Kultura, rozrywka i edukacja
ZSS: spektakl ,,Jestem Antygoną, jestem Elektrą”
Poniżej przedstawiamy recenzję sztuki autorstwa Renaty Gałużnej-Kuli:
Zaczęło się dobrze, a skończyło rewelacyjnie. Ekspresyjna gra aktorek została w zakończeniu przedstawienia wyeksponowana odkrywczym i jakże celnym pomysłem reżyserskim.
Grupa teatralna Zespołu Szkół Społecznych przypomina dwie tragiczne historie Antygony i Elektry, skupiając się na zagadnieniu bólu i cierpienia w kontekście współczesnego świata. Reżyser ,,Jestem Antygoną, jestem Elektrą’’ – we fragmentach zaadaptował bezpośrednio dramaty Sofoklesa, Eurypidesa, a w pozostałych częściach jedynie oparł swój projekt na ich kanwie. Spektakl posiada harmonijną kompozycję. Główne wątki dramaturgiczne zostały ujęte w klamrę kompozycyjną, a wątek współczesny przeplata się z dramatycznym.
Przedstawienie umożliwia każdemu z aktorów zaprezentowanie swych umiejętności. Występy grupowe chóru, sceny dwuosobowe i monologi wzbogaciły sztukę. Aktorzy w ascetycznej scenografii – złożonej z jednego krzesła, ławki, grobu – ukazują skomplikowane charakterologicznie postaci przede wszystkim za pomocą własnej ekspresji.
Zobacz także
Anna Mięcikiewicz jako Antygona jest szczególnie przekonująca w scenie, gdy bohaterka namawia swą siostrę Ismenę (Kamilę Baryłę), by pomogła jej – mimo zakazu – pochować poległego brata Polinejkesa. Królewskość Edypowej córki, Antygony, eksploduje niemalże podczas rozmowy z Kreonem (Miłosz Kitura), a dodać trzeba, że rozmowa to niezwykła, jest bowiem zarówno dysputą moralną, jak i czymś w rodzaju sądowego przewodu. Na uwagę zasługuje umiejętność stopniowania emocji. Antygona po części wzrusza, ale także wzbudza litość.
Elwira Sandomierska jako Elektra oraz Agata Rapała w roli Klitamestry bardzo dobrze oddają skomplikowane relacje rywalizujących ze sobą córki i matki. Krystian Baumgart w roli Orestesa gnany wyrzutami sumienia z powodu matkobójstwa, poszukuje oczyszczeni. Choć choreografia spektaklu nie daje dużego pola do popisu, na pochwałę zasługują precyzja i jednoczesna naturalność ruchu scenicznego aktorów.
Na szczególna uwagę zasługuje również występ chóru. Jedenaście dziewcząt potrafiło jednym głosem wypowiadać trudne frazy antycznych tragedii. Przejmująco brzmiał chór również wtedy gdy wchodził w wewnętrzny dialog komentując zawiłe losy Labdakidów i Atrydów.
Alicja Włoszczyk jako Ania to rozgoryczona nastolatka, która poszukuje odpowiedzi na pytania o porządek naturalny, o harmonię świata, ale także o ludzki honor, ludzką dumę, ludzką wierność. W scenie rozmowy z matką(Alicja Lewosińska) jest bardzo przekonująca. A matka wyniosła, zagubiona w życiu prywatnym, a odnosząca sukcesy w świecie pieniądza zwraca uwagę widza na alienację, osamotnienie człowieka we współczesnym świecie. W scenie finałowej na uznanie zasługuje gra dziewczyn, które w sposób bardzo poprzez gest i mimikę pokazują trudną rozmowę matki z córką.
Spektakl przykuwał uwagę ekspresją bardzo dobrej gry aktorskiej, a kończące go zwierzenia pozostawiły po sobie pytanie o system wartości, który jest niezbędny przy szukaniu rozwiązań problemów współczesnego świata.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
2. Międzypowiatowa Olimpiada Bezpieczeństwa w Żorach - zapisy do końca kwietnia
1616 -
Noc maturzystów w Carbonarium. Będzie nauka i zabawa
1164 -
W Żorach upamiętniono ofiary Zbrodni Katyńskiej. To już 85 lat...
859 -
W ramach projektu odwiedziły Teneryfę. Tam szkoliły się nauczycielki z PP nr 19 w Żorach
716 -
Muzyka, która oczyszcza – koncert gongów i mis tybetańskich w Muzeum Ognia w Żorach
308
Najwyżej oceniane
-
"Tischner" już ma swój defibrylator. Czy inne szkoły podążą tą drogą?
+2 / -0 -
"Kolorowe skarpetki" - utwór z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Posłuchajcie [WIDEO]
+2 / -0 -
Noc maturzystów w Carbonarium. Będzie nauka i zabawa
+1 / -0 -
Polsko-chorwacka wymiana młodzieży – niezapomniane doświadczenie uczniów "Tischnera"
+1 / -0 -
Dziś Dzień Wagarowicza. Czy nadal jest obchodzony przez uczniów? [SONDA]
+1 / -1
Najczęściej komentowane
-
"Tischner" już ma swój defibrylator. Czy inne szkoły podążą tą drogą?
0 -
W Żorach upamiętniono ofiary Zbrodni Katyńskiej. To już 85 lat...
0 -
Noc maturzystów w Carbonarium. Będzie nauka i zabawa
0 -
2. Międzypowiatowa Olimpiada Bezpieczeństwa w Żorach - zapisy do końca kwietnia
0 -
Muzyka, która oczyszcza – koncert gongów i mis tybetańskich w Muzeum Ognia w Żorach
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert