zamknij

Biznes

Budowa 1000 mieszkań czynszowych w Żorach? Znamy szczegóły inwestycji!

2015-11-14, Autor: Wioleta Kurzydem
Przede wszystkim z myślą o rodzinach i osobach żyjących samotnie, których nie stać na kredyt na zakup mieszkania, miasto przygotowuje się do budowy nawet 1000 mieszkań czynszowych. Pierwsze 578 powstanie na osiedlu Pawlikowskiego. Trzeba przyznać – inwestycja robi wrażenie.

Reklama

Pomysł budowy 1000 mieszkań za 150 milionów złotych przybliżył ostatnio prezydent Waldemar Socha. Jak powiedział, 31 lipca br. weszła w życie ustawa, która reaktywowała program, dzięki któremu dotąd wybudowano w Polsce 90 tysięcy mieszkań z kredytów udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Obecnie, dzięki funduszom z BGK, mogłoby powstać kolejne 30 tysięcy mieszkań. – Po dokładnym przeanalizowaniu zasad udzielania wsparcia przez BGK, jestem przekonany, że lepiej skorzystać z innych możliwości, które istnieją na rynku komercyjnym – mówi Waldemar Socha. – Od kilku miesięcy dokładnie analizujemy co, kiedy i jak można wybudować. Dlatego teraz proponuję budowę 1000 mieszkań czynszowych w Żorach, o ile oczywiście takie będą potrzeby. To szansa, której w naszym mieście nie było od 25 lat – dodaje.

W ocenie Waldemara Sochy program budowy mieszkań sam mógłby się finansować – czynsze płacone przez lokatorów pokryłyby koszty budowy. Wkładem miasta w inwestycję byłoby przekazanie nieruchomości. – Mamy jeszcze kilka gruntów w bardzo dobrej lokalizacji, które na ten cel moglibyśmy przeznaczyć – przyznaje W. Socha.

Na pierwszą inwestycję miasto przeznaczyłoby działkę o powierzchni 3 hektarów na osiedlu Pawlikowskiego – w okolicach archiwum. Na tym terenie planuje się budowę 578 mieszkań zlokalizowanych w 6 blokach. Budynki będą mieć wysokość od 5 do 9 kondygnacji i, według zapewnień (oraz wyliczeń architektów), nie będą rzucać cienia na istniejące już tam bloki nr 1 i 21. – Projekt zakłada układ kaskadowy bloków. Samo osiedle otwarte byłoby na południe. Nowością natomiast byłoby umieszczenie parkingu dla około 570 pojazdów pod ziemią – dodaje prezydent.

Więcej szczegółów na temat inwestycji zdradził nam Olgierd Zaraś, prezes Zakładów Techniki Komunalnej – miejskiej spółki, która odpowiadać będzie za budowę mieszkań. – Łączna powierzchnia użytkowa to 32,5 tys. m2 z czego aż 81% mieszkań w tej lokalizacji to mieszkania o powierzchni między 50 a 60 m2, 11% - mniej niż 50 m2, a 8% do 100 m2 – wylicza O. Zaraś. Każde mieszkanie miałoby balkon, a większe nawet taras.

> Fotogaleria: Nowe bloki na osiedlu Pawlikowskiego. Mamy zdjęcia inwestycji!

Budowa nowych bloków na osiedlu Pawlikowskiego będzie etapowana – w zależności od zainteresowania potencjalnych lokatorów. – Koszt inwestycji w tym miejscu to kwota między 85 a 95 mln złotych. Rozpoczęliśmy już rozmowy z bankami – przyznaje prezes ZTK. Natomiast miasto planuje akcję informacyjną wśród mieszkańców, którzy mogliby w magistracie zgłosić swoje zainteresowanie przeprowadzką.

Dla kogo byłyby więc to mieszkania? – To inwestycją z myślą o ludziach, którzy nie mają zdolności kredytowej lub o tych, którzy mają obawy przed zaciągnięciem takiego zadłużenia. Korzystając z tego programu będą mieć pewność, że nie stracą dachu nad głową z dnia na dzień. Co ważne, zakładamy, że inwestycja przyciągnie również ludzi spoza Żor – mówi O. Zaraś. – Chcemy w ten sposób zapobiec prognozowanemu procesowi wyludnienia miasta oraz myślimy o budżecie, do którego wpływałyby podatki płacone przez mieszkańców nowego osiedla – dodaje prezydent Socha.

Czy miasto bierze pod uwagę sprzedaż mieszkań? – Naszym założeniem jest budowa mieszkań czynszowych. Nie wykluczamy jednak, że po spłacie kredytu – 20-25 latach – taką możliwość dopuścimy – mówi W. Socha. – Zakładamy też, że czynsze w nowych mieszkaniach będą niższe niż na wolnym rynku, nawet o 30% – dodaje.

Prezes ZTK odnosi się jednak do tej obietnicy z rezerwą. – Dołożymy wszelkich starań, by czynsz był niższy niż wynajem mieszkania, biorąc pod uwagę czynsz i odstępne, które trzeba zapłacić właścicielowi. Bardziej precyzyjnie będziemy wiedzieli, ile wyniesie czynsz po wynegocjowaniu z bankiem warunków finansowania, a ostatecznie – po wyłonieniu wykonawcy, gdy poznamy cenę ich wybudowania – mówi Olgierd Zaraś.


Co ciekawe, na nowym osiedlu przewidziane jest miejsce dla placów zabaw, ale inwestor nie przewiduje udostępnienia pomieszczeń na usługi i handel. – Tereny komercyjne mamy w pobliżu. Przecież tak naprawdę nikt z nas nie chce mieszkać nad dyskontem – przekonuje prezes ZTK.

Jeśli 578 mieszkań powstałoby na osiedlu Pawlikowskiego, gdzie wybudowano by kolejne 400? Tego ani prezydent, ani prezes ZTK nie chce zdradzić. – Zakładamy, że im program budowy mieszkań jest większy, tym możemy otrzymać lepsze warunki finansowe. Jako miasto mamy jeszcze wiele atrakcyjnych terenów – dodaje W. Socha.

Co myślicie o tej inwestycji? Skorzystalibyście z tego programu? Czekamy na Wasze opinie i komentarze.

Oceń publikację: + 1 + 67 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (72):
 • ~pav 2015-11-14 09:31:15

  A czy prezydent przed podjeciem decyzji skonsultowal sie z Arteksem?

  35 0
 • ~ 2015-11-14 10:45:41

  Jeśli naprawdę powstaną takie mieszkania i będą tansze niż wynajem, to i te ceny spadną.Młodzi będą zainteresowani o ile ceny nie będą za wysokie.Wiadomo ile się w Żorach zarabia.

  28 0
 • ~stefan 2015-11-14 11:05:02

  Szkoda komentarza na te bzdury.Proszę pojechać do ZTK a zobaczycie bajzel z lat powojennych.I oni mają budować mieszkania ?Gdzie jakakolwiek analiza ekonomiczna ? Inwestycje płacone z czynszu ? Żeby to było opłacalne to czynsz za 40 m mieszkanie musiałby wynosić 1500 zł.Mam dość kiedy słyszę o inwestycjach UM.Skończy się jak wszystko.Braniem kredytów na dziesięciolecia i przerzucaniem ciężarów na mieszkańców , ich dzieci i wnuki.

