zamknij

Biznes

Wykonawca mieszkań czynszowych wygrał sprawę z miejską spółką

2019-09-20, Autor: JP

Zakłady Techniki Komunalnej wytoczyły sprawę przeciw firmie Eltak o kary finansowe za opóźnienia w budowie mieszkań czynszowych w Żorach. Sąd Okręgowy w Gliwicach oddalił wszystkie zarzuty.

Reklama

Firma Eltak była pierwszym wykonawcą budowy mieszkań czynszowych na os. Pawlikowskiego w Żorach. 5 lipca inwestor budowy – Zakłady Techniki Komunalnej – zerwał umowę z wykonawcą, oskarżając go o opóźnienia i podejrzewając, że mieszkania mogą nie powstać na czas.

– Firma która wygrała przetarg okazała się nierzetelna i niezdolna do udźwignięcia tej inwestycji. – Ogromne opóźnienia oraz liczne błędy wykonawcze i naruszenia umowy zmusiły nas do odstąpienia od umów z tym wykonawcą, co miało miejsce 5 lipca, a także do naliczenia mu kar umownych – mówił nam wówczas prezes ZTK Olgierd Zaraś.

Zakłady zażądały też kary umownej w wysokości kilku milionów zł (przy wartości kontraktu w wys. ok. 15 mln).

Stanowisko firmy Eltak jest zgoła odmienne. Jej prezes, Wojciech Murzyn, twierdzi, że realizacja budowy według warunków przetargu była niemożliwa z powodu kiepskich gruntów, o czym ZTK wiedziały, ale nie dzieliły się tą informacją, żeby nie podwyższać kosztów.

– Stan gruntu był zupełnie niezgodny z informacjami, które dostaliśmy od ZTK. Były zrobione badania geotechniczne, których ZTK w przetargu nie ujęło. Po prostu je ukryli. Dowiedzieliśmy się o nich potem, kiedy przeczytaliśmy o poprzednich przetargach, w których nie braliśmy udziału, a w których te badania były. Gdybyśmy te badania znali, na pewno podnieślibyśmy cenę albo całkiem zrezygnowalibyśmy z przetargu – mówi.

Do wersji firmy Eltak przychylił się Sąd Okręgowy w Gliwicach, pisząc, że „powódka [spółka ZTK] ogłaszając przetarg na wykonanie domów mieszkalnych miała wiedzę o tym, że wykonanie obiektów – ze względu na specyfikę gruntu – nie jest możliwe według zaprezentowanej oferentom specyfikacji zamówienia”.

Sąd oddalił zarzuty ZTK wobec firmy Eltak i zasądził 17 tys. zł na rzecz Eltak tytułem kosztów procesu.

– ZTK może się jeszcze odwołać od wyroku, ale jestem dobrej myśli. To jedyne, co mi zostało. Wielu naszych pracowników zwolniło się, a wielu partnerów przestało z nami współpracować ze strachu przed niewypłacalnością. Z dużej firmy spadliśmy do marginesu. Ale nie pozwoliliśmy sobie na ogłoszenie upadłości i staramy się spłacać swoje zobowiązania – zapewnia Wojciech Murzyn.

Oceń publikację: + 1 + 138 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~Wojtek Murzyn 2019-09-20
  16:46:27

  49 3

  szanowna redakcjo w ostatnim zdaniu powinno być "Ale nie pozwoliliśmy sobie na ogłoszenie upadłości..."

 • ~aponeo 2019-09-20
  17:34:33

  66 1

  To teraz prezydent powinien chyba zażądać usunięcia z pracy kogoś kto celowo zataił/ kazał zataić takie dane...

 • ~agel 2019-09-21
  05:03:23

  31 2

  Współczuję ogromnych nerwów i straty zdrowia za czyjes błędy, brak informacji... Tragedia.
  Wyrok zapadł w Gliwicach, to była sprawa odwoławcza czy pierwsza instancja?

 • ~Wojtek Murzyn 2019-09-21
  06:48:52

  44 2

  Jest to pierwsza instancja. Teraz czekamy ok 3 tygodnie na apelację ze strony ZTK, potem druga instancja i kolejny rok... Większość informacji można uzyskać na profilu fb "Żorska Afera Mieszkaniowa". Tam od dłuższego czasu administrator zamieszcza aktualności.

 • ~gestskoczka 2019-09-21
  08:23:48

  46 2

  Pieniądze gminy Żory są współwłasnością wszystkich mieszkańców. Wybierane władze tylko nimi zarządzają w naszym imieniu.

