny dla Rybnika, a niekorzystny dla Żor. To jest raport korzystny dla śląskich miast, a niekorzystny dla Żor bo tylko wasze miasto mega odstaje od wszystkich i jest zagrożone bankructwem przez niegospodarność włodarzy. Inne według polityków partii która wygrała wybory w Żorach (więc cieszy się u was ogromnym szacunkiem) są widocznie rządzone poprawnie i niezgrożone degradacją ekonomiczną. U was jest to też widoczne po znikomej ilości miejskich inwestycji. Podczas gdy wszystkie okoliczne miasta coś planują i budują - u was cisza... @mqg - obecnie w Rybniku jeśli chodzi o inwestycje mieszkaniowe to poza prywatnymi budynkami i kamienicami realizowane są następujące inwestycje: kwartał Domus, Panorama, villa Ava, rozbudowa osiedla Stawowa, budynek Safe-House, Bursztynowy Zakątek III, szeregi Lektorska, osiedle Graniczna, szeregi Studzienna, szeregi Łąkowa, osiedle Barwna i pewnie jeszcze inne o których nawet nie wiem. Wypisałem tylko te które są w trakcie realizacji, a nie te które są już skończone bo jeszcze kilka bym musiał dodać. I ty coś piszesz, że ludzie z Rybnika mieliby się budować w Żorach gdzie nie ma ani pracy, ani dobrych szkół dla dzieci, ani perspektyw i gdzie nie ma porządnych developerów? Koń by się uśmiał... ;)

 • ~minges 2015-11-03
  12:57:31

  17 0

  ~Arteks, nie wiem co tam Ciebie boli, mnie nie boli nic. Nie masz prawa nikogo obrażać i wytykać mu, że mieszka w Żorach. I w celu sprostowania Twoich kłamliwych i oszczerczych zarzutów: nigdy nie krytykowałem Rybnika - pokazywałem tylko te rozwiązania, które nie są dobre, ale Ty zawsze odwracałeś kota ogonem, broniąc Rybnika za wszelką cenę. Twoja krytyka nie jest konstruktywna w żaden sposób, bo potrafisz tylko hejtować (co dla Ciebie jest rodzajem ekstazy, bo nawet pod artykułem o zbiórce na żorskie hospicjum piszesz o zbieraniu na Żory! czy Ty się chłopie widzisz, czytasz i słyszysz? Popadasz w paranoję i obłęd!). Nie napiszesz jak rozwiązać problemy trapiące Żory, nie napiszesz co robi się dobrego. Karmisz się tylko tym, że komuś gorzej się powodzi i wywołuje to u Ciebie niesamowite podniecenie. Ale skoro pisanie takich dyrdymałów jest dla Ciebie rodzajem spełnienia - to proszę bardzo, komentuj sobie ile chcesz. Szkoda tylko, że reszta dyskutujących z Tobą jest dla Ciebie istną pożywką. Ale taka już natura Trolla :) Musi się czymś żywić, by istnieć. Smacznego ~Arteks.

 • ~ 2015-11-03
  13:49:28

  16 0

  Z tego co wiem to Żory w ruinie się tylko w raporcie PiSu. Brzeszcze nie znalazły się na tej liście a tam już pojawił się komornik. Ale skoro są w ruinie to może Żorzanie mogą się cieszyć bo jak to napisał ~mimik jakaś dotacja się trafi na odbudowę tych ruin. Może PiS też ma dane z 1702 roku kiedy Żory były po wielkim pożarze i stąd te ruiny. A raporty robione są w zależności od punktu siedzenia. Pewna telewizja podawała przed wyborami, że PiS ma prawie 75% poparcia. W raporcie o maszkarach śląskiej architektury znalazł się odnowiony deptak rybnicki.

 • ~kakami10 2015-11-03
  15:41:26

  16 0

  Arteks zastanawiam się ile trzeba mieć w sobie żalu a ile jakiejś psychopatycznej nerwicy natręctw żeby poświęcać tyle czasu na udowadnianie że Żory to ruina, bieda i ubóstwo...? Mieszkałam w wielu miastach Polski, ze względu na studia, pracę itd. ale w Żorach postanowiłam osiąść na stałe. To naprawdę fajne miasto do życia!
  Tak naprawdę myślę że Ty jesteś z Żor, że masz w tym jakiś interes żeby dyskredytować władze Żor... Żory... a mieszkańcom wmawiać że teraz jest ruina i nic tu się nie da póki co zrobić żeby było lepiej....
  Słuchaj Kochaniutki idź Ty na długi spacer, oddychaj głęboko i uciesz się tym co Cię otacza!:) Życie jest zbyt krótkie żeby tak walić głową w ścianę bez sensu. pozdrawiam i życzę dużo radości

 • ~sprawiedliwy 2015-11-03
  18:37:48

  13 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~jasnypieron 2015-11-03
  20:27:21

  14 0

  cytat z arteksowych przemyśleń:"To nie jest raport korzystny dla Rybnika, a niekorzystny dla Żor. To jest raport korzystny dla śląskich miast, a niekorzystny dla Żor"...arteks pozostało ci się leczyć na nogi, bo na głowę jest już u ciebie stanowczo za późno...

