zamknij

Biznes

Żory bez połączeń kolejowych. Magistrat pyta mieszkańców co dalej

2012-04-04, Autor: mk
Po tym jak 1 marca ruszył nowy rozkład jazdy pociągów Żory zostały praktycznie bez połączeń kolejowych i alternatywy transportu w kierunku Pszczyny. Miasto upatrywało szansy w prywatnych przewoźnikach, ale jak dotychczas żaden z nich nie uruchomił kursów na tej trasie. Teraz urzędnicy organizują spotkanie z mieszkańcami, aby przekonać się jak duża jest skala tego problemu.

Reklama

W tej sprawie radni Piotr Huzarewicz, Jacek Miketa, Krzysztof Mentlik oraz Dariusz Domański już drugi raz złożyli interpelację. – W ułożonym nowym rozkładzie widać brak logiki, a jeżeli uruchomienie kursów przez prywatnych przewoźników byłoby dla nich rentowne to już dawno by to zrobili – przekonują radni.

 

>>>Miasto chce rozwiązać problem połączeń do Pszczyny

Sugerują, że bardziej praktyczne ułożenie rozkładu mogłoby choć częściowo poprawić sytuację i podkreślają, że inne miasta zauważyły ten problem. – Przyszłość kolei leży w gestii wszystkich ościennych gmin wśród których zdecydowana większość podjęła stosowne działania mając świadomość, że rozbudowana sieć połączeń świadczy między innymi o  tym na jakim poziomie rozwoju jest dana gminy – akcentują radni.

 

Magistrat postanowił sprawdzić jak duża jest skala tego problemu i zaprosić mieszkańców na spotkanie. Odbędzie się ono 11 kwietnia o 16.30 w Sali narad Urzędu Miasta przy Alei Wojska Polskiego.

 

Na spotkaniu będzie doradca prezydenta – Bronisław Pruchnicki. – Chcemy poznać opinie mieszkańców w tej sprawie i w miarę możliwości odpowiednio zareagować – zaznacza Dorota Marzęda, rzeczniczka żorskiego magistratu.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~ 2012-04-04
  13:31:49

  0 0

  Mam nadzieję, że spotkanie przyniesie pozytywne skutki. Osobiście często korzystałam z kolei i wbrew temu co PKP twierdzi, wiele osób podróżuje koleją, a w szczególności wiele osób wsiadało w Żorach.

 • ~nonsens 2012-04-04
  17:50:14

  0 0

  Ale o co chodzi Urzędowi Miasta? O co on chce pytać? Jeśli już chcecie o coś pytać to spytajcie co sądzi przeciętny żorzanin o pawilonie powitalnym i polityce finansowej miasta albo lepiej nie bo polecą niecenzuralne słowa. Każdy normalny samorząd niejako z obowiązku powinien dbać o interesy swoich mieszkańców. Także o to aby oni i ich rodziny mogli korzystać z kolei. Ale straszne tępoty pracują w żorskim UM! @magda - a ja mało korzystam z kolei a mimo to uważam, że to niezbędna instytucja, szczególnie w sytuacjach wyjątkowych. UM zamiast pytać mieszkańców powinien pytać posłów co robią w kierunku poprawienia infrastruktury kolejowej z pomocą której dałoby się uruchomić nowe pociągi w wielu kierunkach. Roweru nie da się przewieść busem - pociągiem jak najbardziej. Dziecka na wózku nie da się wsadzić do busa - do pociągu jak najbardziej. Ci czterej radni ratują twarz naszego samorządu.

 • ~żorzaninek 2012-04-04
  20:26:59

  0 0

  Inicjatywa dobra, ale nie przyniesie niestety nic, bo będzie mało osób co triumfalnie włodarze miasta odbębnią że zainteresowanie połączeniem jest znikome i nie warto się w nie bawić. Tylko że chyba nie dopuszczają do siebie prawdy, że obywatele nie mają najmniejszej ochoty udzielać się społecznie (choćby przyjść na takie spotkanie) bo władza i tak z ich zdaniem się nie liczy. A tak trzeźwo spoglądając to podejście do transportu publicznego bez zintegrowania go nie ma sensu (autobus i pociąg). Ale najważniejsze jest to żeby o relacjach pociągów nie decydował urzędnik, a społeczeństwo i ich interesy, czyli zależności pomiędzy miejscem zamieszkania, pracą, szkołą, wypoczynkiem, zakupami itp. Relacja Rybnik-Żory-Pszczyna jest z góry skazana na porażkę, ale wydłużenie jej do Raciborza/Bohumina i Bielska Białej/Wisły/Zwardonia/Oświęcimia niesie ze sobą spory potencjał. Dzielenie relacji na krótsze odcinki odstrasza pasażerów i naraża ich na przesiadki, czekanie w zimnie na peronach, gdzie jest często niebezpiecznie i działa odpychająco od tego ekologicznego środka transportu. A rząd powinien wyjść z telewizyjnych studiów i zająć się wreszcie tematem katastrofalnego stanu linii kolejowych! Prędkość 30 km/h to kpina z podatników!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.