zamknij

Biznes

W Jastrzębiu-Zdroju zarabia się najwięcej. Jak wypadają Żory?

2017-08-11, Autor: pww; wk

3 747 zł – to średnie wynagrodzenie mieszkańców Żor. Tak wynika z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny. Na pierwszym miejscu znajdują się nasi sąsiedzi z Jastrzębia-Zdroju, którzy zarabiają średnio 6 132 zł.

Jastrzębie-Zdrój przoduje pod względem średniego wynagrodzenia. Z danych GUS wynika, że wynosi ono 6 132 złote. Oznacza to, że przeciętne wynagrodzenie w tym mieście stanowi 143 proc. średniej krajowej - 4 tys. 290,52 zł. Na drugim miejscu jest Warszawa (5 739,61 zł), a na trzecim Jaworzno (5 314,60 zł).

Reklama

Żory znalazły się dopiero na 48. miejscu ze średnimi zarobkami rzędu 3 747,77 zł. Trochę wyżej, bo na 36. pozycji, ulokował się Rybnik - 3 884,81 zł.

Z kolei najmniej zarabia się w Grudziądzu (3 323,90 zł) i w Piotrkowie Trybunalskim (3 229,18 zł).

Dodajmy, że dane o wynagrodzeniach GUS podaje w ujęciu brutto, łącznie z zaliczkami na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i chorobowe) płaconymi przez ubezpieczonego pracownika. Kwoty nie obejmują podmiotów gospodarczych, w których pracuje do dziewięciu osób.

Co sądzicie o danych udostępnionych przez GUS? Czekamy na Wasze opinie.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (61):
 • ~Aneta Zając 2017-08-11 09:07:27

  Szkoda tylko ze większość ludzi z jastrzebia czy Rybnika pracuja w Żorach na strefach firmy koreańskie strefa warszowoce baranowice

  11 8
 • ~Arteks 2017-08-11 11:05:52

  Poczytajcie sobie jak oblicza się medianę średnich zarobków. To nie są dane budowane na realnych zarobkach - dlatego w Jastrzębiu mediana jest wysoka ale nie przekłada się na dochody miasta, które są przeciętne. @Aneta - chyba żartujesz, Rybnik który ma 2 kopalnie, elektrownię, Utex, DB Schenkera, PKP Cargo, Rettiga, Tennecco, Greifa, Sygnały, IceMastry, Messera, Doosan-Babcock, OPA, Hydrotech i wiele, wiele innych producentów i podmiotów gospodarczych w każdej dziedzinie - mieliby pracować na umowy śmieciowe za grosze w strefoweych montowniach które płacą najmniej jeśli chodzi o branże wytwórcze? No nie żartuj proszę. W Żorach jest tak śmieszna ilość miejsc pracy i one są tak niskiej jakości, że nie satysfakcjonują większości Żorzan.

  9 24
 • ~Aneta Zając 2017-08-11 12:00:08

  Nie wydaje mi sie zeby umiwy byly lipne. Wiekszosc daje o praxe na 2 czy 7 lat. Jak masz zlecenie to na okresie probnym a najlepiej przejedz sie do zakladow typu smak jbg nifco sekonix jelux to zobaczysz ile ludzi spoza zor. Jest mnóstwo miejsc pracy w zakladaxh produkcyjnych

  8 3
 • ~Arteks 2017-08-11 12:27:15

  @Aneta - a jednak Nifco do niedawna "jechało" prawie wyłącznie na śmieciówki. A te duże firmy które wymieniałem z Rybnika - od wielu już lat na tyle szanowały pracowników-fachowców, że zatrudniały na umowy. Żory na mapie przemysłowo-gospodarczej województwa nic nie znaczą. Pakowalnie, montownie i zakłady usługowe są lepsze niż nic - ale to nie jest prawdziwy przemysł który rozwija koniunkturę regionu jak energetyka, górnictwo, produkcja. To one napędzają chociażby transport kolejowy, zakłady naprawcze, serwis i mnóstwo firm podwykonawców, branżę budowlaną itd. Żory od czasu likwidacji kopalni - niestety nie liczą się w branży przemysłowej. To widać też chociażby po nakładach inwestycyjnych przedsiębiorstw według GUS które w Żorach są bardzo niskie. Strach pomyśleć co byłoby gdyby nie było strefy.

  4 24
 • ~gestskoczka 2017-08-11 13:40:31

  Bardzo ciekawa wiadomość. W Jastrzębiu zarabiają lepiej niż w Warszawie. Gratulacje.

  @Arteks pyskuje do Pani Anety Zając, a nie wyjaśnia tego fenomenu. Wcześniej przedstawiał się jako wybitny fachowiec tryskający wiedzą...

  Jak to jest wszechwiedzący, macie w Rybniku 2 kopalnie i elektrownię, a Żorach tego nie ma. A w Żorach zarabia się średnio tylko 140 zł mniej niż w Rybniku? Przypominam Ci, zgodnie z powyższym artykułem Jastrzębianie zarabiają średnio o 2248 zł więcej średnio jak Rybniczanie. Jak wytłumaczysz ten fenomen?

  Tylko nie opowiadaj starej bajki że w Żorach nie ma pracy i mieszkańcy pracują u sąsiadów. Ja się mogę z Tobą założyć, że podobna ilość mieszkańców Rybnika pracuje w Żorach jak mieszkańców Żor w Rybniku.

  17 0
 • ~Arteks 2017-08-11 14:29:32

  @gestskoczka - ale to jest tylko mediana. Poczytaj w necie jak się ją oblicza! Ona nie jest obliczana na podstawie danych z Urzędów Skarbowych tylko wybranych zakładów pracy i ankiet. Zauważ też, że ani w Żorach, ani w Jastrzębiu nie przekłada się to jakoś mocno na dochody miast - które są słabe. A gdyby pensje wszystkich były takie wysokie - nie okupowalibyście ostatnich miejsc miast pod kątem dochodów (obliczanych realnie na podstawie uchwał budżetowych!). A jeśli naprawdę wierzycie w te dane to odpowiedzcie na pytanie - kto w Żorach zarobiłby gdzieś 3747 zł? Ja takich miejsc pracy w Rybniku znalazłbym mnóstwo, a wy? I możesz się zakładać - w Żorach nie ma żadnych ambitnych miejsc pracy więc jeśli ktoś tam pracuje to są to jednostki, a u nas taki Koper ma świetną pracę w Urzędzie Miasta, nie mówiąc o kolei, górnictwie, energetyce, biurach projektowych, IT, szpitalach specjalistycznych itd. W Żorach też nie ma żadnych inwestycji - w związku z tym nie pracy nawet dla branży budowlanej. Obecnie w waszym mieście jedyną inwestycją do której są potrzebni pracownicy to ...remont linii kolejowej. Bo budowa bloku chyba ustała czyż nie? Czyli nawet budowlaniec w Żorach nie zarobi...

  6 18
 • ~pikaczu 2017-08-11 15:06:05

  Arteks weź i nie gadaj głupich "farmazonów" bo chyba nigdy nie pracowałeś w tych twoich rybnickich zakładach pracy. Zarobki na takim samym poziomie jak na żorskiej sterfie 2000 brutto plus premia uznaniowa no chyba że kierownictwo albo naprawdę stażowi i zasłużeni pracownicy i tak samo w Żorach i tak samo w Rybniku i przykład Twoje Tennecco bo coś o tym wiem nie jest kolorowo. No chyba że w Gliwicach, ale sorry Rybnik (megacity) :):):):) jest lepszy niż Gliwice. I nie ważne, który to jest z tych zakładów które wymieniłeś. Nie ma to najmniejszego znaczenia.