 • ~sprawiedliwy 2015-11-03
  20:47:28

  13 0

  ...przecież głupek to i tak pieszczota....pozdrawiam redakcję Tu Rybnik

 • ~Arteks 2015-11-03
  20:58:46

  0 12

  @mareqg - Brzeszcze nie leżą w naszym województwie. Raport wskazuje tylko jedno miasto z finansami w ruinie w śląskim - Żory. Tak samo jak w przypadku innych żorskich skandali - miejskie tuby propagandowe nie mają pomysłu na komentarz poza skierowywaniem dyskusji na Arteksa albo pisaniem nie na temat. A sprawa jest prosta - problem złego zarządzania Żorami jest już powszechnie w Polsce znany. Tylko w Żorach próbuje się jeszcze wciskać ludziom kit, że nie jest źle. A jest fatalnie... @kakami10 - ja tak samo jak ty mieszkałem w różnych miejscach, bywam w różnych miejscach i Żory uważam za jedno z najmniej sympatycznych miast w Polsce - właściwie mają niewiele wspólnego z miastem no ale niech już będzie że administracyjnie nimi są. To że Żory przy okazji mają kiepskie władze, fatalną komunikację publiczną, brak przemysłu, niedoinwestowany sport, brak oferty kulturalnej i fatalną kondycję finansową powoduje że jest to miejsce które dla Śląska jest mocno kompromitujące. Bo co by o naszym regionie nie mówić to jednak pod wieloma względami jest to region wyróżniający się w niektórych dziedzinach na plus, znany powszechnie z gospodarności, przemysłu czy niezłych dochodów. I nie pisz tutaj nic o jakieś nerwicy bo nerwicę niech mają ci którzy chcieliby pewne rzeczy wsadzić w Żorach pod dywan. Niech moje komentarze kształtują opinie mieszkańców wbrew cienkim tubom urzędowym, którym nie udaje się zmienić negatywnego przekazu medialnego o Żorach.

 • ~mareq 2015-11-03
  21:05:36

  8 0

  Arteks nie piszę o śląskim. Przejrzałem całą listę miast. Jest ich sporo w kilku w ostatnich 2 latach byłem i powiem tak, jeśli tak wyglądają ruiny to chciałbym aby całe nasze państwo było taką ruiną. Co do ofert kulturalnej w mieści to jest na całkiem dobrym poziomie jak na 60 tys. miasto.

 • ~Arteks 2015-11-03
  21:08:42

  0 13

  @minges - nie wiesz nawet co to jest hejting i trollowanie. Jedno i drugie jest zabronione na tym forum. Moje wpisy są konstruktywne i merytoryczne w przeciwieństwie do np. twojego ostatniego który składa się z 12 zdań, ani w jednym nie dotyczy artykułu!!! Np. na onecie czy wielu forach branżowych - wpisy nie na temat są kasowane na równi z hejtującymi czy trollującymi. Ten portal jest wyjątkowo wyrozumiały. Jestem przekonany, że gdyby Żory były normalnym miastem ze świadomymi mieszkańcami wielu zastanawiałoby się co w tej sytuacji robić - a tu... atakujecie Arteksa. Tylko to wam w niczym nie pomoże. Żory toną!!! ;P

 • ~sprawiedliwy 2015-11-03
  21:09:27

  11 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~sprawiedliwy 2015-11-03
  21:21:35

  11 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~mareq 2015-11-03
  21:29:55

  9 0

  Arteks o jakim przemyśle myślisz? Jeśli o podupadlym górnictwie to gratuluje kreatywności w myśleniu. Ta branża jest nad przepaścią i nawet PiS jej nie pomoże. Jeśli nikt nie podejmie decyzji o likwidacji bankrutow to pociagna za sobą energetykę i gazownictwo. Mam okazję dość często rozmawiać z przedstawicielami PGNiG i Tauron. Dalsze pompowanie kasy w podupadle górnictwo odbije się negatywnie na innych branżach. Kiedy padną kopalnie to nasz kochany Rybnik klęknie. W Żorach przynajmniej będą śmieciowe umowy w tanich zakładach.

 • ~Arteks 2015-11-03
  21:47:29

  0 13

  @mareqg - rybnickie kopalnie nie mają problemów ze sprzedażą węgla i są jednymi z bardziej rentownymi zakładami w spółce. Przecież u nas ma powstać nowa spółka Węglokoks-ROW która obejmie swoim udziałem wszystkie okoliczne kopalnie i nie będzie już miała nic wspólnego z KW. Prędzej Żory ogłoszą bankructwo i stery miasta obejmie zarządca komisaryczny niż upadną kopalnie. Tak samo zarzekałeś się w sprawie niewinności swojego prezydenta i słuszności inwestycji Twinpigs - twój prezydent skazany wyrokiem sądu pierwszej instancji, a Twinpigs przynosi straty. Dziwne jest to co piszesz odnośnie górnictwa bo to przecież od górników pochodzą w dużej mierze dochody Żor. Od górników pracujących w Jastrzębiu, Rybniku czy Suszcu... Bez nich wasza sytuacja byłaby katastrofalna bo zarobki w marketach i waszej strefie są minimalne. Górnictwo to jest przemysł. Minizakładziki ze strefy to są zwykłe montownie i pakowalnie. To nie jest prawdziwy przemysł. Zresztą pamiętasz dyskusję o nakładach inwestycyjnych? W Żorach mimo strefy należą one do bardzo niskich, w porównaniu do Rybnika była jeśli dobrze pamiętam 5x niższe... Mam je przytoczyć na nowo biorąc pod uwagę ostatnie lata? Mnie namawiać dwa razy nie musisz, a są one druzgoczące wobec teorii, że w Żorach miałby niby być jakiś przemysł.

