zamknij

Biznes

Budżet Obywatelski 2015: eko-staw, plac zabaw, ścieżki rowerowe. Na co żorzanie wydadzą pół miliona złotych?

2015-01-16, Autor: Wioleta Kurzydem; UM Żory
Specjalnie powołana komisja wybrała już trzy najciekawsze wnioski zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015. Do drugiego etapu, jakim jest głosowanie mieszkańców, przeszły zatem: ekologiczne kąpielisko, place zabaw na miarę XXI wieku i ścieżki rowerowe.

Reklama

Ocenie specjalnej komisji ds. Budżetu Obywatelskiego podlegało 26 projektów zgłoszonych w terminie 25 września - 8 listopada 2014 roku. Przypomnijmy, że w gronie ekspertów znaleźli się: Piotr Kosztyła (Przewodniczący Rady Miasta Żory), Piotr Huzarewicz (Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu) i Arkadiusz Kuś (Przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Młodzieży) oraz pracownicy magistratu: Bronisław Pruchnicki (doradca prezydenta ds. infrastruktury), Anita Materzok (naczelnik Wydziału Infrastruktury Miejskiej i Inwestycji), Anna Ujma (doradca prezydenta ds. promocji, kultury i sportu). Nad całością prac czuwał natomiast prezydent Waldemar Socha. Spotkanie odbyło się wczoraj po południu w żorskim magistracie.

- Komisja dokonała wstępnej selekcji, a teraz to mieszkańcy w drodze głosowania wybiorą najlepszy ich zdaniem projekt. Głosy będzie można oddawać na jeden z trzech poniższych projektów - informuje Anna Ujma, doradca prezydenta ds. promocji, kultury i sportu.

Na co warto wydać więc 500 tysięcy złotych z Budżetu Obywatelskiego? Zobaczcie propozycje do realizacji - na jedną z nich będziecie mogli oddać swój głos już od poniedziałku 19 stycznia:

1. "EKO - STAW": Przekształcenie stawów w Parku Cegielnia w ekologiczne kąpielisko.

Pierwotnie projekt zgłoszono pod nazwą "Żorski Ogród Dydaktyczny" i w ramach tego zadania przewidziano m.in. modernizację stawów na terenie Parku Cegielnia. Przedmiotowe stawy miałyby posłużyć jako ogród dydaktyczny (botaniczny). - Komisja ds. Budżetu Obywatelskiego zmieniła jedynie tytuł opisanego we wniosku zadania tak, aby mieszkańcy nie musieli domyślać się co kryje się pod nazwą "Żorski Ogród Dydaktyczny" - pierwotna nazwa mogłaby okazać się zbyt ogólna, nie wskazywała jednoznacznie założeń powyższego projektu i lokalizacji ewentualnego przedsięwzięcia - tłumaczy Anna Ujma.

2. Place zabaw na miarę XXI wieku na pograniczu osiedli Powstańców Śląskich i Księcia Władysława.


Projekt zgłosili przedstawiciele KWW Wolne Miasto Żory. Place mają zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i rodzin na przyblokowych placach zabaw, zagospodarować rekreacyjnie tereny zielone między blokami, a młodzieży dać najnowocześniejsze boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę itp. gry. (czytaj więcej).

3. Ścieżki rowerowe - kontynuacja rozbudowy systemu ścieżek rowerowych w mieście.

Projekt zgłoszono pod nazwą "Ścieżki rowerowe przy ul. Szczejkowickiej". Wniosek ten stał się inspiracją do podjęcia przez komisję decyzji o kontynuowaniu przedsięwzięcia wybranego w ramach zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.


- Należy pamiętać, że zgłaszane przez mieszkańców projekty powinny mieć znaczenie w skali całego miasta, a nie rozwiązywać problemów wąskiej grupy mieszkańców - zaznacza urzędniczka.


Swoje głosy na jedną z propozycji możecie oddawać już od poniedziałku, 19 stycznia do 15 lutego br. za pośrednictwem Internetu - wysyłając mail na adres: [email protected] lub wrzucając formularz do urn wyborczych umieszczonych w Urzędach Miasta.

Co sądzicie o propozycjach wybranych przez komisję? Na którą oddacie swój głos? Czekamy na Wasze opinie!

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~parapet68 2015-01-16
  12:12:59

  13 0

  Nie bardzo rozumiem... pani Anna Ujma jest znowu (nadal) na stanowisku doradcy prezydenta ?

