zamknij

Biznes

Rewolucja śmieciowa: czy Żory zdecydują się na zmianę stawek?

2013-03-29, Autor: mk
Na wczorajszej sesji rady miasta podsumowano przeprowadzaną w Żorach kampanię informacyjną dotyczącą rewolucji śmieciowej. Padło też pytanie o możliwość zmiany wysokości stawek za wywóz odpadów.

Reklama

Jak podkreślał Bronisław Jacek Pruchnicki, doradca prezydenta ds. infrastruktury - ustawa wprowadzająca nowe zasady gospodarowania odpadami jest mocno niedoskonała. - Jeszcze nie została wprowadzona w życie, a już Parlament wprowadza zmiany i więcej możliwości - mówił podczas wczorajszej sesji.

Mowa o nowelizacji, która weszła w życie 5 marca. Wprowadza ona zmiany w ustawie zapewniając samorządom większą elastyczność i lepsze dopasowanie do potrzeb mieszkańców - m.in. dowolnego łączenia metod przy ustalaniu opłat czy wprowadzenie ulg albo dopłat dla właścicieli nieruchomości, którzy będą spełniać określone kryteria dochodowe.

Czy wobec tego stawka, która zdaniem wielu mieszkańców jest w Żorach zbyt wysoka, zostanie zmieniona? - Rozstrzygnięcie przetargu będzie momentem na podjęcie tej decyzji - mówił prezydent, Waldemar Socha. Wśród radnych pojawiły się też opinie, że gmina powinna wprowadzić rozróżnienie opłat dla zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej.

Ponadto, jak informują urzędnicy stawka opłaty może zostać zmieniona w ciągu roku. Gmina ma bowiem obowiązek dokonywania rocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi (kosztów poniesionych w związku z odbieraniem, odzyskiem, recyklingiem i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych, liczby mieszkańców, ilości odpadów komunalnych wytwarzanych na terenie gminy, ilości zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania odbieranych z terenu gminy).

Po dokonaniu takiej analizy stawka opłaty może zostać zmieniona. Jeśli koszty systemu gospodarki odpadami będą niższe niż przyjęta stawka, stawka będzie obniżona, jeśli będą wyższe – stawka odpowiednio wyższa.

Warto dodać, że Żory dwukrotnie przesunęły już termin rozstrzygnięcia przetargu - aktualnie obowiązująca data to 22 kwietnia.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~adammaciek 2013-03-29 09:28:29

  Zacznie napychsanie sie kasy w miejski budżet przecierz prawdy nam nie powiedzą ile płacą będzie czym dziurę łatać ZŁODI.......E

  0 0
 • ~ 2013-04-06 09:13:02

  Ukrywającemu się za nickiem „ ~adammaciek” , polecam przeczytanie informacji na stronach - zory.pl - W zakładce „BIP” – „Menu przedmiotowe” – „Zapytanie o cenę- wyniki postępowań” –„Informacje o wyborze najkorzystniejszych ofert”, znajdzie informacje dotyczące rozstrzygnięć przetargów. Są to informacje jawne. Takie informacje może uzyskać każdy Obywatel również pisemnie, w każdym mieście, jeśli zwróci się z zapytaniem do Urzędu. Jest to spełnianie wymogów prawa ( w internecie jest dostępny m.in. tekst „Ustawa Prawo zamówień publicznych – 2013- Tekst jednolity…”.)
  Po rozstrzygnięciu przetargu na „Świadczenie usług w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych…” taka informacja również znajdzie się na BIP. Przebieg tego przetargu ( i innych) można śledzić w zakładce BIP-„menu przedmiotowe”-„Przetargi”-„Przetargi prowadzone przez Zespół Zamówień Publicznych”.

  0 0
 • ~ 2013-04-06 09:16:37

  Ukrywającemu się za nickiem „ ~adammaciek” polecam też lekturę „Ustawy z dnia 01 lipca 2011 …” umieszczoną w zakładce „Gospodarka odpadami”-„Akty prawne”-„Prawo krajowe”-„Akty dostępne na stronie Ministerstwa Środowiska”. W artykule 6r ust. 2. tej Ustawy znajdzie zamkniętą listę kosztów, które mogą być pokrywane z opłat za gospodarowanie odpadami, zaś w art. 3 ust.2 pkt 10c znajdzie zapis o obowiązku corocznej analizy kosztów. Nie może być więc mowy o jakimś „napychaniu kasy…”.
  Mam nadzieję , że po tej lekturze ~adammaciek” będzie miał odwagę dodać krótki komentarz: Przepraszam.
  Polecam również lekturę artykułu red. Sławomira Cichego z Dziennika Zachodniego ( z 05.04.2013 strona 4) „Uwaga, hejter. Czyli specjalista od chamstwa i nienawiści w sieci”.

  0 0
 • ~Dyzma 2013-04-15 09:42:43

  Panie Bronisławie Pruchnicki, jak przebiega eksperyment ścigania hejterów? Może pierwszy adammaciek, bo przecież nie przeprosił. Mam jednak ciekawsze pytanie. Załóżmy, że przetarg może wygrać żorski ZTK. Dlaczego w takim razie założyliście opłaty za śmieci na dwukrotnie wyższym poziomie niż obecne stawki we wspomnianym ZTK?
  Momentami zabawne są Pana wypowiedzi, na razie zdobywa Pan wiosenną nagrodę specjalną Kwiat Internetu za krytycznie przekroczoną liczbę wykorzystania zwrotów mój, mojego, moich przypadającą na dwa zdania:
  "Polecam lekturę załączonego artykułu i mój do niego komentarz. Tytuł mojej wypowiedzi się nie zmieścił, ale można go znaleźć w cytatach na moim profilu (moje motto życiowe)."
  Wszystko jakieś takie moje, to ciekawe. Będzie Pan kandydował na prezydenta Żor, bo uważam, że merytorycznie jest Pan do tego świetnie przygotowany, no i polubił Pan Facebooka, a to inaczej niż obecny prezydent Socha. Czy jemu nie przeszkadza Pana aktywność internetowa, bo rozumiem, że gdyby chciał Pan kandydować, to raczej w porozumieniu z szefem?
  Wielu ludzi polubiło Pana aktywność. Nie jest już tak nudno w żorskiej sieci, jak wcześniej. Podyskutujemy jeszcze? Może jakaś skromna wypowiedź o raporcie NIK?
  http://www.nik.gov.pl/kontrole/wyniki-kontroli-nik/pobierz,lka~s_12_012_201303281153561364468036~id0~01,typ,kj.pdf
  Jak kampania, to kampania?

  0 0
 • ~bronek 2013-04-24 21:46:38

  Domyślam się że w wypowiedzii Pan Doradca Prezydenta ds. Infrastruktury stwierdzi "Posiadam wiarygodne dane że w innych miastach jest znacznie gorzej - tyle że nie mogę ujawnić o jakie miasta chodzi i skąd te dane pochodzą :)" - niestety taka jest retoryka P. Bronisława (doświadczenie osobiste).
  Poza tym musiałbym dosadnie określić jakim jest typem człowieka ale kultura osobista mi na to nie pozwala .....
  Mimo wszystko mam nadzieję że kiedyś zrozumie że oprócz "elity" żyją jeszcze normalni ludzie i z nimi też trzeba się liczyć...

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.