  17 1
 • ~nonsens 2017-08-11 15:45:14

  Nikt kto został w Zorach z moich znajomych nie zarabia więcej niż 2000. Nie ma konkurencji więc pracodawcy robią co chcą. To się nie zmienia mimo poprawy gospodarczej i to najlepszy powód abu stąd zmykac albo głodować.

  8 9
 • ~azan3 2017-08-11 18:03:09

  Oj słabo Arteksie , jak na taka potęg jak Rybnik, w porównaniu z Żorami blado to wygląda, tylko niewiele wyższe płace. A co do śmieciówek, to ja pracując w kilku zakładach w Żorach nigdy na smieciówkach nie pracowałem. Nie wiem skąd czerpiesz wiedzę na ten temat, ale to nieaktualne, bo na przykład Koreańczycy mają problem ze znalezieniem pracowników i poprawiło się u nich, jak opowiadał mi znajomy. Musisz uaktualnić swoje stare wiadomości i zresetować się.

  12 0
 • ~Arteks 2017-08-11 19:28:15

  @azan3 - pytasz skąd czerpię wiedzę. Mieszkam tu, mam blisko, czytam portale gospodarcze, czasami zerkam do gowork, mam znajomych. Czytam też to co piszą Żorzanie. To nie jest jakaś tajemnica, że firmy które inwestują w strefach - szukają pracowników niewykwalifikowanych i oferują im najgorszą ofertę, wykorzystując brak konkurencji. Nie sugeruj się medianami - sugeruj się czymś realnym czyli dochodami miasta które są pochodną zarobków, a przecież te są marne! Dlaczego Żory są tak słabe w porównaniu do Rybnika - bo nie mają porządnego przemysłu! @pikaczu - śmiać mi się chce bo próbujesz bawić się w zgadywanki. Siedziba Tenneco jest w Rybniku i myślisz, że kierownictwo firmy mogłoby sobie pozwolić na niższe zarobki niż filiach? Ja jestem w stanie wymienić w Rybniku kilkanaście branż gdzie można godnie zarobić, a kogo wy wymienicie w Żorach. Poza tym u nas zarobki na umowy śmieciowe to praktycznie tylko w jakichś prywatnych małych firmach i handlu. U producentów, w kopalniach, transporcie, energetyce, budowlance, administracji, lecznictwie itd - nikt by sobie na to nie pozwolił. Powinniście najzwyczajniej milczeć bo Żory gospodarczo znaczą na Śląsku tylko co Haiti w gospodarce światowej. Dlatego nikt nie traktuje Żor jako ośrodek w którym jest praca. Bo niby gdzie? W jakichś tanich montowniach? Kto by tam chciał pracować. Jak będziecie na urlopach to nie mówcie nikomu, że jesteście z Żor - bo czym mielibyście się pochwalić? Miasto w finansowej ruinie, przemysłu nie ma, architektura fatalna, inwestycji brak...

  2 20
 • ~mała mi 2017-08-11 19:55:38

  Arteks, powinieneś się leczyć. I to na Gliwickiej. Daleko nie masz. Mamy się wstydzić, że mieszkamy z Żorach bo są zadłużone? Bo nie ma rzekomo miejsc pracy, a jeśli są to rzekomo za małe pieniądze? Brak słów... A Tobie nie jest wstyd, że jesteś taki bogaty, mieszkasz w takim bogatym mieście a mieszkasz w najgorszym miejscu w Rybniku? Nie jest Ci wstyd, że ciągle dzielisz ludzi na lepszych i gorszych, biednych i bogatych? Chyba że, co już dawno stwierdziłam - coś sobie w ten sposób rekompensujesz?

  18 2
 • ~Arteks 2017-08-11 20:35:24

  @mała mi - a powiedz sama, jest się czym chwalić??? Wszystko u was leży, jest w stagnacji lub dogorywa. A w komentarzach albo hejtowanie osoby (tak jak w twoim przypadku) albo różne bzdury. A skoro o leczeniu mowa. To na kompleksy najlepszym lekarstwem jest wyprowadzka. Nonsens ma rację. Żory nie mają żadnych perspektyw. To miasto w ruinie jak stwierdził raport PiS jak obejmowali ster rządów. Śmieszne jest to, że ludzie próbują się dowartościowywać... medianami. Nawet nie wiedzą co to jest. Hej a teraz zadanie na weekend - podajcie chociaż jakiś jeden reprezentacyjny zakład w Żorach który jest sponsorem drużyny sportowej, który nie używa umów śmieciowych, który daje ludziom zarobić min. 3000 brutto i który jest znany przynajmniej w naszym całym regionie?

  4 19
 • ~mała mi 2017-08-11 20:53:38

  No właśnie - to jest śmieszne. Tylko kto się w ten sposób dowartościowuje? Nie ja... I nie ja mam kompleksy:) Mało tego - myśląc Twoimi kategoriami musiałbym się wstydzić, że jestem Polką. A się nie wstydzę...

  12 1
 • ~pikaczu 2017-08-11 21:42:50

  Arteks śmiać to mi się chce z Ciebie skoro Twoja wiedza opiera się o portale gospodarcze, zerkanie na gowork i znajomych to nie masz zielonego pojęcia o takich zakładach z branży automotive czy produkcyjnych ciekawe czy w takich pracowałeś. A poza tym główna siedziba Tenneco znajduje się w USA w stanie Illinois, a główna siedziba na kontynent Europejski jest w Belgii, a Rybnik obok Gliwic to tylko jedna z czterech filii inżynieringu. A z tymi 3000 tyś brutto to jeszcze byś się zdziwił bo wnioskuję że tyle masz to coś słabiutko ten Rybnik oferuje, bo ja narzekać nie mogę, a pracuję w Żorach no ale kulturalni dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają:) Pozdrawiam

  18 1
 • ~just 2017-08-11 23:13:00

  "Hej a teraz zadanie na weekend - podajcie chociaż jakiś jeden reprezentacyjny zakład w Żorach który jest sponsorem drużyny sportowej, który nie używa umów śmieciowych, który daje ludziom zarobić min. 3000 brutto i który jest znany przynajmniej w naszym całym regionie? "
  JBG2/JBG2 Professional MTB Team/tylko i wyłącznie umowy o pracę/od ponad roku nie schodzę poniżej 4300 brutto żadne wyższe stanowisko

  16 1
 • ~azan3 2017-08-12 13:58:56

  @Arteks- "Mieszkam tu, mam blisko" - kłamiesz, nie mieszkasz w Żorach tylko w Rybniku, a to już różnica, więc nie możesz wiedzieć o Żorach wszystkiego.
  "zerkam do gowork"- to niewiarygodne źródło informacji. Poc o tam zerkasz? Nie masz innych ciekawszych zajęć? Szukasz pracy?
  " mam znajomych"- trudno w to uwierzyć
  "Nie sugeruj się medianami - sugeruj się czymś realnym czyli dochodami miasta które są pochodną zarobków, a przecież te są marne! Dlaczego Żory są tak słabe w porównaniu do Rybnika - bo nie mają porządnego przemysłu" - właśnie nie sugeruję się tylko mediami, ja mieszkam w Żorach i mam na pewno więcej znajomych w Żorach niż ty, a różnica w zarobkach między Żorami a Rybnikiem nie jest duża. I znowu nie odpowiadasz na niewygodne ci i wstydliwe pytania.