 • ~minges 2015-11-03
  22:03:14

  11 0

  ~Arteks, tak jak napisałem wcześniej: Twoja krytyka nie jest konstruktywna, jest bezsensowym zbiorem ściepów, którymi obrzucasz Żory i żorzan, dowartościowując się jednocześnie i budując swoje ego. Dobrze, że Ty zawsze piszesz na temat, merytorycznie itd. itp. (tak jak np. pod artykułem o zbiórce dla hospicjum). Egoista do potęgi n-tej. Skoroś taki ekspert i znaFca to napisz proszę w 5-10 punktach, co mają zrobić Żory, by wyjść z dołka - to będzie dowód na to, że Twoja krytyka ma chociaż namiastki konstruktywności. W przeciwnym razie - zamilcz. Wytykać błędy - łatwo; wskazywać rozwiązanie - trudno. Dobranoc.

 • ~Arteks 2015-11-03
  22:20:24

  0 13

  @minges - mnie to nie dowartościowuje. Mi jest wstyd za takiego sąsiada i czuje się trochę zażenowany, że w Żorach są ludzie którzy mimo miażdżącej dawki negatywnych informacji w ostatnim czasie o stanie finansów w Żorach próbują się obrażać na komentatorów, zamiast krytykować władze miasta które do takiego stanu doprowadziły. Ale skoro kiedyś uznałem Żory za jedno z bardziej absurdalnych i dziwnych miast - nie zdziwię się jeśli uznacie Arteksa za przyczynę "zdegradowania ekonomicznego Żor". Ubaw z wami niezły mimo tych smutnych dla Żor wieści. ;P

 • ~jasnypieron 2015-11-04
  06:23:52

  12 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~jasnypieron 2015-11-04
  09:33:08

  14 0

  arteks jesteś obłudnikiem, bo tu zachwalasz rybnicki węgiel, a na rybnickim forum narzekasz, że tenże węgiel powoduje smog.... redakcyjny cenzorze już lepiej???

 • ~piszczel 2015-11-04
  11:10:51

  0 1

  To smutne, że władze miasta doprowadziły do tak złego stanu finanse miasta. Cierpi na tym ogólny obraz miasta. A rada miasta jest niestety marionetkowa. Zgodzą się na wszystko co im przygotuje do zagłosowania prezydent. Nie mam wątpliwości, że władze miasta są bardzo niekompetentne. Ja na tego prezydenta nie głosowałem. Ci którzy na niego głosowali niech się tłumaczą i wstydzą zarazem.

 • ~mareq 2015-11-04
  11:40:48

  9 0

  Dziś piszą o ruinie w gazecie Katowice. Nie podaję linku bo komentarz zostanie usunięty. Fragment artykułu:
  "Okazuje się, że ruiny nie dotyczą województwa śląskiego. Na liście są bowiem tylko Żory. Przejrzeliśmy statystyki dotyczące tego miasta. Okazuje się, że bezrobocie wynosi tu 9,4 proc. (dane na 31 sierpnia), czyli ledwie o jeden procent więcej niż w całym województwie. Z kolei od śląskiego niższe bezrobocie ma tylko Wielkopolska (6,5 proc.). Bezrobocie w Bytomiu to 17,2 proc., w Piekarach Śląskich 12,9 proc., a w Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich również około 12. Bez trudu można też znaleźć miasta, które mają mniejsze bezrobocie od Żor. To Rybnik (6,7 proc.) czy Jastrzębie-Zdrój (7,4 proc.) albo Katowice (4 proc.).
  Żory zdecydowanie prowadzą za to, jeśli spojrzymy na zadłużenie miast na prawach powiatu. Dług miasta to 61,29 proc. jego dochodów. To niemal o 20 proc. więcej niż Zabrze czy Katowice. Ale z drugiej strony Żory mają jedną z najwyższych zdolności kredytowych w regionie. Pod tym względem lepszą sytuację mają tylko Dąbrowa Górnicza, Gliwice oraz Rybnik. Ważne jest też to, na co miasto wydaje pożyczone pieniądze. Przejada je czy może raczej inwestuje? Od 2010 roku Żory pożyczały m.in. na budowę północnej obwodnicy (9 mln zł), rozbudowę krytej pływalni, budowę hospicjum i nowego przedszkola (ok. 12 mln zł), termomodernizację miejskich budynków. Za pożyczone pieniądze powstały też np. sale gimnastyczne przy szkołach, kilka boisk oraz żłobek."

 • ~mareq 2015-11-04
  11:45:44

  8 0

  Prezydent zwraca uwagę, że gmina stale inwestuje w jakość życia. Rok temu zbudowano nowe przedszkole, teraz planowane jest kolejne. - Rozpoczynamy też warty około 150 mln zł program budowy tysiąca mieszkań czynszowych. Realizacja potrwa kilka lat. To, że ktoś nas wpisał na listę zdegradowanych miejsc, znaczy, że posługiwał się starymi danymi i nie obserwuje trendów - dodaje Socha.