  Prezes ZTK winien dbać o interes miasta w ramach swoich kompetencji. Ja się nie znam na budownictwie, zastanawia mnie jedno, jaki interes mieli ci, co ukryli wynik badań geotechnicznych? Chcieli zaoszczędzić jakieś pieniądze, czy może coś innego mieli na względzie? Rozumiem że taki prezes powinien dobrze zarabiać jak przynosi zysk dla wspólnej kasy gminy Żory. Ale też powinien ponosić konsekwencje gdy przynosi straty. A my – mieszkańcy Żor – powinniśmy dostawać corocznie rzetelne informacje na temat finansów miasta i spółek miejskich od władz, którym płacimy za jak najlepsze gospodarowanie naszym wspólnym budżetem.

 • ~agel 2019-09-21
  10:55:04

  36 1

  Ktoś powinien ponieść odpowiedzialność osobistą... Nie tylko utratę posady. W głowie się nie mieści, zatajać informacje (wg informacji z artykułu)???

 • ~Woytek 2019-09-21
  21:42:59

  49 0

  prezes ZTK wraz z całą świtą powinni wylecieć na zbity pysk. Odpowiedzialni za organizacje przetargów powinni prez wiele lat oglądać świat przez takie okienka z kratami. Piłka po stronie prezydenta. Po tym co teraz zrobi będzie widać czy jest zamieszany w ten przekręt.

 • ~aponeo 2019-09-22
  09:07:56

  41 1

  @Woytek
  Nic nie zrobi. Będzie jak zawsze, z czasem wszyscy o tym zapomną. Jak było z oczyszczaczami powietrza dla każdego żłobka/przedszkola? Już miały być kupione na początku tego roku, później że będą w drugiej połowie tego roku, kasa w budżecie zarezerwowana... W międzyczasie przeprowadzili jakieś niby badania, które pokazały, że właściwie to oczyszczacze nie są potrzebne, bo wentylacja grawitacyjna/mechaniczna w przedszkolach jest tak genialna, że powoduje obniżenie stężenia szkodliwych pyłów. Nie znam się, ale skoro dym z pożaru wysypiska był nieszkodliwy to wszystko jest możliwe.
  I niech nikt nie mówi, że do Urzędu Miasta kupili oczyszczacze, bo to przecież "jonizatory" były...

  @gestskoczka
  dopóki "ciemny lud", czyli m.in. ja i Ty, nie zacznie głośno krzyczeć, domagając się rzetelnych informacji na temat finansów i gospodarowania, to nic się nie zmieni. Tam się postawi żorka filmowca, tu żorka kucharza, cyknie się fotę, wrzuci na fejsa i ludzie będą wniebowzięci... "jest super, więc o co Ci chodzi"...

  @Woytek
  Piszesz o przetargach :) Taki fajny przykład zapodam:

  Przetarg nr 1:
  Przebudowa skrzyżowania DK81 z ul. Familijną
  Kwota przeznaczona: 1mln 700tys. Oferta z najniższą ceną: 1mln 823 tys.
  Efekt: Wybrano Wykonawcę ( czyli udało się znaleźć brakujące 123 tyś w budżecie)

  Przetarg nr 2:
  Przebudowa drogi Al. Jana Pawła II
  Kwota przeznaczona: 2mln 300 tys. Oferta z najniższą ceną: 2 mln 322 tys.
  Efekt: Przetarg unieważniono, bo oferta z najniższą kwotą przekracza założony budżet ( "nie udało" się znaleźć brakujących 22 tys.)

  I ja rozumiem, gdyby to było w 2 innych miastach o różnych kondycjach finansowych, w różnym okresie roku, ale nie - to było (jest) w jednym mieście, a mało tego... termin składania ofert był tego samego dnia...

  Kolega mi mówił ( nie żebym ja kogoś o coś oskarżał), że widocznie ten pierwszy przetarg wygrała firma, która miała go wygrać, dlatego kasa się znalazła. Ale ja w to przecież nie wierzę, Żory są FAJNE a urzędnicy uczciwi, więc coś takiego w naszym mieście jest przecież niemożliwe...

 • ~piszczel 2019-09-22
  12:15:06

  32 2

  Prezydent nic w tej sprawie nie zrobi bo w Żorach liczy się bierny ale wierny, a wszystkie straty pokryje budżet miasta.

 • ~Władysława 65 2019-09-22
  19:26:43

  34 2

  Chciał Goliat Dawida rozgniesc siłą i ciężarem swoim.
  Chcial to zrobić za nasze pieniadze i zatrudniając nieuczciwych prawników i pracowników od przetargów i tych na budowie oczywiscie też za nasze pieniądze. Dawid wygrał. Chwała mu. Ale teraz trzeba będzie oddać mu pieniądze. NASZE. O.Z. jako prezes od pięciu lat wyciągnął z kasy naszej około milion złotych. Nie wiem ile jego świta. Niech teraz oddają z własnej kieszeni. Oszukać potrafili? Niech naprawią szkodę juz nie za nasze.

