zamknij

Wiadomości

Żorzanie czekają na peregrynację Krzyża i Ikony Światowych Dni Młodzieży

2015-01-06, Autor: wk
9 i 10 stycznia w Żorach doniosłe wydarzenie społeczno-religijne. W naszym mieście odbędzie się peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Oba symbole Światowych Dni Młodzieży adorowane będą nie tylko w kościołach, ale i w takich miejscach jak rynek, hala sportowa, hospicjum czy szkoły.

Reklama

Krzyż i ikona to dwa symbole Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie. Już teraz w Polsce i na świecie trwa ich peregrynacja. 9 i 10 stycznia symbole zawitają do naszego miasta. Do udziału w tym wydarzeniu zaprasza grupa ŚDM Żory, o której pisaliśmy podczas świąt Bożego Narodzenia. > Młodzi z Żor: „Czekamy na Światowe Dni Młodzieży!”

Co mówią o peregrynacji? - To przede wszystkim kwestia dania świadectwa wiary. 10 stycznia odbędzie się procesja praktycznie wokół całego miasta. Rozpoczniemy już o godz. 9:00 na żorskim Rynku. Istotą nie jest promocja nas jako grupy, ale promocja Pana Boga. Każdy mieszkaniec może zaangażować się w modlitwę i towarzyszące jej rozważania - zaznacza Hanna Krusberska, a wtóruje jej ks. Karol Faj, wikariusz z Parafii pw. Miłosierdzia Bożego. - To, co przeżywamy przy Światowych Dniach Młodzieży to powrót do źródła – do św. Jana Pawła II, który dał im początek. Papież powiedział kiedyś, że Kościół potrzebuje młodych ze względu na to, że ma im wiele do powiedzenia, ale również i młodzi mają wiele do powiedzenia Kościołowi. Dlatego w momencie, kiedy będziemy szli w procesji z Krzyżem, będziemy pokazywać, że młodzież ma swoje miejsce w Kościele i jest mu potrzebna. Na swojej drodze odwiedzimy wiele miejsc – szkoły, halę sportową, targowisko, skwery, hospicjum - wylicza.

Peregrynacja w Żorach rozpocznie się w piątkowy wieczór 9 stycznia, a zakończy 10 stycznia, kiedy symbole zostaną przekazane mieszkańcom Pawłowic i Jastrzębia-Zdroju. Po drodze Krzyż i Ikona adorowane będą m.in. w kościołach: św. Ap. Filipa i Jakuba, św. Stanisława czy Miłosierdzia Bożego. Co ciekawe, symbole Światowych Dni Młodzieży adorowane będą nie tylko w kościołach, ale i w przestrzeni miasta. Krzyż i Ikona staną m.in. przy Miasteczku Westernowym, na żorskim Rynku, w Hali Sportowo-Widowiskowej, przy Szpitalu Miejskim czy Hospicjum im. Jana Pawła II.

Wydarzenie będzie miało bardzo uroczysty charakter. W przygotowanie nabożeństw zaangażowały się grupy parafialne i osoby świeckie, a także władze miasta.

Szczegółowe informacje na temat godzin adoracji Krzyża i Ikony znajdują się na załączonym plakacie.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~gestskoczka 2015-01-09
    12:45:36

    0 1

    Gdyby w tytule stało że: „Większość Żorzan czeka na peregrynację krzyża...”, to byłoby to bliższe prawdy. Znam sporo mieszkańców, którym jest ta procesja obojętna. Znajdą się też tacy, przeklinający w korku, bo na czas przejścia procesji policja będzie blokować ulice. Pisząc że „Żorzanie czekają...”, pisze się o wszystkich mieszkańcach, a to nie prawda.

  • ~jasnypieron 2015-01-09
    17:50:06

    0 3

    chopie jak za tamtej pzpr-owskiej komuny najczęściej 1 maja robiono spendy pt. pochód pierwszomajowy, to też nie wszyscy żorzanie musieli w nich uczestniczyć, a jednak uczestniczyli i jeszcze się z tego cieszą do dzisiaj....zatem tym razem też nie wszyscy żorzanie będą w tych i przyszłych dniach w tym święcie uczestniczyć....i po co twój krzyk rozpaczy? Dodam, że święty krzyż jeszcze nikomu nie zaszkodził, a czerwone płachty niektórym zaszkodziły....