 • ~gestskoczka 2015-01-16
  13:18:13

  0 0

  Interesują mnie konkrety propozycji pierwszej i trzeciej. Druga propozycja wydaje mi się nierealna, bo gdzie konkretnie miałby powstać plac zabaw, na os Powstańców czy Księcia, bo na granicy tych osiedli przebiega ul Dąbrowskiego, tam jeździ dużo samochodów i raczej dzieci tam nie powinny przebywać. „Eko Staw”. W parku Cegielnia są dwa raczej słabo zadbane stawy i warto by tam poświęcić te pół miliona zł by je doprowadzić do porządku, otoczyć krzewami, lepiej oświetlić, zabudować ze dwie kamery, ławeczki. Może fontanna na środku stawu, alejki zabudowane kostką, nie tym czerwonym żurem. Byłoby to dobre miejsce wypoczynku w parku, pomiędzy torem rolkarskim. Nie rozumiem potrzeby, by tam był Żorski Ogród Dydaktyczny. Takowy Ogród (nawet można powiedzieć mini park botaniczny) jest na Kleszczówce, to Park Piaskownia. Byłem tam ze dwa razy i jestem pod wrażeniem że mamy w Żorach tak urocze miejsce. Co do projektu trzeciego, ścieżki rowerowe. Nie wiem, jak to miałoby wyglądać, na razie to pobożne życzenie. Dobrze by było, gdyby od Żwaki, równolegle wzdłuż ul. Szczejkowickiej przynajmniej do ul. Rybnickiej powstała wydzielona ścieżka rowerowa, koło niej chodnik oddzielony od ścieżki rowerowej trawnikiem, z latarniami oświetlającymi zarówno ścieżkę rowerową jak i chodnik. Byłoby to wspaniałym dokończeniem pętli dla jadących na rowerze ul. Dworcową, przez Kleszczówkę, koło Gichty, w rejonie stawów Lanuch i Garbocz w kierunku Żwaki. Oddam głos ważny, jak będą konkretne projekty.

 • ~Pawel 2015-01-16
  16:19:06

  0 0

  Z tego co ja kojarzę, to KWW WMŻ nie zgłaszało jednego placu na pograniczu osiedli, ale 2 nowoczesne place zabaw, po jednym na osiedlu. Jeden między 5 i 6 na Księcia, a drugi między 3 i 4 na Powstańców. Te place zabaw to pamiętaja chyba czasy Gierka jeszcze :)

 • ~Pawel 2015-01-16
  16:20:52

  0 1

  Być może komisja zmieniła nazwę projektu i wprowadza w błąd. Bo w przypadku stawów nazwę zmienili:
  http://www.zory.pl/aktualnosci/89-aktualnosci-komunikaty/766-bud%C5%BCet-obywatelski-2015-oddaj-g%C5%82os-na-najlepszy-projekt.html

 • ~burass 2015-01-17
  00:54:42

  3 0

  W pierwszej kolejności niech UM się rozliczy z tych "ścieżek" rowerowych, bo na dzień dzisiejszy przeciętny mieszkaniec nie wie co zostało w końcu wykonane za te w sumie niemałe pieniądze. Co do obecnej edycji - pomysł eko-kąpieliska wydaje się ciekawy, dlatego ma mój głos. Na ścieżki nie zagłosuję, bo niestety muszę przyznać, że nikt z urzędu nie miał/i nie ma koncepcji jak doprowadzić do ładu i składu ten projekt.

 • ~Pawel 2015-01-17
  09:30:23

  0 5

  A jak to dokładnie działa w Żorach? ... Bo w Krakowie głosuje się na projekty i wygrywają te projekty najlepsze, które zmieszczą się w tym budżecie. Czyli ostatnio wygrały sekundniki na światłach, ale nie kosztowało to całego budżetu i projekt, który był na 2 miejscu też będzie wykonany ... U nas w Żorach taki Ogród Botaniczny i powiedzmy te place zabaw wątpię żeby w sumie przekroczyły 500 tys złotych.

 • ~piszczel 2015-01-17
  20:47:10

  0 2

  @pawel ale nie stawiajmy takich porównań bo tyle ile w Żorach jest pieniędzy na budżet obywatelski to w Krakowie wydaje się na ...kawę dla gości w urzędzie. Moim zdaniem budżet obywatelski to kpina. Co można zrobić za pół miliona złotych?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1164