 • ~Arteks 2015-11-04
  12:11:51

  0 10

  @mareqg - GW jest megaantypisowską gazetą i ona nie tyle chce bronić władz Żor co polemizować z PiS. Natomiast nawet oni w tym artykule przyznają, że Żory są najbardziej zadłużonym miastem na Śląsku, a to jest najważniejszy symbol finansowej ruiny. Zapomnieli wspomnąć, że pawilon głupoty budowano 7 lat, Twinpigs przynosi straty, nie wspomniano o druzgoczącym raporcie RIO i NIK dla władz miasta, nie wspomnieli o skandalach związanych z nieruchomościami, nie wspomnieli o tym że miasto na sportowej i kulturalnej mapie Śląska nic nie znaczy - bo nie inwestuje w te dziedziny, nie wspomniano o kontenerach dla biednych mieszkańców czego poza Bytomiem nie budują na Śląsku inni, nie wspomniano o ruinie dworca z którym władze sobie nie mogą poradzić i ruinie w Baranowicach, nie wspomniano o ruinie po dawnej kopalni w Roju i całej zdegradowanej dzielnicy, nie wspomniano o zaniedbanym dworcu autobusowym. Nie wspomniano też o bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie Żory są jednym z najbiedniejszych miast na Śląsku - dlaczego chwalicie się strefą a ciągle jesteście w ogonie? Nie wspomniano, że ze względów oszczędnościowych zlikwidowano straż miejską, a następnie zlikwidowano etaty policyjne które miały zastępować SM. Nie wspomniano, że po Żorach zamiast normalnych autobusów jeżdżą busiki w których ludzie gniotą się jak śledzie. Wspominasz o jakimś przedszkolu, boiskach - ale takie rzeczy powstają nawet na wsiach... Od 5 lat nic nowego, sensownego i miastotwórczego w waszej sypialni nie powstało

 • ~Arteks 2015-11-04
  12:14:13

  0 11

  Żory są miastem w ruinie. Jedynie dobrze funkcjonuje PR ale jak długo można robić fajny uśmiech do złej gry i jak długo można próbować ruiny przykrywać eleganckimi strojami?

 • ~jasnypieron 2015-11-04
  13:00:58

  6 0

  arteks:"ruinie po dawnej kopalni w Roju i całej zdegradowanej dzielnicy"??? Liczę , że radni z tej dzielnicy zajmą się tobą i twoimi obraźliwymi wpisami!!! Na terenie tej "ruiny" jak to nazywasz powstało kilkanaście firm, jest też jedyny "paintball" w okolicy pod dachem!!. Jest w Roju nowooddane do użytku przedszkole, o jakim twój zapyziały....Rybnik może pomarzyć!!! Niestety są też tam mieszkania dla bardzo ubogich i losowo pokrzywdzonych oraz noclegownia, w których rybniczanie też...przebywają lub przebywali(bo przecież Rybnika nie stać (i to nie finansowo) na zatroszczenie się o ludzi bezdomnych

 • ~minges 2015-11-04
  14:49:55

  6 0

  ~Arteks, widzisz, dalej ciepiesz padliną, a nic konkretnie nie poradzisz. Taka Twoja natura. "Natomiast nawet oni w tym artykule przyznają, że Żory są najbardziej zadłużonym miastem na Śląsku, a to jest najważniejszy symbol finansowej ruiny." - co się tak uczepiłeś zadłużenia. Owszem - ono jest ALE jednocześnie zdolność kredytowa miasta też jest wysoka, więc o co Ci ciągle chodzi? Przykleiłeś się do pewnych faktów i dopasowujesz je do swojej teorii. O Rybniku, Tychach, Wodzisławiu też można napisać kilka-kilkanaście negatywów - ok., fajnie, ale są też pozytywy. Ty na temat Żor nie potrafisz wymienić ani jednego. Nie wiem skąd u Ciebie takie silne ego ("ja nieomylny Arteks wszystko wiem"), wybielanie swojej osoby i nieumiejętność przyznania się do błędu. Śmieszne jest Twoje tłumaczenie, że artykuł z GW jest polemiką w stronę PiSu, bo te dwie strony się nie lubią... No błagam, już brakło Ci argumentów? Weź się nie ośmieszaj. Pogadać możemy za jakieś kilka lat, gdy przyjdzie czas na spłatę długu i okaże się, że nie ma z czego spłacać lub okaże się, że jednak "nietrafione" inwestycje przynoszą zysk i miasto radzi sobie z finansami bez problemu. Z tego co pamiętam Rybnik kilka lat temu też był w dość nieciekawej sytuacji, a wspaniale wyszedł na prostą i teraz naprawdę jest miastem godnym naśladowania (choć są jeszcze obszary do naprawy - np. Boguszowice Osiedle, Niedobczyce itp.). Ale tak jak napisałem wcześniej - pogadamy za kilka lat, poczekajmy na efekty.