  9 1
 • ~Arteks 2017-08-12 14:16:54

  @azan3 - nie dziwi mnie to, że próbujesz bagatelizować gowork - bo opinie na nim dla żorskich strefówek są miażdżące i potwierdzają to co piszę. Tu niestety nie można dawać linków. Różnice w zarobkach między żorskim a rybnickim Lidlem nie są pewnie zbyt duże. Ale zarobki w wielu wymienionych przeze mnie rybnickich firmach są w Żorach nie osiągalne. Jeśli uważasz inaczej to znaczy, że albo świadomie kłamiesz albo kompletnie nie znasz życia. Na szczęście pisze tu też wielu Żorzan, którzy co do zarobków są zgodni, że w strefówkach są one albo niskie albo bardzo niskie. Niedawno wielu pracowników ZTK o tym wspominało w kontekście likwidacji przez Sochę tego zakładu. @just - ale pojechałeś na maksa... ;))) Przecież JBG2 to nie Żory!!! Dzięki za potwierdzenie, że tylko poza Żorami (w tym przypadku w Warszowicach) przy pracy po 12 godzin da się zarobić 3000 zł. A w Żorach???? Prawda, że nie ma takich miejsc? Nadal czekam na konkrety. Na razie tylko just się odważył - ale nie znając mnie i mojej wiedzy, zapewne sądził, że uda mu się przemycić ukrycie siedziby tej nieżorskiej firmy hehehe A reszta? Azan pisze nie na temat, Mała mi pisze nie na temat, Aneta milczy, pikaczu pisze nie na temat... A moi drodzy właśnie przez to, że zarobki w Żorach są niskie, wasze miasto ma niskie dochody. Dlatego przydałyby się wam rozsądne i gospodarne władze miasta, które zastanowią się na co wydawać te wyżebrane przez swoich obywateli pieniądze. Władze które nie szastałyby nimi na lewo i prawo.

  2 19
 • ~azan3 2017-08-12 15:19:42

  I co Arteksie, tak będziemy sobie zarzucać kłamstwa? To ja ci podam przykład z życia , a nie z GUS-u, którego uczysz się na pamięc, zeby potem szpanować tym, bo na nalityczne myślenie to masz już za niskie IQ. Otóż byłem raz na rozmowie w firmie Ecol z Rybnika, dostałęm tam pracę, ale jej nie przyjąłem, bo zaoferowali mi 2400 zł . W tym samym czasie dostałem pracę w firmie w strefie ekonomicznej w Żorach za 3000 zł. Nieprawda, że w Żorach nie ma zakładów, które dobrze płacą, np. Johnson Controls.
  Gratuluję, ze czytasz opinie na gowork. Tam można się nauczyć takiego sposobu retoryki, jaki ty prezentujesz. juz mi się nie chce wspominać o twoim żenującym poziomie ortografii, ale w tej kwestii, jak i innych jesteś niereformowalny, ale skoro twoją lekturą są portale typu gowork, to nie ma się czemu dziwić. Wkuwanie danych z GUS nie nauczy cię kreatywnego myślenia i ortografii też nie. próbujesz szpanować danymi z GUS, ale to słabe jest. Gratuluję też spędzania weekendu na forum i szybkiego odpisywania na posty. Nie szkoda ci czasu? Ja tu nie byłem dawno i zajrzałem tu 2 razy, a tu proszę, nasz życiowy przegraniec już mi odpowiedział tak szybko.

  12 1
 • ~gestskoczka 2017-08-12 15:26:33

  @Arteks, ja się specjalnie nie interesuję tym jak Ty „ekspercie”, ale coś chyba kłamiesz (nie po raz pierwszy zresztą) pisząc że JBG to nie Żory. Niedaleko mojego osiedla, za ogrodem działkowym budują potężną halę (na oko większą od Auchana). Na płocie jest tablica informacyjna z budowy, wiele na niej pisze, między innymi że: INWESTOR „JBG” SP. Z O.O. 44-240 ŻORY, UL. STRAŻACKA 46.

  Krytykujesz Żory per fas et nefas – czyli godziwymi (a jak Ci to pasuje) to i niegodziwymi sposobami. To już wszyscy wiedzą. Ale by zachować wiarygodność, nie możesz kłamać. Po raz kolejny łapię cię na kłamstwie, opisuję to, a to po tobie spływa. Więc jak stwierdzisz że Rybnik jest ładniejszy i ważniejszy niż Żory – TO JA TOBIE NIE WIERZĘ.

  11 1
 • ~Arteks 2017-08-12 19:45:25

  @gestskoczka - szkoda, że nie chcesz wierzyć faktom, a uwierzyłeś, że żaba jest księciem. W przypadku Żor szczęśliwego finału nie będzie i niestety żaba pozostanie żabą. Just wspomniał o firmie JBG2 - sprawdź sobie na ich stronę. Podają siedzibę: Gajowa 5, Warszowice. Do Żor się nie przyznają. Ja potrafię zrozumieć ludzi którzy kochają swoje miasta - nie potrafię zrozumieć tych którzy próbują wciskać takie różne kity i bronić przegranego. Niedawno rozmawiałem w czasie urlopu z kimś z Ostródy. Powiedział, że tam to ludzie żyją tylko z zasiłków, turystyki i oświaty lub wyjazdów zagranicznych. Mimo to kocha swoje miasto i wspomniał też o wielu jego walorach w tym festiwalu na który mnie zapraszał. Mogłem się pochwalić, że Rybnik to prawdziwe centrum przemysłowe. :) A ty w wyobraźni ciągle widzisz Żory sprzed 30 lat kiedy był Fadom, kiedy była kopalnia, kiedy był Erg. Dzisiaj niestety w Żorach ulokowało się tylko to co nie godziło się w innych miastach... Oczywiście lepiej mieć to niż nic - ale jak widzisz, dochody Żorom nie rosną, a te strefówki estetyki miastu też nie przydają - raczej jak się jedzie autem, to te hangary straszą. ;) @azan - ale widzisz, ja sobie jestem w stanie wyobrazić, że w Rybniku są firmy które zaniżają poziom zarobków ale jest wiele renomowanych które je zawyżają. Problem w tym, że nikt nie wie co w Żorach mogłoby je zawyżać! Człowieku, czy ty jesteś jakiś niemyślący?! Logiczne, że producent pianki, wycieraczek nie da zarobić komuś dobrych pieniędzy. A w takim Rybniku powstają np. grzejniki do największych biurowców jakie budowane są obecnie w świecie, czy skomplikowane maszyny do lodów, urządzenia do lokomotyw(!), konsole dyzpozytorskie, systemy łączności wykorzystywane w różnych sieciach metra w europejskich metropoliach, powstają skomplikowane maszyny górnicze, mamy największą elektrownię w południowej Polsce, są kopalnie, jest rozwinięty transport szynowy - tam nie da się ludziom dać 2000 czy nawet 3000 bo... potrzebni są specjaliści! Człowieku - o czym ty w ogóle piszesz i z kim chcesz się porównywać? Niech się Żory porównują z Warszowicami czy Pawłowicami ale nie z przemysłowymi miastami. A na koniec taki cukiereczek z wątku o Control Johnosons z gowork z kwietnia br.: "praca w czechach to 4 tyś zł i zwrot za paliwo 500 zł adjent żory to 1900 zł z dwoma sobotami i robisz jak wół". Były pracownik firmy kłamie czy ty kłamiesz? Ja bym bardziej wierzył mu bo niestety na wszystkich ogólnopolskich dyskusjach ludzie piszą, że najniższe zarobki w Polsce generuje handel niespecjalistyczny i strefówki.