  • ~malkontent58 2015-01-09
    18:26:09

    2 0

    jasnypieronie to historia choć bolesna...ale faktycznie jak są organizowane biegi uliczne i "nieczynne" jest praktycznie całe Śródmieście, to jakoś wielu osobom jakoś to nie przeszkadza i dziwnie siedzą cicho...a tu jak młodzi żorzanie chcą coś zrobić dobrego, to krzyż zaczyna niektórym przeszkadzać..

  • ~piszczel 2015-01-09
    19:02:22

    0 7

    @malkontent58 ale co ty widzisz dobrego w przemarszu z drewnianym krzyżem przez miasto? To jest manifestowanie czego? Pokazówka? @jasnypieron dlaczego nazywasz kawał wyciosonego drewna świętym krzyżem? @gestkoczka oczywiście że masz rację, media podają czasami tego rodzaju papkę a tymczasem w takich procesjach uczestniczy parę nawiedzonych beretów i ministrantów...

  • ~malkontent58 2015-01-09
    20:55:21

    0 2

    a choćby tylko tyle, żeby jednak latali z tym Krzyżem wokół Rynku.... niż latali na Rynek po narkotyki

  • ~kefirek95 2015-01-09
    23:56:13

    3 0

    Krzyż od zawsze budzi kontrowersje.
    Zazwyczaj przeszkadza on tym, którzy się go po prostu boją. Nie są oni w stanie przyjąć prawdy takiej, jaka jest.
    Tak właśnie powstają wszelkie narzekania, protesty, rzucanie przekleństw - ze strachu przed prawdą.

    Dla przykładu na dzisiejszym czuwaniu w Żorach (o godz. 21.00 - w piątkowy!!! wieczór) zjawiły się tłumy. Zabrakło miejsca w ławkach, choć nikt nikogo nie zmuszał. Dla przykładu w Katowiach, w niedzielne popołudnie zjawiło się zaledwie kilkanaście osób na tym samym wydarzeniu.
    O czymś to chyba świadczy. Żorzanie chcę rozwijać swoją wiarę, a jeśli komuś to nie pasuje, to niech po prostu zamknie się w swoim pokoju, udaje że nic się nie dzieje (bo tak najłatwiej), ale niech pozwoli innym żyć w wolności i świadczyć o swoich przekonaniach!!

    Pozdrawiam wszystkich i zapraszam jutro na godzinę 9.00 na rynek :)

  • ~gestskoczka 2015-01-10
    08:12:06

    0 5

    @kefirek95, myślę że krzyż nigdy nie budzi kontrowersji w miejscach kultu oraz na terenie prywatnym. Nawet na cmentarzu komunalnym. Jest krzyż na nagrobku bo taka jest wola rodziny. To jest normalne i nikt co do tego nie ma wątpliwości. Natomiast krzyż w miejscu publicznym nie skłania do skupienia i modlitwy, jest raczej symbolem tych, którzy różnymi metodami narzucają swoją wolę ogółowi. Jest wiele różnych religii, organizacji społecznych i politycznych, które mają swoje prawa wewnętrzne obowiązujące swoich członków. Jesteś członkiem jakiegoś Kościoła, czy organizacji, to powinieneś przestrzegać zasad wewnętrznych tego Kościoła czy tej organizacji. Powinieneś płacić składkę członkowską na działalność i utrzymanie tej organizacji czy Kościoła. Prawo państwowe powinno chronić te organizacje i Kościoły by im nie działa się krzywda. Ale prawo państwowe powinno też stać na straży by te organizacje i Kościoły nie wyrządzały krzywdy innym, nie będącym członkami lub wyznawcami. By te organizacje i Kościoły nie zmuszały do przestrzegania swoich wewnętrznych zasad innych obywateli nie należących do tej organizacji czy Kościoła. @kefirek95, moja niechęć do krzyża w miejscu publicznym nie wynika ze strachu, a raczej z poszanowania zasad tolerancji, które są naruszane w ostatnich 25 latach w Polsce. Nie chciałbym wojen religijnych, oczekuję tolerancji w obie strony. Pozdrawiam Cię.

