Wiadomości
Żory na 12. miejscu zanieczyszczonych miast w Europie. Smog zabija 49 osób rocznie!
Śląskie miasta, w tym Żory znalazły się na szczycie europejskiego rankingu miejsc, gdzie notuje się najwięcej przedwczesnych zgonów związanych z ekspozycją na pyły PM2.5 W naszym mieście z powodu zanieczyszczeń powietrza rocznie umiera 49 osób!
Ranking przygotowali naukowcy z Barcelona Institute of Global Health (ISGlobal), Swiss Tropical and Public Health Institute i Uniwersytetu w Utrechcie. W zestawieniu znalazły się europejskie miasta, w których najwięcej zgonów przypisanych jest zanieczyszczeniom powietrza. Wyniki ich badań zostały opublikowane w prestiżowym magazynie “The Lancet Planetary Health”.
- Wyniki pokazują, że każdego roku w Europie można by było zapobiec 51 tys. przedwczesnych zgonów związanych ze zbyt wysokimi stężeniami drobnych pyłów PM2.5 oraz 900 zgonom związanym z ekspozycją na tlenki azotu. Byłoby to możliwe, jeśli powietrze we wszystkich analizowanych miastach byłoby lepszej jakości, a stężenia PM2.5 i NO2 nie przekraczałyby tych sugerowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Co więcej, jeśli europejskie miasta osiągnęłyby taką jakość powietrza, jaką notuje się w najczystszych częściach kontynentu, uniknęlibyśmy w sumie ponad 200 tysięcy przedwczesnych zgonów związanych ze smogiem – podsumowuje portal SmogLab.
Zobacz także
Ranking obejmuje 858 miast – od najbardziej zanieczyszczonych po najczystsze
Zestawienie zamykają skandynawskie miasta, a najniższy wskaźnik zgonów związanych ze smogiem jest w Rejkiawiku.
Na szczycie listy znalazła się natomiast włoska Brescia. Na kolejnych miejscach mamy Karwinę w Czechach i Vicenzę we Włoszech.
Na piątej pozycji znalazła się Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Ruda Śląska, Katowice, Gliwice, Chorzów i Bytom). Według rankingu gdyby normy WHO nie zostały przekroczone można by tam uniknąć 1739 zgonów.
Szóste miejsce zajęła Ostrawa, siódme Jastrzębie-Zdrój. Kolejne miejsca: ósme Saronno we Włoszech, dziewiąte – Rybnik, 11. – Havirov.
Na 12. miejscu znalazły się Żory. W naszym mieście liczba przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniami to 49 rocznie. Z kolei jeżeli jakość powietrza byłaby podobna jak na Islandii - życie aż 71 oób byłoby wydłużone:
Cały ranking można znaleźć tutaj>>
Jak te dane zostały wyliczone?
- Eksperci, opierając się na dowodach naukowych dotyczących skutków smogu, obliczyli wpływ, jaki oba scenariusze redukcji (do poziomu wyznaczonego przez WHO i do poziomu najczystszych części kontynentu) zanieczyszczenia powietrza miałyby na obciążenie śmiertelnością – informuje SmogLab.
Połączono tutaj trzy modele matematyczne, aby określić średnie poziomy PM2.5 i NO2 w każdym mieście, przyjmując wartości z 2015 r. jako punkt odniesienia i porównując je z danymi z 2018 r. Aby stworzyć ranking, badacze przypisali każdemu miastu wskaźnik obciążenia śmiertelnością. Wyniki obliczono za pomocą algorytmu, który uwzględniał wskaźniki śmiertelności, procent przedwczesnych zgonów, którym można było zapobiec, oraz utracone lata życia spowodowane smogiem.
- To pierwsze badanie, oceniające śmiertelność związaną z zanieczyszczeniem powietrza na poziomie miast – mówi Mark Nieuwenhuijsen z ISGlobal, jeden z autorów badania. - Pokazaliśmy, że nie ma bezpiecznego poziomu zanieczyszczeń, a europejskie prawo niewystarczająco chroni obywateli przez skutkami smogu. Mamy nadzieję, że z tych danych skorzystają lokalne władze, wprowadzając nowe polityki miejskie i transportowe - dodał.
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
4849 -
Żorzanin z prestiżową nagrodą. Fotografia Pawła Zygmunta wyróżniona przez National Geographic
3990 -
UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z m.in. Żor: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
3894 -
Zabraknie prądu w Żorach. Sprawdźcie, gdzie planowane są utrudnienia
3264 -
Poszukiwani zatrzymani w ramach ogólnopolskiej akcji. W Żorach zatrzymano 5 osób
3113
Najwyżej oceniane
-
Polacy wybrali! Karol Nawrocki wygrywa w Polsce i w Żorach
+31 / -13 -
UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z m.in. Żor: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+11 / -0 -
Żorzanin Jan Konwa świętował setne urodziny
+9 / -0 -
Policjant na przerwie gonił sklepowego złodzieja. 29-latek nie miał szans (wideo)
+10 / -1 -
Zmarł Dariusz Filak pokazywał, że niepełnosprawność to nie ograniczenie.
+7 / -0
Najczęściej komentowane
-
Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
1 -
Do zamknięcia porodówki w Żorach pozostało kilka tygodni. Urząd: regres demograficzny przełożył się na finanse
1 -
Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
0 -
ZUS wypłaci renty wdowie, 916 tys. wniosków już złożonych
0 -
Czy restrukturyzacja może uratować firmę przed upadłością?
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~izi 2021-01-22
09:19:16
czy ktoś się tym przejmuje...
z jednej strony magistrat nic nie robi - myślę o REALNYCH zachętach dla mieszańców, z drugiej strony kontrolach, w zeszłym roku kilkadziesiąt kontroli na 50 tysięczne miasto - przecież wiadomo, że to tylko pozorowane działanie magistratu żeby mieć w tabelce Excela zapis "zrobiono"
z drugiej strony najczęściej starsze pokolenie ludzi, którzy palą niewłaściwie (nie wdając się w technikalia) i dodatkowo spalają w piecach co się da, bo tak było "za dziada, pradziada"
pieców nie zmienią, sami siebie trują i uczą dzieci tej tradycji
wreszcie ci, którzy nie trują - uwagi sąsiadowi nie zwrócą bo nie wypada...
państwo się cieszy bo składek emerytalnych będzie mniej do wypłaty
więc dlaczego ma się coś zmienić...