zamknij

Wiadomości

Żorzanie narzekają na bezdomnych w Centrum Przesiadkowym. Czy mają ku temu powody?

2020-02-07, Autor: AB

Czy czujecie się bezpiecznie w Centrum Przesiadkowym? O to kilka tygodni temu zapytaliśmy Was w sondzie na naszym portalu. Blisko połowa oddających swój głos, zaznaczyła, że nie czuje się w tym miejscu dobrze. Dlaczego?

Reklama

Na portalach społecznościowych mieszkańcy Żor, informują że od listopada, kiedy pogoda zniechęca do przebywania na zewnątrz, nowowybudowane Centrum Przesiadkowe staje miejscem, w którym przebywają osoby bezdomne, niejednokrotnie pod wpływem alkoholu, awanturujące się i zakłócające spokój pasażerów.

-Nie czuję się bezpiecznie bo zima jest zimno i wiele bezdomnych przychodzi, więc jak zbudowaliście tak piękny obiekt pomyślcie o bezdomnych, to też ludzie, a nie menele bo nigdy nie wiadomo jak Pani Barbarze się ułoży w życiu -  tak w jednym z komentarzy pod nasza sondą napisał czytelnik.

Rzeczywiście statystyki policyjne mogą zatrważać. Od listopada ubiegłego roku do połowy stycznia tego roku policja interweniowała w Centrum i jego okolicach aż 47 razy. Przedmiotem interwencji były głównie zakłócenia porządku publicznego, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. To jednak nie wszystko, doszło tam również do przestępstw, takich jak: rozbój, uszkodzenie ciała, naruszenie nietykalności cielesnej policjantów.

- Policja odbiera liczne zgłoszenia dotyczące tego rejonu miasta - potwierdza Kamila Siedlarz - oficer prasowy żorskiej Komendy.

Z problemem osób bezdomnych przebywających w Centrum Przesiadkowym w Żorach boryka się również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żorach. Regularnie pojawia się tam pracownik ds. osób bezdomnych, który może jedynie namawiać i prosić, by osoby tam przesiadujące zechciały skorzystać z oferowanych im form pomocy.

- Mam wiedzę, że w tym miejscu gromadzą się osoby bezdomne. Niejednokrotnie zdarza się tak, że kiedy opuszczają noclegownię, organizują sobie życie w przestrzeni miejskiej. Zresztą mają do tego prawo, bezdomność nie odbiera im godności. Problem pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do tego alkohol, używki bądź agresja - powiedziała Weronika Cębrzyna Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach.

W Centrum Przesiadkowym znajdują się również osoby, które nigdy nie korzystały z pomocy żorskiego MOPS-u. W związku z tym  ich historie, informacje dotyczące zamieszkania są dla pracowników socjalnych niejasne.

W Żorach osoby bezdomne mogą skorzystać z szeregu forom pomocy doraźnej. Przy ul. Gwarków działa Noclegowania dla mężczyzn, Świetlica Noclegowni z kolei zapewnia pobyt dzienny, czynna jest w okresie od 15 października do 15 kwietnia, codziennie w godzinach od 7:30 – 19:00. W mieście działa również Schronisko dla kobiet i mężczyzn. 

Wdrażane są również rozwiązania systemowe, między innymi programy umożliwiające wyjście z bezdomności. Osobom bezdomnym oferuje się możliwość skorzystania z mieszkań chronionych, następnie mieszkań socjalnych, daje okazję do podjęcia pracy zarobkowej w Centrum Integracji Społecznej. Mogą oni skorzystać też z pomocy rzeczowej i finansowej.

- Wszystko uzależnione jest jednak od woli bezdomnego. W Centrum Przesiadkowym, o którym mówimy, regularnie bywa nasz pracownik socjalny. Osoby bezdomne tam się znajdujące mają wiedzę na temat oferowanych im form pomocy. Inna kwestia jest taka, czy chcą z niej skorzystać. Jak uczy doświadczenie większość tych osób nie chce - mówi Weronika Cębrzyna.

Nieustanne poszukiwane są sposoby rozwiązanie problemów towarzyszących bezdomności i zabezpieczenia osób wymagających pomocy.

- Jest duża szansa, że od następnego sezonu zacznie działać ogrzewalnia przeznaczona dla osób bezdomnych bliżej centrum miasta. Może to zachęci te osoby do skorzystania z pomocy - dodaje Dyrektor MOPS-u.

