zamknij

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

Wybory 2018: 122 kandydatów do Rady Miasta Żory

2018-09-21, Autor: jm

Miejska Komisja Wyborcza zakończyła rejestrację list kandydatów w wyborach do Rady Miasta Żory. Do głosowania uprawnionych jest 46 941 mieszkańców Żor, którzy wybiorą 23 radnych spośród 122 kandydatów. 

21 października wybierać będziemy radnych w czterech okręgach wyborczych:

Reklama

okręg nr 1 (Śródmieście, Kleszczówka, Korfantego, Kleszczów, Baranowice, Osiny) – 6 mandatów,

okręg nr 2 (700 - lecia Żor, Księcia Władysława, Powstańców Śląskich) – 6 mandatów,

okręg nr 3 (Pawlikowskiego, Sikorskiego) – 6 mandatów,

okręg nr 4 (Zachód, Rój, Rowień-Folwarki, Rogoźna) – 5 mandatów.

Listy we wszystkich czterech okręgach wyborczych udało się zarejestrować komitetom: Prawo i Sprawiedliwość, Kukiz'15, Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha oraz Żorska Samorządność.

Na „jedynkach” list Prawa i Sprawiedliwości wystartują: Daniel Wawrzyczek (okręg nr 1), Dariusz Domański (okręg nr 2), Jacek Miketa (okręg nr 3) i Krzysztof Kurek (okręg nr 4).

Kukiz'15 na pierwszych miejscach list wystawia: Grzegorza Piliszka (okręg nr 1), Michała Szewczyka (okręg nr 2), Marka Łuczaka (okręg nr 3) i Henryka Jóźwiaka (okręg nr 4).

Liderami list Żorskiego Porozumienia będą: Piotr Kosztyła (okręg nr 1), Waldemar Socha (okręg nr 2), Michał Miłek (okręg nr 3) i Wojciech Maroszek (okręg nr 4).

Z kolei Żorska Samorządność stawia na takie osoby: Dawid Świerczek (okręg nr 1), Anna Gaszka (okręg nr 2), Jerzy Marciniak (okręg nr 3) i Kazimierz Dajka (okręg nr 4).

Teraz komitety wyborcze do 26 września mają czas na rejestrację kandydatów na prezydenta. Przypomnijmy, że o fotel prezydenta zamierzają ubiegać się: Dariusz Domański (PiS), Grzegorz Piliszek (Kukiz'15), Waldemar Socha (Żorskie Porozumienie) oraz Anna Gaszka (Żorska Samorządność). W PKW zostali już zarejestrowani wszyscy kandydaci za wyjątkiem Anny Gaszki.

Oceń publikację: + 1 + 43 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~gestskoczka 2018-09-21 17:11:10

  Jak wyborca może po wyborach rozliczyć tego, na kogo oddał swój głos?

  ONI mogą obiecywać wszystko co naiwny wyborca chce usłyszeć. Mogą kłamać, bo czują się bezkarni. Jak ich nie wybiorą, to nie ma sprawy. A jak wybiorą, to sobie wyborcy mogą pokrzyczeć – jak Kazik Staszewski który śpiewał głośno „Wałęsa oddaj moje sto milionów” – mandatariusze czują się bezkarni i są nie do ruszenia.

  Uważam, że ważny jest program wyborczy, i taki program wyborczy powinien być zarejestrowany w MKW. Wtedy, przynajmniej część wyborców może bardziej świadomie wybierać. Kiedyś znajomy opowiadał mi, że przed wyborami liczył ile plakatów rozwieszonych na drzewach, płotach i latarniach jest rozwieszonych. I głosował na tego, kogo widział najwięcej razy.

  Jedyny program wyborczy jaki dotarł do mnie to jednego kandydata na radnego z PiS-u. Reszta liczy że będziemy liczyć ich facjaty na słupach?

  Mamy czterech kandydatów na prezydenta. Waldemar Socha jaki jest każdy widzi, nawet bez programu, po dwudziestu latach rządzenia można przewidzieć jego priorytety. Ze dwa lata temu, przekonany byłem że panowie Wojciech Maroszek, Piotr Huzarewicz i Piotr Kosztyła będą kandydować na prezydenta. Wypowiadali się, można było coś wiedzieć, co myślą o mieście. Ucichli. Teraz wyłoniły się trzy inne kandydatury, jak króliki z kapelusza, nic wcześniej nie komentowali działań prezydenta, nie krytykowali. Jak nie przedstawią programów to jaki ja mam wybór?

