zamknij

Wiadomości

Nielegalne składowisko w Żorach: właściciel wywiezie trujące substancje na własny koszt?

2019-04-02, Autor: maj

21. marca prokuratura zobligowała Urząd Miasta Żory do natychmiastowego usunięcia odpadów z terenu przy ul. Sosnowej. Magistrat poinformował nas jednak, że utylizacji odpadów ma podjąć się właściciel składowiska na własny koszt!

Urząd Miasta Żory odniósł się do problemu utylizacji toksycznych substancji z terenu nielegalnego składowiska przy ul. Sosnowej. Magistrat zapowiedział, że odpady zostaną usuniętę przez właściciela terenu.

Reklama

- Prezydent Miasta Żory nakazał właścicielowi terenu niezwłoczne usunięcie odpadów z miejsca do tego nieprzeznaczonego. Z informacji przekazanej przez pełnomocnika spółki, będącej właścicielem terenu wynika, że właściciel wykazuje wolę usunięcia odpadów z posesji na własny koszt - poinformowała Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory, Anna Ujma.

Co w takim razie będzie się działo z substancjami do czasu zutylizowania ich przez spółkę?

- W związku z zaistniałą sytuacją pozostajemy w stałym kontakcie z podmiotami, które zabezpieczają teren, gdzie znajdują się odpady tj. z Komendą Miejską Policji w Żorach oraz Państwową Strażą Pożarną. Pozostajemy także w stałym kontakcie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska i Regionalną Dyrekcja Ochrony Środowiska - dodaje pełnomocnik.

Przypomnijmy, 20. lutego żorscy policjanci ujawnili nielegalne składowisko nieznanych substancji przy ul. Sosnowej w Żorach. W sumie w czternastu naczepach znajdowało się około 700 tysięcy litrów odpadów ciekłych w zbiornikach o pojemności 1000 litrów. Jak się okazało, według opinii biegłych substancje są toksyczne i mogą zagrażać zdrowiu a nawet życiu mieszkańców!

Przeczytaj więcej: Odpady na nielegalnym składowisku są toksyczne! Właściciele zostali aresztowani.

Zobacz transmisję z ostatniej sesji Rady Miasta Żory, na której poruszany był temat nielegalnego składowiska:

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Rej 2019-04-02 15:54:56

  Mi już jest wszystko jedno kto to wywiezie byleby pozbyć się tych śmieci jak najprędzej przeciez o problemie wiadomo juz od jakiegoś czasu a mieszkańcy nadal się trują!!!!

  33 2
 • ~mlodypolak 2019-04-02 16:06:05

  Zgadzam się z Panem powyżej, na miejscu Urzędu Miasta usunąłbym odpady jak najprędzej (dla świętego spokoju i ratowania wizerunku) a kosztami obarczył firmę czy osoby, które są za to odpowiedzialne.

  33 2
 • ~Rej 2019-04-02 16:11:15

  Jestem kobietą!!! ;-) Ale co do wypowiedzi zgadzam się w 100%, w takich kryzysowych sytuacjach kazdy dzień moze być na wage złota, w artykule pisze ze substancje są silnie trujące a nawet toksyczne a przeciez w sąsiedztwie mieszkają ludzie a co gorsza w okolicy są szkoły!!!

  24 2
 • ~mlodypolak 2019-04-02 17:14:37

  Przepraszam za pomyłkę :)

  6 5
 • ~adant 2019-04-02 23:45:35

  Że niby właściciel wywiezie odpady na własny koszt ? Taki żart :) Gdzie je wywiezie , do podobno przepełnionych magazynów czy może przypadkiem się gdzieś wyleją po drodze ? Władze naszego miasta wierzą że ktoś ten syf wywiezie, zutylizuje i jeszcze za to zapłaci ? W tej chwili czekanie na cud powoduje zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Może Pan Prezydent z rodziną zamieszka bliżej składowiska do czasu usunięcia tego syfu w bezpieczne miejsce ?

  26 0
 • ~azan3 2019-04-03 00:15:01

  Tu się nie ma nad czym zastanawiać, rozwiązanie jest proste: trzeba to spalić, w końcu udowodniono pomiarami, że wcześniejszy pożar odpadów w Kleszczowie był nieszkodliwy dla ludzi i środowiska ;) Potwierdziły to ekspertyzy specjalistów. Się podpali i problem zniknie

  23 0
 • ~jasnypieron 2019-04-03 10:27:12

  w poprzednim artykule:'Prokuratura zobowiązała władze miasta Żory do zutylizowania substancji znajdujących się na terenie składowiska, jednak na terenie nie zostały podjęte jeszcze żadne działania. Co gorsza, silnie trujące substancje nadal wyciekają ze zbiorników i są wchłaniane przez glebę."....teraz jakby inaczej, a potencjalny/i sprawca/y mają się dobrze, bo...chroni je prawo?

  15 0
 • ~Władysława 65 2019-04-03 20:25:43

  A zastanowił się ktoś jak to się stało ze zaraz po odkryciu tego składowiska w nieszczęśliwym pożarze ginie dwóch braci którzy od wielu lat pracowali u Zdzisława O. jako złote rączki i robole do wszystkiego za prawie darmo? Co by było gdyby oni złożyli zeznania i powiedzieli co się z tym syfem na tym placu działo? Jakoś nie wierzę patrząc na te naczepy ze one stoją tam od kilku miesięcy.

  17 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy popierasz strajk nauczycieli?
Oddanych głosów: 2140