A jakie jest wasze zdanie? Spotkaliście się z tym problemem? Uważacie, że władze miasta mają pomysł na zmierzenie się z tym zagadnieneim?

 

Czy w Centrum Przesiadkowym jest bezpiecznie?
Oddanych głosów: 935

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~jasnypieron 2020-02-07
  13:34:36

  36 2

  Niestety w "ogrzewalni" nie znajdą "frajerów", którym można coś ukraść, zabrać, wyłudzić, wyżebrać, a jak się nie uda, to czasem dalej będą straszyć i może i bić przypadkowych pasażerów. Trzeba chyba radykalniejszych zmian, aby nie menel "rządził" w takich miejscach, a wygrywała normalność pasażerska

 • ~martin 2020-02-07
  14:36:44

  32 2

  Centrum przesiadkowe, to jedna sprawa, ale w autobusach BKM jest jeszcze "ciekawiej". Czasami nie sposób wejść do autobusu, bo taki odór się w nim unosi. Bezdomni często korzystają z bezpłatnej komunikacji, a że z higieną u nich kiepsko, to cała reszta pasażerów musi znosić katusze. W poprzedni czwartek miałem "przyjemność" korzystać z autobusu linii 07, trzech podchmielonych delikwentów emitowało taki odór (i bynajmniej nie chodzi mi o zapach alkoholu) , że czułem się, jakbym jechał wewnątrz zbiornika szambiarki. Całe szczęście, że jechałem tylko dwa przystanki, bo dłużej i tak bym nie wytrzymał.

 • ~Gość12345 2020-02-07
  16:22:36

  26 1

  martin, tu nie chodzi tylko o nie mycie. W godzinach późnych popołudniowych BKM wiecznie jeżdżą mężczyźni po kilku piwach,, po pracy'' i ich brak kultury strasznie irytuje. Jadąc z dziećmi też mam prawo nie słyszeć w każdym zdaniu tych panów siarczystych wulgaryzmów. Szanujmy się i nie traktujmy tego jak normalność!

 • ~Pawel Lukasz Mazurek 2020-02-07
  17:36:34

  7 38

  Nie lubię słowa bezdomny , bo każdy może nim się stać , to co ma zrobić zamarznąć, jeśli przeszkadza ci jego zapach to kup sobie samochód będzie ci wygodniej . Uwierz mi ze twoi koledzy 100 razy źle pachną jak wracają z imprezy nad ranem.
  Wiec bądźmy ludźmi i nie gryźć my sie bo na 98% on sam nie wybrał sobie takiego życia . Zamiast budować galerie w Żorach i Nowe bloki zbudujcie Schronisko dla takich osób . Nie ośrodek dla bezdomnych co daje jeden posiłek jest czynny od 20 do 7 rano a potem są wszyscy wyrzucani tylko całodobowy a Mops i tak ma to w dupie. Policja będzie interweniować wyrzucać ich ale nie zamkną ich przecież ze siedzą na ławce . Polecam kupić odświeżacz i wszystkich będzie dobrze . Polecam kanał na youtube jak to ogarnąć

 • ~Gregor Lakota 2020-02-07
  18:10:51

  11 15

  Komunikacja publiczna nie może być darmowa.

 • ~boblas 2020-02-07
  19:46:14

  34 1

  @Gregor Lakota - nawet jeżeli będzie płatna i tak w/w będą jeździć, myślisz że mandat od kontrolera ich odstraszy? Co im zrobią? Pójdą odsiedzieć? Dla takiego człowieka to wybawienie, dach nad głową, trzy posiłki dziennie...
  Jest problem i to duży, problem jest taki, że aby otrzymać pomoc trzeba być trzeźwym, co im wszystkim nie jest na rękę.


  @Pawel Lukasz Mazurek - to niestety ich wybór życiowy, alkohol i koledzy, niechęć do pracy i tak się kończy.
  Pracy teraz jest tak wiele, że gdyby chociaż jeden z nich chciał zacząć od nowa dałby radę, ale wtedy nie można pić i trzeba dostosować się do reguł a to już im przeszkadza.
  Jeden z moich dawnych znajomych kręcił się z tymi osobami, rozmawiałem z nim o tym, ale jak grochem o ścianę, tym ludziom takie życie pasuje i tego nie zmienisz.

