zamknij

Wiadomości

Ważą się losy dziewięciu dzielnicowych. Czy zostaną im obcięte etaty?

2013-11-05, Autor: Wioleta Kurzydem
Wraz z likwidacją straży miejskiej, władze miasta podpisały porozumienie w sprawie finansowania dodatkowych patroli i etatów dla dzielnicowych. Te drugie miałyby jednak w przyszłym roku zostać obcięte o połowę. Czy to dobry ruch?

Reklama

Umowy z dziewięcioma dzielnicowymi wygasną w maju 2014 roku. Okazuje się jednak, iż włodarze miasta myślą o ich nieprzedłużaniu. Do pisma, które prezydent Waldemar Socha wysłał do komendanta wojewódzkiego policji, dotarli radni z klubu PiS i przedstawili je podczas czwartkowej sesji Rady Miasta. - Pismo dotyczące wycofania się z finansowania etatów jest u komendanta wojewódzkiego policji, więc prezydent podjął już decyzję - mówił Krzysztof Mentlik.

Radni, którzy chcieli podjąć dyskusję wyrażali głosy, iż miasto nie może wycofać się z tych etatów, bo na przestrzeni ostatnich lat podniosło się bezpieczeństwo. >>> Czytaj też: Czy żorzanie czują się bezpiecznie w swoim mieście? Udostępniono wyniki badańKrzysztof Mentlik przytoczył radnym również treść pisma, które 27 września br. Waldemar Socha wysłał do komendanta wojewódzkiego policji. W jego treści padło m.in. sformułowanie "Informuję, że porozumienia [...] w sprawie pokrycia kosztów utrzymania dodatkowych etatów policji w rewirach dzielnicowych Komendy Miejskiej Policji nie będą kontynuowane po upływie terminu obowiązywania. Korzystając z okazji, dziękuję Panu za dotychczasową współpracę, której efektem jest znaczny spadek ilości przestępstw i wykroczeń na terenie naszego miasta. Osiągnięte to zostało dzięki dużemu zaangażowaniu funkcjonariuszy tutejszej komendy".

- Pismo, które zostało zacytowane, jest pismem wysłanym w trakcie rozmów na temat planowania budżetu. A rozmowy na temat kontynuowania etatów były prowadzone od blisko roku z komendantem policji w Żorach - argumentował Waldemar Socha.

Ostatecznie po krótkiej debacie, przy wstrzymaniu się od głosu radnych klubu "Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha" i głosów sprzeciwu radnych z klubu Platformy Obywatelskiej, zdecydowano, by nie włączać tego tematu do czwartkowych obrad, a przygotować się do merytorycznej dyskusji.

Obecnie w Żorach pracuje 18 dzielnicowych. Jeśli włodarze miasta zdecydują o obcięciu etatów, pozostanie ich dziewięciu. Wtedy też zwiększą się im rewiry, za które będą odpowiedzialni.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy pozostawienie dziewięciu etatów dla dzielnicowych wystarczy, by utrzymać porządek w mieście na dotychczasowym poziomie? Czekamy na Wasze opinie!
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~xyz 2013-11-05
  12:10:33

  1 0

  straż miejska ogólnie nie jest potrzebna, szkoda tylko tych ludzi, którzy stracą pracę!

 • ~dzielnicowy 2013-11-05
  12:17:39

  18 0

  Postępowanie prezydenta Sochy w tej sprawie to skandal! Przecież z treści newsa jednoznacznie wynika, że nie rozmawiał on z nikim z radnych na ten temat, tylko sam podjął decyzję. Rozmowy z komendantem od roku o czym? Na pewno o kontynuowaniu etatów? Co on plecie? Jakim kontynuowaniu, skoro do komendanta wojewódzkiego jednoznacznie napisał już 2 miesiące temu o tym, że porozumienia nie będą kontynuowane i że dziękuje on za dotychczasową współpracę. Gratuluję radnym Platformy Obywatelskiej oraz ugrupowania prezydenta Sochy, że po ujawnieniu treści pisma pod przykrywką przygotowania merytorycznego tak jednomyślnie odebrali radzie miasta i samym sobie prawo do dyskusji na ten temat i zadania prezydentowi kluczowego pytania - dlaczego to zrobił i dlaczego nie poinformował o tym radnych? Mam także nadzieję, że dziennikarze nie zamiotą tego tematu pod dywan, bo bezpieczeństwo publiczne jest najważniejsze. Trzeba pogratulować radnym Prawa i Sprawiedliwości, że zdecydowali się zapytać o pismo prezydenta Sochy do komendanta wojewódzkiego Policji. Czyżby pan prezydent Socha zachwycił się wynikami badań dotyczących poprawy bezpieczeństwa w Żorach, że postanowił zabrać połowę etatów dzielnicowych? Jak się czujecie szanowni radni? Mieszkańcom proponuję, aby zapytali swoich radnych dlaczego pozwalają na takie traktowanie ważnego społecznie tematu ograniczenia poprzez decyzję przez prezydenta Sochę połowy etatów dzielnicowych. Może wypowie się także ktoś z Policji, ktoś z dzielnicowych?

