zamknij

Wiadomości

Województwo zmieni nazwę na śląsko-małopolskie? "Jesteśmy dyskryminowani"

2019-02-19, Autor: Tomasz Raudner

To oddanie sprawiedliwości tej części województwa, która nie ma swojego odniesienia w nazwie czy heraldyce i czuje się dyskryminowana – tak powód petycji o zmianie nazwy województwa na śląsko-małopolskie uzasadnia Stowarzyszenie Beskidzki Dom.

Reklama

Jutro na biurka marszałka województwa śląskiego i wojewody ma trafić petycja Stowarzyszenia Beskidzki Dom w sprawie zmiany nazwy województwa na śląsko-małopolskie.

Skąd taka inicjatywa? - Trzeba skonstatować jedną rzecz – nazwa „województwo śląskie” nie jest adekwatna do ziem wchodzących w skład województwa, ponieważ tylko w połowie jest to Śląsk, w dodatku też niejednolity, bo jest jeszcze Śląsk Cieszyński, który jest osobną krainą, a Górny Śląsk, czyli dawny pruski to też osobna kraina. Z kolei Żywiecczyzna, Ziemia Częstochowska, Zagłębie i okolice Biała to Małopolska - wyjaśnia dla portalu ŚląskiBiznes.pl dr Grzegorz Wnętrzak, sekretarz Stowarzyszenia Beskidzki Dom. I dodaje:

- W związku z tym uważamy, że skoro dobrą tradycją w Europie Zachodniej, na którą często powołują się nasi decydenci jako wzór do naśladowania, są podwójne, czy nawet potrójne nazwy jednostek administracyjnych, które oddają strukturę regionalną, przykładami są Badenia-Wittenbergia, Saksonia-Anhalt, Województwo Śląsko-Morawskie w Czechach czy potrójne nazwy regionów na Węgrzech, to dodanie członu „małopolskie” do nazwy odda stan faktyczny - dodaje dr Wnętrzak.

Autorzy petycji wskazują, że województwo śląskie w obecnych granicach zostało sztucznie stworzone z ziem nie powiązanych ze sobą historycznie czy kulturowo, przeciwnie do Małopolski, która jest wspólnym mianownikiem dla tamtejszych rejonów jak Podhale, Sądecczyzna czy Ziemia Tarnowska. Z drugiej strony nie spodziewają się głosów za włączeniem do nazwy jeszcze członów "zagłębiowskie" czy "częstochowskie". - Województwo śląsko – zagłębiowsko – częstochowsko – małopolskie to byłoby za długie, prawda? Uważamy, że nasza propozycja jest zgrabna i dobrze oddaje historię i tożsamość tych ziem - mówi rozmówca ŚląskiegoBiznesu.pl.

Temat petycji przewija się praktycznie we wszystkich mediach w Polsce, czemu nieco dziwi się na Twitterze prezes Stowarzyszenia Beskidzki Dom Andrzej Nycz:

Autorzy petycji zamierzają ją złożyć jutro przed południem w urzędach wojewódzkim i marszałkowskim. Nie wiedzą, jakie będą jej dalsze losy. - Nie da się ukryć, że tożsamość ludzi została uśpiona, a wręcz zniszczona. I dopiero się budzi. I to, że mieszkańcy nie utożsamiają się ze Śląskiem nie oznacza, że utożsamiają się z Małopolską. Bardziej utożsamiają się z Podbeskidziem, czy z Zagłębiem. Naszym zadaniem jest pokazanie, że te regiony mogą być traktowane jako część Małopolski. Natomiast na pewno jest lepiej, niż było kilka lat temu. Spotykamy się z pozytywnym odbiorem wielu organizacji, ale jest też dużo hejtu, zwłaszcza ze strony śląskiej. Nad czym bardzo ubolewam, bo bardzo często Ślązacy podkreślają swoją wielokulturowość, otwarcie na inne kultury, ale często tego nie pokazują - uważa dr Wnętrzak.

Przeczytaj więcej na portalu ŚląskiBiznes.pl

Czy Waszym zdaniem należy zmienić nazwę województwa na śląsko-małopolskie?

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 48

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~gestskoczka 2019-02-19
    17:27:20

    8 16

    Śląskie mało polskie? No może i tak. Już taki jeden bystrzejszy wykrył, że tu jest zakamuflowana opcja niemiecka.

    Trochę poważniej: lobby pięczątkarskie zaciera łapki, drugie co do wielkości województwo, setki tysięcy firm i urzędów, a wszyscy mają mieć pieczątki i szyldy do wymiany!

    A całkiem poważnie: Nazwa „województwo śląskie” mnie się nie podobała od początku, z dwóch powodów. Po pierwsze, województwo jest zlepkiem Śląska, Zagłębia, Podbeskidzia i Ziemi Częstochowskiej. W Żorach autochtoni to Ślązacy, ale w Żywcu czy w Żarkach już nie. Rząd pana Buzka robiąc reformę zażartował z mieszkańców Sosnowca (i nie tylko) robiąc z nich Ślązaków. Po drugie, mieszkam w Żorach przeszło 40 lat, Żory to moja mała ojczyzna, ale Ślązakiem się nie czuję. Przyjechałem tu z Legnicy, też województwo śląskie, choć z przedrostkiem – „dolno”. Nie jestem pewny, ale mam takie odczucie, że nazwa z przedrostkiem może pomniejszać wartość, obniżać rangę. Takie porównanie: województwo śląskie a dolnośląskie czy województwo pomorskie a zachodniopomorskie. Coś jak Wrocław i Inowrocław.

    Jest województwo opolskie, łódzkie, lubelskie, dlaczego nie mogło być katowickie i wrocławskie?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?




Oddanych głosów: 1074