  39 0
 • ~Arteks 2015-11-14 11:17:33

  @pav - nikt nie da tak zadłużonemu miastu jak Żory nowych kredytów, a miasto ma tak niski budżet że do tej pory potrafiło samo z siebie wybudować tylko kontenery, nawet na remont dworca kolejowego czeka na dotacje unijne... Ten projekt to mrzonka tak jak kolej linowa, yatenga. Pamiętacie jeszcze z jakim impetem wodociągi kupowały teren który miał być sprzedany pod galerię handlową? Może nie ale ja to pamiętam hehehe Władze Żor nie mają na nic pieniędzy ale mają duże ego. ;)

  0 1
 • ~ksiegowa 2015-11-14 12:53:28

  A Arteks dalej swoje. Żal dupe ściska że to w Żorach powstanie a nie w tym twoim idealnym Rybniku. A jak już coś piszesz to rób to z sensem. Jak miasto miało remontować dworzec kolejowy jak dopiero przed dwoma tygodniami stało się właścicielem. O kredyt się nie martw, jakoś miasto nie ma z tym problemu. I znowu sporo Rybniczan będzie miało okazję do tego żeby uciec z Rybnika. Tam ani tanich mieszkań ani pracy.

  18 0
 • ~pav 2015-11-14 12:55:21

  Pewnie ze nie dostana kredytu. Zory to nalezy zamienic w skansen albo wogole trzeba zaorac i pojade klasykiem :"I nie bedzie niczego" a Rybnik niech zostanie stolica Polski, baa niech bedzie stolica calej unii europejskiej. A wogole ty to taki chlopak na opak jestes. Poczytalem jakies posty na rybnickiej stronie odnosnie jakiegos Domusu czy czegos.Wszyscy komentuja, ze brzydkie, ze nie na miejscu, ze nie funkconalne ale Arteks wie swoje i jest pelen zachwytu. Jak ludzie pisze, ze cos fajnego, pozytywnego to Arteks musi na odwrot. Piszesz, ze Zory maja wydufane ego. A mi sie wydaje, ze to z Toba cos nie tak. Czytajac Twoje posty probuje wyobrazic sobie Ciebie w codziennym zyciu w spolecznosci. Wtedy mam wizje smerfnej wioski (na pewno wiesz co to smerfy) i widze kogo? Takie pomieszanie smerfa wazniaka z maruda. Zaraz mnie mi tu wyjedziesz, ze cie atakuje, ze nie mam argumentow, wkleisz statystki itp. Ale ja nie bede z Toba polemizowal. Jedyne co moge to zyczyc co troche luzu. Serdecznie pozdrawiam

  23 0
 • ~wieczorynka 2015-11-14 16:22:36

  Czy nie taniej i korzystniej było by dogadać się z spółdzielniami i wykupić zadłużone mieszkania, z których eksmitowani są ludzie?.

  0 9
 • ~bestia_wojny 2015-11-14 16:55:12

  Wieczorynko kochana.
  W tym projekcie chodzi o to żeby mieszkań w efekcie było więcej a nie tyle samo przełożonych z jednej kieszeni do drugiej za miejskie pieniądze...

  24 0
 • ~gestskoczka 2015-11-14 17:58:28

  Bardzo mi się podoba projekt i kibicuję tej budowie. Oby jak najszybciej powstały te bloki. Nie jestem zainteresowany nowym mieszkaniem ani moje dzieci. Ale byłyby to pierwsze mieszkania dla przeciętnych mieszkańców, a tych jest większość. Do tej pory albo prywatne domy dla bardzo dobrze sytuowanych budowano, albo blaszane getto czy socjale na Promiennej. Młodzi ludzie nie mający bogatych rodziców mieli dwie możliwości na swoje mieszkanie po założeniu rodziny. Albo wziąć kredyt na banksterskich warunkach, albo wyjechać z Żor. Bardzo podoba mi się rozwiązanie problemu parkowania aut. Tak powinno być na wszystkich osiedlach. 1 miejsce parkingowe przypisane do mieszkania. Są mieszkania gdzie rodzina posiada dwa lub więcej samochodów, są też że nie posiadają auta. Ludzie się dogadają, a jak nie to kolejny samochód w rodzinie parkowany jest na zewnątrz osiedla. Spokój, ład i porządek. Generalnie jestem przeciwnikiem zaciągania kolejnych kredytów przez miasto Żory, ale taki kredyt celowy popieram.

  14 1
 • ~Arteks 2015-11-14 20:52:08

  @ksiegowa - 1/3 Żor pracuje w Rybniku a gestskoczka straszy, że jak u nas padnie przemysł to nie będzie wesoło więc... musiałoby coś upaść, żeby złe życzenia sąsiadów się spełniły. Nie przeczcie sami sobie i nie zazdrośćcie sąsiadowi, który przyczynia się do utrzymywania mieszkańców Żor. U was 60 tys. mieszkańców, a miejsc pracy tyle ile kot napłakał... Największym zakładem pracy w mieście jest... Urząd Miasta hehehe Pokażcie mi drugie tak cienkie miasto na Śląsku?! Co do mieszkań to u nas są i tanie i drogie mieszkania - po prostu dla każdego. Najtańszymi mieszkaniami w Rybniku są te w blokach NRDowskich - czyli te same z których składa się 99% Żor. U was nie ma wyboru i jeśli ktoś chce mieszkać w bloku - do wyboru tylko mieszkanie NRD-owskie z windą stającą co 3 piętra, ślepą kuchnią i azbestowymi płytami. U nas wybór jest 100x większy bo rodzajów bloków jest kilkadziesiąt, a osiedli szeregowców od groma. @pav - niczego nie zazdroszczę bo to bajeczka mająca uśmierzyć nastroje mieszkańców którzy widzą, że od kilku lat w Żorach zamarły miejskie inwestycje. Kompletnie nic się nie dzieje bo... budżet miasta jest pusty. Dzięki takim bajkom za jakiś czas prezydent będzie mógł powiedzieć - miałem świetny plan ale niestety... nie wyszło. Tak samo zadrwiono z opinii społecznej w przypadku terenu "sprzedanego" wodociągom. Miało być San Francisco, a wyszło kretowisko hehehe.

  0 17
 • ~pav 2015-11-14 22:27:08

  @Arteks. Ale zes nam Zorzanom pojechal. Az juz dzis w lustro nie spojrze bo tak nas osmieszyles. Nas mieszkancow zrujnowanych Zor w naszych Nrdowski pelnych azbestu czterech katach. Najgorszego miejsca w Polsce przy ktorym Mogadisz wydaje sie rajem na ziemii. Ale i tak wole to niz przeprowadzke do Rybnika - miasta oswieconego, w ktorym nawet gdy jest pochmurno to swieci slonce. Gdzie wladza wychodzi na przeciw oczekiwaniom mieszkancom, gdzie kazda decyzja jest w 100 % sluczna, gdzie Kim Jong Un moglby odnalezc spokoj swojej duszy, gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała.A wiesz dlaczego? Bo jeszcze przez przypadek bylbys moim sasiadem.

  23 0
 • ~bestia_wojny 2015-11-14 22:30:36

  Najśmieszniejsze jest to, że prezes naszego ZTK jest z Rybnika :)
  Może on nie wie że to z Żor do Rybnika się jeździ po pracę?