  2 17
 • ~azan3 2017-08-13 16:36:45

  @Arteks- i znowu wypisujesz głupoty. Może i jesteś specjalistą od transportu zbiorowego i tylko od tego, bo jak ktoś uważa, że jest specjalistą i ekspertem od wszystkiego, to tak naprawdę jest specjalistą od niczego.
  Ja pracowałem w jednej z firm na strefie i to co piszesz o firmie Johnson Controls to stek bzdur z gowork. Te 4 tys.w Czechah to nie jest tak do końca prawda. jeden z moich znajomych dostał tam pracę, ale nie zdecydował się. Jeśli to jest twoje źródło wiedzy, to gratuluję intelektualnego dna.Tam są rynsztokowe opinie i większość firm jest tam mieszana z błotem przez sfrustrowanych ludzi, którym się pracować nie chciało i zostali zwolnieni, apotem piszą takie bujdy. Owszem zdarzają się opinie obiektywne. pokaż mi na gowork firmę , o której piszą tam dobrze.
  Jakie to niby renomowane firmy oprócz montowni Tenneco i państwowych molochów są w Rybniku.
  My nie musimy się porównywać do Warszowic ani Pawłowic, spokojnie możemy się porównywać z Mikołowem, Pszczyna czy Rudą Śląską czy Bytomiem i wyjdziemy na tym lepiej.
  Czemu nie założysz sobie jeszcze konta na jastrzębksiej stronie i wodzisławskiej? Albo ktoś ci kazał to robić i ci płaci, albo masz jakieś odchyly od normy, co jest bardziej prawdopodobne

  14 0
 • ~ksiegowa 2017-08-16 16:22:07

  Arteks ma problem ze zrozumieniem czytanego tekstu: JBG to nie JBG2, to dwie osobne firmy.

  7 1
 • ~Arteks 2017-08-16 17:57:59

  @ksiegowa - nie ja nie mam problemu. Słusznie napisałem, że JBG2 to firma z Warszowic. Zwróć się do @gestskoczka bo to on prawdopodobnie nie rozróżnia różnych firm. Za to jak zwykle okazało się, że was zatkałem. Poza just który próbował ale nie sądził, że wykryję fakt, że firma nie jest w Żorach - nikomu nie udało się wymienić chociaż jednej firmy w Żorach która godnie by płaciła swoim pracownikom. Bo... w Żorach nie ma pracy dla ambitnych osób, które chciałby zarabiać więcej. Wyjątkiem mogą być jakieś małe prywatne biznesy i stanowiska kierownicze, których jest jednak bardzo mało.

  2 11
 • ~Arteks 2017-08-16 18:12:27

  @azan3 - nie kreuję się na eksperta ale sporo wiem. I to właśnie jest zgubne dla osób którym wymarzyło się, że ich miasto jest księciem - a niestety jest zwykłą żabą... Nie! Kategorycznie Żor nie można porównywać z Mikołowem bo w Żorach jest ok. 10 tys. miejsc pracy, a w Mikołowie ok. 13 tys. przy czym Mikołów ma tylko 38 tys. mieszk. a Żory prawie 60 tys.!!! Z Rybnika wymieniłem ci przeróżne potężne firmy. Tennecco to tylko jedna z wielu. A jeśli dla ciebie to takie byle co to podaj inny przykład firmy z ROW która zwiększyłaby zatrudnienie 5 krotnie z 400 pracowników na początku do 2000 obecnie. Znasz takie? Jeśli nie to nabierz szacunku bo u was największym pracodawcą ciągle jest Urząd Miasta. ;) I to nie ty będziesz mnie pouczał gdzie mam pisać, a gdzie nie. Ja o tym będę decydował.

  2 13
 • ~azan3 2017-08-16 19:31:59

  @Arteks
  "nie kreuję się na eksperta ale sporo wiem"- co za skromność, egocentryzm i narcyzm - szacun :)
  "ich miasto jest księciem"- zacytuj kogoś, kto napisał, ze Żory sa , jak to pięknie określiłeś księciem
  "Nie! Kategorycznie Żor nie można porównywać z Mikołowem "- Tak, można porównywać Żory z Mikołowem. Mikołów ma 38 tys. mieszakńców przy powierzchni 79 km kwadratowych,
  a Żory 60 tys. przy powierzchni 64 km kwadratowe. Jak na miasto w centrum Śląska, dobrze skomunikowane, to słabo.
  A jeśli stosujemy kryteria liczby mieszkańców, to dlaczego porównujesz notorycznie Żory do Rybnika? Widzisz, sam się motasz w zeznaniach ;)
  Jeśli zrobić sondę i zapytać mieszkańca Warszawy czy znają Tenneco i czy znają Mokate, to jak myślisz, która marka miałaby więcej odpowiedzi: "znam" ?
  I tak, będę cię pouczać, bo jesteś bezczelny i dajesz się łatwo sprowokować trolu z marokańskich dołów ;)( Odpiszesz mi,że nie jesteś trolem- jesteś, takim specjalnej troski)

  9 1
 • ~LeMyrg 2017-08-17 09:36:22

  @Arteks: no właśnie – bardzo ciekawa uwaga kolegi Azana: dlaczego nie dzielisz się swoją ekspercką wiedzą z mieszkańcami innych miast? dlaczego tylko my – prości mieszkańcy Żor - mamy być wyciągani z tego bagna stagnacji i brodzika intelektualnego? wiesz ilu ludzi czeka na twoje cenne spostrzeżenia na portalach innych, „nieporównywalnych” z nami miast?
  ja akurat nie wiem, bo jako mieszkaniec tych zapyziałych Żor aż tak inteligentny nie jestem - ale ty na pewno jesteś w stanie podać odsetek ludzi poniżej twojego poziomu intelektualnego z rozbiciem na dzielnice i osiedla wg najnowszych statystyk GUSu i danych z Goworka :)

  a tak na marginesie: TataArteksa na rybnickim forum to jest naprawdę jakaś twoja rodzina? pytam, bo myślę, że żadne forum dla prostych ludzi nie wytrzyma takiej dawki eksperckiej wiedzy z dwóch źródeł …

  11 2
 • ~mała mi 2017-08-17 10:48:09

  @LeMyrg - może to rozdwojenie jaźni?:D

  7 0
 • ~Arteks 2017-08-17 10:51:24

  @LeMyrg - na to forum "zaprosił mnie" kilka lat temu hejtujący na żorzanin z wiedzą jaką może mieć tylko wysoko postawiony urzędnik. Pisał takie peany o Żorach, że nie mogłem tego nie skonfrontować. Dzisiaj jego już nie ma, po peanach została "kamieni kupa" i "miasto w ruinie". Jeśli nikt nie czeka na moje wypowiedzi - to po co się nimi przejmujesz? A może jednak są opiniotwórcze i niektóre moje spostrzeżenia idą w miasto i wkurzają wasze władze miasta? No bo wasz prezydent często mówi o rozwoju Żor, a tymczasem od 5 lat NIE MA MIEJSKICH INWESTYCJI! @azan3 - to ty się zamotałeś bo sam podałeś przykład Mikołowa jako miasta "porównywalnego z Żorami", a tymczasem to miasteczko z przesympatycznym centrum ma więcej miejsc pracy od Żor i znacznie ciekawsze zakłady pracy mimo, że jest dużo mniejsze. Ja nie wyskakuję zbyt często z Rybnikiem ale jeśli ktoś pisze jakieś brednie to ja to skutecznie dementuję. I nie robię jakichś głupich aluzji personalnych, nie uprawiam hejtingu, nie wysyłam nikogo do psychiatryka. Ja piszę konkrety, a w zamian dostaję półprawdy, nieprawdy lub sarkazmy. Zadałem pytanie - dostałem tylko jedną odpowiedź. W dodatku nierzetelną bo firma jest z Warszowic, a po sprawdzeniu jej w gowork wcale tak wspaniale to nie wygląda. A wiecie dlaczego? Dlatego, że w Żorach nie ma poważnych firm - tylko słabe montownie i pakowalnie które przyszły do Żor z powodu taniej siły roboczej i bardzo tanich gruntów. Nie chcą nawet sponsorować profesjonalnego sportu. A jak zrobić w Warszawie sondę czy ludzie znają Mokate czy Jacobsa to kto wskaże na Mokate? ;)