 • ~dzielnicowy 2013-11-05
  13:27:01

  17 0

  Czyżby prezydent Socha nie brał pod uwagę zdania większości mieszkańców Żor wyrażonego w tym badaniu? Nie da się zwiększyć patroli poprzez zabranie połowy dzielnicowych!

  cyt. "Co zrobić, by było bezpieczniej? W badaniu zdecydowana większość opowiedziała się za zwiększeniem patroli policjantów i dzielnicowych oraz wprowadzeniem monitoringu."

  W sondażu ankietowym wzięło udział 2846 żorzan, z czego 73,7% stanowiły kobiety, a 26,3% mężczyźni.

 • ~boblas 2013-11-05
  14:26:03

  9 0

  A może Pan prezydent, chcąc zaoszczędzić na dzielnicowych za te pieniądze powoła straż wiejską i wynajmie fotoradar żeby zapchać dziurę w budżecie ?

 • ~katka85 2013-11-05
  15:21:21

  0 7

  Pan Prezydent powinien publiczne pieniądze dzielić zgodnie z oczekiwaniami wyborców, w związku z czym oczywistym jest, że ta decyzja powinna być skonsultowana z radnymi. Jednak osobiście uważam, że dzielnicowi to strata pieniędzy, nawet nie wiem kto jest dzielnicowym na moim osiedlu bo go nigdy na oczy nie widziałam. Widocznie ich działania zamykają się w bardzo wąskim kręgu, którego zwykły mieszkaniec nie dostrzeże.

 • ~dzielnicowy 2013-11-05
  15:55:29

  11 0

  Czyli co??? Komendant Policji w Żorach po rocznych rozmowach z prezydentem Sochą zgodził się na likwidację dziewięciu etatów??? Tak jest, Panie Komendancie, jak mówi nasz umiłowany prezydent Socha??? Niech Pan stanie teraz przed dzielnicowymi i potwierdzi ten fakt prosto w twarz! Pan w takim razie o wszystkim wiedział???

 • ~dluznik 2013-11-05
  18:10:17

  14 0

  Czyżby prezydent Socha coraz częściej sprawiał wrażenie oderwanego od rzeczywistości i mającego w głębokim poważaniu opinie mieszkańców i radnych, którzy ich reprezentują? Niedobre zjawiska nasilają się chyba od czasu skazania go nieprawomocnym wyrokiem sądu!? Może czas odejść na zasłużony odpoczynek? Pilnuj pan lepiej spółki Nowe Miasto, bo wkrótce ta bombka z opóźnionym zapłonem kredytowo-zadłużeniowym, która w całości podlega panu, może nieźle trzasnąć. Jak tam płynność finansowa ze strony spółki TwinPigs? Odsyłam do intrygujących komentarzy pod artykułem pt. Twinpigs zwalnia pracowników - http://www.tuzory.pl/wiadomosci,twinpigs-zwalnia-pracownikow-and-8222;sytuacja-spolki-jest-stabilnaand-8221;,wia5-3266-5658.html. Te cytaty są ciekawe" cyt.1 "Szykuje się ogromny skandal w mieście bo Twinpigs ma podobno 5 milionów długu! cyt.2 "W ten o to sposób w sposób "legalny" lecz nieuczciwy wyprowadzane są pieniądze na zewnątrz spółki. Dlatego brakuje pieniędzy ( z premedytacją) na pokrycie kosztów dostawców, pracowników i dzierżawy od Spółki Nowe Miasto , które to Twinpigs zalega blisko 2 mln zł. " No właśnie - zalega czy nie zalega? Co będzie jak TwinPigs upadnie? Spółka NMiasto zostanie ze zobowiązaniami, a łaskawa i nie zadająca niewygodnych pytań Rada Miasta dokapitalizuje ją ponownie paroma milionami z pieniędzy podatników? Jakie i ile kredytów planujemy w najbliższym czasie? Jak tam pawilon ogniowy zwany bunkrem?