  • ~kefirek95 2015-01-10
    14:27:21

    2 0

    Zależy też do jakiej grupy się przystąpi.
    Można wybrać maniakalną grupę-sektę, która rzeczywiście może narobić tylko więcej szkód niż pożytku, ale można dołączyć do wspólnoty naprawdę dobrych ludzi, którzy wiedzą kiedy wypada, jak wypada, a jednocześnie nie wstydzą się swojej wiary.
    Uważam, że takie wydarzenia naprawdę nie są żadną przeszkodą, zwłaszcza kiedy odbywają się tak sporadycznie.
    Gdyby to było wydarzenie czysto polityczne, prawdopodobnie nikt by nawet nie wyraził głosu sprzeciwu.
    Kościół jest przez wielu ludzi postrzegany jako znak wyzysku, ciagłego narzucania jakichś zasad. Ale jeśli człowiek jest naprawdę wierzący, to nie powinno to być dla niego najważniejsze, ale Bóg. Ostatnimi czasy wielu ludzi zapomina, że On wgl jest w Kościele. Widzą tylko księży, zbieranie ofiary itp., ale nie pamiętają o tym, co jest najważniejsze.
    Tak naprawdę my sami decydujemy w jakie środowisko wchodzimy, ja akurat w Kościele znalazłem swoje miejsce, którego długo szukałem w innych nieciekawych środowiskach i tutaj poznałem najwięcej wartościowych ludzi.
    Nasz żorski Kościół jest naprawdę w porządku, czasem warto tylko się troszkę wysilić, przyjść na spotkanie, na modlitwę i się przekonać samemu.
    A tłumy na dzisiejszej peregrynacji też chyba o tym świadczą. Podobno największa liczba uczestników podczas procesji w całym województwie :)

  • ~piszczel 2015-01-11
    10:49:57

    0 3

    @gestskoczka napisałeś to samo o czym myślałem tylko że lepiej niż ja bym to zrobił. Brawo za trzeźwe spojrzenie! @kefirek95 dlaczego z taką pewnością siebie lekceważysz inne grupy-sekty, jednocześnie nazywając tych którzy uczestniczyli w wielbieniu kawałka drewna wspólnotą dobrych ludzi? A gdzie ty tu widzisz jakieś dobro? Przecież kościół katolicki to chyba jedyna grupa religijna świata która przez wiele dziesiątek lat tolerowała w swoich władzach pedofilię wśród duchownych! Nawet za papieża Jana Pawła II do którego niektórzy zdewociali ludzie się obecnie modlą, w Watykanie ukrywano ściganych przez prokuratury różnych krajów zboczeńców którzy pod osłoną sutanny gwałcili dzieci! Co by było gdyby w jakieś sekcie działy się takie rzeczy - na pewno prawomyślni katolicy wołaliby aby ją zdelegalizować, ale u siebie można tolerować takie obrzydliwości? Jakoś o kościele katolickim słychać często w kontekście róznych afer seksualnych czy finansowych. A ludzi w Żorach było dużo więcej niż w Katowicach bo ludzie są tu bardziej otumanieni i nie ma tu żadnych innych atrakcji jakie mają mieszkańcy Katowic. Po prostu zaścianek dla którego byle nowy krzyż będzie atrakcją. Jedni produkują z drewna meble, jedni palą drewnem w kominkach, inni robią z drewna bożki, a jeszcze inni strugają krzyże. Tylko dlaczego wbrew Pismu Świętemu kawałek drewna jest adorowany?

