zamknij

Wiadomości

Zdjęcie z kampanii wyborczej w Żorach popularne na „demotywatorach”

2014-10-27, Autor: wk
To był temat przewodni postów zamieszczanych przez żorzan zalogowanych na portalu Facebook podczas minionego weekendu. Zdjęcie, na którym widać banery wyborcze kandydatów na prezydentów Żor zyskało zainteresowanie mieszkańców naszego miasta i nie tylko. Popularność „prezydenckiej walki na banery” zaprowadziła fotografię też na łamy znanego serwisu internetowego Demotywatory.pl.

Reklama

Ciekawe projekty, hasła czy piosenki wyborcze częściej zapadają wyborcom w pamięć, aniżeli rozbudowane programy i postulaty zmian. Do tych chwytów zaczęli się również ubiegać żorscy samorządowcy.

Najpierw przy Górnym Przedmieściu, w pobliżu ronda francuskiego, postawiono konstrukcję, na której powieszono baner wiceprezydenta Wojciecha Kałuży. Nieco później, tuż obok, wyrosła jeszcze większa konstrukcja prezentująca prezydenta Waldemara Sochę. Na ten ruch Żorska Samorządność, z ramienia której startuje Kałuża, odpowiedziała szybko. W sobotę zdjęcie ich kandydata zastąpił popularny mem z szyderczym uśmiechem chińskiego koszykarza Yao Minga i podpis „Jo Cie prosza…”.

Choć w pierwszym odruchu przechodnie odbierali to jako chuligański wybryk, przypatrując się zobaczyli jednak logotyp komitetu Żorskiej Samorządności – sprawcy zamieszania. Na reakcje żorzan nie trzeba było długo czekać. Zdjęcia banerów wielokrotnie udostępniano na portalu Facebook, gdzie wzbudzały żywe dyskusje zarówno zwolenników, jak i przeciwników obu kandydatów. Jeden z internautów na tej podstawie stworzył również demotywator, który trafił na łamy popularnego serwisu Demotywatory.pl. I tak, od wczoraj, „Zacięta walka wyborcza w Żorach o urząd prezydenta” obiegła cały kraj.

Jak się okazuje, prześmiewczy baner najprawdopodobniej nie będzie jednorazowym incydentem. Żorska Samorządność nie wyklucza bowiem ciągu dalszego. Wygląda zatem na to, że żorska kampania dopiero nabiera rumieńców, a gra idzie o naprawdę wysoką stawkę.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~gestskoczka 2014-10-27 13:20:56

  Jaja są dobre, bo śmiech to zdrowie. Ale mnie bardziej interesowałaby werbalna walka kandydatów. Na przykład na hali sportowej, przy udziale chętnych widzów z miasta. Dobrze by było jeszcze, aby ci widzowie nie byli tylko biernymi gapiami, a mogli na przykład na 7 dni przed tym spotkaniem na żorskiej agorze, złożyć po jednym, maks dwa pytania na piśmie do kandydatów, i oczekiwać odpowiedzi na tym spotkaniu. Powinniśmy jako społeczeństwo bardziej wymagać od kandydatów na radnych odpowiedzialności za słowo. Ja nie wiem czy jedna z kandydatek PiS w okręgu wyborczym nr 3 jest prawniczką, ale na plakatach wiszących na latarniach ogłasza się jako „Twój Adwokat w Radzie Miasta”. Słowo „adwokat” rozumiem jako wynajętego przedstawiciela znającego prawo (obrońcę), do reprezentowania w sądzie. To też może być zabawne, ale patrząc z innej perspektywy nawet groźne. A w każdym bądź razie, ogłupiające. Moim przedstawicielem w Radzie Miasta będzie radny wybrany w innej ordynacji wyborczej, jak wyborca będzie mieć pełne prawa wyborcze, a mandat wybranego przedstawiciela w okręgu będzie zależny tylko i wyłącznie od wyborców w okręgu. Pani z PiS, gdy otrzyma mandat, nie będzie przedstawicielem mieszkańców Pawlikowskiego i Sikorskiego a będzie przedstawicielem partii PiS z całym jego bagażem politycznym.

  0 2
 • ~stefan 2014-10-27 13:27:23

  Ciekawe jak też mogli wytrzymać ze sobą przez wiele lat obecny Prezydent Socha i mianowany przez niego wice Kałuża.Powiedziałbym po śląsku , to jest jedno wielkie fandzolenie. Jak powiedział klasyk minister Sikorski - dupa i kamieni kupa.Ciekawe kto też da się wykiwać tym i innym wybrańcom , bo ja już spuściłem wodę w ........

  23 0
 • ~Bernard 2014-10-27 13:29:06

  gestskoczka - szanuję Twoją opinię na temat okręgów i wyborów jednomandatowych, ale czy słyszałeś kiedyś o tzw. zjawisku gerry-manderingu?

  1 0
 • ~Bernard 2014-10-27 13:34:17

  Swoją drogą - ciekawe czy kiedykolwiek Wojciech Kałuża odważył się odpowiedzieć "Jo Cię prosza..." Waldemarowi Sosze na jego propozycje i działania w trakcie trwania kadencji? Raczej wątpię, aby takie słowa padły...

  22 0
 • ~tuzorzanin 2014-10-27 14:21:40

  hehe, dobre, ja bym jeszcze poszedł w kierunku obśmiania tego, co ta zgoda buduje, np. Mauzoleum Ognia nam ta zgoda buduje już 5 lat i różne inne dziwne inwestycje pobudowała, z którymi dzieją się jeszcze dziwniejsze rzeczy; tematów do obśmiania Socha dostarczył konkurencji mnóstwo, tylko szkoda, że to my za to wszystko musimy płacić... ale duży plus za pomysł dla Żorskiej Samorządności:)

  7 0
 • ~andy88 2014-10-27 14:38:01

  Powiedział Wiceprezydent do Prezydenta... Żorska Samorządność jo wos prosza, nie udawajcie że jesteście opozycją dla Sochy, bo faktycznie to tworzycie ciągle ten sam układ polityczny.