  15 0
 • ~pav 2015-11-14 23:02:50

  @bestia wojny. Arteks go przyslal, zeby wprowadzic lad i porzadek

  15 0
 • ~bestia_wojny 2015-11-14 23:07:11

  No to kicha.
  Zbuduje nam rynsztok (jakże upragniony przez mieszkańców) na wzór rybnickiego :D :D :D

  14 0
 • ~gestskoczka 2015-11-15 07:16:07

  @Arteks, ja nie jestem psychiatrą, ale ty chyba masz faktycznie jakieś obsesje na temat Żor i ludzi z Żor. Jeżeli jesteś normalnym komentatorem, to podaj źródło gdzie pisze że, cytuję: [c] 1/3 Żor pracuje w Rybniku [/c]. Bo już ci raz zarzuciłem że kłamiesz. Jeżeli teraz jasno nie udowodnisz tego co zacytowałem, to uznam że łżesz jak pies i jesteś psychopatą maniakalnym. Weź się chłopie skonsultuj, może ci dadzą jakieś prochy na wyluzowanie. Może ciebie coś straszy, ja na pewno nie. Podałem w innym miejscu, w odpowiedzi na twoje brednie o Żorach "w ruinie" takie dwa zdania, cytuję: [c] Żory w dochodach nie są na końcu miast powiatów grodzkich, nie kłam!! Jak w Rybniku klękną dwie kopalnie i Elektrownia, to na końcu, daleko-daleko, za przedostatnim miejscem będzie Rybnik. [/c] Napisałem to w kontekście gdy był czas, jak w Żorach zlikwidowano dwie kopalnie, Fadom i inne zakłady i miasto wtedy można by rzec było w ruinie. Dziś mamy wiele obszarów przemysłowych, trzy tereny KSSE, w tym dwa wypełnione zakładami, na trzecim terenie dopiero budowane są zakłady pracy. Nie mamy żadnych kompleksów, a hejter rybnicki może sobie bredzić. Przypomnę klasyka temu oszczercy z Rybnika: „Spieprzaj dziadu”.

  16 0
 • ~ 2015-11-15 11:26:59

  Ja pierdzielę,co za ludzie!Bardzo dobrą inicjatywe krytykują.Wszystko źle i nie dobrze.Mieszkania czynszowe miały być budowane w Polsce od 25 lat zamiast rozdawanie ulg deweloperom.

  17 0
 • ~stefan 2015-11-15 11:46:07

  Zawsze wiedziałem , że w Urzędzie ekonomiści są do niczego.Jak ktoś nie potrafi liczyć niech nie bierze się za zarządzanie miastem.Oto proste wyliczenia które każdy może zrobić sobie sam.Obecny koszt budowy 1 m mieszkania pod klucz to około 4 tys zł / działka . stan surowy , wyposażenie itp./Zakładając , że będą to mieszkania niewielkie , 40 metrowe , to koszt budowy takiego mieszkania do zasiedlenia wynosi 160 000 zł.Tysiąc takich mieszkań to 160 mln zł.Spłata mieszkania zawarta w czynszu może wynieś maksimum 400 zł /mieszkanie i tak było by drogie w użyciu bo koszt użytkowania to około 300 zł plus te 400 zł spłaty, czyli razem 700 zł/.Zatem mieszkanie 40 m o wartości 160 tys zł było by spłacane po 400 zł przez 400 miesięcy czyli przez 33 lata.Biorąc na te przedsięwzięcia kredyt i płacąc odsetki przez 33 lata wyjdzie astronomiczna kwota. Takie są FAKTY ekonomiści URZĘDOWI.Wracajcie do szkół uczyć się , albo najlepiej do przedszkola.

  5 0
 • ~bestia_wojny 2015-11-15 12:10:54

  A Stefek widzę nie tylko wybitny ekonomista (nawet kalkulator ma!) to jeszcze budowlaniec :D
  Zobaczył wizualizację obiektu który nawet nie jest jeszcze zaprojektowany a już wie ile kosztuje metr kwadratowy. Nieważne że nie wie z jakich materiałów, w jakiej technologii, w jakim tempie, ale koszt już zna. Mołodiec!
  Socha wpadł na fajny pomysł a widzę że niektórym ostro nie w smak że coś fajnego może powstać. Zajmijcie się swoimi sprawami może zamiast przeszkadzać hm?

  5 0
 • ~Arteks 2015-11-15 13:55:59

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 9
 • ~Arteks 2015-11-15 14:01:49

  @bestia_wojny - w Rybniku na głównym deptaku jest rynsztok ale są też nowe kostki, wyremontowane piękne kamienice, nowa fontanna, nowy park itd. A w Żorach też jest rynsztok - w dodatku nierówny i w otoczeniu pospolitej i taniej kostki "Bauma" oraz żenującej zabudowy. Wystarczy spojrzeć do fotogalerii np. na zdjęcie nr 4 http://tuzory.pl/fotogaleria,zorzanie-wybrali-sie-na-wspolny-spacer-po-starowce,fot13-7-1627-4.html Rynsztok krzywy i brzydki, a jakoś nikomu nie przeszkadza... @stefan257 - cieszy, że jakieś pojedyncze jednostki z Żor są na tyle bystre, że zauważają absurdalność tego rodzaju pomysłów. Ale jak sam widzisz, niektórzy się na to łapią lub w imię jakichś wspólnych interesów z urzędem bronią takich bzdur. A jak jakiś trzeźwy sąsiad zwróci uwagę, że to są mrzonki to linczują nie swoje władze ale... komentatora! Tak tu jest przy każdej dyskusji. Tylko nieliczni widzą, że Żory toną. Władze Żor bujają w obłokach jak żadne inne. Dlatego macie tak słabe wyniki ekonomiczne.

  0 15
 • ~gestskoczka 2015-11-15 17:27:25

  @Arteks, nie odpowiadając na poważny zarzut potwierdzasz diagnozę. Albo podasz skąd masz dane że, cytuję: [c] 1/3 Żor pracuje w Rybniku [/c], albo jesteś faktycznie psychopatą maniakalnym na tle Żor. Może olałbym jakiegoś głupka, ale za dużo tych wymiocin twoich na tym portalu. Sam pisałeś, cytuję: [c] @gestskoczka @pav - po raz kolejny przekonałem się, że wy próbujecie resztkami sił bronić jakiegoś honoru miasta ale niestety nie potraficie tego robić na argumenty. [/c] więc albo masz argumenty i potrafisz je udokumentować albo przypomnę klasyka – „Spieprzaj dziadu”!

  6 0
 • ~Customizer 2015-11-15 17:39:06

  Najbardziej witalni spośród młodych pracują po za Żorami i często również wykludzają się stąd do Krakowa, Katowic, Gliwic, Wrocławia... No i zagranica takie jest moje odczucie -młodego, mniej witalnego dojeżdżającego codziennie do Rybnika.

  0 3
 • ~bestia_wojny 2015-11-15 18:07:50

  Aż strach zapytać jak Ty mierzysz witalność tych młodych :P

  6 0
 • ~Arteks 2015-11-15 20:06:32

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 9
 • ~pav 2015-11-15 20:54:22

  @Arteks. Od wczoraj czekalem na kolejne Twoje wypociny. Doczekalem sie i sie ciesze bo jestes troche taki troll jak ja. Dlatego cie troche pokarmie. Na pewno nie jestem tak inteligentny jak Ty. Pochodze przeciez z Zor, a wiadomo jak wszystko w Zorach edukacja tez lezy (dlatego chcialem isc do Urszulanek w Rybniku ale do tej pory nie wiem czemu mnie nie przyjeli). Sle mimo to wiem jaki jest Twoj problem. Zastanawialem sie nad tym jak ktos nie z Tego miasta moze wiedziec tyle o bolaczkach z Zor. Sa na to 2 mozliwe odpowiedzi:
  1. Jestes bezrobotny i masz nerwice natrectw z zaburzeniami depresyjnymi. Wyszukujesz argumenty, statystyki, przeszukujesz fora internetowe, BIKi aby zajac sie czyms innym niz dlubaniem w nosie i strzelaniem kozami. Kopiujesz wpisy z forow i zapisujesz na komputerze, zeby do nich wracac jak sa potrzebne w udowodnianiu Twoje wyzszosci nad innymi
  2. Pracujesz w Zorach (moze i nawet w UM) na jakims niskoplatnym, niewymagajacym stanowisku dlatego twoja duma jest zszargana gdyz ambicje za wysokie a niestety pewnych szczebli kariery nie umiesz przeskoczyc ze wzgledu na Twoj charakter (smerf wazniak i maruda w jednym). I to cie doluje. Musisz sie gdzies wyzyc, stad Twoja obecnosc na forum


  A moze obie diagnozy sa trafne. Pracowales w UM ale Cie zwolnili bo zes zmierzly.