  30 5
 • ~Laki Luk 2018-09-22 09:44:49

  W takich miastach jak Żory (w sensie ilości mieszkańców) wybory wygrywa się ilością materiałów wyborczych porozwieszanych po mieście - czym więcej ludzie widzą twarz kandydata z jego imieniem i nazwiskiem tym większe prawdopodobieństwo że na niego zagłosują - i nie ma tu znaczenia co obiecuje albo co robił (w przypadku radnych to już w ogóle nie ma żadnego znaczenia). Chcesz zostać prezydentem Żor - obwieś totalnie całe miasto plakatami, banerami i przez miesiąc chodź i rozmawiaj intensywnie po 7 godz. dziennie z mieszkańcami - wygrasz. A co do naszych radnych :) niestety przez ostatnie lata większość z nich tak tańczy jak zagra im Pan Prezydent, czasem aż jest to śmieszne i jak się ich mija potem na ulicy to oni chyba nie zdają sobie sprawy z tego że patrzysz na nich i myślisz "żenada", a oni myślą jacy są fajni :D :D

  35 2
 • ~Marek Łuczak 2018-09-22 15:49:40

  Drogi Gestskoczka

  W odpowiedzi na Twoje słuszne wątpliwości odsyłam do facebooka: KUKIZ'15-Żory

  Tam przedstawiamy wszystkie założenia naszego programu oraz zmiany, które chcemy wprowadzić w Żorach jeśli zostaniemy wybrani. m.in chcemy wprowadzić ODPOWIEDZIALNOŚĆ RADY MIASTA czyli również naszą,( jeżeli Żorzanie zdecydują się na nas zagłosować ) . Chcemy , aby każdy człowiek piastujący odpowiedzialne stanowiska publiczne mógł być rozliczany przez obywatela - mieszkańca.
  ZAPRASZAMY na fb: KUKIZ"15-Żory

  13 11
 • ~gestskoczka 2018-09-22 17:46:56

  @Laki Luk, to przerażające co piszesz w pierwszej części wypowiedzi. Ja chyba się nie nadaję do takich Żor jak je przedstawiłeś. Plakaty wyborcze przed wyborami traktuję jak śmieci, a 48 godzin po wyborach – gdybym mógł – tobym karał wysoką grzywną za każdy plakat nie sprzątnięty. I to obojętne, przegranych jak i tych wygranych. Ale prawdą jest, że część wyborców nie chodzi na spotkania przedwyborcze, nie czyta programów a głosuje. To chyba ci, co liczą plakaty. Dla takich, to ten co ma dużo kasy na plakaty, choćby gamoń i idiota, jest dobrym kandydatem. Taką mamy k,wa demokrację o mentalności feudalnej.

  Marek Łuczak, dziękuję za namiar, ale już rano pisałem komentarz: https://www.tuzory.pl/wiadomosci,grzegorz-piliszek-kandydatem-na-prezydenta-zor,wia5-3266-16815.html

  9 7
 • ~Pawel 2018-09-22 18:33:31

  Czy ktoś wie dlaczego Pani Anna Gaszka dalej nie jest zarejestrowana w PKW jako kandydat na Prezydenta? (https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/247900#geo_mayor_stat)

  15 2
 • ~jasnypieron 2018-09-25 12:52:13

  panie Łuczak: "odsyłam do facebooka"...wy tylko aplikacje na smartfony, odsyłanie na FB, Twitery, itp "nowinki" a co jak ktoś tego nie ma, bo nie musi mieć? Pozostanie kartka do głosowania i najlepiej na nr 1, bo największe banery powiesił w mieście, czy gminie???

  13 5
 • ~Pawel 2018-09-27 06:21:39

  Pani Gaszka zarejestrowana. Dziwne tylko dlaczego czekali z tym do ostatniego dnia ....
  Na stronie, którą podałem wyżej z okręgu nr 3 i 4 zniknęli kandydaci od p. Sochy. Czy ktoś wie dlaczego?

  6 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak często korzystasz z oferty Muzeum Miejskiego w Żorach?

Oddanych głosów: 134