  19 0
 • ~tuzorzanin 2014-10-27 15:17:51

  andy88 - czy Żorska Samorządność jest częścią specyficznego żorskiego układu politycznego? chyba nie za bardzo, jeśli dobrze przejrzałem ich listy to mają na nich tylko jednego obecnego radnego (Dajka), cała reszta obecnego układu jest na listach Sochy, PO i PiS, a do Dajki akurat trudno się przyczepić, był to z tego co pamiętam jeden z nielicznych radnych (jeśli nie jedyny), który np. był przeciwnikiem budowy Mauzoleum Ognia - absurdalnego pomysłu Sochy;
  poza tym Kałuża chyba faktycznie chce wygrać wybory, a jak obserwuję kampanię kandydatów popisowych to czasem mam wrażenie, że chcieliby zachować status quo; i z sygnałów które odbieram wynika, że Kałuża ma duże szanse na drugą turę, a wtedy wszystko może się zdarzyć - przykłady z innych miast wskazują, że szanse urzędującego włodarza w drugiej turze maleją drastycznie, w przypadku Sochy mamy dodatkowo zmęczenie materiału (16 lat), rozliczne problemy wizerunkowe itd., hasło Kałuży Czas na zmiany! może chwycić i obecny układ może zostać rozbity, ja tam trzymam za nich kciuki:)

  0 5
 • ~burass 2014-10-27 17:08:47

  Takie palenie za sobą mostów nic dobrego nie przynosi. Wojna z Sochą, rozwód z Platformą...oj ciężko może być po przegranych wyborach...

  13 0
 • ~andy88 2014-10-27 17:56:31

  ~tuzorzanin Pierwsze co mi przychodzi na myśl to, oczywiście Kałuża - Wiceprezydent, PO. Kolejny: Stępień - znany ze spółki Nowe Miasto (która odpowiada za Muzeum Ognia i do której na herbatkę wpadło CBA). Następne nazwiska to: Witala-Sluga, Stokłosa, Gwoździk - dinozaury z SLD.
  Kałuża nie pali za sobą mostów. Bardzo lekki przekaz w wyborach, nie atakuje Sochy bezpardonowo (a są do tego powody),gdyż ten nie zaproponuje mu ciepłej posadki po wyborach - tak samo wygląda kampania pozostałych "starych" kandydatów. W Sochę mocno atakuje jedynie KNP. Podobna sytuacja jak 4 lata temu - tam też Socha miał niby kontrkandydatów, których potem obdzielił stołkami.

  Do Kazimierza Dajki faktycznie przyczepić się nie można - chyba ostatni rozsądny radny w tym towarzystwie..tu duży sukces Kałuży, że przekonał go do startu ze swojej listy.

  0 0
 • ~drocer 2014-10-27 18:42:10

  Zgoda buduje nie ja. Panie Zgoda, już na Pana zwalają. Uciekaj Pan...

  2 0
 • ~yntelygentzmiasta 2014-10-27 18:46:34

  Jo Was prosza nie wdepnijcie w ta kałuża!

  19 0
 • ~gestskoczka 2014-10-27 20:35:31

  Bernard, chodzi Ci o manipulacje granicami w okręgach? To jest problem raczej angielskiego partyjniactwa. Ja myślę, że granice okręgów powinny być stałe, a poza tym nie upieram się że to muszą być jednomandatowe okręgi. Ważne są dwie sprawy, przywrócenie wyborcom pełnych praw wyborczych, a jak okręg wielomandatowy, to wybory większościowe. Większym problemem jest konstrukcja ordynacji wyborczej, czy ona ma być zrobiona pod obywateli w okręgu, czy nadal pod partyjniactwo. Zrobili JOW do senatu, ale ta ordynacja nie jest dla obywateli, ona jest korzystna dla warszawskich central, bo obywatele nadal mają ograniczone prawa wyborcze, a senator nie musi słuchać woli wyborców. No i najważniejsza sprawa, chcąc wprowadzić uczciwą dla obywateli ordynację, należałoby zmienić zapisy w Konstytucji RP. A to doprowadziłoby do zmiany ustroju politycznego z obecnego totalitaryzmu partyjnego na demokracją przedstawicielską. Który mandaryn partyjny się na to zgodzi?

  0 3
 • ~gumiber 2014-10-27 22:39:42

  Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta.

  2 0
 • ~not4u 2014-10-28 08:31:43

  @Gumiber mam nadzieję, że tak będzie. A odnoście tematu - myślę, że prezydent Socha zrobił świadomy ruch wystawiając się obok swojego zastępcy, tylko nie wiedział, że taka odpowiedź go spotka. A, że jeszcze to poszło w całą Polskę, to duma musiała ucierpieć. I dobrze.

  4 0
 • ~Arteks 2014-10-28 10:59:17

  Socha jest niezłym obiektem do żartów podobnie jak i to z jego zastępcami którzy kandydują przeciwko niemu, mimo że sami przez lata uczestniczyli w tym kabarecie. Jeśli ludzie wybiorą znowu kabaret to będzie znaczyło, że mieszkańcom taka dziwaczna wizja miasta-dziwoląga po prostu odpowiada. Zobaczycie że cała Polska będzie miała ubaw jak bulwarówki będą wkrótce obśmiewać "Muzeum Ognia" najgłupszą inwestycję w Polsce od czasu figury w Świebodzinie...

  0 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 1530