zamknij

Wiadomości

Kieca: będzie stanowisko samorządów ws. CPK

2020-03-04, Autor: ww

Temat budowy szybkiej linii kolejowej przez nasz region budzi kontrowersje i obawy mieszkańców. Nad wspólnym stanowiskiem w tej sprawie pracują też samorządowcy z naszego regionu.

Reklama

Od kilku dni informujemy Was o planach budowy szybkiej kolei, która ma połączyć nasz region z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

W Jastrzębiu o planach budowy szybkiej kolei mówił pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała: > Horała: będziemy budować w tempie jakiego Polska nie jeszcze widziała

Plany budowy szybkiej kolei zaniepokoiły mieszkańców gminy Czerwionka-Leszczyny, Żor i Jastrzębia-Zdroju:

> Nowa kolej przejdzie przez Czerwionkę-Leszczyny? Mieszkańcy boją się wysiedleń
> Mieszkańcy Żor nie zgadzają się na budowę linii CPK. Napisali pismo do prezydenta
> A. Hetman: chcemy kolei, ale...

Tryb konsultacji społecznych w sprawie budowy szybkiej kolei skrytykował Związek Gmin i Powiatów:

> ŚZGiP alarmuje: CPK to kataklizm i wysiedlenia!

Wspólne stanowisko w tej sprawie zamierza też przedstawić Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

- Do piątku grupa robocza ds. transportu przygotuje nasze uwagi i rekomendacje. W poniedziałek, w ramach trwających konsultacji społecznych zamierzamy wysłać nasze stanowisko do CPK – mówi Mieczysław Kieca – przewodniczący Związku.

Mieczysław Kieca podkreśla, że mieszkańcy i samorządy mają powody do niepokoju, bo nakreślone na mapach korytarze przebiegu nowej linii są bardzo nieprezycyjne.

- Z dwóch wyrysowanych na mapach tras, naszym zdaniem lepsza wydaje się być propozycja przebiegu linii wzdłuż autostrady A1. Taka lokalizacja zapobiegłaby marginalizacji transportowej Rybnika i Wodzisławia – uważa prezydent Wodzisławia.

Kieca dodaje, że planiści i inżynierowie powinni przeanalizować możliwość przebiegu szybkiej kolei w istniejących śladzie linii kolejowej z Rybnika przez Wodzisław do Chałupek.

- Owszem, to wąski korytarz, ale należy rozważyć czy jego poszerzenie nie byłoby bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż budowa całkiem nowej linii. Poza tym, rozwiązany byłby problem szkód górnicznych, który tutaj nie występuje – dywaguje Mieczysław Kieca.

Jakie dokładnie rekomendacje przedstawią samorządowcy z naszego regionu w poniedziałek, będziemy Was informować.

Tymczasem przypominamy, że swoje uwagi do planów budowy szybkiej kolei możecie przedstawiać na stronie konsultacje.cpk.pl.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~gestskoczka 2020-03-05 10:45:35

  Pan Mieczysław Kieca obawia się marginalizacji kolejowej Wodzisławia Śląskiego. Popieram Go jako prezydenta Wodzisławia, który martwi się o swoje miasto. Ale jako przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego powinien się martwić o cały Subregion. Gdzie był do tej pory jak od lat Żory i Jastrzębie są zmarginalizowane kolejowo? Zrobił coś w tym kierunku czy tylko Wodzisław i Rybnik są dla niego ważne?

  8 5
 • ~Arteks 2020-03-05 18:26:42

  @gestskoczka - to popatrz najpierw na działania władz Żor i władz Jastrzębia. Te pierwsze nigdy nic nie zrobiły na rzecz poprawy kolei i nie współpracy z nią podczas gdy taki Kieca wylobbował wraz starostą remont linii kolejowej do Chałupek i uruchomił przy dworcu kolejowym centrum przesiadkowe. Efekt - niesamowity wzrost przewozów pociągami z Wodzisławia i europeizacja miasta. A waszemu chemikowi nie chce się nawet poprawić rozkładów BKM aby dowiozły ludzi z osiedli na te kilka pociągów jakie odjeżdżają z żorskiego dworca, zamiast centrum przesiadkowe zlokalizować przy dworcu PKP - zbudowano go przy cmentarzu. Jak społecznicy z Knurowa zaproponowali samorządom poparcie idei uruchomienia relacji Kolei Śląskich Gliwice-Knurów-Rybnik-Żory-Bielsko to... władze Żor w zamian zaproponowały mieszkańcom temat zastępczy - ankietę odnośnie uruchomienia busików na trasie Żory-Gliwice... Ostatecznie tej nowej relacji nie poparli, a busików nikt nie uruchomił... Można powiedzieć, że władze Żor świadomie chcą trzymać Żory w busikowym zaścianku - w przeciwieństwie do Jastrzębia gdzie przynajmniej od objęcia stanowiska przez Hetmanową - jest stała walka i lobbing w sprawie kolei. O marginalizację Wodzisławia nie trzeba się obawiać bo w każdej z zaproponowanej wersji przez CPK były łącznice umożliwiające trasowanie pociągów przez Rybnik-Wodzisław na równi z Jastrzębiem. Natomiast różnica polega na tym, że jeśli kiedykolwiek CPK powstanie to nie będzie to prędzej niż 15 lat i niestety obawiam się, że jeszcze aż tyle lat musi być marginalizowane Jastrzębie.

  4 10
 • ~gestskoczka 2020-03-05 21:18:26

  Żorska władza święta nie jest. W każdym bądź razie bardziej święta od rybnickiej nie jest. Czego się @Arteks mnie czepiasz? Napisałem chyba wyraźnie że mam pretensje do Kiecy jako przewodniczącego ZGiPSZWŚ. Broni interesów tylko Wodzisławia i Rybnika. A do żorskich władz w tym temacie mam pretensje o to, że należą do takiego związku. Albo w Subregionie Zachodnim dbamy o interes wszystkich gmin, albo ta organizacja jest do dupy. Szkoda moich podatków na utrzymywanie takich stołków.

  8 4
 • ~azan3 2020-03-07 15:11:53

  Widzę, że dyżurny troll się uaktywnił. Odpowiedz mi na pytanie Arteks, kto jest winien, że kolej upadła w tym regionie w latach 90-tych i dlaczego? Busiki zaczęły jeździć, bo przejęły rynek, takie ą prawa wolnego rynku. Jakoś nie widzę tłumów w tych pociągach co zostały, dlaczego? I jeszcze jedno. masz coś do chemików? Masz jakiś problem?
  W czasach, kiedy duża cześć ludzi nie pracuje w swoim zawodzie, to uwagi twoje są nie na miejscu. Wielu ludzi umie się przebranżowić i dobrze pracować w innym zawodzie. Tu nie chodzi o to, czy ktoś jest chemikiem i zajmuje się komunikacją, Chodzi o to, żeby być człowiekiem, który jest inteligentny i potrafi się wszystkiego nauczyć i dobrze wykonywać swoją pracę. ja tu nie bronię pana Pruchnickiego, bo faktycznie może nie ma tyle umiejętności. A ty jaki masz zawód wyuczony? Chyba nie polonistykę ani dziennikarstwo, bo styl twoich wypocin i te błędy językowe pozostawiają wiele do życzenia

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?Oddanych głosów: 1643