  W tym miejscu powinny być stałe patrole, aby Ci ludzie się tam nie pojawiali.

 • ~agel 2020-02-09
  23:09:50

  7 2

  do ~Pawel Lukasz Mazurek i ~boblas
  niestety ale oboje Panowie macie rację i prawda jest po obu stronach.. Osobiście znam problem bezdomności (piszę o osobach trzecich) "od środka". Wśród nich są i ludzie bardzo wartościowi, którym nawet nie to, że podwinęła się przysłowiowo noga, ale mają swoje słabości za które absolutnie nie musza odpowiadać.. Są to ludzie , którzy walczą o życie, są samotni, czasami skazani przez własne rodziny na taki żywot. W rezultacie przestają w siebie wierzyć, mają zaburzenia osobowości, boją się przebywania wśród ludzi.. Myśl o pracy może ich paraliżować nie z powodu lenistwa, ale z powodu niskiej samooceny, ze strachu. Z czasem co niektórzy zaczynają pić, ale głównie dlatego żeby uciec od swoich problemów..
  Normalniejsze społeczeństwo zaczyna ich odtrącać, bo śmierdzą, brzydko wyglądają itp.. Ale nie w tym rzecz. Potrzeba rozwiązań instytucjonalnych, tworzenie żywego prawa a nie martwego.. A co do alkoholu, to nieważne czy bezdomny czy nie, wzorem krajów wyżej rozwiniętych powinien być zakaz picia w miejscu publicznym, zakaz noszenia na widoku alkoholu a tylko w torbach nieprzezroczystych. Za nieprzestrzeganie przepisów powinien być dawany mandat..

 • ~jasnypieron 2020-02-10
  08:43:29

  6 1

  agel, ale problem tkwi w agresywności niektórych z nich, a ci niektórzy raczej takich "sztresów" jakimi ich tłumaczysz nie miewają, bo lubią chlać i to najczęściej za wyłudzone pieniądze...

 • ~agel 2020-02-10
  09:06:49

  8 1

  @jasnypieron, znowu wracam do punktu wyjścia. Potrzeba rozwiązań systemowych. Dlaczego w marketach nie uświadczysz bezdomnych? Bo jest ochrona... To ochrona powinna dbać o dworzec, interweniować w przypadku agresywnych ludzi.. Natomiast, nikt nie ma wypraszać z dworca pkp spokojnego, trzeźwego bezdonego. Maja takie same prawa jak reszta społeczeństwa.

 • ~jasnypieron 2020-02-10
  13:01:36

  5 1

  agel czyli znowu agresywna śmierdząca mniejszość( wg mnie wyłącznie) znowu ma wygrać i normalni pasażerowie muszą przed nimi uciekać, bo służby się ich boją??? Jak zwykły człowiek zainterweniuje, to od razu znajdą się tacy, którzy go "zeżrą" , bo meneliki mają prawa? Mają też obowiązki, a inna sprawa, że policja się ich po prostu boi, bo co im zrobią? Dają naganę?

 • ~Arteks 2020-02-11
  10:55:15

  7 7

  Wiele osób zwracało uwagę, że w tym miejscu nie ma się za bardzo na co przesiadać. Życie zweryfikowało projekt i Żory mają teraz szklane Centrum Przesiadywania Bezdomnych. ;P

 • ~jasnypieron 2020-02-11
  11:52:07

  4 1

  arteks- bo tylko władza, kilku klakierów i ty nazywacie to "centrum przesiadkowym". Dla mnie jest to ładnie odnowiony Dworzec Autobusowy. A co do "bezdomnych"/meneli, to w Rybniku przecież wcale nie jest lepiej z żulami, bo tak ich tam nazywacie

 • ~azan3 2020-02-11
  12:08:10

  9 0

  Arteks- ale trzeba być fanatycznym pajacem, żeby szukać w każdym temacie pretekstu, żeby napisać złośliwość pod adresem Żor. W Rybniku macie jeszcze więcej problemów z bezdomnymi- większe miasto, większe problemy, dlatego ja wolę średnie miasta, a nie takie molochy jak u was. Poza tym nazwa Centrum Przesiadkowe taka musi być, inaczej kasy miasto by nie dostało., choć nazwa mało fotrunna to fakt