  2 12
 • ~LeMyrg 2017-08-17 12:11:52

  @ Arteks: a gdzie ja napisałem, ze nikt nie czeka na twoje komentarze? :)
  ja czekam – zawsze to miło poczytać mądrego człowieka. pod takim jestem wrażeniem twojej erudycji, że cię nawet na portalach innych miast szukam! i ku mojemu zasmuceniu - nie znajduję ;(

  historię tego jak się „u nas” pojawiłeś to znają już chyba wszystkie dzieci w żorskich przedszkolach – urzędnicze peany ustały, a twoje jojczenie - nie.

  hejting to chyba jednak uprawiasz – żebyś nie zarzucał mi braku obiektywizmu to podkreślam – MOIM ZDANIEM twoje wpisy nie są rzeczowe - to tylko pakowanie wyrywkowych danych statystycznych pasujących do z góry ukutego założenia: „Żory są beznadziejne pod każdym względem a zatem każda osoba, która z własnej woli tu mieszka lub pracuje jest totalnym przegrywem - i z tak beznadziejną społecznością nie jesteśmy nawet czołgać się po śladach przodującego w każdej dziedzinie Rybnika”

  tak samo z danymi z Goworka – to w większości opinie negatywne ludzi niezadowolonych z warunków pracy – może ludzie zadowoleni nie potrzebują się ani publicznie wyżalać ani chwalić swoimi warunkami pracy? bierzesz czasem pod uwagę, że nie każdy musi na wszystko narzekać?

  piszesz jakbyś to wszystko znał z autopsji i czuł nasz cały ból związany z mieszkaniem w tym mieście - to co? ludzie z Żor sami do ciebie przyjeżdżają się skarżyć jak im tu źle – można się u ciebie pożalić też telefonicznie albo korespondencyjnie?

  w swoich wpisach nie koncentrujesz się na najważniejszych rzeczach – np. ty, na pewno, gdybyś przyjechał po odbiór bardzo wartościowej nagrody do miasta na drugim końcu Polski najbardziej zastanawiałbyś się dlaczego mają tak źle utrzymany dworzec :) i masz od tego prawo – tamta pani o tym PRAWDOPODOBNIE nawet przez chwilę nie pomyślała - zadowolona odebrała nagrodę i pojechała do siebie :) (zauważ jakiś pociąg jechał przez Żory i nawet się tu zatrzymał!)

  wyolbrzymiasz nam tu wszystkie negatywy w ramach akcji „dobrze, że inni mają gorzej – ale i tak nikt nie ma tak źle jak Żory”, spokojnie – my tez umiemy spojrzeć krytycznie na swoje miasto, bez twojej wątpliwej inspiracji :)
  jak chcesz być traktowany poważnie to podawaj jakieś konstruktywne rozwiązania do tych problemów, które zauważasz - a nie tylko narzekaj. bo twoje wpisy w stylu „co prawda podrożał chleb, ale staniały lokomotywy” do niczego nie prowadzą.

  13 1
 • ~Arteks 2017-08-17 20:30:23

  @LeMyrg - ja zawsze podaję jakieś argumenty i dlatego może te moje wpisy tak bolą. Wy zazwyczaj odpowiadacie personalnymi sarkazmami - a ja na takie coś jestem kompletnie nieczuły, za to w zamian dowalę kolejnym przykładem. Mogę ograniczyć swoją aktywność na tym forum - choćby z tego powodu, że w Żorach naprawdę prawie nic się nie dzieje, a u nas wręcz przeciwnie. A więc po co mam tu tak często bywać? Ale proszę nie piszcie kitów o tym jak dobrze stoją Żory czy, że są dobrze zarządzane, że jest podobnie jak w Rybniku - bo to brzmi prowokacyjnie w sytuacji kiedy Żory na dzień dzisiejszy są jednym z najsłabszych samorządów województwa.

  4 15
 • ~pav 2017-08-17 21:33:30

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 0
 • ~pav 2017-08-18 16:25:52

  Skomplementowalem kolege z Rybnika piszac ze jest intelygentny i moj post zostal skasowany z powodu zlamania regulaminu. W takim razie teraz napisze, ze kolega z Rybnika nie jest intelygentny i mam nadzieje, ze wpis nie zostanie skasowany.
  Pozdrawiam

  Bla bla bla

  9 0
 • ~Arteks 2017-08-18 19:06:45

  @pav - nawet mnie to bawi, że nie masz nic do napisania poza trolingiem. Pusta główka. ;) @azan3 - a co ty sądzisz o wpisach pava - to troll czy też nie? Być może dla ciebie ci którzy trolują - nie są trolami, a ci którzy piszą komentarze na temat ale które tobie nie odpowiadają - nimi są? ;)

  0 10
 • ~pav 2017-08-18 19:25:53

  Bla bla

  5 0
 • ~azan3 2017-08-18 20:14:46

  @Arteks
  " to ty się zamotałeś bo sam podałeś przykład Mikołowa jako miasta "porównywalnego z Żorami" - bo Mikołów powinien mieć tyle samo mieszkańcó co Żory
  , a rynek może i jest przesympatyczny, ale wolę nasz żorski, jest większy bardziej zielony.
  A jakie to wielkie i zanne firmy są w Mikołowie? Znam jedną , która oferowała 1500 zł n arekę dla specjalisty :)
  "Ja nie wyskakuję zbyt często z Rybnikiem ale jeśli ktoś pisze jakieś brednie to ja to skutecznie dementuję. I nie robię jakichś głupich aluzji personalnych, nie uprawiam hejtingu, nie wysyłam nikogo do psychiatryka"
  Panie kolego zastosowałem w swoim ostatnim poście tekst, który też kiedyś użyłeś obrażając jedną osobę, więc nie mów mi o hejtingu, bo mnie pusty śmiech ogarnia. A co do psychiatryka, no cóż, zeby tam trafić, to trzeba być umysłowo chorym czyli trzeba mieć umysł.
  "Zadałem pytanie - dostałem tylko jedną odpowiedź. W dodatku nierzetelną bo firma jest z Warszowic, a po sprawdzeniu jej w gowork wcale tak wspaniale to nie wygląda. A wiecie dlaczego?
  kolego, ale ty też nie odpowiadasz na pytanie i udajesz, że jest inaczej.
  "A jak zrobić w Warszawie sondę czy ludzie znają Mokate czy Jacobsa to kto wskaże na Mokate? ;)" zdziwiłbyś się wynikiem, a poza tym chodziło mi o porównanie firm z Rybnika i z Żor, więc czytaj ze zrozumieniem
  Życzę udanego marnowania weekendu na forum ;)

  6 0
 • ~azan3 2017-08-18 20:22:41

  A zastanawiałeś się Arteks dlaczego wszyscy najeżdżają tylko na ciebie? Zastanawiałeś się dlaczego nawet twoi ziomale na rybnickim forum też na ciebie najeżdżają i minusują? Czy ty się w ogóle kiedykolwiek zastanawiasz nad czymkolwiek?

  8 2
 • ~Arteks 2017-08-18 22:26:46

  @azan3 - sam tego chciałeś, sam ośmieszasz swoje Żory bo w takim małym Mikołowie produkują urządzenia wykorzystywane potem w cementowniach, browarach czy elektrowniach oraz jest słynna fabryka znanych w całej Europie transformatorów!!! A u was "wycieraczki i jakieś pakowalnie"... No rzeczywiście - wkład w polską gospodarkę niezbędny i gigantyczny". Ty znasz jakąś jedną firmę w Mikołowie która słabo płaciła, a w Żorach wszyscy mogą płacić mało bo Żory kojarzą się każdemu pracodawcy z tanią siłą roboczą i brakiem konkurencji. polskiej gospodarki "gigantyczne". Co do tego najeżdżania to mi to tak samo zwisa jak najeżdżanie na TVN. Ja piszę swoje - czytelnicy mogą mnie za to nie lubieć, ale trudno im się nie zgodzić z moimi solidnymi argumentami. Jak chociażby w powyższym temacie, który zaśmiecasz ewidentnymi bujdami o poszukiwaniu przez ciebie pracy za grosze. To co ty w ogóle potrafisz człowieku, że ci każdy proponuje takie słabe warunki?