  Czekam na odpowiedz. Tylko mnie na zawidz bo w Twoich poprzednich postach do mnie nie nawiazales co troche mnie zakulo w serduchu.

  Pozdrawiam

  10 0
 • ~Arteks 2015-11-15 21:04:38

  @pav - zamiast odpisywać na twoje pierdoły mam znacznie lepszy pomysł. Powrót do meritum a więc skąd wasz prezydent chce wziąść te 150 mln zł. I na co nowe mieszkania w Żorach skoro mieszkańców stale ubywa, a miejsc pracy w Żorach nie przybywa? Jak to jest możliwe, że nie było pieniędzy na pawilon powitalny, nie ma na miejskie inwestycje, nie ma na obiecaną Yatengę, a mają się znaleźć na te bloki? Nieznany sponsor? A może jednak... urojenie? ;P

  0 12
 • ~pav 2015-11-15 21:23:08

  @Arteks. No wlasnie jak to mozliwe? Jak to mozliwe, ze w Zorach ludzi ubywa a sie nowe domy buduja pomimo tego ze wszyscy uciekaja do Rybnika, jat to jest ze sposrod moich kolegow z podworka (osiedle Sikorskiego) wszyscy siedza w UK (no moze 7/10 osob) a mieszkania nie stoja puste, jak to jest, ze blokow jest tyle samo co w latach 90, emeryci gorniczy wracaja skad pochodza a rynek mieszkan wtornych ma sie dobrze (swoje mieszkanie sprzedalem w 2 tygodnie). Tak samo bylo z blokami przy sadzie. Sam bylem sceptykiem bo miejsce mi sie nie podoba. I co? Wszystko zamieszkane. Magia czy cus? Jesli bedzie dobry biznes plan, project i wszystko bedzie mialo rece i nogi to kredyt nie jest problemem a kupcy i tak sie znajda. Juz niech cie glowa o to nie boli. A gwoli scislosci. Jest 21 wiek i ludzie nie musza pracowac tam gdzie mieszkaja. Chyba, ze ktos jest z dziada pradziada chlopem panszczyznianym i podroz do innego miasta jest jak podroz w czasie i przestrzeni. Czekam na Twoja szybka odpowiedz

  14 0
 • ~iwa3311 2015-11-15 21:52:11

  ZTK ze swoim prezesem ma budować te bloki??!!Tylko kim?Przecież tam pracuje niestety garstka ludzi,którzy zasuwają za marne!!!naprawdę marne pieniądze.Ktoś napisał wcześniej że firma ta to okres powojenny,potwierdzam!!!wywożąc tam trawę mam okazję zobaczyć ten relikt przeszłości.Wracając do budowy pewnie będzie tak ,że zostanie wybrana firma "podwykonawca" zapewne z Rybnka, bo jak napisano wyżej P.prezes stamtąd dojeżdża do pracy w ZTK i pieniądze za budowę /jeśli do niej dojdzie/ i tak wyfruną z Żor

  1 0
 • ~drocer 2015-11-15 21:58:06

  Ta sprzeczka do niczego nie prowadzi. Ja proszę o przedstawienie tzw. studium wykonalności. Jeżeli Pomysłodawca mówi '...o ile oczywiście takie będą potrzeby' (przepraszam za wyrwanie z kontekstu)...to ten pomysł zakrawa mi na idee fix. Arteks , następnym razem napisz wziąć, a nie będę się czepiał.
  Gestskoczka, zawsze byłeś przeciwny kredytom na dłużej niż jedną kadencję, skąd ten entuzjazm ? Pamiętasz 'błękitne niebo nad starówką', jak się to skończyło, a może jeszcze trwa ? Jakoś cicho.

  9 0
 • ~gestskoczka 2015-11-16 07:34:18

  @drocer. W pierwszym komentarzu pod powyższym tekstem napisałem wyraźnie, cytuję: [c] Generalnie jestem przeciwnikiem zaciągania kolejnych kredytów przez miasto Żory, ale taki kredyt celowy popieram. [/c] Dlaczego popieram taki kredyt, pomimo że ja i moje dzieci mamy swoje mieszkania. Po pierwsze jest to kredyt celowy, na konkretne potrzeby, i będzie spłacony przez tych co mają takie potrzeby. Po drugie ilu młodych ludzi chce się usamodzielnić a nie może bo nie ma mieszkania. @iwa pisze że 7/10 jego znajomych wyjechało. Mój syn rozważał możliwość wzięcia kredytu na kupno mieszkania, ale doszedł do wniosku ze to jest zbyt niebezpieczne, 30 lat harować jak niewolnik na banksterów, więc z żoną wyjechali do Dablina. Tam pracowali, przesyłali mi euro, ja je zamieniałem na złotówki i wkładałem na lokaty bo oprocentowanie było znacznie korzystniejsze tu, niż w Irlandii. Syn tam się zaaklimatyzował i gdyby nie synowa, to tam by zostali. Kupiłem im mieszkanie w Żorach, mając ich pełnomocnictwo i pieniądze. Zanim wrócili, to zostało wyremontowane. Wrócili, mają pracę i to co zarobią mają dla siebie, nie muszą banków utrzymywać. Dlatego jestem całym sercem i rozumem za budową tych mieszkań komunalnych.

  6 0
 • ~mareq 2015-11-16 09:25:42

  Arteks nie zapominaj, że w województwie śląskim wśród miast o najwyższej zdolności kredytowej (na rok 2015) Żory są na 4 miejscu. Po Dąbrowie Górniczej, Gliwicach i Rybniku.

  5 0
 • ~Arteks 2015-11-16 09:49:20

  @mareq - nie zapominaj też, że Żory są obecnie najbardziej zadłużonym miastem na Śląsku i należą do trzech najbardziej zadłużonych miast w Polsce. W innych miastach były w ostatnich latach inwestycje, a zadłużenie miast jest niewielkie. W Żorach nic się nie dzieje, a zadłużenie masakryczne.

  0 8
 • ~pav 2015-11-16 10:54:58

  @Arteks a ty dalej mnie ignorujesz. Widze, ze jestes rowniez wysmienitym ekomomista co budowlancem, architektem, specem od zamowien publicznych, ruchu drogowego, kolei, komunikacji miejskiej, znasz nawet rodzaje kostki betonowej i pewnie masz paszport Polsatu. Czlowiek renesansu. Rybnicki Leonardo da Vinci a moze nawet di Caprio.A wogole to co sie tam dzieje w tym Rybniku? Rozmawialem z kolega ktory mieszka na Nowinach i ten Domus co zbudowali to ponoc niezly bubel jest? Na rybnickie forum zajrzalem i widze, ze to jednak prawda.