 • ~boblas 2020-02-11
  18:58:05

  9 0

  @Arteks - a ty znów swoje, aż mi powoli ciebie żal, że nie potrafisz przejść obok tematów dotyczących Żor.
  Natomiast zadam ci jedno pytanie, jakie uzasadnienie ekonomiczne ma tankowanie waszych nowych autobusów zasilanych cng, skoro muszą pokonać 100 km na pusto aby dojechać do Tych i z powrotem.?
  Znów Rybnik podniesie opłaty komunalne, więc nie będzie różnicy pomiędzy Żorami a Rybnikiem na poziomie 1000 zł, lecz pewnie z 1500 oczywiście na korzyść Żor.
  Policzmy jeszcze jedno, niech jeden autobus raz dziennie pojedzie na pusto zatankować, dopiero na koniec roku macie wybudować stację cng, co powoduje, że przez następne 300 dni przejedzie 30 tyś. km na pusto.
  Oprócz kosztu gazu, eksploatacja oraz opłacenie kierowcy, brawo za udane inwestycje Rybnika! Tak bardzo przemyślane i rozważne, oczywiście pomnóż to przez ilość tych autobusów.

 • ~agel 2020-02-11
  22:05:59

  1 4

  Ludziom brakuje logiki na forum. Najpierw narzekają na bezdomnych, że są, że jeżdżą. A gdy prawie parafrazując pisze o tym @arteks to najazd na niego. Histeria czy rozdwojenie jaźni? Tak glupie, że śmieszne...

 • ~agel 2020-02-11
  22:13:44

  4 1

  @jasnypieron, to nie dworzec a centrum przesiadkowe. Napisane jak byk na budynku... Mozna sobie jeździc do woli busami, w te i we wte. Od rana do wieczora. Luksus naszego miasta, atrakcja... Dlatego nasz dworzec to centrum przesiadkowe. W pewnym sensie jest to promocja miasta..

 • ~Arteks 2020-02-12
  09:41:28

  1 10

  @boblas - nie można przechodzić obojętnie obok tego, że wybudowano za miliony niepotrzebny obiekt. Od początku nie tylko ja ale wielu Żorzan pisało, że te CPŻ to obiekt bezcelowy bo w tym miejscu nie ma się z czego do czego przesiadać. Efekty przyszły szybciej niż oczekiwaliśmy - i obecnie Żory mają swoją ogrzewalnię dla bezdomnych w centrum miasta... ;) Odnośnie autobusów gazowych to mylisz kompetencje miasta i przewoźnika. Przewoźnik to firma prywatna i to problem firmy Transgór, a nie UM Rybnik, że musi jeździć z tankowaniem do Tychów. Podobno wyniknęło to ze spóźnienia PGNiG które obiecało realizację związaną ze stacją na początek tego roku. A co powiesz o tym, że po Rybniku jeździ 9 NOWYCH autobusów na gaz? W Żorach odkąd tylko pamiętam - zawsze tylko starocie. Kiedyś przynajmniej były to wiekowe ale mimo to autobusy - Mercedes O305. Dzisiaj... dostawcze Kapeny i używane białoruskie Mazy... @azan3 - ale trzeba być fanatycznym pucybutem aby chwalić inwestycje które są nie tylko zbędne ale z którymi władze miasta sobie nie radzą. Żal pieniędzy na Straż Miejską, żal na porządne autobusy, nie żal na pomniki głupoty. ;) @agel - dzięki za wsparcie. Ale jak sama widzisz. W Żorach albo trzeba się zgadzać z linią sitwy która rządzi miastem od niepamiętnych czasów - albo jest się hejtowanym dysydentem.

 • ~azan3 2020-02-12
  10:42:07

  6 1

  @Arteks- no, co ja mam ci napisać. Przykro mi, ze jesteś fanatycznym pucybutem. Głupio piszesz i nie na temat i nie na swoim podwórku.

 • ~boblas 2020-02-12
  16:36:32

  2 1

  @Arteks - kompletnie nie interesuje mnie nazwa tego budynku, dla mnie to dworzec autobusowy i tak już zostanie. To że przebywają tam osoby bezdomne, to była tylko kwestia czasu bo jak byś nie wiedział na starym dworcu też przebywali, więc tutaj swoim idiotycznym wpisem nie zabłyśniesz.
  Co do nowych autobusów, pytam o ile zdrożeją bilety w Rybniku, skoro te autobusy muszą pokonywać taki dystans na pusto?
  Chętnie będę obserwował jaką kwotę ustalą.

