zamknij

Wiadomości

Ślązacy łączą siły. Mają jeden cel

2021-01-12, Autor: bf

Wczoraj (11 stycznia) dokładnie o godzinie 20:00 za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook opublikowane zostało ogólnośląskie porozumienie stowarzyszeń, organizacji, oraz polityków, osób prywatnych czy blogerów. Wszyscy oni mają cel – promocja Spisu Powszechnego 2021 oraz śląskiej tożsamości etnicznej.

Reklama

Sygnatariuszami porozumienia są m.in. Europoseł Łukasz Kohut, Senator Marek Plura, Posłanka Monika Rosa oraz Poseł Maciej Kopiec. Porozumienie sporządzone zostało w dwóch wersjach językowych: śląskiej i polskiej. Stanowi ono wstęp do znacznie szerzej zakrojonej akcji informacyjnej, w której trakcie organizacje, osoby prywatne, ale także osoby ze świata sztuki i kultury namawiać będą osoby poczuwające się do śląskiej tożsamości etnicznej, do wzięcia udziału w Spisie Powszechnym 2021.

Poniżej treść porozumienia:

Porozumienie

My niżej podpisane i podpisani, działając w imieniu organizacji, które reprezentujemy bądź w imieniu własnym, zobowiązujemy się do współpracy na rzecz promocji deklarowania tożsamości śląskiej oraz języka śląskiego w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań organizowanego w Polsce od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku.

W ramach naszego porozumienia będziemy podejmować zarówno wspólne, jak i indywidualne, działania promujące możliwość deklarowania w formularzu spisowym narodowości śląskiej oraz języka śląskiego. Poprowadzimy akcje informujące o zasadach udziału w Spisie. Celem profesjonalnego wsparcia technicznego i logistycznego dotrzemy do tych osób, które chcą uczestniczyć w Spisie, a nie mają ku temu możliwości – osoby starsze, z niepełnosprawnościami i te wykluczone cyfrowo. Będziemy także czuwać nad prawidłowym przebiegiem Spisu.

Zobowiązujemy się również do partnerskiej współpracy przy realizacji powyższych celów tak wspólnie w obrębie tej akcji, jak i indywidualnie.

Wszystkie nasze działania i akcje opisane będą na stronie slonzoki.pl.

(-) Poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut
(-) Senator RP Marek Plura
(-) Posłanka na Sejm RP Monika Rosa
(-) Poseł na Sejm RP Maciej Kopiec

Partie:

(-) Śląska Partia Regionalna
(-) Ślonzoki Razem

Stowarzyszenia, organizacje, blogerzy i inni:

(-) Belekaj.eu
(-) Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich
(-) FEST
(-) Nasz Wspólny Śląski Dom
(-) Pro Loquella Silesiana
(-) Przymierze Śląskie
(-) Ruch Autonomii Śląska
(-) Stowarzyszenie Miłośników Śląska Verum
(-) Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej
(-) Stowarzyszenie Otwarty Śląsk
(-) Śląskie Perły
(-) Ślonsko Ferajna
(-) Tuudi.net
(-) Uotwarty Ślonsk
(-) Wachtyrz
(-) World Silesian Congress
(-) Związek Aktywistów Śląskich

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 8

Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,slazacy-lacza-sily-maja-jeden-cel,wia5-3266-47218.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Józef Brzozowski 2021-01-12
  12:24:46

  4 5

  Uważam że tożsamość, pochodzenie, mowa ojców są bardzo ważnym kompasem w życiu. Tradycję należy szanować, ale jak jej się nie rozwija, to ona traci przydatność w życiu i można ją spokojnie umieścić w muzeum etnograficznym. Od dawna mówi się o kodyfikacji języka śląskiego i co? Mówi się. Kiedyś, jak pracowałem na kopalni, to Ślązacy z okolic Pszczyny mówili trochę inaczej jak Ślązacy z okolic Rybnika.

  Czy to powyższe porozumienie jest z okazji spisu powszechnego, czy może coś więcej?

 • ~jasnypieron 2021-01-13
  07:06:05

  10 1

  "Mają jeden cel"??? Parcie na koryto z wykorzystaniem danych spisu do kampanii. RAŚl już przy wojewódzkim korytku już był, ale chytry dwa razy traci. Poza tym mnie osobiście nie jest potrzebna ŻADNA partia, czy stowarzyszenie, aby się określić. Ja jestem GÓRNOŚLĄZAKIEM i albo będzie taka opcja, albo zmusicie mnie do rezygnacji z odpowiedzi na to pytanie, bo ja nigdy nie byłem, nie jestem i nigdy nie będę "Ślązakiem" spod Zielonej Góry, czy Wałbrzycha, bo granice waszego Śląska aż tam sięgają

 • ~minges 2021-01-13
  08:59:31

  11 1

  Ciekawe jakby zapytać tych, co naprawdę czują się Ślązakami, szczególnie starsze pokolenie, co myślą o hasłach i poglądach ludzi, którzy tutaj się wybijają na pierwszy plan (p. Kohut, p. Rosa, p. Kopiec). Myślę, że jest to typowe działanie (jak to określił @jasnypieron - parcie na koryto), by tylko zabłysnąć i nie dać o sobie zapomnieć. I jeszcze hasło "Śląskość to normalność", takie jakieś, nie wiem, nijakie, sugerujące, że co, że dotychczas Śląskość była nienormalna albo przyznawanie się do niej było wstydem? Wątpliwej jakości cała ta akcja. P. Józefie, niestety mam przeczucie, że cała ta otoczka jest wyciągana z wora pełnego różnych innych spraw społeczno-obyczajowo-polityczno-regionalnych raz na jakiś czas, by właśnie dać wybić się politycznie co poniektórym. Śmierdzi to z kilometra.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 108