 • ~Arteks 2015-11-04
  19:33:50

  0 8

  @jasnypieron - takim straszeniem to sobie możesz nastraszyć swoją babcię. ;) Nie podoba ci się wolność słowa i lubisz Żory? Wyjedź do Korei Północnej. Spotkasz tam podobne miasta i na pewno nikt nie będzie ci pisał prawdy w necie. Mi ust na pewno nie zamkniesz. A okolice dawnej kopalni ZMP wyglądają katastrofalnie! Byłem tam rok temu przejazdem z okazji imprezy pożegnania Ikarusa z PKM Gliwice i wszyscy robili sobie tam pamiątkowe zdjęcia na tle "fenomenalnych ruin". Poszukaj w necie na wrp na pewno znajdziesz. Dziwię się, że idziesz już tak daleko, że chcesz bronić czegoś co prezentuje się naprawdę koszmarnie. @minges - pytasz się czemu o innych miastach mogę pisać pozytywnie, a o Żorach nie? Trzy powody: Żory to jedno z najmniej ciekawych miast na Śląsku, Żory nie mają niczego co by do nich przyciągało, Żory są fatalnie zarządzane, Żory są na końcu wszystkich zestawień związanych z ekonomią itd. Rzeczywiście masz rację, potrafię coś fajnego zauważyć w Wodzisławiu, często chwalę Tychy czy Racibórz, uwielbiam Cieszyn czy Bielsko ale niestety Żory na dzień dzisiejszy nie kojarzą mi się z niczym pozytywnym i chyba nie tylko mnie bo media piszą tylko o aferach, problemach finansowych, CBA w UM itd. Z pozytywów podobają mi się pomysły niezrealizowane: Stacja Kultura, nowe przedszkole, Yatenga ale to naprawdę za mało żeby jakieś miasto się zaczęło podobać w całości... Żory miały pecha w czasach pruskich, w czasie wojny, w czasach PRL i niestety po 1989 roku...

 • ~Arteks 2015-11-04
  22:15:11

  0 7

  @sprawiedliwy @jasnypieron - redakcja usuwa obraźliwe, hejtujące czy trollujące wpisy i... to wasze są najczęściej usuwane. Czyli kto łamie częściej regulamin komentowania i kto jest niewychowany i niekulturalny? Wy! Ja nikogo nie obrażam. Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie...: za Arteksa który zaczął pisać prawdę o Żorach na tuzory podziękujcie użytkownikom: minges i mareqg (gdyby nie oni nawet nie chciałoby mi się tu rejestrować). Oni mnie zainteresowali Żorami pisząc różne hejty na rybnik.com.pl a za cały negatywny przekaz o Żorach podziękujcie swojemu prezydentowi, jego zastępcom i radnym. To oni "zgotowali" Żorom taki smutny i beznadziejny los i wstyd jaki musicie znosić po takich artykułach... ;P A za to jak kiepsko wyglądają Żory podziękujcie historii i jej różnym dekadom... Żadna was nie rozpieszczała no i przez to różne kompleksy narosły wobec normalnych miast.

 • ~luxveritatis 2015-11-05
  07:17:03

  5 0

  Ten portal powoli staje się Trybuną Ludu. Najgorsze w nim, to zezwolenie na ksenofobiczne wpisy rybnickiego frustrata, który w swej wydumanej nieomylności jest przekonany, że nikogo nie obraża. Ciężki przypadek.
  Ps. nie ma sensu na polemikę i dalsze wpisy. Bo zaczyna to przypominać dialog z BJP, który też był nieomylny ;p

 • ~minges 2015-11-05
  09:06:30

  7 0

  ~Arteks – kolejny raz przeinaczasz fakty. Nigdy nie zapraszałem Cię na tuzory.pl, sam tez rzadko tu zaglądałem. W czasie, gdy żywo dyskutowałem na rybnik.com.pl mieszkałem jeszcze w Rybniku i zwracałem uwagę na to, czego w Rybniku mi brakuje. Często wskazywałem na Żory, bo często tu zaglądałem , a teraz tu mieszkam. Owszem – nie są one miastem idealnym, ale takim miastem nie jest też Rybnik. Nie ma miasta idealnego. Natomiast Ty nigdy nie potrafiłeś przyjąć krytyki. Jak tylko skrytykowało się Rybnik i podało się Żory jako przykład jakiegoś rozwiązania, od razu oburzałeś się, jak takie zapyziałe (wg. Ciebie) miasteczko jak Żory może być w jakiejś kwestii przykładem dla Rybnika. Nigdy nie rozważyłeś czy faktycznie mam rację czy nie – odrzucałeś ją automatycznie, bo przecież jak to tak, że Rybnik jest w czymś gorszy od Żor? Potem przerzuciłeś się na tuzory.pl i po kolei wszystko wyśmiewasz, wytykasz błędy, nie napisałeś ani jednego komentarza zawierającego konstruktywną krytykę (wiesz co to takiego?)! Śmiać się z kogoś – łatwo, wskazywać rozwiązania – trudno. Rzucasz mięchem, masz z tego niesamowitą frajdę i cieszysz się z czyjegoś nieszczęścia i jego małostkowości. Karmisz swoje ego, ale jeśli w ten sposób leczysz swoje kompleksy – to ulecz je jak najszybciej, bo robi się to nudne. I na koniec: znam ludzi, którzy przeprowadzili się z Rybnika do Żor m.in. z powodu lokalizacji (szybki dostęp do A1 – węzeł w Rowniu i w Świerklanach, DK81 do Katowic i Wisły). Dziwne, co? :)

 • ~gestskoczka 2015-11-05
  09:07:49

  3 0

  @sprawiedliwy, @luxveritas i @jasnypieron. Myślę że te Wasze komentarze to jest próba walki o własną godność. Ale uważam że ta walka jest bezzasadna bo jej nie wygracie. Wasz przeciwnik sprowadził ją do poziomu emocjonalnego i robi wszystko by ją na tym poziomie utrzymać bo wie, że na poziomie racjonalnym nie ma szans. Olejcie go, tak jak olewa się psa uwiązanego na łańcuchu. Niech sobie szczeka, byle się z łańcucha nie zerwał. Zacytuję pewne zalecenie Andrzeja Piontka z Wodzisławia, które tu pasuje jak ulał, cytuję: [cyt] Nie zadawaj się z głupim, bo ściągnie cię do swojego poziomu i pobije doświadczeniem. [/cyt] Myślę że @Arteks jest biednym zakompleksionym człowiekiem, jego (chyba słuszne są) obawy że Żory coraz trudniej będzie przyłączyć jako przedmieście rybnickie, że Żory wybijają się na równorzędne z Rybnikiem miasto i te obawy wprawiają go we wściekłość i śmieszność. Zostawcie go, niech sobie szczeka. My w swoim mieście powinniśmy się sami dogadywać, nie brak nam problemów, ale komentarze rybnickiego frustrata nam tu nie pomogą.