  Natomiast Rybnik też ma w centrum noclegownie dla bezdomnych, zapomniałeś o parkingu wielopoziomowym?
  Już poraz kolejny napiszę, że źdźbło w czyimś oku widzisz, ale belki w swoim nie.

 • ~Arteks 2020-02-13
  11:29:22

  0 6

  @boblas - ja nie rozumiem dlaczego wy jesteście tak przewrażliwieni na jakąkolwiek krytykę? Oczywiście, że u nas też temat bezdomnych był wałkowany latem zeszłego roku bo to poważny problem społeczny w każdym większym mieście. Ale jeśli buduje się obiekt bez pomysłu na jego przydatność i funkcjonalność, nie ma się Straży Miejskiej - to trzeba przewidywać, że może on w dość szybkim tempie przerobiony zostać na ogrzewalnię dla bezdomnych. Może zamiast tego najpierw należało wybudować schronisko dla bezdomnych? Mylisz się, ja widzę belkę u swoich władz i czasami wypowiadam się krytycznie. Większość na tym portalu uległo urokowi żorskich władz i są wobec nich bezkrytycznie - mimo, że one są bardzo słabe, a większość ich pomysłów nielogiczna czy źle zrealizowana. Nie mówiąc już o finansach...

 • ~boblas 2020-02-14
  08:18:34

  5 1

  @Arteks - tutaj nie chodzi o to, że nie potrafimy znieść krytyki, wszyscy mają już dość twojego ciągłego paplania na te same tematy.
  Jak nie o DWORCU AUTOBUSOWYM, tak o BKM.
  Wracając do tematu dworca, stary się do niczego nie nadawał, odsłonięte stanowiska, pamiętające jeszcze pewnie lata 60 lub 70 minionego wieku. Ja jestem zadowolony z jego przebudowy i po raz kolejny powiem, to jest dworzec autobusowy nie żadne cpk, trzeba było taką nazwę nadać aby dostać dotacje.
  Co do straży miejskiej, nie ma jej w Żorach już ponad 20 lat, w mieście jest w miarę spokojnie a policja wywiązuje się ze swoich obowiązków, chociaż to oni mają problemy z obsadzeniem wszystkich etatów.
  Rybnik ma straż miejską a problemy z bezdomnymi jeszcze większe i to nawet w samym centrum, na rynku! Więc proszę nie pisz, że jak nie mamy straży miejskiej to właśnie z tego powodu na dworcu urządzili sobie ogrzewalnie.
  Poruszając finanse, to Żory w tym roku mają deficyt wysokości 4 mln, Rybnik 100 mln, kto wygląda lepiej? Dodatkowo jak wczoraj przeczytałem, pewnie ty też, Żory dołożyły pieniądze do budowy waszego odcinka trasy Pszczyna - Racibórz. Czyli wychodzi na to, że gdyby nie dorzuciły się Żory, to wasz budżet byłby jeszcze z większym deficytem, więc proszę cię po raz kolejny, skończ pisać tutaj o finansach Żor.
  Zobaczymy jaki budżet będzie miał Rybnik w 2021.

 • ~azan3 2020-02-14
  11:00:23

  3 1

  To, że akurat w Żorach nie ma straży miejskiej to akurat dobrze. Oni problemu bezdomnych nie rozwiązaliby, przecież w Rybniku jest straż miejska i problem bezdomnych zniknął? Straż miejska może i dobra jest w dużych miastach, ale wątpię. Na dworcu autobusowym zwanym teraz Centrum Przesiadkowym powinna być ochrona i tyle.

