zamknij

Wiadomości

Żory będą jak Amsterdam? Mieszkańcy na to czekają

2014-03-10, Autor: wk
- Amsterdam znany jest z ogromnej liczby rowerów i znakomitej infrastruktury rowerowej. Podobnie może być w Żorach. Wszystko za sprawą rozwoju ścieżek systemu rowerowego w mieście - zapewniają urzędnicy. To inwestycja, która najbardziej spodobała się żorzanom i zostanie zrealizowana w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego.

Reklama

W ubiegłym tygodniu odbyło się już trzecie spotkanie, na którym debatowano nad koncepcją rozwoju ścieżek rowerowych w Żorach. Po naradach specjalistów, nadszedł czas na wymianę zdań między osobami, które zgłosiły projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Koordynator realizacji inwestycji, Bronisław Jacek Pruchnicki - doradca prezydenta ds. infrastruktury, przybliżył autorom pomysłów jakie działania dotąd podjęto, by wcielić ich projekty w życie. Rozpoczęcie prac zaplanowano na kwiecień, a zakończenie na jesień tego roku.

Oprócz rozwoju ścieżek rowerowych zaplanowano już powstanie nowych odcinków tras rowerowych. Ich wytyczeniem zajęło się grono specjalistów z Urzędu Miasta Żory przy współpracy z przedstawicielami Klubu Turystyki Kolarskiej "Wandrus", Towarzystwa Miłośników Miasta Żory, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i Rady Miasta.

> Specjaliści rozpoczynają pracę nad rozwojem ścieżek rowerowych w Żorach

Przypomnijmy, że w głosowaniu mieszkańców zdecydowanie zwyciężyła inwestycja „Rozwój systemu ścieżek rowerowych w mieście" – zdobyła ona aż 53% wszystkich głosów. Na jej realizację zostanie przeznaczone pół miliona złotych. > Budżet obywatelski w Żorach: mieszkańcy wybrali ścieżki rowerowe!

Co o inwestycji i projekcie rozwoju ścieżek rowerowych myślą nasi Czytelnicy?

~gumiber: Drodzy specjaliści bardzo proszę o uwzględnienie możliwości bezpiecznego wyjazdu z każdego osiedla poza rejon Żor! Mam nadzieję, że byliście w zachodnich Niemczech, Holandii i wiecie jak to dobrze zrobić? Powodzenia.

~gestskoczka: [...] Ja całym sercem i rozumem byłem i jestem za budową ścieżek rowerowych. ŚCIEŻEK ROWEROWYCH, podkreślam, nie wydzielonej części chodnika. Obecne głosowanie nie było moim zdaniem głosowaniem konkretnym jeżeli chodzi o ścieżki rowerowe, było głosowaniem nad ideą. Skoro jest konkretna kwota jaką miasto ma wyłożyć, to należało przedstawić konkretną propozycję. Jeżdżę rowerem lata, chciałbym by w Żorach powstała ścieżka z prawdziwego zdarzenia, wydzielona, nie będąca częścią jezdni ani chodnika łącząca osiedla, Stare Miasto i okolice Gichty.

~pioter77: Cieszę się,że wygrał projekt budowy ścieżek rowerowych. Zawsze byłem zwolennikiem wspierania takich inicjatyw, które propagują sport i rekreację, a ścieżki rowerowe temu sprzyjają. Inna rzecz, że jeżeli takowe prowadzą do centrum naszego miasta, to również jest to fajna sprawa. bo pozwalają one w bezpieczny sposób, nie kolidujący z ruchem samochodowym dostać się kierowcom dwuśladów dostać się na rynek, tudzież w inną część miasta. [...]

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~boblas 2014-03-10
  11:45:57

  4 0

  Nie zgadzam się z tym, że ten projekt wygrał.
  Ludzie w Żorach i w Polsce nie potrafią korzystać z takich rozwiązań, przykład ? Nie ma sprawy, Żory ul. Wodzisławska, nowy deptak ze ścieżką rowerową, pomimo, że rowerzystów obowiązuje przepis poruszania się po tejże właśnie ścieżce, oni wolą jechać ulicą, to po co wam te ścieżki skoro tak robicie ?
  Tak samo jest na ul. Dworcowej, po co to budować i wydawać na to kasę jak nie korzystacie z tych rozwiązań ? Dla mnie to będą pieniądze wyrzucone w błoto.

 • ~boroczek 2014-03-11
  07:51:21

  0 0

  Porównywanie Żor do Amsterdamu jest co najmniej dwuznaczne....

 • ~gumiber 2014-03-11
  09:35:11

  0 0

  Porównanie Żor do Amsterdamu to czysta prowokacja, pokazująca przepaść infrastrukturalną i mentalną pomiędzy tymi dwoma miastami. Ale dobrze, że zaczyna coś się dziać. Czasami tylko w ten sposób można zwrócić uwagę mieszkańców na zaistniały problem. ~boblas masz racę, tymi ścieżkami nie da się jeździć... brakuje sygnalizacji poziomej określającej kto ma pierwszeństwo, pieszy, rowerzysta czy samochód wyjeżdżający z podporządkowanej... przykładów można mnożyć. Apel do Urzędu Miasta Żory, zadbajcie proszę o edukacyjną część tej inwestycji.

 • ~nonsens 2014-03-11
  10:06:53

  1 0

  Amsterdam? A gdzie tu jakaś historyczna zabudowa? A gdzie kanały i rzeczki? Wystarczyło napisać Żory będą jak Katowice bo tam ścieżek rowerowych jest co raz więcej. No ale porównanie godne Sochy który buduje pawilon powitalny przy Wiślance jakiego nie ma w żadnym innym miejscu świata! Może w przyszłości chce tam zrobić pobór opłat za przejazd Wiślanką i przy okazji zmuszać ludzi do oglądania palącego się ognia???

 • ~KsiadzZbajki 2014-03-19
  16:44:41

  0 0

  Jak Amsterdam? Może powstanie "czerwona ulica" ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1148