 • ~hitchhiker 2013-11-05
  18:26:42

  14 0

  Zatrudnijmy w takim razie szeryfów z twinpigs, co by nam strzegli miasta....

 • ~ 2013-11-06
  13:55:40

  8 0

  W ostatnim czasie Prezydent Żor Pan Waldemar Socha bez uzyskania opinii Rady Miasta zdecydował o braku kontynuacji umowy ze Śląskim Wojewódzkim Komendantem Policji na podstawie której Miasto Żory finansowało utrzymanie dodatkowych 9-ciu etatów policji w rewirach dzielnicowych. Na październikowej sesji Rady Miasta Żory radni ugrupowania "Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha" oraz radni Platformy Obywatelskiej uniemożliwili przeprowadzenie merytorycznej dyskusji w powyższym temacie, pomimo wcześniejszego jednogłośnego stanowiska Komisji Gospodarki Komunalnej popartego także głosami randych z ww. ugrupowań. Należy zaznaczyć, że radni trzykrotnie zajmowali się szczegółowo funkcjonowaniem policji. Pierwszy raz w maju br. rozpatrując sprawozdanie Komendanta Miejskiego Policji w Żorach z działalności policji w 2012 roku.

 • ~ 2013-11-06
  13:57:30

  8 0

  Drugi raz w dniu 9 września na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej, podczas którego szczegółowo analizowano raport z przeprowadzonych latem br. badań "Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Żor 2013" przeprowadzonego w ramach "Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego - Bezpieczne Żory na lata 2012-2017" i trzeci raz na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej w dniu 28.10.2013 r. , na której wysłuchano informacji Komendanta Miejskiego Policji w Żorach nt. funkcjonowania policjantów dzielnicowych i konsekwencji dla bezpieczeństwa mieszkańców miasta w wyniku likwidacji 9-ciu etatów dzielnicowych. Na wszystkich tych spotkaniach radni wysoko ocenili działalność policji w Żorach , w tym szczególnie policjantów dzielnicowych bezpośrednio dbających o bezpieczeństwo żorzan. W związku z decyzją Prezydenta Waldemara Sochy o zakończeniu finansowania ww. etatów dzielnicowych Radni Prawa i Sprawiedliwości w Żorach wystosowali Apel do Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Żory w temacie bezpieczeństwa publicznego mieszkańców Żor i funkcjonowania policji w Żorach.

 • ~ 2013-11-06
  14:02:04

  8 0

  Z pismami Prezydenta do Komendanta Wojewódzkiego Policji, stanowiskiem Komisji Gospodarki Komunalnej oraz Apelem Radnych PiS można się zapoznać na moim profilu facebook: https://www.facebook.com/piotr.huzarewicz.7 Serdecznie do tego zachęcam.

 • ~dluznik 2013-11-06
  14:19:43

  8 0

  Hitchhiker, szczerze mówiąc to bałbym się wszystkiego związanego z TwinPigs. Świńskie miasteczko tak szybko, jak powstało - z ogromnymi nakładami na reklamę - tak szybko chyba zbankrutuje. Ceny biletów są kosmiczne, tak samo jak pomysł tematyki tego parku rozrywki. Morale wśród obrażających się wzajemnie pracowników tragiczne. W tym miasteczku jest się jeden raz lub w ogóle, bo standardowej rodziny nie stać na wydanie 150 zł. Czy to prawda, że już prowadzone są rozmowy o likwidacji dzierżawy przez spółkę TwinPigs i powrót do spółki Nowe Miasto? Jakim kosztem dla spółki czyli de facto dla podatników Żor? Dokapitalizowania spółki z budżetu miasta są już seryjne, a kredytów także sporo. Spółka już zajmuje się masową sprzedażą gruntów naszego miasta. Oprócz wybitnie dochodowego bunkra pawilonu ogniowego, miasto Żory będzie miało następne kukułcze jajo wymyślone chyba przez prezydenta Sochę czyli świńskie miasteczko. Co to ma być??? To wszystko są przecież nasze podatników pieniądze, a prezydent Socha przy pomocy swoich radnych-klakierów zadłużając miasto, chyba jednak postępuje dokładnie tak samo jak minister Rostowski!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 106