  • ~mloda 2015-01-11
    14:42:52

    2 0

    Krzyż to symbol naszej wiary! Zawsze był znakiem sprzeciwu i bardzo dobrze, niech tak pozostanie;) A Żory naprawdę przedwczoraj i wczoraj pokazały klasę;p Krzyż i ikona Światowych Dni Młodzieży to nie byle dwie skrzyżowane belki. On był już na wszystkich kontynentach, pielgrzymuje już od bardzo wielu lat, a teraz mieliśmy go U NAS! Kto był na Swiatowych DM wie, ze kościól katolicki wcale nie umiera, że wierzący ludzie to nie tylko "babcia i dziadek", a wręcz przeciwnie - miliony młodych z całego świata biorą udział w tym wydarzeniu, dzielą sie swoją wiarą, cieszą swoją obecnością i spotkaniem z papieżem. Będziemy tego świadkami w 2016 roku!

  • ~ 2015-01-11
    23:06:49

    3 0

    zgadzam się z @kefirek95 i @mloda !!!
    Natomiast @piszczel , masz racje, że były sytuacje takich księży, którzy gdzieś zboczyli ze swojej drogi , ale to jest jeden na tysiące księży, ale oczywiście media zawsze wyłapią takie pojedyńcze przypadki, bo ludzi to jara, bo coś się dzieje, dlatego na publikacji takich przypadków mają większą oglądalność etc. Ja w swoim życiu nigdy nie spotkałam takiego księdza, ani nikt mi nie mówił, że takiego zna i miał z takim do czynienia. Z resztą Kośćiół ( wspólnota ) nie składa się tylko z księży, ministrantów, ale z ludzi z zewnątrz, którzy także są grzesznikami i tylko ludźmi.
    A takie wydarzenia są raz na jakiś czas, i jak na chwilę poblokuje się ulice to nikomu się krzywda nie stanie. Jesteśmy jednym spojeczeństwem, więc chyba coś jest nie halo, że ludzie się o takie rzeczy buntują i oczywiście (!) patrzą na to kto czego to nie robi...najpierw trzeba spojrzeć na siebie, a potem na innych!
    Uważam tak jak @kefirek95 , że Chrześcijanie to na prawde ludzie bardzo wartościowi, którzy mają jeden kierunek i konkrety w życiu ( przede wszytskim czujemy się WYBRANI i lubimy się tym chwalić :) ..ty też możesz ;) ). A tego typu procesje, wydarzenia to tylko zaproszenie do życia, które jest mocnym gruntem, a także naszym świadectwem doświadczeń, radości i wolności w wierze. :)
    P.S. Polecam patrzeć na życie od stronyszukania plusów, anie minusów - jest łatwiej. :)
    Pozdrawiam!

  • ~piszczel 2015-01-12
    10:40:29

    0 1

    @Karolina a mi się wydaje że to jest rodzaj jakiegoś owczego pędu w maskach na oczy i kolejnej pokazówki mającej niewiele wspólnego z religią. Zachwyt przedmiotami kultu, a nie Bogiem. Natomiast co do pedofilii w kościele to nie sęk w tym ilu księży się tego dopuściło (w Polsce ponad 100 - nie wiem czy to mało w końcu to są ludzie którzy spowiadali przez lata innych i ślubowali czystość!) ale bardziej podejścia do tematu przywódców kościoła którzy świadomie ukrywali takie przypadki i grzechy. A jest to oczywiście pochodną utrzymywania celibatu - narzuconego zwyczaju w średniowieczu. @mloda krzyż może być symbolem wiary - ale czy należy mu oddawać hołd i obdarzać kultem? Nie widzicie tu sprzeczności? Włączcie myślenie jeśli księża wam je powyłączali... ;)

  • ~monek 2015-01-12
    15:53:05

    0 0

    Nie wstydzę się Chrystusa i symbolu Jego męki. Cieszę się, że obecni na peregrynacji mogli być bliżej Kościoła( wspólnoty ludzi) i zobaczyć swoich sąsiadów, znajomych, którzy też nie wstydzą się przynależności do Boga i wyznawanej wiary. Takie akcje dodają ludziom odwagi, sprawiają, że się jednoczą i wzrastają duchowo. Jak najbardziej na plus :) Ci, którym się to nie podoba, niech pamiętają, że istnieje coś takiego jak poszanowanie wolności religii w konstytucji, więc szanujmy się nawzajem, pozdrawiam

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.