 • ~Arteks 2015-11-05
  11:38:02

  0 6

  @jasnypieron @sprawiedliwy @luxveritatis - smutne że kowal zawinił a chcecie powiesić cygana. Może mam cięty język i jestem dobry merytorycznie ale kule do walki dostarczają mi fakty ekonomiczne, statystyczne, obserwacje i media. Nie potrafię się nadziwić, że przeszkadza wam rzetelna krytyka, a nie fatalny stan waszego miasta co jest skutkiem niekompetencji w zarządzaniu. Pomyliliście po prostu adresatów krytyki. To tak jakby politycy PO mieli pretensję do mediów i komentatorów na forach za ich krytykę przez co przegrali wybory... Co do tuzory - to przede wszystkim cenię ich za to że piszą prawdę, a właścicieli portalu za to, że przynoszą dochody Rybnikowi. :D Narzekacie że nie macie swoich mediów? Bo nikt nie chce u was tworzyć redakcji - Żory po prostu nie są traktowane poważnie przez media. Rybnik ma radio, gazety, portale, telewizję, a Żory - nic... Musicie też wiedzieć, że mnie bawi ta wasza bezradność, wściekłość i brak umiejętnej riposty. ;PPP Show must go on hehehe
  @minges - kłamiesz tak samo jak mareqg - nigdy cię życie Rybnika nie obchodziło. Interesowały cię tylko Żory. Udawałeś kogoś kim nie byłeś próbując dodać sobie wiarygodności. Efekt jest odwrotny od zamierzonego. Ja nigdy tego nie muszę robić dlatego, że mieszkanie w Rybniku napawa mnie dumą. @gestskoczka - masz po części rację. Walka z waszej strony jest przegrana z prostego powodu. Nie macie żadnych argumentów, a ja je mam! I życie ciągle je przynosi - w tym przypadku PiS i jego raport.

 • ~Arteks 2015-11-05
  11:45:08

  0 6

  @minges - piszesz że ktoś przeprowadził się do Żor z powodu autostrady? Bzdura! Nikt normalny nie chce mieszkać w pobliżu autostrady z powodu hałasu. A mając auto - dojazd do autostrady dla kierowcy który ma jechać 5 minut czy 10 minut nie stanowi żadnej różnicy. A ile wartościowych,a aktywnych osób dla których Żory to nudna wiocha przeprowadza się z Żor do Rybnika? Przyznaj, że więcej... Ja znam takie osoby. Ile osób niepełnosprawnych albo takich które nie mogą mieć prawa jazdy wybierze Rybnik jako miasto z któego w kulturalnych warunkach można się wydostać w każdym kierunku pociągiem? Od grudnia trzy pociągi w ciągu doby do Warszawy i Pragi. To się nazywa rozwój, a nie patrzenie ciągle wstecz że 6 lat temu dotarła zarówno do Żor czy Rybnika autostrada... Rozwój musi być stały i w różnych dziedzinach żeby mówić o rozwoju miast. Żory rozwinęły się tylko w latach 70. i 80. po 1989 obserwujemy powolny upadek miasta. Na plus zmienia się tylko estetyka ale to jest normalne, że po szarych czasach PRL robi się bardziej kolorowo.

 • ~minges 2015-11-05
  11:46:51

  1 2

  "@minges - kłamiesz tak samo jak mareqg - nigdy cię życie Rybnika nie obchodziło. Interesowały cię tylko Żory. Udawałeś kogoś kim nie byłeś próbując dodać sobie wiarygodności. Efekt jest odwrotny od zamierzonego." Może dla Ciebie. Nie potrafisz przyznać się do błędu. Nie potrafisz być samokrytyczny i nie potrafisz przyjąć krytyki ze strony innych. Ale skoro Ci z tym dobrze :) Żyj w swoim idealnym świecie.

