Punkt na wagę złota. Hawajskie zdobywają Wieliczkę

2014-05-13, Autor: mkor, źródło: HK
Jednym punktem młodzicy młodsi Hawajskich Koszul wygrali Ogólnopolski Turniej Koszykówki w Wieliczce. W finale nasz zespół okazał się lepszy od Basketu Toruń i tym samym zdobył Puchar Solny w kategorii 2001 i młodsi. W ciągu 4 minut młodzi żorscy koszykarze zdołali odwrócić losy decydującej i wydawałoby się przegranej potyczki.

W turnieju uczestniczyło kilka bardzo mocnych zespołów m.in: UKS 47 Basket Białystok (mistrz woj. Podlaskiego, finalista tegorocznych mistrzostw polski szkół podstawowych), MKS Basket Toruń (v-ce mistrz woj. Kujowsko – pomorskiego), Regis Wieliczka (mistrz woj. Małopolskiego), Wisła Kraków ( finalista tegorocznych mistrzostw polski szkół podstawowych), ŁKS Łódź (mistrz woj. Łódzkiego).

W spotkaniach grupowych nasz zespół nie miał większych problemów z pokonaniem swoich rywali.

HK Żory – Wisła Kraków   62 : 38

HK Żory – Trójka Żyrardów    60 : 13

HK Żory – ŁKS Łódź 38 : 29

Po zakończeniu fazy grupowej na pierwszym miejscu, żorzanie rozpoczęli rywalizację z najlepszym zespołem grupy A i drugim zespołem grupy B.  Oba te mecze zakończyły się zwycięstwami naszych koszykarzy.

UKS 47 Białystok - HK Żory 34 : 51

Regis Wieliczka - HK Żory 30 : 32

W niedzielnym finale na drodze Hawajskich Koszul stanął MKS Basket Toruń - drużyna o bardzo dobrych warunkach fizycznych i z świetnym zawodnikiem podkoszowym.

Początek spotkania niezwykle wyrównany punkt za punkt o czym świadczy wynik pierwszej kwarty 11:10 dla żorzan.  W drugiej części spotkania Hawajskie Koszule przez moment zyskują kilkupunktową przewagę, lecz po chwiliją tracą.

Druga połowa meczu to nerwowa gra obydwu stronach parkietu, lecz lepiej i skuteczniej gra zespół z Torunia, który na 4 minuty do końca prowadzi 7 punktami. W tym momencie celną trójką podrywa kolegów do walki Bartłomiej Szady. Agresywna obrona na całym boisku wymusza na naszych przeciwnikach kilka prostych błędów. Końcówka meczu to bardzo nerwowa gra obydwu drużyn, trójka Michalczuk, punkty Jatczyka i Szadego i na 9 sekund do końca Hawajskie Koszule przegrywają już tylko dwoma oczkami -  39:41.

Zespół z Żor podczas czasu na żądanie ma rozrysowaną zagrywkę. Piłkę z linii bocznej wprowadza Szady. Po zbiegnięciu piłkę otrzymuje Michalczuk i... trafia za 3 pkt na 6 s do końca meczu!

O czas prosi trener z Torunia. Piłka zostaję przeniesiona na pole ataku Basketu Toruń. Bardzo dobre odcięcie od podania zawodnika z Torunia przez Krzystka oraz przechwyt Żebrowskiego pozwalają Hawajskim wygrać 42:1 w tym meczu i jednocześnie w całym turnieju.

Wyróżnienia indywidualne:

• MVP Turnieju – Sebastian Michalczuk

• ALL Star turnieju: Bartłomiej Szady

• Trener wyróżnił też dwójkę: Alan Jatczyk i Dawid Krzystek (rewelacyjny turniej tego zawodnika).

• Konkurs rzutów wolnych wygrywa: Dorian Karwala

• MVP poszczególnych spotkań: Jatczyk, Krzystek, Szady, Żebrowski, Michalczuk, Wojciechowski.

W meczu gwiazd wystąpili: Dawid Krzystek oraz Miłosz Żebrowski.

- To był bardzo dobry turniej w wykonaniu naszego zespołu. Na wyróżnienie zasługują wszyscy chłopcy, którzy pokazali charakter i że są zgranym zespołem. Rewelacyjne spotkanie z UKS Basket 47 Białystok, za które bardzo chciałbym pochwalić chłopaków. Zagraliśmy na tym turnieju jedynie jedno bardzo słabe spotkanie z gospodarzami turnieju (choć wynik tego meczu nie miał dla nas znaczenia). Emocjonujący i zwycięski mecz finałowy nad Toruniem oraz komplet zwycięstw napawają optymizmem przez zbliżającymi się mistrzostwami polski szkół podstawowych w Sopocie. Po analizie turnieju będziemy pracować nad elementami, który musimy poprawić. Kończymy turniej z bilansem 6 zwycięstw w sześciu meczach - mówi trener Grzegorz Marciak.

Zespół Hawajskich Koszul wystąpił w składzie: Basoń, Ciuk, Jatczyk, Karwala, Kucharczyk, Kupka, Łatka, Krzystek, Bednarz, Michalczuk, Sitek, Szady, Wiśniewski, Wojciechowski oraz Żebrowski.