  3 15
 • ~pav 2017-08-19 00:59:46

  Podsumowujac merytorycznie pan z Rybnika ma chora obsesje na punkcie Zor. Jakas nerwica czy cos?

  11 2
 • ~mała mi 2017-08-19 08:19:04

  Arteks, jesteś "miszcz" :D Nie LUBIEĆ???

  Co do tego że azan3 rzekomo nic nie potrafi, patrz jego komentarz z 12.08.2017 godz.15.19. Sam udowadniasz, że piszesz tylko po to żeby pisać...

  9 1
 • ~LeMyrg 2017-08-19 22:01:58

  @arteks - mnie tam raczej nietrudno nie zgodzić się z twoimi "solidnymi" argumentami - jak wspomniałem wyżej - mało one czasem merytoryczne :) ale dobrze, że masz swoje zdanie i nam przypominasz, że się z nim zgadzasz - tzn. że jeszcze długo będziesz tu z nami w doskonałej kondycji umysłowej :)

  parę linijek wyżej piszesz, że nie bawisz się w żaden hejting a tu jakieś personalne wycieczki pod adresem zdolności zarobkowania innych użytkowników? co to, dystans tracimy - czy co? :) podobno fora to nie jest całe twoje życie - dużo rozmawiasz z ludźmi, masz znajomych i czas na czytanie Goworka i raportów GUSu - to po co te nerwy? :) myślisz, że warto dla forum tego lichego miasta ciśnienie sobie podnosić? raczej nikogo tu nie przekonasz - a rozstrój nerwowy może poważnie utrudniać wykonywanie twoich odpowiedzialnych obowiązków zawodowych, psychotestów przez to można nie przejść ...

  7 1
 • ~drocer 2017-08-20 12:53:28

  Wracamy do tematu. w Żorach może i zarabiamy (coś tam). Wyobraźcie sobie rodzinę składającą wniosek do banku o kredyt na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów (i tak przez lat dziesięć). A jeszcze wyobraźcie sobie, że jest to Wasza rodzina, i na wekslu bez wpisanej kwoty jest Wasze nazwisko. Kto to spłaci? Miasteczko Westernowe? Miedziany Pałac? Zapadnięte studzienki kanalizacyjne? ZTK ze swoim doświadczeniem w budownictwie? (nigdy, nawet psiej budy nie postawili). Arteks, lekko nie będzie. Ale my damy radę. Coś jednak na tym zadupiu się zmieniło. Dzięki za polemikę, może lokalna społeczność cokolwiek zrozumie.

  4 7
 • ~Arteks 2017-08-21 11:22:24

  @drocer - zmieni się dzięki takim ludziom jak ty czy Dariusz Kos jeśli będziecie podejmowali sensowną krytykę i uświadamiali społeczeństwo jak zła jest sytuacja finansowa Żor. Inaczej będzie taka sama bryndza jak obecnie. @LeMyrg - ani mi się ciśnienie nie podnosi ani rozstrój nerwowy mi nie grozi. To wy reagujecie strasznie nerwowo na każde ciekawe spostrzeżenie - zamiast np. dać mi odpór i odpowiedzieć na konkretne pytanie związane z zarobkami, stosownie do tego artykułu. Ale nie odpowiecie bo musielibyście przyznać mi rację, że zbyt dużo takich miejsc pracy w Żorach nie ma. @pav - każdy emigrant taki jak ty jest dowodem na to, że Żory nie mają przyszłości, a każdy kto chce lepiej zarobić musi tej pracy szukać poza Żorami. @mała mi - wyszukując literówki przy okazji dogłębnie czytasz moje teksty. Dzięki - o to mi chodzi! ;)

  3 7
 • ~pav 2017-08-21 12:25:37

  @Arteks

  Masz absolutna racje, jak zawsze. Czytam tylko Twoje posty bo maja najwiecej sensu. Wszyscy inni sie nie znaja tak dobrze jak ty. A w Zorach to sie pracuje za miske rybnickiego ryzu.

  A tak na marginesie nie znasz powodow mojej emigracji takze sie nie wypowiadaj. W moim zawodzie gdziekolwiek bym nie mieszkal i tak pracowalbym na wyjezdzie bo nawet Twoj Rybnik nie zaoferowalby mi zarobkow, ktore by mnie satysfakcjonowaly (no chyba,ze kiedys obnize swoje oczekiwania LOL )

  PS: W UK pozalem wiecej ludzi z Rybnika niz z Zor. Dziwna sprawa

  4 1
 • ~Arteks 2017-08-21 13:00:39

  @pav - oczywiście, że można wyjechać z różnych powodów np. kiepskiego powietrza lub ze względu na konflikty rodzinne czy chęć życia w zupełnie innym miejscu. Ale Żory to klasyczny przykład na to, że na miejscu nie ma miejsc pracy z godziwą pensją, nie ma też miejsc pracy dla większości specjalistów i fachowców, nie ma inwestycji - a przez to nie ma miejsc pracy nawet dla budowlańców. A w Rybniku takie miejsca są. :)

  4 7
 • ~azan3 2017-08-21 17:48:34

  Już mi się nie chce odpisywać na propagandę tego dyletanta z Rybnika. koleś pisze, że w Żorach nic nie ma, to najgorsze miasto na Śląsku, a jednak ranking płac mówi, ze nie jest tak źle. Arteks przypomina mi naszych polityków, co twierdzą, ze Polska jest w ruinie, co jest bzdurą. W ruinie Polska była w 1945 r., wystarczy porównać zdjęcia obecne z tymi z wojny. jeden starszy pan powiedział, że jeśli ktoś mówi, że nasz kraj albo miasto jest w ruinie, to zapewne w życiu nawet gwoździa nie przybił. Arteksie wykłócałeś się ze mną, że Żory są gorsze od Mikołowa, a ja podałem jeszcze inne miasta śląskie, ale jakoś się do tego nie ustosunkowałeś. Marnujesz czas, chwyć się uczciwej roboty zamiast pisać głupoty, zrobiłbyś coś , może dla Żor nawet. Samym gadaniem świata nie da się zmienić. jeden z kolegów napisał, żebyś przestał już marnować czas na pisanie tutaj i nawet wyraziłeś taką chęć, więc apeluję, zrób choć jeden dobry uczynek i opuść to forum, bo od dłuższego czasu przynudzasz, a nic z tego nie ma.

  8 2
 • ~Arteks 2017-08-21 18:31:23

  @azan3 - nazywasz mnie dyletantem, a sam używasz przykładów "z kapelusza" na zasadzie "może się uda". Ja odpowiedziałem tylko na podany bezmyślnie przez ciebie Mikołów bo on jest mniejszym miastem od Żor, a dysponuje większym potencjałem przemysłowym. Bytomia czy Rudy Śląskiej nawet nie wypada komentować bo to potęgi gospodarcze wobec Żor. Przecież tam są kopalnie, huty, kliniki, koksownie... a w Żorach małe montownie i pakowalnie, prócz tego poza Urzędem Miasta i małym szpitalem miejskim - niczego gdzie mogliby pracować ambitni ludzie. A tym zestawieniem w ogóle bym się nie przejmował bo jak napisałem w pierwszym wpisie - medianę zarobków oblicza się nie na podstawie dochodów jakie ludzie przedstawiają w urzędach skarbowych z PIT tylko na ankietach i algorytmach. I właśnie dlatego w tym rankingu Żory nie wypadły źle ale w dochodach miasta wypadają bardzo źle. Zanim kogoś skrytykujesz i zachęcisz do tego aby wziął się do roboty - powinieneś to zrobić w stosunku do siebie. Dla mnie poniżające byłoby gdyby ktoś mi proponował zarobek na poziomie 2-2,5 tys. tak jak tobie. A dla kontrastowania głupich lub nieprawdziwych informacji - nigdy mi nie będzie szkoda czasu. ;)