  5 0
 • ~Arteks 2015-11-16 11:17:31

  @pav - Kwartał Domus to inwestycja jakich nie ma w Żorach. Kompleks mieszkaniowo-handlowo to nowość w naszym regionie. Nie wiem czemu miałby to być bubel? Mi się wydaje, że bublami można nazwać tę kompletnie przypadkową zabudową między blokami w Żorach na zasadzie - tu kiosk, tu budka z piwem, tu mały budynek mieszkalny, tu blaszany market lub inne szkaradełko... A u nas jest to dość przemyślane. Cały kompleks powiązany z jakimiś terenami zielonymi robi dobre wrażenie, na Domusie taras z trawnikami, a inwestor nie zawodzi jeśli chodzi o zapowiedź, że będą to obiekty nowoczesne wykańczane dobrymi materiałami. No i faktycznie już widać, że elewacja Kauflanda w Rybniku będzie się zdecydowanie różnić na plus w porównaniu do innych marketów tej sieci. Po prostu inwestor lub władze miasta nie zgodziły się na tandetny wygląd Kauflanda znany z innych polskich lokalizacji. Kwartał Domus to inwestycja miastotwórcza czyli taka jakich w Żorach nie ma. Ale tak przy okacji @pav co Kwartał Domus który realnie powstaje, na którym miasto zarobiło 6 mln zł ma do żorskiej mrzonki z mieszkaniami czynszowymi? ;P

  0 12
 • ~Arteks 2015-11-16 11:45:24

  No i jak doczekam się od ludzi związanych z UM skąd prezydent chce wziąść 150 mln na budowę tych bloków? 150 mln na ulicy nie leży... Z artykułu wynika że z banku nie, to z czego? Nawet jeśli państwo zrobiłoby jakiś program budowy mieszkań czynszowych to nigdy nie da na to 100% wkładu. Żor nie byłoby stać nawet na 10% wkładu... tak jak nie stać was było na Muzeum Ognia za 10 mln zł które powstawało ok. 7 lat... i w końcu powstało dzięki ogromnej dotacji z Unii. Mam rację czy nie? ;)

  0 7
 • ~pav 2015-11-16 11:55:05

  @Arteks. Czemu mrzonki? Nie wiem czy to powstanie czy nie ale od czegos trzeba zaczac. Najpierw musi byc pomysl, potem plan i wykonanie. Z jedna rzecza masz racje, ze architektura przestrzenna lezy i to nie tylko w Zorach ale i w calej Polsce. Brak ladu, skladu, pomyslunku a do tego wszystkiego wszedobylskie reklamy czy to srodkow do przetykania kibla czy czegos jeszcze. Ale nie to jest.powodem dla ktorego tu jestem. Nie bede sie klocil czy Zory sa lepsze od Rybnika czy na odwrot. Rownie dobrze moglbym porownac Rybnik do Katowic i marudzic, ze w Rybniku nie ma spodka, nie jezdza tramwaje i nie ma huty zatrudniajacej 4000 ludzi. Jestem tu dlatego bo mnie wkurzasz. Starasz wszystkim narzucic swoj punkt widzenia i nie przyjmujesz do wiadomosci, ze Rybnik rowniez moze miec jakies niedociagniecia. Uwazasz, ze wszyscy sa kretynami a Ty jestes jedyny swiatly i najmadrzejeszy. Jak ja ci powiem, ze cos jest biale to ty bedziesz mowil, ze nie bo jest czarne a wogole to Zor nie stac zeby miec cos bialego. Ot i cala twoja madrosc.

  3 0
 • ~jasnypieron 2015-11-16 11:58:25

  arteksiku w Żorach jest już kilkanaście takich kompleksów handlowo-usługowych jest już kilka.....(np. obok Aldi-ka, czy z drugiej strony Sądu

  5 0
 • ~Arteks 2015-11-16 12:13:47

  @pav - dlatego ja uważam, że Katowice mają o wiele więcej ciekawych inwestycji od Rybnika i rzeczy które mi imponują. Ja nie tylko nie zazdroszczę Katowicom ale podziwiam to miasto! Natomiast Żory nie dość że nie mają niczego ciekawego to prawie w ogóle nie przypominają miasta. I to jest różnica między Żorami a Rybnikiem czy Katowicami - nie jesteście normalnym miastem tak jak Rybnika czy Katowice. Centrum w ogóle się u was zatraciło na rzecz blokowisk, a blokowiska są wypełnione tak brzydką i chaotyczną zabudową, że szkoda gadać. I powiem ci ciekawostkę, najgorsze dla Żor są lata po 1990 r. bo wcześniej takiego wielkiego chaosu nie było. Ja piszę wszystko zgodnie z prawdą i jakimiś regułami. Interesuje mnie tematyka związana z architekturą, urbanistyką, komunikacją, samorządami. Nie mówię, że jestem mega-ekspertem ale w porównaniu z wami czuję się faktycznie jak profesor bo wy nie dość, że gadacie od rzeczy to jeszcze każdą dyskusję kierujecie w kierunku hejtingu jakieś osoby, która wam się nie podoba lub miast wobec których macie kompleksy. Przykład z ciebie - ciągle mnie atakujesz, a jak zadaje ci pytania na temat nie odpowiadasz. Wyjeżdżasz z Kwartałem Domus która jakby powstała w Żorach - jestem przekonany, że byłaby największą dumą Żor... Musicie sobie wreszcie uświadomić, że jesteście szalenie nudnym i jałowym miastem które w dodatku nie ma za wielkich perspektyw. Czas to zaakceptować bo przepaść między miastami Śląska a Żorami będzie co raz większa.

  0 11
 • ~Arteks 2015-11-16 12:15:58

  @jasnypieron - kupił ktoś w Żorach teren za 6 mln zł? Wystawił nowoczesny blok z podziemnym parkingiem? Powstała w Żorach porządna galeria handlowa? Nie. Więc z czym wyskakujesz? Takich drobnych inwestycji u nas też nie brakuje. Kwartał Domus należy do większych - takich jakich Żory na razie na oczy nie widziały. Zapraszam w przyszłym roku jak to będzie gotowe abyś sam ocenił że porównujesz porzeczkę do pomarańczy.

  0 11
 • ~pav 2015-11-16 12:23:40

  @Arteks. Ale jak juz pisalem wczesniej. Ja wiem jakie sa Zory i pewnie wiekszosc mieszkancow to wie. Ale co z tego? Mieszkancom widocznie to pasuje a ja pomimo, ze osiedlilem sie w UK gdzie juz jestem od 8 lat i tak chetnie wracam do Zor. Mimo, ze moglbym mieszkac w Londynie, Manchesterze lub Yorku wybralem miasteczko wielkosci Zor. Rybnika nie lubie, tak jak Jastrzebia czy Katowic. Za to lubie Wisle, Pszczyne czy Cieszyn.Bo sa cichsze i spokojniejsze. Czy to, ze mieszkasz w Rybniku oznacza , ze czujesz sie kims lepszym? Ze my jako mieszkancy Zor powinnismy skladac rybniczanom hold? Bo z Twoich wypowiedzi wynika, ze masz ogromnw kompleksy i jedyna rzecza, ktora probujesz je przykryc jest miejsce Twojego zamieszkania

  9 0
 • ~jasnypieron 2015-11-16 12:50:59

  arteks oczywiście, że musiałes to zanegować, bo małe....a raczej, musiałeś, bo żorskie...a co do porzeczki....jakoś mi tak pasuje do wielkości twojego "narządu"................................do myślenia

