zamknij

Wiadomości

Żory. Strajkują wszystkie szkoły. Co z maturzystami?

2019-04-24, Autor: ww

W całej Polsce trwa trzeci tydzień strajku nauczycieli. W Żorach w środę (24.04.) strajkowały wszystkie szkoły i przedszkola. Stres przeżywają maturzyści, którzy do końca tygodnia muszą zostać klasyfikowani, by móc przystąpić do matury.

Reklama

Jak informuje żorski magistrat, na chwilę obecną strajk odbywa się we wszystkich szkołach i przedszkolach. - Trzeba jednak zaznaczyć, że w każdym przedszkolu działa przynajmniej jeden oddział, w niektórych nawet dwa. Rodzice sytuację w danej placówce mogą śledzić na bieżąco w Internecie – tłumaczy Adrian Lubszczyk Kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu Urząd Miasta Żory.

Niewesoło wygląda sytuacja maturzystów. By zostali dopuszczeni do matury, do końca tygodnia muszą zostać klasyfikowani. A to mogą zrobić jedynie rady pedagogiczne. - We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych dyrektorzy zwołali rady pedagogiczne na dziś i jutro. Szkolne komitety strajkowe poinformowały jednak, że jeśli nie dojdzie na szczeblu centralnym do porozumienia z rządem, to strajkujący nauczyciele nie wezmą udziału w radzie pedagogicznej. I rzeczywiście, w jednej ze szkół tak się już stało – zwołana rada nie odbyła się z powodu braku frekwencji – relacjonuje Adrian Lubszczyk.

Dodajmy, że rząd zapowiada, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to uprawnienia do klasyfikowania uczniów zostaną nadane jednoosobowo dyrektorom szkół.

A co Wy sądzicie o obecnej sytuacji? Czy nauczyciele powinni kontynuować czy przerwać strajk?

Co powinni zrobić strajkujący nauczyciele?
Oddanych głosów: 569

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Grzegorz Tomaszek 2019-04-25 07:19:17

  "Szkolne komitety strajkowe poinformowały jednak, że jeśli nie dojdzie na szczeblu centralnym do porozumienia z rządem, to strajkujący nauczyciele nie wezmą udziału w radzie pedagogicznej. I rzeczywiście, w jednej ze szkół tak się już stało – zwołana rada nie odbyła się z powodu braku frekwencji"

  Brawo nauczyciele! Wstyd mi za was. Co tam stres takich uczniów, przecież to tylko maturzyści, to tylko uczniowie chcący zdać szkołę i maturę. Pieniądze ponad wszystko...

  32 12
 • ~jasnypieron 2019-04-25 09:54:37

  Tomaszku...napisałeś:"Brawo nauczyciele! Wstyd mi za was"...jakoś śmierdzi to albo hipokryzją, albo brakami w zasobach intelektualnych...i po co ci w takim razie ta matura?

  8 23
 • ~Grzegorz Tomaszek 2019-04-25 10:42:46

  Jasnypieron to była ironia, ja maturę zdałem i wstyd mi za nauczycieli, że stawiają pieniądze nad dobro uczniów

  23 8
 • ~gestskoczka 2019-04-25 13:09:32

  @Grzegorz Tomaszek. Każdy ma prawo do własnego zdania i może je wyrażać publicznie. I pan, i ja również. Panu jest wstyd za nauczycieli: „że stawiają pieniądze nad dobro uczniów”. Ja staram się nie wstydzić za innych, szczególnie za tych na których nie mam wpływu.

  W czasie strajku nauczycieli doszły mi dodatkowe obowiązki opiekowania się trzema wnuczkami. Ale bardziej zły jestem na rząd polski jak na nauczycieli. ONI (rząd i jego okolice) nie mają problemu z zarobkami – jak co, to sobie przyznają podwyżki i premie „bo to ONYM po prostu się należy”.

  Myślę Panie Grzegorzu, że każdy idzie do pracy po to by zarobić. A jak ktoś prócz ciężkiej harówy czerpie jeszcze przyjemność z tego co robi, to chwała mu za to. Nauczyciele, policjanci, straż ogniowa, służba zdrowia – oni wszyscy powinni zarabiać bardzo dobrze, by pracowali tam najlepsi fachowcy w swoim zawodzie. Oni służą społeczeństwu. Ja uważam, że średnia ich zarobku powinna być równa średniej zarobku członków rządu, Sejmu i Senatu. Przeciętny poseł wcale nie jest więcej wart jak przeciętny nauczyciel, dlaczego zarabia nieprzyzwoicie więcej od nauczyciela?

  Walka nauczycieli o podwyżki to walka dwóch stron, dlaczego tak wielu gani za to tylko nauczycieli?

  15 13
 • ~Grzegorz Tomaszek 2019-04-25 13:56:57

  Czemu gani nauczycieli? A to ja, rząd, rodzice czy nauczyciele strajkują kosztem maturzystów? Ja rozumiem, że idealną taryfą przetargową jest groźba zaniechania matur ale ludzie no, trochę rozumu! Sam fakt matury to stres dla ucznia. Cieszę się, że mam już to za sobą, nauczyciele zakpili z powagi swojego zawodu. Po prostu niedopelnili swoich obowiązków przez ostatni miesiąc. Trzymam kciuki za maturzystów a nauczycielom życzę kiedyś takiej właśnie sytuacji jaką zgotowali uczniom ostatnich klas maturalnych.

  A ponoć nauczyciel to wzór.

  7 12
 • ~azan3 2019-04-25 17:03:38

  @Grzegorz Tomaszek- w twoim przypadku na pewno nauczyciele nie dopełnili obowiązków, nie wiem, jak zdałeś ta maturę , ale błędy ortograficzne rażą

  7 5
 • ~jasnypieron 2019-04-26 09:31:14

  ~Grzegorz Tomaszek....przez 3(liceum), czy 4(technikum) lata większość z uczniów olewała nauczycieli i naraz wyskakuje taki "płaczek" jak ty, że bez nauczycieli ani rusz?

  8 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 946