zamknij

Wiadomości

Petycja: dopuśćmy opony do powszechnego spalania!

2018-12-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dym ze spalonych opon nie jest groźny dla zdrowia? Wg żorskiego magistratu i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach – tak. Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego apeluje więc, by dopuścić do powszechnego spalania zużytych opon jako normalnego paliwa. Dziś wysłał stosowną petycję do Zarządu Województwa Śląskiego.

Reklama

W zeszłym tygodniu śmierdziało spalonymi oponami, nie tylko w Żorach, ale i w Rybniku i ościennych miejscowościach. To pokłosie gigantycznego pożaru składowiska opon i odpadów, do jakiego doszło 28 listopada w Żorach. Tymczasem Urząd Miasta w Żorach i WIOŚ w Katowicach uspokajali, że gryzący dym nie szkodził zdrowiu ludzi. Innego zdania byli specjaliści >>Rozmowa z prof. Skubałą: "Wdychamy zabójczy pył!"<<

Pożar co prawda został już ugaszony, ale w okolicy składowiska nadal czuć swąd spalonych opon i tworzyw sztucznych. Tam też spotkaliśmy się ze Zdzisławem Kuczmą, przedstawicielem Rybnickiego Alarmu Smogowego. Jak mówi w rozmowie z nami, wyniki badań opublikowane na stronie żorskiego magistratu i potwierdzone przez WIOŚ wprawiły go w osłupienie. - Z tego, co udało nam się ustalić, spaliło się około 15 tys. metrów kwadratowych zużytych opon Wszędzie na świecie tego typu zdarzenia traktuje się jako katastrofę ekologiczną. Tymczasem u nas stwierdza się, że w powietrzu nie ma niebezpiecznych dla mieszkańców związków chemicznych – zauważa.

Mowa tu o ponad 200 substancjach jak np. sadzy, węglowodorach aromatycznych, benzenie, benzo(a)pirenie, toulenie czy ksylenie. - To w większości rakotwórcze związki. Wyniki badań odebraliśmy jako rewolucyjne podejście do tematu spalania zużytych opon. Skoro więc nie stwierdzono przekroczeń, trzeba zatem dopuścić je do użytkowania w domowych kotłowniach – dodaje Zdzisław Kuczma.

Rybnicki Alarm Smogowy wraz z Fundacją 360! przygotowali petycję, którą dzisiaj wysłali do Zarządu Województwa Śląskiego w Katowicach. - Wnosimy o to, by minister środowiska zmienił prawo wprowadzają zużyte opony jako legalne paliwo. Skoro nie są one niebezpieczne dla człowieka, to mogą posłużyć nam jako opał wysokoenergetyczny. Wnioskujemy też, by zmienił uchwałę antysmogową. Należy dodać treść o dopuszczeniu do stosowania zużytych opon – mówi.

Oczywiście petycja ma za zadanie prowokować do dyskusji. - Mamy nadzieję, że wywoła głęboką refleksję. Ludzie w Żorach i nie tylko narzekają na smród palonych opon. Być może doszło do poważnego naruszenia zdrowia – słyszymy od Zdzisława Kuczmy.

W podobnym tonie wypowiada się Emil Nagalewski, przedstawiciel Fundacji 360! i akcji „Wyjście Smoga”. - Płonie składowisko odpadów. Palą się m.in. opony. Naukowcy i ekolodzy mówią o lokalnej katastrofie ekologicznej, alarmują i ostrzegają przed toksycznymi, rakotwórczymi substancjami, które trafią do gleby, wód gruntowych, a najprędzej naszych płuc. Dym wdziera się do okolicznych domów i mieszkań, mieszkańcom nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Smród palonej gumy czuć w oddalonym o kilkanaście kilometrów Rybniku. W tym czasie państwowe instytucje, które mają ostrzegać i chronić mieszkańców informują, że ich pomiary nie odnotowały substancji niebezpiecznych. Czy takie instytucje można traktować poważnie? Czy państwo, którego instytucje, zamiast alarmować dezinformują i maskują problem można traktować poważnie? - pyta się retorycznie.

Czy i jak zareagują na petycje władze województwa? Będziemy Was o tym informować.

Oceń publikację: + 1 + 123 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Kombajnista 2018-12-04 15:15:28

  nareszcie ktoś się zorientował, że to nie miasto jest problemem a WIOŚ, który ewidentnie blokował miastu możliwość wystąpienia do wojewody o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Nie chcieli skandalu przy COP24?

  Wszyscy na FB krzyczeli czemu prezydent nie wprowadza stanu nadzwyczajnego nie wiedząc, że po prostu nie może bo to nie w jego kompetencji... wystarczy spojrzeć do ustawy:

  prezydent miasta musi wystąpić do wojewody, wojewoda występuje do ministra właściwego (w tym wypadku środowiska) a ten podejmuje decyzje o wprowadzeniu lub nie wprowadzeniu tego stanu. Teraz spójrzmy na naszą sytuację, prezydent miasta wysyła do wojewody wniosek o wprowadzenie stanu nadzwyczajnego i dołącza do niego raporty WIOŚ, które mówią nam o uzdrowisku :) A dla wszystkich węszących oszustwo - UM jest zobowiązane do publikowania otrzymanych raportów od WIOŚ.