  1 9
 • ~LeMyrg 2017-08-22 13:51:15

  @arteks – no to ja już teraz wszystko rozumiem! ty zarabiasz w tym rybniku niemiłosiernie dużą kasę a to pozwala ci pogardzać wszystkimi ludźmi zarabiającymi mniej niż 2000 – 2500 PLN. i na założeniu, że (w twoim mniemaniu) nikt w żorach na pasku więcej niż te magiczne kwoty nigdy nie widział (i nie zobaczy) pragniesz podbudować swoje zwichrowane ego :)

  innego powodu twojej aktywności pod tym tematem nie potrafię dostrzec …

  kurde, jak ja ci zazdroszczę tej twojej ambicji! normalnie od środka mnie zżera, jak o tym myślę – a jako że nie planuję przeprowadzki do rybnika (ani żadnego innego „porównywalnego” miasta) to na bank bardzo źle skończę - no ale sam sobie jestem winien :)

  gardzenie ludźmi tylko na podstawie tego ile zarabiają nie przysporzy ci tu sympatii – zresztą nie tylko tu :) ale dla ciebie to nic nowego … dobrze, że masz już znajomych, bo o nowych może być ciężko …

  9 1
 • ~Arteks 2017-08-22 19:25:34

  @LeMyrg - waszym problemem jest to, że nie macie żadnych rozsądnych argumentów w dyskusji, a jak ktoś wam dowali albo pokazuje jakieś fakty na przykładach to albo się obrażacie, albo obrażacie mnie, albo próbujecie dyskusję kierować na jakieś personalne tory albo... przypinacie mi jakieś łatki. Wypowiedź o poniżającym zarobku była skierowana konkretnie do jednej osoby - do azana3, a kontekst sam sobie odnajdź w różnych wypowiedziach moich i jego.

  3 9
 • ~azan3 2017-08-23 21:10:55

  Muszę cię Arteksie rozczarować. Nie zarabiam 2,5 tys. tylko krotnośc tej kwoty z hakiem jeszcze ;) Do twoich licznych wad można dodać jeszcze wyjątkową butę i bezczelność. Ja cię proszę, nie mów mi, ze lepiej jest w Bytomiu i Rudzie Śl. Ty chyba dawno w Rudzie Śląskiej nie byłeś, tam nawet nie ma porządnej restauracji, nawet rynku nie ma, pełno zaniedbanych familoków. A te twoje kopalnie i huty, no daruj sobie, ja nie będę tego rozwijać.
  Mam apel, żebyś jednak zajął się czymś bardziej pożytecznym niż pisaniem głupot na forum sąsiedniego miasta. jesteś już nudny, cały czas się powtarzasz, nic z tego nie wynika, trwa to już miesiące, jak nie lata, a efektu żadnego nie osiągnąłeś. Lepiej będzie dla ciebie i dla nas, jak zaczniesz coś pożyteczniejszego robić niż tylko bezproduktywnie krytykować i robić sobie wrogów. Wyjdzie to tobie na zdrowie. Poświęć czas na pożyteczniejsze i przyjemniejsze hobby, poświęć czas rodzinie może.

  7 0
 • ~Arteks 2017-08-24 11:49:48

  @azan3 - ale w Rudzie Śląskiej jest bogata historia przemysłu, jest architektura, są dwa porządne dworce kolejowe, jest przemysł, jest Kaufhaus! Miasto chce wyeksponować wysoki piec Huty Pokój - porównaj sobie to z ruiną po odlewni żeliwa która straszy centrum waszego miasteczka. Ale tam mają pieniądze, pomysły i bogatą przeszłość. A Żory to nie tylko pustynia przemysłowa i ruina finansowa ale też pustka architektoniczna. Weź przestań chwalić się waszym umarłym rynkiem otoczonym wiejskimi chałupami który trzeba ożywiać kiczowatą karuzelą. Restauracje? Przecież w Żorach najbardziej prestiżowym miejscem centrum jest... bar mleczny. hehehe Przy dobrej organizacji pracy i czasu, ja znajduję czas na wszystko, także na uśmierzanie żorskich fantazji i kompleksów.

  1 6
 • ~azan3 2017-08-25 19:40:43

  Jak ci się Arteksie tak Ruda Śląska podoba to gratuluje gustu, no, ale o gustach się nie dyskutuje. Dla mnie to miasto się nie podoba, porażka, dziura bez centrum, pełno familoków obskurnych, trudno znaleźć uczciwą restaurację albo kawiarnię. Daruj sobie udowadnianie na sił, ze to lepsze miasto od Żor, bo dla mnie nie. Sprawdź sobie na swoim goworku, ile jest ofert pracy z Rudy Śląskiej. Nie chodzi tu o żadne leczenie kompleksów, no chyba ze ty leczysz swoje. Żory może nie sa najlepsze , ale najgorsze też nie są.
  W Rybniku w centrum zamykają reprezentacyjną restaurację,a w Żorach w centrum mamy swoją, której nie musimy się wstydzić, więc nie tylko bar mleczny, chyba dawno w Żorach nie byłeś.
  Poza tym to skandal, że piszesz w czasie pracy, znaczy się obijasz i to nazywasz dobrą organizacją pracy- gratuluję, to się do twojego przełożonego nadaje. Naprawdę znajdź sobie coś lepszego do roboty, jakieś hobby i weź się do roboty, a nie pisz głupot z pracy, w końcu podatnicy dają ci wypłatę

  4 2
 • ~Arteks 2017-08-25 20:11:13

  @azan3 - w Żorach nie ma ani jednej reprezentacyjnej restauracji. Za to jest lubiany przez wszystkich bar mleczny - czyli coś akuratnego do zarobków jakie generują żorskie zakłady pracy. Ludzi stać na placki z kwaśnym mlekiem lub leniwe, a nie na porządny obiad w postacji steka o czym przekonali się solidnie właściciele restauracji którzy myśleli, że amerykańska restauracja uda się w Żorach.
  Próbowali ściągnąć ludzi z regionu reklamami w radiu - Steak House. Pozostał po niej pusty budynek, a sam lokal nie działa już od kilku lat. W centrum Rybnika nawet po zamknięciu Delicji zostanie jeszcze Santorini, Maryna, Świerklaniec, Sphinx, JapanSun, Pasja, Ambrozja, Pod Młynem czy Zakątek pod Teatrem + kilkadziesiąt innych pizzerii, fastfudów i barów typu bistro. A te co wymieniłem to tylko nieliczne z takiej górnej półki gdzie można smacznie zjeść i zorganizować spotkanie biznesowe w komfortowych warunkach. Wkrótce na Rynku ma się otworzyć jakaś nowa restauracja - więc nie bój się o miasto. Wy się nie macie czego wstydzić? Naprawdę zaprosiłbyś kogoś do pustego centrum Żor otoczonego przez pseudokamieniczki? To ja na twoim miejscu wolałbym już kogoś zaprosić do KFC albo McDonalds. Nie trzeba by pokazać komuś tej architektonicznej biedy. Zostaw już Rudę Śląską bo jeden Kauhaus czy dworzec w Chebziu bije na głowę całe Żory w którym poza kościołem nie ma niczego ciekawego na czym można by zawiesić oko. Jeśli bywasz w różnych miejscach Śląska to przyznasz, że nie ma drugiego tak słabego miasta w tak bogatym regionie.

  2 7
 • ~pav 2017-08-25 21:27:14

  Wyraznie pan z Rybnika ma obsesje. W wolnym czasie zalecam udac sie do slawnego rybnickiego szpitala.