  4 0
 • ~Arteks 2015-11-16 13:19:08

  @pav - twoja ostatnia wypowiedź wyjaśnia wiele. Dobrze, że to szczerze napisałeś. Nie widziałeś żadnej perspektywy Żor, wyjechałeś (jak wielu), a teraz kierują tobą wyłącznie sentymenty, a nie rozsądek. To czy jakieś miasto lubisz czy nie lubisz - to nie ma żadnego znaczenia. Każdy może mieć jakieś swoje typy czy antytypy. W tym artykule nie chodzi o to czy lubię Żory czy ich nie lubię - ale o to, że władze podają pomysł który nie ma możliwości realizacji. A jeśli chodzi o kompleksy - nie znasz chyba ich znaczenia. Bo kompleksy można mieć wobec lepszych czy bogatszych, a jak tu mieć kompleksy wobec Żor które na śląskiej mapie w większości dziedzin nie istnieją, a dla Rybnika są jedną z zwyczajnych miejscowości jakich tu są dziesiątki? Nikt nie musi składać żadnego hołdu innemu miastu - piszesz jakieś totalne bzdety. Każdy powinien jednak wiedzieć gdzie jego miejsce w szeregu. Czytałeś artykuły i rankingi z których wynika że Żory to jedno z najbiedniejszych miast w Polsce? Rozmawiałeś kiedykolwiek z architektami, urbanistami, wykładowcami? Jeśli nie to pogadaj o bogactwie śląskiej architektury i biedzie w tym temacie jeśli chodzi o Żory. Zbadaj temat, a wierz mi, że zmienisz o mnie zdanie. Jeśli już uświadomiłeś sobie totalny chaos zagospodarowywania żorskich osiedli to może dotrze do ciebie również coś takiego jak bezstylowość starówki czy bieda architektoniczna i gospodarcza Żor na tle innych śląskich miast - także tych malutkich jakie wymieniłeś typu Pszczyna czy Cieszyn.

  0 14
 • ~pav 2015-11-16 13:47:25

  @Arteks. Teraz to mi pojechales. Do tej pory myslalem, ze wyjechalem z Zor, ogolnie z Polski, gdyz dostalem propozycje pracy, ktora po prostu byle nie do odrzucenia. A tu sie okazalo, ze to brak zabytkow architektoncznych i zorskie osiedla. Ale dobrze wiedziec, ze w sasiednim Rybniku jest ktos kto wie lepiej czego mi potrzeba i jaki powinien byc moj punkt widzenia.A ja po raz kolejny ci powtarzam: Co z tego ze Zory sa jakie sa? Ani mnie to parzy anie mnie to ziebi. Moi rodzice, ktorzy wciaz w Zorach mieszkaja nie odczuwaja braku pracy, braku galerii handlowej, braku zabytkow czy teatru (nb wola jechac do Zabrza do teatru niz do Rybnika). Za to sie ciesza, ze moga isc do lasu na nogach bo maja blisko, rowerem do rynku jada 10 minut, moga wziac moja corke do miasteczka westernowego albo na rower na cegielnie. Do kina tez wola isc w Zorach tak samo jak na basen. Czyli maja to czego im potrzeba. Tylko tu uwazasz ze miasto musi miec najlepiej 5000 zakladow pracy zatrudniajcych 10000000 osob, zabytki najlepiej z czasow rzymskich oraz 7 galerii handlowych i 4 multipleksy. I nie ucz mnie tu architektury bo co nieco o tym wiem ( tu ci dam powod do usmiechu- studiowalem na Politechmice Slaskiej CKI w Rybniku) zgadzam sie , jak wczesniej mowilem, ze syf i balagan architektoniczny to nie tylko slabosc Zor. Ale co ja tam moge wiedziec. W koncu jestem tylko z Zor

  4 0
 • ~Laki Luk 2015-11-16 16:08:50

  Ja mam tylko jedno pytanie: ZA CO?... ZA CO - PANIE PREZYDENCIE ??? SKĄD TA KASA NA TO ? Jak tak dalej będziemy wydawać to mieszkańcy będą musieli zacząć kraść i przynosić do UM żeby wystarczyło na spłaty wszystkich kredytów !! Opamiętajmy sie póki czas...

  3 0
 • ~ksiegowa 2015-11-16 16:34:32

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0
 • ~pav 2015-11-16 16:47:49

  @ksiegowa. Wiem jaka bedzie odpoiedz Arteksa. Ze w Rybniku maja lepsze, szybsze i bardziej swiecace.

  5 0
 • ~tikon1986 2015-11-16 17:22:13

  Byłem dzisiaj w urzędzie,i w informacji słyszałem że nic o tym nie wiedzą?,ale kawka smakowała i miło się siedziało na dupie za nasze podatki........,ręce opadają,oczywiście następne podejście będzie stanowcze.

  8 0
 • ~Arteks 2015-11-16 17:40:07

  @ksiegowa - a czemu piszesz podając jakąś inwestycję, że to tylko w Żorach, a nie w Rybniku - u nas od lat powstają różnego rodzaju obiekty developerskie. Najlepszym przykładem jest Kwartał Domus a nie dawno apartamentowiec koło Plazy. Powstają realnie - nie wirtualnie. Przypomnę, że na tym portalu była wizualizacja galerii handlowej - obiektu komercyjnego, którym już mareq się chwalił jakby był "gotowy" i... nie powstał bo nie było ponoć w ogóle zainteresowanych najemców. Co do głównego tematu - no i co że miasto oferuje grunt. Kto zapłaci za budowę tak drogich komunalnych bloków? Taki fajny masz nick, a nie rozumiesz tak prostych rzeczy? Co ty gadasz za głupoty o jakichś "samofinansujących" się inwestycjach? Ktoś musi wyłożyć te 150 mln. Kto?!

  0 7
 • ~Arteks 2015-11-16 17:46:47

  @pav - różnica między mieszkaniem w mieście a na "wsi" jest właśnie taka jak ten przykład z twoimi rodzicami. Zawsze żeby coś lepszego zobaczyć, czegoś doświadczyć, coś kupić - trzeba gdzieś wyjechać. Ja nie muszę tego robić bo w Rybniku są na tyle ambitne imprezy z różnych gatunków, nie muszę nigdzie wyjeżdżać. Chyba że w celach turystycznych. W Żorach nie ma ani porządnego kina, ani imprez, ani rozrywki, ani sportu... Sam wiesz bo tu mieszkałeś. Nic. Miasto które powstało tylko ze względów miaszkaniowo-sypialnianych i takie funkcje pełni do dzisiaj. Rano ok. 6-7 większość ludzi wyjeżdża z Żor, na ulicach pustki, nieliczni emeryci, bezrobotni, dzieci i ci którzy pracują na nocne zmiany. Potem ok. 16-17 powroty i nagle więcej aut, więcej ludzi... Wiem bo czasami przejeżdżam przez Żory. W godzinach południowych miasto wygląda tylko trochę lepiej jak Prypeć.

  1 8
 • ~ksiegowa 2015-11-16 18:09:42

  Arteks - jakoś nie mogę w to uwierzyć. W twoim idealnym mieście też są bezdomni? - http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,w-takich-warunkach-zyja-bezdomni-w-rybniku,wia5-3266-28721.html

  1 0
 • ~Laki Luk 2015-11-16 18:22:59

  ksiegowa: ja rozumiem że to ma być inwestycja "samofinansująca" się ale ktoś najpierw musi wyłożyć kasę żeby było za co wybudować zanim ci co mają to sfinansować się tam wprowadzą... dlatego pytam: ZA CO..? SKĄD TA KASA? i oczekuję pełnej i prawidłowej odpowiedzi....

  2 0
 • ~ksiegowa 2015-11-16 19:02:16

  Przy takim wkładzie własnym jaki ma miasto - działka 3ha - na pewno nie będzie problemu ze znalezieniem banku który sfinansuje budowę. Zabezpieczeniem będą budynki razem z gruntem. Czynsze na pewno będą tak skalkulowane żeby starczyło na bieżącą eksploatację, ratę kredytu i przynosiło jeszcze dochód ZTK. Jest mnóstwo ludzi których nie stać na zakup własnego mieszkania dlatego nie powinno być problemu z wynajęciem.