  21 7
 • ~gestskoczka 2018-12-04 17:05:45

  @Kombajnista pisze o problemie z ustawą o ogłoszeniu klęski żywiołowej.

  Nie znam się na tym, w związku z tym pytam, może ktoś odpowie: kogo należałoby w pierwszej kolejności oskarżyć o opieszałość w ewakuacji ludności – wojewodę, ministra środowiska czy WIOŚ, jak w związku z tą katastrofą będą konsekwencje zdrowotne, a ludzie będą chorować? Wydaje mi się, że jako społeczeństwo mamy bardzo niską świadomość. Trafił do mnie pewien komentarz, cytuję: „w Hiszpanii płonęło duuuużo mniej opon czy tam jakieś wysypisko w tym samym czasie co u nas, tam wszystko szybko załatwili, ewakuacja ludzi, a tutaj jakieś badania i okazało się że u nas opony nie są trujące...”

  I jeszcze jedno, do Redakcji. Nie wiem czy jest to błąd redakcyjny, czy przedstawiciela Rybnickiego Alarmu Smogowego którego cytujecie: „Z tego, co udało nam się ustalić, spaliło się około 15 tys. metrów kwadratowych zużytych opon...” Z tego co mi wiadomo, śmieci mierzy sę wagowo albo w metrach sześciennych / kubikach.

  Rybnicki Alarm Smogowy wraz z Fundacją 360! robią sobie jaja żartując o zezwoleniu na spalanie opon jako legalnym paliwie. A jak minister pozwoli…???

  22 1
 • ~Kombajnista 2018-12-04 17:24:31

  @gestskoczka

  ja w pierwszej kolejności uderzyłbym w WIOŚ bo to oni są odpowiedzialni za monitorowanie i ochronę ludzi przed tego typu zagrożeniami - a jak nas ochronili to wszyscy wiemy, podając miastu raporty o braku zagrożenia. Bardzo dużo szkody robią tutaj też pewne grupy społeczne w naszym mieście, które próbują zbić kapitał polityczny na tym nieszczęściu (warto spojrzeć kto najwięcej krzyczy i oczernia miasto w internecie - te same osoby co podczas kampanii wyborczej tak zajadle wylewały swoje nienawistne komentarze). Co jest gorszę od braku prawdy? półprawdy i plotki, które po mieście rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, głównie z inspiracji pewnej grupy ludzi. Ludzie są zdezorientowani i docierają do nich ciągle sprzeczne informacje, a to robi więcej szkody niż pożytku.

  Błędną informacją jest, że w Żorach paliły się tylko opony - zajęła się cała góra śmieci komunalnych i plastikowych, która tak strasznie tutaj śmierdziała przez lato, że przechodząc w promieniu 500m od tego zakładu brało na wymioty (można sprawdzić na zdjęciach PSP i OSP co się na prawdę tam paliło, widać to jak na dłoni, że opony to tylko niewielka część). Drugim fakenewsem jest to, że spaliło się całe wysypisko (stąd ta liczba 10-15tys m2), dzięki akcji strażaków udało się zabezpieczyć i odciąć 2/3 całego składowiska, co również widać na zdjęciach i filmikach i pojawiało się w komunikatach straży.

  Liczę na to, że miasto jak i mieszkańcy po tym wszystkim uderzą w WIOŚ, które miało nas chronić o odszkodowanie. Widziałem komentarz na fb, w którym ktoś zaproponował aby miasto zorganizowało okresowe badania m.in płuc - to byłoby bardzo potrzebne i trzeba naciskać na um aby coś takiego zorganizowano, nie tylko dla mieszkańców Żor ale również porozumieć się z wójtem Suszca i zorganizować badania dla Rudziczki, która również mocno oberwała.

  19 2
 • ~Arteks 2018-12-04 19:21:18

  @kombajnista - istotnie stany nadzwyczajne to kompetencje wojewody ale prezydent może: ogłosić i zorganizować ewakuację, może zawiesić zajęcia w szkołach i przedszkolach, może apelować do mieszkańców - także przez media o to aby nie wychodzili z domów, kupili sobie maseczki antysmogowe a jak było? Tak jakby rozlała się ciężarówka z mlekiem na rondzie w Rowniu - czyli nic się nie dzieje, służby gaszą, a ludzie - szczególnie w pobliżu pożarzyska dostali ogromną dawkę spalin i zero pomocy. A prowokacja ze strony Kuczmy dobra - jak zawsze. Skoro opony nie szkodzą - czas dopuścić je do palenia w piecach. Wielu kotłowych o mentalności jaskiniowców by to ucieszyło bo... opony podobno fajnie rozpalają ogień. ;)

  16 7
 • ~zel7 2018-12-04 20:00:09

  Ci pracownicy z tego samochodziku to musieli miec niezla beke jak cisneli kit dwóm blondynom a te lykaly wszystko jak pelikan. W powietrzu smród na pół regionu a te: "na ekranach żadnych przekroczen". Średnio ogarnięty szympans by sie zorientował że coś jest nie tak.