 • ~gestskoczka 2019-09-23
  08:36:34

  26 0

  @aponeo. Pisząc: „dopóki „ciemny lud”, czyli m.in. ja i Ty nie zacznie głośno krzyczeć, domagając się rzetelnych informacji na temat finansów i gospodarowania, to nic się nie zmieni.” Masz rację. Tyle że ten „ciemny lud”, czyli m.in. ja i Ty jesteśmy chyba w mniejszości. „Jaśnie oświeceni” wiedzą lepiej i są w przerażającej większości. A władza – jaka by nie była – dostosowuje się do woli większości.

  Byłem dziś w Aquarionie, korzystam z tak zwanych „darmowych poniedziałków”. Siedzę w bulgotce, obok mnie jeszcze trzy osoby, dwie starsze kobiety i mężczyzna. Mężczyzna rozmawiając z jedną z kobiet, wspomina że „fajnie że są darmowe poniedziałki na basenie”. Wtrącam się grzecznie do rozmowy mówiąc że nie ma tu nic za darmo, bo za te dwie godziny bezbiletowe w poniedziałki płacą wszyscy mieszkańcy Żor, zarówno ci co korzystają z basenu, jak i ci co nigdy tu nie byli. Najpierw kobieta i mężczyzna próbowali mi udowodnić że miasto dopłaca do wszystkiego czyli szkół basenu, komunikacji itp. A jak próbowałem zapytać skąd wiadomo że miasto dopłaca – i ile – do Aquarionu, to mi mężczyzna odpowiedział że miasto dopłaca do wszystkiego a ja się nie znam na ekonomii. Fakt, ekonomii nie studiowałem, wydawało mi się że sam Aquarion jest dochodowy, ale będąc w spółce Nowe Miasto dokładamy do tej spółki i to sporo. To są nasze pieniądze, a władze się z nich nie rozliczają ponieważ „oświecona większość” tego nie potrzebuje.

  Ja, mieszkaniec Żor od przeszło 40 lat, chciałbym widzieć i to nie od Grupy Działamy a od władz miasta – sprawozdanie – ile mamy rocznie dochodu z podatków, ile z dotacji i subwencji. Na co te pieniądze wydajemy. Jaki jest stan finansowy spółek miejskich, czy z nich mamy dochód, a jak do spółek dopłacamy to ile i dlaczego. Czy ta dopłata jest zasadna, czy może niegospodarność pokryta jest znajomością czy układem. To pewnie gdzieś można znaleźć w biuletynach lub na innych fachowych stronach w internecie. Ale to powinno być przedstawione mieszkańcom na przykład w Kurierze Żorskim który dociera do wszystkich.

  Transparentność ogranicza plotki i pomówienia, jest tarczą dla uczciwych przedstawicieli. Władze Żor uważam za uczciwe, dlatego apeluję by w Kurierze Żorskim zamieszczały corocznie takie sprawozdania.

 • ~tinaaa 2019-09-23
  09:42:18

  23 1

  I znowu my będziemy płacić za przekręty innych.. szkoda gadać.

 • ~pyza 2019-09-23
  11:05:45

  22 1

  Jedna wielka wtopa z tą budową...

 • ~gość151 2019-09-23
  22:16:28

  22 0

  Sprawiedliwości stało się zadość.... Gratulacje dla Zarządu i pracowników Eltak Sp. z o.o. za cierpliwość i determinację w toczącym się sporze.! Zapewne niejedna firma byłaby zmuszona do ogłoszenia upadłości w obliczu braku płatności za zrealizowane roboty, a co za tym idzie przegrania walki "walkowerem"...

 • ~xxx 2019-09-24
  09:36:03

  19 0

  Uznanie dla właściciela firmy Eltak Sp. z o.o. za nie podanie się i dążenie do ujawnienia prawdy.

 • ~xxx 2019-09-24
  09:49:31

  18 0

  Niewiarygodne że dzieją się takie przekręty w naszym mieście.

 • ~martel 2019-09-27
  16:35:04

  10 1

  Co teraz z 3 istniejącymi blokami, jakie reperkusje będzie miał wyrok sądu na tocząca się budowę? Skoro sąd w uzasadnieniu wyroku przyznał racje Eltakowi, że grunt pod blokami jest do bani i że w zasadzie w ogóle ta budowa nie powinna powstać, to czy budowa nie powinna zostać wstrzymana przez nadzór budowlany do czasu sporządzenia jednoznacznych ekspertyz, że z budynkami wszystko jest ok? Czy zamieszkanie w tych budynkach jest bezpieczne?

 • ~piszczel 2019-09-27
  20:33:48

  9 1

  Dlaczego nie ma jakiegoś komentarza ze strony władz miasta odpowiedzialnych za ZTK? @martel zasadne pytanie ale myślę, że desperaci zawsze się znajdą. Rozsądne osoby ominą te budynki szerokim łukiem.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1159