 • ~db 2015-11-05
  11:50:52

  7 0

  ***Rybnik - miasto wieś w woj. slaskim. Jedynym plusem to wielkość miasta i lokalizacja kopań czy elektrowii co przeklada sie na ruch w okolicach ogrodkow piwnych w centrum. Poza tym masa wiśniaków z okolicznych sołectw i dzielnic. Zalew z całą "Kotwicą" , wyglada jak wyciagniety z czasów PRL . Dopiero teraz slyszalem o jakies koncepcji projektowej Waszego jak i zorskeigo urzedowego architekta niejakiego Wawrzyniaka. Poza tym nuda. Jak na miasto, ktore powinno byc centrum subregionu zachodniego, ciągnącego ten wózek to naprawdę nie daje rady. Wstyd zabrac tam znajomcych . Miasto niby znane w Polsce ( sa taak wielkie wydarzenia jak Ryjek czy , coroczny koncert wielkiej GWIAZDY ) a po wieczornym spacerze wokol plazy i Fokusa trzeba zawrocic i wrocic do domu. Dlatego jezdzimy na knajpki, restauracje, teatry itp na Katowice. Z Zor A1-A4 i w 0,5 h jestem w okolicach Mariackiej ;) Jako były mieszkaniec Katowic musze stwierdzić niestety ze Rybnik to nudna wioska . *** Moze i Zory sa zadłużone i mniej sie tu dzieje ale to male miasto typu Wodzisław czy Jastrzebie . Do zamieszkania wybralem wlasnie Zory ze wgledu na szybki dojazd do wezlow autostrady i mojego domku w Brennej. Swietny uklad komunikacyjny, miasto ładne i czyste. Nie jestem zwolennikiem polityki Sochy ale "ruina " to gruba przesada

 • ~minges 2015-11-05
  12:57:46

  5 0

  "Na plus zmienia się tylko estetyka ale to jest normalne, że po szarych czasach PRL robi się bardziej kolorowo. " - no Areks, wreszcie jakiś pozytyw, o to mi chodziło! Nie tylko krytyka, ale też pokazanie, że coś działającego na plus też istnieje.

 • ~Arteks 2015-11-05
  13:21:43

  0 9

  @db - no to jeśli Rybnik z tymi atrakcjami które wymieniłeś jest według ciebie nudny to pomyśl sobie jak meganudne i bezwartościowe są Żory dla mieszkańca miasta! A to, że mieszkałeś w Katowicach to taki sam blef jak ten, że minges mieszkał w Rybniku, a mareq cały czas w nim mieszka. Z Żor wszyscy uciekają, a jeśli ktoś się do nich przeprowadza to tylko z jakieś innej wioski ze względu na taniość nieruchomości. Innych powodów nie ma bo miejsc pracy w Żorach też nie ma. Twój wpis jest nielogiczny. Bo nie po to się ktoś wyprowadza z jakiegoś miasta do Żor by potem pisać, że do zwykłych knajpek trzeba jeździć z Żor do Katowic... Więc po co taka przeprowadzka? Dlatego żeby sobie pojeździć autostradą? To w Katowicach nie ma mieszkań ciekawszych niż NRDowskie bloki w Żorach lub te bardzo przeciętne domki w Kleszczowie? Ja nie muszę nigdzie jeździć do knajpek ani na imprezy bo wszystko mam na miejscu bo Rybnik to miasto. Wystarczy wyjść z domu i po 10 minutach mam wszystko co dusza zapragnie. A co do Żor to tak przypadkowo uknuto ksywę "sypialnia"? Przecież tak się powszechnie mówiło i mówi w naszym regionie o Żorach. Kolejny kłamca się odezwał który próbuje budować swój autorytet na niebyłej "przeprowadzce z Katowic". A pewnie twoi rodzice przeprowadzili się do Żor z Gnojewa albo Pcimia Dolnego i mieszkasz tam po musisz i nie stać cię na Rybnik czy Katowice. ;)

 • ~db 2015-11-05
  16:25:22

  3 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2015-11-05
  18:47:17

  0 10

  @db - od razu rozpracowałem że piszesz bzdety. Przeważnie jak ktoś kłamie - zacznie mu się wszystko mieszać lub jest nielogiczny w swoim wywodzie. Tak samo wpadł kiedyś @mareq i @minges. Nikt normalny nie przeprowadza się z Katowic do jakieś dziury by potem jeździć tam do knajpek... Bingo dla mnie! :D Szydzisz z rybnickich Boguszowic - a ta jedna dzielnica, która w Rybniku jest średnio lubiana mogłaby rozwalić Żory bo: komunikacja miejska jest tam na lepszym poziomie niż u was w całym mieście, miasto zadbało żeby wyremontować dom kultury i halę sportową i wybudować nowy basen (powtarzam nowy!), a jedna kopalnia to prawie 4000 tys. miejsc pracy. W całych Żorach w przemyśle jest nie więcej niż 300-400 miejsc pracy... A zabudowa z lat 40. i 50. jest rewelacyjna. To taki socrealistyczny Nikiszowiec. Jak to ktoś doceni, miasto odnowi to za ileś lat będziemy mieli modną i ciekawą architektonicznie dzielnicę. A Żory niestety nie mają fajnej architektury ani w centrum, ani po blokowiskach, ani po wiejskich dzielnicach. Masz rację, że są różne miasta na Śląsku z różnymi funkcjami. Ale Żory nie znaczą na mapie administracyjnej, gospodarczej, sportowej, kulturalnej, architektonicznej, komunikacyjnej i przemysłowej - NIC!!! Istna dziura. I chociaż kłamałeś, że się przeprowadziłeś z Katowic to w jedno ci jestem w stanie uwierzyć. Aby doświadczyć miasta każdy Żorzanin musi z niego wyjeżdżać. I z tym jestem w stanie się zgodzić.