 • ~Arteks 2020-02-14
  12:33:27

  0 6

  @boblas - widać, że jesteś ekonomicznym dyletantem. Jak duże miasta nie mają mieć deficytu skoro realizują tak duże inwestycje jak obwodnice autostradowe za 450 mln zł? Katowice też mają prawie 300 mln deficytu i co z tego - skoro duże miasta mają też spore dochody. Rybnik prawie miliard zł! Żory nie realizują tak drogich inwestycji, a od czasu mojego dostępu do internetu zawsze pamiętam, że to było najbardziej zadłużone miasto - najpierw w naszym regionie, potem województwie czy czołówce krajowej. I to mimo, że w Żorach brak spektakularnych inwestycji! Odnośnie inwestycji P-R to Żory niczego nie dopłacają tylko płacą za swój odcinek o długości chyba... z 500 metrów. A co oczekiwałeś, że wam to Rybnik zasponsoruje? ;P Na więcej z pewnością nie byłoby was stać przy takim poziomie długów - tych oficjalnych i tych ukrytych po miejskich spółkach. Czemu władze Rybnika nigdy nie kryły przed społeczeństwem swojego zadłużenia po jakichś spółkach, nie kryją informacji o deficycie? Bo mamy przejrzysty samorząd. @azan3 - tak, my też mamy bezdomnych ale... dzięki SM nie pchają się nam do publicznych budynków. U was kompromitują jedną z największych inwestycji w czasach panowania Sochy... i to jest zabawne. ;P

 • ~boblas 2020-02-14
  15:33:35

  1 0

  @Arteks - skoro ja jestem dyletantem to powiedz mi czym Rybnik pokryje deficyt o wartości ponad 100 mln zł?

 • ~boblas 2020-02-14
  16:22:03

  4 1

  @Arteks - już nie musisz odpowiadać, właśnie na stronie Rybnika jest artykuł o kolejnym kredycie który władze chcą wziąć, na kwotę ponad 50 mln.
  Sprawdza się to co już ci pisałem, pokryje to kredytami.
  Zobaczymy co będzie w następnym roku!

  - Obecnie najkorzystniejszym źródłem finansowania jest kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i udało się, w ramach obowiązującej umowy (267 mln zł), zwiększyć limit o 53,4 mln zł (łącznie w latach 2017-2020 do kwoty 320,4 mln zł; aktualne zadłużenie z tego tytułu wynosi 243 mln zł) – wyjaśnia rzecznik magistratu.
  To są te fantastyczne finanse Rybnika które tak bronisz?

 • ~azan3 2020-02-14
  23:13:47

  3 0

  @Arteks- czyżby? Jesteś pewien, ze się w Rybniku bezdomni nie pchają w miejsca publiczne? Słyszałęm,ze ostatnio w Rybniku ewakuowano przez bezdomnego wasz dworzec autobusowy, poza tym widziałem co najmniej dwa razy jak bezdomni szczali niemal na rynku w Rybniku ;). Gdzie byłą twoja wspaniała straż miejska? To darmozjady i akurat słusznie, że Socha zlikwidował tą patologiczną instytucję, choć nie jestem zwolennikiem Sochy. A cóż ten Socha ci tak przeszkadza? Przecież intelektualnie cię zgwałcił ktoś inny na forum rybnickim z Żor i uraz ci został.

 • ~Arteks 2020-02-15
  19:58:38

  1 2

  @boblas - nigdy nie negowałem potrzeby brania kredytów na poważne i potrzebne inwestycje. Ale co ty chcesz porównywać? Przecież ten zapowiedziany kredyt jaki miasto chce wziąć w wysokości 53 mln po: 1) idzie na duże inwestycje - nie na pokrycie strat czy na bieżącą działalność tak jak u was. 2) stanowi dosłownie 5,3% dochodów miasta - to tak jakby ktoś zarabiał rocznie 50000 zł i wziął kredyt na smartfona za 2650 zł. 3) Rybnik nie ukrywa zadłużenia po spółkach i prowadzi przejrzystą politykę finansową. A w Żorach nawet gestskoczka zauważył, że kredyty bierze się pod formułą "zmian w budżecie miasta Żory". 4) realizujemy projekty nieporównywalne z Żorami jeśli chodzi o zakres, koszty i wielkość obiektów. Przykładowo porównaj sobie obwodnicę płn Żor z tym co robi Rybnik, porównaj sobie rewitalizację Juliusza do np. waszego dworku w Baranowicach. Porównaj sobie też areał, wielkość i ilość budynków po d. kopalni np. z żorskim młynem... Poza tym Żorzanie czekają na remont tego małego dworku od 12 lat - Rybnik przejął Juliusza niedawno, najpierw opracował koncepcję, dokumentację i prawie razu zaczął go remontować. Nie ma żadnego przeciągania. @azan3 - pchają się, pchają - tylko, że nikt im nie pozwoliłby im zagarnąć czegokolwiek nowego bo są służby które im to uniemożliwią. W przypadku CPŻ śmieszy mnie związek pomiędzy bezsensem tej inwestycji i zagarnięciem jej przez bezdomnych. Słusznie przewidywałem, że tam będzie mniej pasażerów niż na przystanku Żory Sąd.