  0 2
 • ~pav 2015-11-16 19:03:31

  @Arteks. Az sprawdzielm czy na pewno pisze po polsku bo ty chyba nic nie rozumiesz z tego co pisze. Zory od zawsze mialy taka funkcje czyli mialego miasta sypialni/ bazy. Jako ze mieszkamy na slasku gdzie zageszczenie miast jest wieksze niz gdzies indziej doskonale spelnia ono swoja role. Komunikacja z innymi miastami jest bardzo dobra. Sa podstawowe rzeczy, sklepy, basen, kino, hala sportowa, park cegielnia ze skateparkiem, rynek. Nie kazdy ma ochote chodzic do galerii handlowej codziennie czy stac w korku przejezdzajac przez centrum. A teraz sobie wyobraz, ze kazde miasto w okolicy ma galerie handlowa, multipleks, stadion zuzlowy, basen ruda, itp. Myslisz, ze nie odbilo by sie to na Rybniku? Watpie. Poza tym dalej nie wyjasniles mi jak to mozlowe, ze wg ciebie z Zor wszyscy uciekaja a mieszkan i domow wiecej niz 20 lat temu w czasach wyzu? Zaciekle bronisz mieszkania w miescie i jak ci to pasuje to Twoja brocha. Ja wole malomiasteczkowe zycie jakie Zory oferuja i musisz sie z tym pogodzic. Wiem, ze ci bedzie z tym ciezko i na pewno boli cie, ze Twoje argumenty do mnie nie przemawiaja

  4 0
 • ~Customizer 2015-11-16 21:29:15

  @~ksiegowa Jeśli ZTK ma na tym zarabiać, to raczej nie będzie 30% tanszego czynszu w stosunku do ceny rynkowej najmu. Na pewno jesteś księgową?

  0 0
 • ~stefan 2015-11-16 21:58:22

  Podane wyliczenia są takie same jak zadłużenie Żor , świńskiego miasta , tego potworka architektonicznego na wiślance itp.Miasto już ma kredyty na kilkadziesiąt lat do przodu i bierze nowe na spłatę starych.Dla mnie takie pomysły to po prostu skandal.Każdy mieszkaniec , jego dzieci i wnuki są obciążone spłatą tych zobowiązań.I są to kredyty praktycznie niespłacalne ponieważ miasto nigdy nie będzie miało takich dochodów żeby myśleć o całkowitej spłacie.Więc będzie brało się nowe kredyty na spłatę starych.Jestem bardzo ciekawy o ile wzrośnie podatek od nieruchomości - z pewnością maksymalnie , albo opłata za wodę i kanalizację .Czynsze płacone przez mieszkańców miałyby pokryć koszty budowy.To mnie rozbawiło najbardziej.Czysta fantastyka.

  0 2
 • ~Arteks 2015-11-16 22:54:01

  @pav - spoko, to że lubisz życie małomiasteczkowe - masz do tego prawo. Nie mam więcej pytań do ciebie, nawet zaczynam cię rozumieć i szanować twoje poglądy. @ksiegowa - bezdomni są w każdym mieście. Zazwyczaj nie ma ich na wsiach bo nie mają tam gdzie "nocować". Natomiast chcesz dyskutować, a nie przeczytałaś dokładnie artykułu bo w nim wyraźnie pisze, że władze miasta nie skorzystają z oferty banku. Nie skorzystają bo... po 1) nikt im nie da takiego kredytu po 2) Żorom już niewiele brakuje aby przekroczyć dopuszczalne prawem zadłużenie, a co dopiero gdyby je zwiększyć o 150 mln zł - u ciebie księgowość to chyba tylko w nazwie. @stefan257 - też tak uważam, Żory to jedyne miasto w okolicy w którym władze w ogóle nie analizują co jest temu miastu potrzebne, a co nie, na co je stać, a na co nie. Tylko dlaczego mieszkańcy sobie na to pozwalają?

  0 8
 • ~drocer 2015-11-17 21:02:43

  Gestskoczka wróciłem. Pozdrawiam i cieszę się, że Twoim dzieciom sie udało. Cieszę się razem z Tobą że znalazłeś sposób na niepasienie (mówisz bangsterów). A pomimo Twojej dobrej woli pasłeś ich, przy tym nie swoimi pieniędzmi. Napisałeś '... przesyłali mi euro, ja je zamieniałem na złotówki i wkładałem na lokaty bo oprocentowanie było znacznie korzystniejsze tu...'. To Twoje 'tu' pozostaje dla mnie wielką tajemnicą. 'Tu' to znaczy gdzie, na giełdzie, w AmberGold, w akcje JSW czy w banku u 'bangsterów'? Jak sądzę ta ostatnia opcja była dla Ciebie najbardziej optymalna. Ad rem, napisałeś ' Po pierwsze jest to kredyt celowy', przeczytaj uważnie treść artykułu. Jest tam takie zdanie 'Pomysłodawcy'... lepiej skorzystać z innych możliwości, które istnieją na rynku komercyjnym...'. Zastanów się co to znaczy komercyjnym. To jest dokładnie ten sam rynek na którym lokowałeś pieniądze Swoich Dzieci. Działa jak działa, jak zawsze, lokujący jest niezadowolany z niskich odsetek, pożyczający jest niezadowolony z wysokich. Sam widzisz jak 'pasłeś bangsterów', nie za swoje pieniądze. Napisałeś 'i będzie spłacony przez tych co mają takie potrzeby' (moim skromnym zdaniem zapomniałes dodać ...i maja pieniądze). Pomysłodawca w ramach propagandy nie omieszkał dodać 'To inwestycją z myślą o ludziach, którzy nie mają zdolności kredytowej lub o tych, którzy mają obawy przed zaciągnięciem takiego zadłużenia'; pytam: kto będzie spłacał ten kredyt ? Obawiam się, ze Ty Gestskoczka też.

  4 0
 • ~drocer 2015-11-17 21:24:21

  Arteks, przepraszam. Nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka. Gestskoczka napisał 'banksterów' a ja głupi 'bangsterów' . Arteks wybacz więcej nie będę ;-)

  0 6
 • ~ksiegowa 2015-11-17 22:26:43

  Arteks - gdzie jest napisane że nie wezmą kredytu w banku? Mowa o tym że nie opłaca się brać z państwowego banku BGK tylko wezmą kredyt w banku komercyjnym.

  0 3
 • ~ol 2015-11-18 12:33:15

  Na przydział lokalu - mieszkania socjalnego w UM jest zapewne długa kolejka. To z myślą o nich będą budowane te mieszkania . Czyli zwyczajne bloki socjalne o lepszym standarcie niż na Kolejowej czy na Promiennej. To będą mieszkania dla uboższych czyli będzie trzeba spełnić jakieś kryteria. Warto wspomnieć, że w skład czynszu wchodzą opłaty woda, oc, kanalizacja, remonty np ocieplanie itp tp zastanawiam się z czego ściągną te 30% . Jeśli tak nie jest to sprzedajemy mieszkania, spłacamy kredyty i ustawiamy się w kolejce.
  bo kogo stać na spłacanie kredytu mieszkaniowego, spłacamy bo nie mieliśmy wyboru.