  31 1
 • ~jasnypieron 2018-12-05 08:34:05

  Panie Kuczma jak obrzydliwym trzeba być hipokrytą, żeby Żorom "proponować" spalanie opon, a za smog w Rybniku pozywać Skarb Państwa??? Wg mnie takie jest pańskie zaangażowanie w zwalczanie smogu jak jakość powietrza w minionym tygodniu w Żorach...

  7 26
 • ~Arteks 2018-12-05 10:42:02

  @jasnypieron - ale ty naprawdę nie zrozumiałeś idei tej prowokacyjnej petycji? Obnażasz kompletny brak rozumu. Oh no ;|

  17 5
 • ~jasnypieron 2018-12-05 11:12:43

  arteks znów obrażasz!!! ale taka jest twoja "klasa"- jak czystość powietrza w Rybniku!! Poza tym każdy kto przeczyta tytuł:"Petycja: dopuśćmy opony do powszechnego spalania!"....nie będzie rozmyślał, czy autor żartował, czy kpił, czy itp....a może poszuka coś o panu Kuczmie i.....okaże się, że w Rybniku ten pan walczy o lepsze powietrze prawdopodobnie karząc każdego polskiego podatnika ze staruszkami na rencie włącznie, a żorzanom proponuje trucie...tak to widzisz?

  6 9
 • ~jasnypieron 2018-12-05 11:23:20

  arteks a czyje to słowa;"Wolałbym w Rybniku jeszcze cementownie i kilka elektrowni..." bo moje nie!! Poza tym chyba czytałeś komentarze rybnickiej wersji tego artykuliku?

  6 3
 • ~agel 2018-12-05 13:20:10

  Jasnypieron. Ty tak na powaznie?
  Arteks ma racje.

  10 5
 • ~agel 2018-12-05 13:24:39

  Z Zor trzeba uciekac. Z Rybnika tez. Smrod, rak. Sytuacja beznadziejna. Nic sie nie zmieni.

  9 8
 • ~Arteks 2018-12-06 10:31:57

  @jasnypieron - dzisiaj jak przeczytałem twoją odpowiedź naprawdę się uśmiałem. Bo jak można się obrażać na brak rozumu? Jak można podejmować dyskusję w temacie którego się nie rozumie? Wszyscy poza tobą zrozumieli sens prowokacji Kuczmy. ;P @agel - ale w Rybniku władze nie pozwoliłyby na konfekcjonowanie śmieci przez jakąś firmę-krzak. A u was problem w tym, że władze zapraszają każdego. To nieszczęście świadczy, że kilkanaście miejsc pracy i podatek od nieruchomości nie jest warty ryzyka jakie wiążą się z takimi "firmami".

  6 6
 • ~agel 2018-12-06 16:14:53

  Arteks, pod tym wzgledem jak piszesz, to masz racje, wole Rybnik. Ale patrzac na dane pm10, Bap, itd to i w Rybniku smrodzi i w Zorach. Swoje robi tez koksownia w Wodz. Sl.

  3 4
 • ~jasnypieron 2018-12-07 13:10:11

  arteks, ale jak ciebie się prowokuje, to znasz tylko jeden sposób: usunąć komentarz lub zbanować!!! Poza tym widziałem i przeżyłem już różne prowokacje, ale tak debilnej jak ta p.Kuczmy jeszcze nie!!! I wy w tym Rybniku NIGDY nie pozbędziecie się smogu z takim "żartobliwym" i fałszywym podejściem do tematu!! Ale może Rybnik ma takich urzędników, którzy "podjęliby" ten prowokacyjny trop??? Smog NIE MOŻE BYĆ TRAKTOWANY W KATEGORII ŻARTU

  4 2
 • ~aponeo 2018-12-07 15:01:08

  @jasnypieron Jestem pewien, że petycja Kuczmy wynika tylko i wyłącznie z "żartobliwego" raportu WIOŚ z badań powietrza podczas pożaru. To WIOŚ żarty robi mówiąc że wyniki badań nie wykazały niczego, co by było szkodliwe dla zdrowia, podczas gdy mieszkańcy Żor dusili się tym "czystym powietrzem". Problem jest poważny i Kuczma ma też tego świadomość. Ale to władze miasta/województwa powinny podjąć działania ograniczające smog a nie wmawiać nam że wszystko jest OK. A nie jest.

  5 0
 • ~Arteks 2018-12-07 21:28:56

  @jasnypieron - smog należy traktować jak najbardziej poważnie, ale już ciebie niekoniecznie. ;) A prowokacja Kuczmy świetna. Władze województwa będą musiały na petycję odpowiedzieć.

  5 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?Oddanych głosów: 2581