 • ~boblas 2020-02-15
  20:09:25

  2 0

  @Arteks - poczytałem komentarze pod tym artykułem i niestety tylko ty bronisz tego pomysłu, każdy inny który się tam wypowiadał nie chce tego kredytu.
  Podajesz tylko kwotę o którą kredyt ma być zwiększony, natomiast cała kwota zadłużenia tylko w tej instytucji wyniesie 320mln, ile to jest procent budżetu Rybnika?
  Policz sam.
  Rewitalizacja dworku w Baranowicach rozpocznie się w tym roku, będzie zapewne ładniejszy niż Juliusz, dodatkowo będzie rewitalizowany park przylegający do niego.
  Pamiętam go za dzieciaka, było tam naprawdę fantastycznie i będzie znów.

 • ~Arteks 2020-02-16
  11:56:32

  0 6

  @boblas - u nas bierze się kredyty na spektakularne inwestycje, a nie na pierdoły. Nasze problemy pojawiły się z powodu reformy oświatowej (w Rybniku jest najwięcej szkół ponadpodstawowych w regionie i to Rybnik musi je utrzymywać - nie samorządy z których pochodzą uczniowie) oraz zwrot podatku od wyrobisk górniczych. Ale damy radę. :) W was kredyty idą przeważnie albo na rzeczy niepotrzebne lub na bieżące wydatki czy pokrycie strat miejskich spółek. Mimo twoich pragnień wiejski dworek nie da się porównać z pruskim kompleksem szpitalnym bo to nie ta sama klasa ani wielkość obiektów. Poza tym u nas będziemy mogli pochwalić się kolejnym pięknym gmachem w centrum - wy w centrum nie macie niczego ciekawego do pokazania.

 • ~azan3 2020-02-16
  15:43:04

  4 0

  @Arteks - im częściej komentujesz ten artykuł tym coraz większe niedorzeczności piszesz. Oświeć, mnie, co zagarniają bezdomni na dworcu. Czym różni się zagarnianie przestrzeni na naszym dworcu a na dworcu na przykład w Rybniku. I jednak nie masz słuszności: koło sądu nie zauważyłem, żeby było dużo więcej czekających niż na dworcu autobusowym, a mieszkam niedaleko i jakoś nie widziałem kolosalnej różnicy. Ciekawe, że koleś , który nie mieszaka w Żorach, wie lepiej.

 • ~boblas 2020-02-17
  08:47:44

  4 0

  @Arteks - rozmowa z tobą to jak oglądanie wiadomości w tvp.
  Manipulujesz faktami, przedstawiasz wszystko w Rybniku w takim świetle, żeby pokazać, że jest najwspanialej na świecie.
  Zwróciłem ci uwagę dotyczącą tego kredytu, że cała suma zadłużenia wzrośnie do ponad 320 mln, czyli 30% budżetu Rybnika, oczywiście się do tego nie odniosłeś. Napisałeś tylko wcześniej, że kwota o którą Rybnik chce zwiększyć zadłużenie to tylko 5%.
  Tylko ty bronisz wszystkich pomysłów Rybnika, przykłady? Proszę:
  1. Kredyt w/w - w komentarzach na stronie Rybnika tylko ty wychwalasz tą decyzję, każdy inny to krytykuje.
  2. Ścieżki rowerowe i kontrapasy - tylko ty jesteś z tego zadowolony, większość mieszkańców Rybnika a także i ja twierdzą, że to głupi pomysł, ale ty wiesz lepiej.
  Kończę już wszelaką rozmowę z tobą, szkoda czasu na przedstawianie argumentów, kiedy ty manipulujesz faktami i danymi jak jedyna słuszna telewizja wraz z jedyną słuszną partią.
  Mam tylko jedną prośbę, nie odnoś się już do moich wpisów, nawet do tego który w tej chwili czytasz.
  Możesz sobie tutaj wypisywać co tylko chcesz o Żorach, ja mam to już tam gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wprowadzenie programu 800+ zamiast 500+ jest dobrym pomysłem?


Oddanych głosów: 252

Prezentacje firm