  4 3
 • ~pav 2017-08-25 23:26:16

  PS do kolegi z Rybnika

  Wlasnie czytam rybnicka strone i twoi ziomale pisza, ze w Rybniku bida jesli chodzi o zarobki

  Buahah

  4 3
 • ~Arteks 2017-08-26 11:38:22

  @pav - wiesz, nie wiem czy to są moi ziomale. Jeśli jeden z nich pisze, że w Żorach jest produkcja - to mam obawy, że jest to twój ziomal. A jeśli drugi pisze, że w filii zakładu rybnickiego można zarobić więcej niż w macierzystym zakładzie - to sorry ale kto poza tobą uwierzy w takie bzdury? A w Rybniku taki sztygar na kopalni zarabia 9364 zł + premia, barbórka, 13-ka itd. U nas miasto na poziomie i miejsca pracy na poziomie w wielu różnych dziedzinach. Nie tylko górnictwo ale też konkretna produkcja maszyn i specjalistycznego sprzętu, energetyka i cała branża okołogórnicza i okołoenergetyczna, transport szynowy - siedziba dwóch dużych koncernów przewozowych PKP Cargo i DB Schenker. Nie mówiąc też o miejscach pracy w instytucjach, szpitalach specjalistycznych, ośrodkach naukowych itd. Ty wyjechałeś z Żor za granicę, sam powiedz mi czy to co zarabia sztygar to godne pieniądze? Czy w Żorach poza prezydentem miasta, ktoś jest w stanie zarabiać taką kasę? No... chyba że pracuje w Rybniku czy Jastrzębiu na któreś kopalni, zabierając miejsce pracy miejscowym... A jeśli chodzi o stanowiska dla niewykwalifikowanych to jakbyś poczytał prasę to byś wiedział, że dzisiaj nawet w Biedronkach czy Lidlach można zarobić więcej niż na żorskiej strefie.

  3 4
 • ~pav 2017-08-26 11:49:34

  No tak. W Rybniku same sztygary a w Zorach to tylko tumany mieszkaja

  Chopie jak ty fandzolisz

  3 3
 • ~Józef Brzozowski 2017-08-27 12:27:58

  Na 56 powyższych komentarzy, 20 jest produkcji @Arteksa. Gdybym był prezydentem miasta, przyznałbym @Arteksowi medal „Zasłużony dla Miasta Żory”.

  5 1
 • ~pikaczu 2017-08-27 22:20:47

  Zgadzam się chłopie jak ty fandzolisz, takie głupoty piszesz i Ty sie nazywasz ekspertem chyba pseudoekspertem bo z Twoich komentarzy to widzę że Twoja wiedza opiera się tylko na tym co przeczytasz w Internecie na czystych suchych liczbach, na portalach typu gowork itp. gdzie wszystkie tam opisane firmy mają ponad 90% negatywnych komentarzy i nijak się to ma do rzeczywistości, żadnej praktyki. Nigdy nikt nie mówił że Żory są lepsze od Rybnika i też tak nie twierdzę bo sam jestem nastawiony krytycznie do tego co obecnie się dzieje w Żorach, ale pisanie że w Żorach nie da się zarobić to mijanie się z prawdą. Ciekawe czy chociaż przepracowałeś jedną szychtę czy miesiąc w tych firmach które wymieniłeś, albo czy w żorskiej strefie, a już nie mówiąc o przeprowadzaniu audytów pracowniczych zewnętrznych czy wewnętrznych które pokazują jak jest naprawdę. A prawda jest taka że zarobki są podobne, no chyba że pracownik z 20 letnim stażem albo stanowisko kierownicze. Nikt młodemu pracownikowi po szkole czy z kilkumiesięcznym stażem nie da zarobić 3000 tyś i więcej i nie ważne czy to są Żory, Rybnik czy wspomniany przez Ciebie Mikołów bo niestety ludzie są wymyślaci a praca jest tylko trzeba poszukać i żadna praca nie hańbi, a krytykowanie że ktoś zarabia 2500 zł czy mniej to świadczy o dnie moralnym osoby która krytykuje. Proponuje sobie posprawdzać oferty rybnickiego urzędu pracy czy żorskiego ale nie na zasadzie wejść na stronkę i poczytać tylko praktycznie. A tak na marginesie jakby było kolorowo to żorskie czy rybnickie firmy nie zatrudniały by pracowników z Ukrainy. A z tą kopalnią i sztygarem to tez przesadziłeś bo jest to kwota brutto liczona razem z dodatkami premiami i węglem i na dodatek dla górnika z ponad 25 letnim stażem pracy, to proponuje zobaczyć ile zarabia młody na kopalni oczywiście praktycznie nie czytając w internecie. A z drugiej strony jest to praca ciężka i nikogo nie powinny dziwić takie wynagrodzenia nieważne z jakiego jest miasta.
  A tak na marginesie to proponuje żebyś jeszcze starał się o wybudowanie metra w Rybniku i przeniesieniu tam stolicy i będziesz w pełni zadowolony:):) a ja na Twoim miejscu byłbym szczęśliwy że macie tak piękny rynek tyle restauracji itp. i z gorszych miast przyjeżdżają wam napychać portfele:) Nie każde miasto musi być takie same jak Rybnik, czy podobne do Rybnika. Trochę więcej pokory :):) więcej praktyki, a mniej czytania internetu i forów:)

  6 1
 • ~Arteks 2017-08-28 00:51:26

  @Józef - policz przy okazji ile z tych 56 jest na temat. Gwarantuje ci, że moje są. A co do prezydenta Sochy to nie uważasz, że jego kres powinien wreszcie nadejść? Przecież ostatnie lata w Żorach to już nie jest rządzenie ale... administrowanie i kredytobranie. Nie chciałbyś wreszcie jako patriota lokalny (mam do takich ludzi jak ty duży szacunek). @pikaczu - nie pieklij się tak. Kiedy prosiłem was o jakiś przykład zarobku w Żorach powyżej 3000 zł nikt takiego nie umiał podać poza jednym gościem który podał firmę z Warszowic i to zarobek osoby która pracuje także w niedziele. Wcale nie prosiłem o zarobek dla nowego pracownika - dla takiego jest taki o jakim wspominali przestraszeni pracownicy ZTK na wspomnienie o strefie czyli ok. 1650 zł. Ukraińcy pracują w Żorach i Rybniku - ale u nas z tego co czytałem na forach i rozmawiam z ludźmi to tylko w Rettigu i na budowach. U was w strefie - jedynym "przemysłowym" miejscu na mapie Żor. Wyobrażasz sobie Ukraińca w Elektrowni Rybniku przy obsłudze rozdzielni albo pieców? Albo jako maszynistę w PKP Cargo czy jako rewidenta na stacji towarowej, a może jako sztygara na kopalni czy naczelnika w jakimś urzędzie? Żona kolegi pracuje od 5 lat w Biedronce. Zarabia już ponad 3000 zł. Poza tym ma dobry socjal, premie świąteczną i wiele innych zalet. Poza tym uwielbia tę pracę bo spotka się z koleżankami, kupi coś w promocji dla siebie, czuje się doceniana finansowo. :)

  2 4
 • ~Arteks 2017-08-28 00:56:05

  @pikaczu - co do sztygara, mylisz się. To pensja bez dodatków, premii, barbórki. Źródło Dziennik Zachodni. :) U was taki zarobek ma tylko albo biznesmen który ma własną firmę albo prezydent miasta czyż nie? Górnicy się często nie przyznają do tego ale zarabiają dużo jeśli są specjalisami. Przykładowo elektryk czy ślusarz na kopalni potrafi wyciągnąć nawet 7000 zł na miesiąc + cały górniczy socjal.

  2 5
 • ~azan3 2017-08-28 17:41:32

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy mieszkańcy miasta powinni płacić za deszczówkę?
Oddanych głosów: 665