zamknij

Biznes

Parking samochodowy czy mediateka - co powstanie w miejscu starego Szpitala Miejskiego?

2013-08-02, Autor: Wioleta Kurzydem
To już ponad 3 lata, jak z krajobrazu Górnego Przedmieścia zniknął budynek starego szpitala. Miasto planowało tam powstanie centrum handlowego, w którym mieściłaby się nowoczesna mediateka. Tymczasem teren powoli staje się dzikim parkingiem - kierowcy korzystają z wolnej przestrzeni i, mimo dużych nierówności, wjeżdżają na trawę i zostawiają tam swoje samochody.

Reklama

Pomysł utworzenia centrum handlowego z biblioteką multimedialną jest aktualny, lecz urzędnicy nie upierają się już przy nim. - Otrzymujemy różne propozycje, jednak nie są one niezadowalające. Przygotowujemy przetarg ofertowy na tę nieruchomość, w którym decydująca o zakupie będzie nie cena, a przyszły sposób zagospodarowania terenu - przekonuje Waldemar Socha, prezydent miasta. - Jesteśmy otwarci na nowe, ciekawe pomysły.Magistrat zakładał, że powstanie centrum handlowego w tym miejscu zdecydowanie ożywiłoby Starówkę. W ostatnich latach co prawda pojawiali się inwestorzy zainteresowani kupnem działki, lecz nic nie wyszło z ich planów. To jeden z ostatnich tak atrakcyjnych terenów w ścisłym centrum miasta, który jeszcze nie jest zagospodarowany. Okazję na razie wykorzystują kierowcy samochodów osobowych, tworząc tam coraz większy dziki parking.

Co myślicie o budowie centrum handlowego w tym miejscu? Może widzicie tam szansę dla innego obiektu?

Zobaczcie archiwalny film z rozbiórki starego Szpitala Miejskiego. Gruz z murów ośrodka, wyburzonego w styczniu 2010 roku, był wykorzystany do budowy drugiego odcinka Obwodnicy Północnej Żor.Autor: xzibit764; źródło: YouTube.pl
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~xyz 2013-08-02
  10:49:06

  0 4

  W Żorach brakuje parkingów - to byłaby dobra inwestycja - nowoczesny, wielopoziomowy parking! Ale to tylko marzenia...

 • ~not4u 2013-08-02
  10:54:42

  0 1

  W sumie szkoda byłoby tego terenu na zwykły parking. Może zróbmy taki smart parking jaki powstanie we wrześniu w Mikołowie...

 • ~hitchhiker 2013-08-02
  11:37:16

  0 3

  A tam nie miał przypadkiem powstać gimnazjon?

 • ~ametyst 2013-08-02
  11:57:02

  7 0

  może warto wybudować tam ładną galerię handlową z porządnym parkingiem

 • ~grom 2013-08-02
  14:54:51

  0 0

  Dokładnie, może uda się połączyć oba pomysły!

 • ~luxveritatis 2013-08-02
  15:06:37

  2 0

  Zapewne w najbliższym czasie nic nie powstanie. Żory są za bardzo nasycone obiektami handlowymi.
  ps. nonsens chyba na wakacjach bo nie ma jego defetystycznych wpisów ;p

 • ~luxveritatis 2013-08-02
  15:12:38

  0 0

  Zapewne nic w najbliższym czasie nie powstanie, ponieważ Żory są przesycone obiektami handlowymi. Chociaż dobrze by było gdyby powstała galeria z multikinem, jak to kiedyś multikino miało w planach.

 • ~nonsens 2013-08-02
  16:46:56

  6 0

  Pomysły ekipy Sochy są albo niemożliwe do realizacji, albo populistyczno-propagandowe albo nieudane... Ciężko znaleźć coś wyważonego, no może aquarion chociaż nawet on jest na razie atrakcyjny do czasu jak u sąsiadów nie zbudują czegoś lepszego. Ale popatrzcie - Twin Pigs - podobno przynosi straty, Yatenga - rodzi się od conajmniej 10 lat i się nie urodzi, pawilon powitalny - całe Żory kiwają głowami i się śmieją z powodu tego marnostrastwa, gimnazjon - tylko w planach, mediateka - pomysł może dobry ale przerasta budżet który jest zadłużony na conajmniej 15-20 lat, nawet na szumnie ogłaszany projekt związany z pałacem w Baranowicach zabrakło pieniędzy... @luxveritatis - a ty nie masz wakacji? Jeśli nie to współczuję. Ale masz rację co do nasycenia handlem. Problem tylko w tym, że ta ekipa pozwoliła sobie zawalić Żory różnymi badziewiastymi torebkami czy dinolandami albo czymś takim co powstaje na Pawlikowskim i nie będzie tu już miejsca na nic na takim wysokim poziomie jak Galeria Jastrzębie czy Focus albo Plaza. I to jest największa porażka Żor. Inne miasta kapnęły się jak ożywiać centra i ściągają galerie do centrum, a tutaj ekipa Sochy pozwala na dalsze uwalanie starówki. Efekt jest taki, że ludzie z osiedli po mniejsze zakupy idą do tych naszych badziewnych minimarkecików, po coś lepszego jadą do Rybnika, a na rynek i okolice prawie po nic nie chodzą... To są efekty niekompetentnych rządów Sochy i jego fatalnych doradców.

 • ~not4u 2013-08-02
  16:59:56

  2 0

  @luxveritatis multikina nie będzie, bo miasto zainwestowało w "Kino na Starówce", więc po co miałoby wpuścić konkurencję do centrum miasta

 • ~nonsens 2013-08-02
  20:45:03

  0 0

  @not4u - a myślisz, że w Żorach utrzymałoby się multikino??? Przecież to komercyjne przedsięwzięcie do którego nikt nie będzie dopłacać. Marzenie o multipleksie ma taki sam sens jak marzenie o kosmodromie...

 • ~gestskoczka 2013-08-03
  19:24:02

  2 0

  Myślę że ta działka jeść nie woła, może poczekać w takim stanie jak jest. Jak kto chce tam stawiać auto, to chyba nikomu to nie przeszkadza. Nie wiem czy jest sens tam budować parking. Przecież Pan Prezydent obiecał bezpłatną komunikację, nie będzie potrzeby gonić auta jak za darmo można będzie dojechać autobusem komunikacji miejskiej. Na razie nie ma inwestora który wybudowałby tam coś ciekawego a na kolejną Biedronkę. Bibliotekę multimedialną mamy już na oś. Pawlikowskiego, można ją w miarę potrzeb doposażyć. A działka po starym szpitalu jest w bardzo dobrym miejscu, wystarczy poczekać. Uważam że Żory są widziane coraz lepiej w regionie, więc warto poczekać.

 • ~stefan 2013-08-06
  18:35:48

  0 0

  Czekać nie wiadomo na co ?Ten teren to absolutna perełka Żor.Każdy mieszkaniec osiedli , żeby przejść na rynek musi minąć ten teren.Parking ?Chyba komuś na mózg padło.Tylko ciekawy obiekt niedużej galerii moze ożywić starówkę.Rynek jest w rękach prywatnych , więc nie ma co bajdurzyć o zmianach.Więcej odwagi w prezentowaniu oferty sprzedaży tej nieruchomości.I to wcale nie po niskich cenach Panie Prezydencie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 91