 • ~arcziwald 2015-11-05
  18:55:47

  11 0

  Ludzie, czy my naprawdę żyjemy w tym samym mieście? Mieszkam tu ponad ćwierć wieku i widzę że z mojego pokolenia większość pracuje zagranicą. Szaleńcy którzy zostali są po prostu tanią siłą roboczą. Ewentualnie pracują na kopalni gdzie młodzi mogą pomarzyć o dawnych zarobkach. Tendencja rynku węgla wróży naszemu miastu smutną przyszłość. Tylko złodzieje w białych rękawiczkach i ich kolaboranci mają się tutaj dobrze. Przypadkowy dziadek z ławki na rynku powie kilka zdań o ich przekrętach ale ci zdrajcy mają układy ze wszystkimi od prawa do lewa i żerują, stawiają muzea za miliony czy inne absurdalnie nierentowne "inwestycje". To co się wyprawia w takim miasteczku westernowym to cyrk na kółkach. To miasto jest coraz starsze, powoli umiera. Jesteśmy modelowym przykładem neokolonialnej polityki, współczesnymi niewolnikami, zbyt biedni na normalne życie. Nie masz mieszkania? Zmień pracę w supermarkecie na pracę w montowni, zamiast kredytu w chwilówkach weź ten w banku i żyj pełnią niewolniczego życia.

 • ~db 2015-11-05
  21:05:28

  2 0

  Ja p...Arteks przestan mnie załamywać. Nie wierze ze sa tak chwiejni emocjolanie ludzie. Czasami piszesz rzeczowo a czasami tak od rzeczy jak małe dziecko. Jak nie masz argumentow to wchodzisz na inny wygodny Ci temat. Widze to w niemal kazdym temacie z Twoim udziałem ... Chociazby ja znam 2 calkiem dobrze sytuowane pary , ktore przeprowadzily sie z Rybnika do Żor. Niemożliwe? , a moz znow klamie ? a moze to wyjatek i tylko ja mam to szczescie znac takie osoby.Chbya nie musze tlumaczyc jakie moga byc powody przeprowadzek. Chbya ze jestes idiotą to moge dac Ci spis mozliwych powodow , chociazby na moim przykladzie .Co do Boguszowic ... tylko sie usmiechne. Proponuje zebys sie na to zadupie przeprowadzil, bedziesz mial "swietna komunikacje" i "piekną architekture" na wyciagniecie reki ...Znow stracilem przy Tobie pare minut zycia a Tobie ciagle nie szkoda czasu na powtarzanie tych samych bredni. Ja potrafie przyznac ze Zory sa zadluzone i nie podoba mni sie polityka Sochy i duzej czesci radych ale nie wmawiaj mi, że zle mi się tu mieszka. dobranoc

 • ~db 2015-11-05
  21:14:16

  2 0

  aaa haha a z " bingo dla mnie " mnie rozbawiles na maksa . Jak zwykle sam sobie bijesz brawo wpadając do dziury ... idac twoim tokiem rozumowanie ludzie nie wyprowadzaja sie do Gierałtowic z Gliwic zeby pozneij jezdzic do centrum Gliwic na pizze albo jak sie wyrpwadza z Gliwic do Rybnika to nie jezdza do Gliwic na imprezy, naprawde dziwna rzecz ze mozna sie z Kato przeprowadzic do małego miasta i i pozniej jezdzic do katowic na imprezy ... no idiota no. przepraszam za epitety ale twoj tok rozumowania mnie rozwala. Arteks ludzie z Rybnika jezdza do Katowic na imprezy bo ilez mozna w KC siedziec ... to moj ost. post w Twoim kierunku . oszczedze tez twojego czasu

 • ~Arteks 2015-11-05
  21:27:07

  0 6

  @db - właśnie Żory są tak cienkim miastem, że można je "zastrzelić" przykładami nawet z jednej dzielnicy normalnego miasta... A porównywanie całościowe z miastami nie ma faktycznie sensu bo Żory przegrywają nawet z dużo mniejszymi miasteczkami od siebie i z tymi które mają porównywalną ilość mieszkańców. A co mówić o większych... A przegrywają dlatego, że nie są normalnym miastem tylko sypialnią dla sąsiadów i taka jest ich rola. Nie wyjeżdżaj też z wyjątkami bo wyjątkami to można równie dobrze udowodnić tezę że z Warszawy się ktoś przeprowadził do Rybnika... Można? Oczywiście że można. Tak samo to wygląda jak podawanie jakiegoś wyjątku, że ktoś przeprowadził się do Żor. Na pewno te osoby tęsknią za miastami bo w Żorach życia miejskiego nie ma i nie ma też normalnej miejskiej zabudowy, miejskich gmachów, gwaru itd... Warto również zauważyć, że tylko w miejscowościach pokroju Żor, ludzie są na tyle niezadowoleni z mieszkania w nich, że mają kompleksy! W miastach z których ludzie są zadowoleni - nie mają kompleksów mimo że czasami na nie narzekają...

 • ~db 2015-11-05
  21:44:13

  8 0

  Odnosnie Twojegog ost. zdania i jak już wczesniej wspomnialem ale nie doczytaleś , czesto narzekam na Zory nawet na tym forum i nie mam kompleksow i jednoczesnie dobrze mi sie tu mieszka. a zeby Cie jeszcze na koniec usatysfakcjonowac powtorze, ze Zory pelnia funkcje sypialni i ciezko dostac dobrze platna prace. Na szczescie sa swietnie skomunikowane ik dojazd do kazdegfo miasStrefy ekonomiczne placą zazwyczaj minimum. Glownie czesc osiedlowa bDziekuje.

 • ~db 2015-11-05
  21:45:31

  5 0

  eeeh niechcaco puscilem posta w trakcie pisania ... nie chce mi sie juz konczyc ;) pozdrawiam

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.