  0 3
 • ~gestskoczka 2015-11-18 17:17:05

  Witam Cię @drocer. Pozdrawiam i postaram się wytłumaczyć ze sprzeczności którą mi pokazałeś. Ja nie jestem ekonomistą, a emerytowanym górnikiem. Więc na banki staram się patrzeć pod kontem – co się bardziej opłaca. Zdaję sobie sprawę, że banki, i te komercyjne, jak i te tak zwane niekomercyjne (altruistów tam nie ma) obracają powierzonym pieniądzem by przynieść zysk przede wszystkim zarządom i mocodawcom. Nie lokowałem w innych banksterskich wynalazkach tylko na lokatach ze stałym oprocentowaniem, bo w chwili założenia lokaty potrafiłem wyliczyć odsetki. A lokowałem dla tego, że nawet na onych warunkach jest lepiej, niż trzymać je w skarpetce. W tym czasie dobrze orientowałem się w wysokościach oprocentowania lokat we wszystkich placówkach banków w Żorach. Z odsetek pokryło się sporą część kosztów remontu. Druga sprawa, z wypowiedzi prezydenta zamieszczonych w artykule wnioskuję, ze te mieszkania komunalne nie będą tanie, ale zważywszy że prywatny budowlaniec w koszty wrzuca dobry zysk oraz inne "nie przewidziane" wydatki, to te mieszkania powinny być tańsze. Czy tak będzie – zobaczymy. Tu powinna być aktywna Rada Miasta działająca w imieniu mieszkańców nie partyjnych interesów. Wierzę, że o ile powstanie spółka, to Miasto wnosząc do spółki grunty, będzie stać na straży interesów mieszkańców. Jak będzie zobaczymy. Nie rozumiem Twojego ostatniego komentarza. "Bankster", czy "bangster" – wsio ryba – jest to moim zdaniem określenie pejoratywne na część działalności banków.

  0 1
 • ~drocer 2015-11-18 20:01:04

  Zwróciłem Arteksowi uwagę na popełniony przez niego błąd. Sam je popełniam. Dlatego przeprosiłem. Na tym forum przeproszenie Arteksa to jak pocałunek śmierci. Pozdrawiam :-)

  5 0
 • ~ 2015-11-19 10:58:46

  Wszystkich proszę o przeczytanie porządku sesji rady Miasta. Jest tam wzmianka o działce gdzie mają powstać mieszkania. Tu chodzi o czystą fikcję- tak było z działką do PWiK . Zbliża sie koniec roku i trzeba domknąc budżet

  5 0
 • ~stefan 2015-11-19 22:46:19

  Brawo.Że też ja się nie połapałem w tym.Oczywiście to stary numer powtarzany każdego roku.Naprawdę szacun.

  2 0
 • ~drocer 2015-11-21 01:26:30

  Widzisz Arteks, bez Twojej obecności to forum zdycha. Szacun. Forumowicze nie czekają na argumenty, czekają jak dopieprzyć Arteksowi. Arteks, proszę nie umieraj :-) . Z częścią Twoich poglądów się zgadzam, Wiem, ten temat zaraz zdechnie i wypadnie do działu 'najczęściej ...'. Napisałem ponieważ zainteresował mnie tytuł , a właściwie podtytuł 'znamy szczegóły inwestycji'. Szczegóły ? Inwestycji ? Ja już nie mam żadnych pytań do Prezydenta Miasta Żory, mam krótkie pytanie do Prezesa ZTK - Panie Prezesie Zakładów Techniki Komunalnej Sp. z o.o. , jak Pan to sobie wyobraża. Z kim, za co, kiedy, po co... Najważniejsze pytanie, za co?
  Mnie osobiście, Panie Prezesie, polityka gospodarki odpadami podoba się. To działa. Budownictwo , a jeszcze komunalne...? Wskoczyłem na Wasza stronę internetową. Nie zbudowaliście nawet 'psiej' budy. Najbardziej mnie rozbawił cennik 'parkingów strzeżonych', cennik jest, gdzie te parkingi ? Przy całym szacunku dla Waszej instytucji 'nie idźcie tą drogą'

  0 0
 • ~jasnypieron 2015-11-21 07:10:15

  drocer...czy to nie Ty działałes kiedys w Gazeccie Żorskiej......a teraz wszyscy widzą, to co widzą???

  1 0
 • ~drocer 2015-11-21 08:29:48

  Nie, nie 'działałem'. Nie napisałem tam ani jednej literki. Uderz w stół a nożyce się odezwą.

  0 0
 • ~bestia_wojny 2015-11-21 11:33:47

  Nie wiem o co Wam chodzi z tą Radą Miasta. Są dwie uchwały - o sprzedaży do ZTK działki pod inwestycję oraz o podwyższeniu ZTK kapitału. To wygląda tak jakby Miasto dawało ZTK kasę na zakup działki czyli wygląda poważnie. Działka znajdzie się w spółce a pieniądze z kapitału wrócą do miasta poprzez sprzedaż - to ma sens. Nie rozumiem wielu z Was. Ktoś chce wybudować zajebiste mieszkania. Będą w nich mieszkali (jeśli się uda) ludzie tacy jak my. O co wam chodzi? Pewnie że muszą to skredytować, to jest oczywiste. Ale to kredyt na mieszkania dla Was, barany. No, może za wyjątkiem Arteksa :D To nie jest kredyt na jakieś muzeum ani marmurowe tudzież bazaltowe kostki brukowe w rynsztoku. To ma służyć mieszkańcom miasta. Pewnie że nie za darmo ale komuna już się skończyła. A niektórzy zachowują się jakby ktoś chciał zniszczyć osrany przez psy trawnik który nikomu jest niepotrzebny.
  A jeśli chodzi o parking to zdaje się że przed siedzibą ZTK na Okrężnej wyrósł kilka miesięcy temu płot, szlaban, budka parkingowego oraz reflektory, na placu stoi mnóstwo samochodów i wygląda to na parking strzeżony jak byk? Nie wjeżdżałem ale cóż to miałoby być innego?

  5 0
 • ~jasnypieron 2015-11-21 20:33:06

  no i się odezwałeś.....(pozostała mało prawdopodobna opcja, że któś się podszył...)

  4 0
 • ~Arteks 2015-11-22 12:56:35

  @bestia_wojny - tylko w Żorach dokonuje się wirtualnych transakcji typu np. że miejska spółka Nowe Miasto za miejskie pieniądze kupują pływalnię, miejskie wodociągi za miejskie pieniądze kupują teren pod galerie handlową której jednak nikt nie chce wybudować, a ponieważ ZTK "jeszcze nic nie kupiło" to teraz kupi od miasta, oczywiście za miejskie pieniądze(!) teren pod bloki... A wszystko po to aby zamknąć budżet i nie przekroczyć górnej bramki zadłużenia... I wszystko jasne. I po co ta dyskusja jak z tego i tak nic nie będzie poza tym artykułem i wizualizacją?

  0 8
 • ~bestia_wojny 2015-11-22 13:24:40

  Myślałem wcześniej że to zła wola ale Ty Arteks zwyczajnie gupi jesteś ;) Powtórzę więc jeszcze raz. Miasto daje spółce kasę - powiedzmy bańkę. Spółka za tę bańkę kupuje od miasta grunt pod inwestycję. W efekcie grunt jest w spółce a bańka pozostaje w kasie miasta. Nieruchomość zmieniła właściciela więc transakcja jest rzeczywista a nie fikcyjna jak szeleścisz. Po stronie kasy miasta jest minus milion na podwyższenie oraz plus milion ze sprzedaży nieruchomości. Czyli w ostatecznym rozrachunku miasto nie wydaje pieniędzy tylko przekazuje nieruchomość. No i w odróżnieniu od Ciebie ja uważam że ta budowa jednak będzie realizowana. Pogadamy za rok :)
  I jeszcze jedno. Skoro uważasz że ta dyskusja jest niepotrzebna jak napisałeś - to po prostu idź stąd i dyskutuj gdzie indziej, z kimś innym i o czymś innym.

  6 0
 • ~drocer 2015-11-22 23:04:49

  ~bestia_wojny, opatentuj to. Świetne. Będziesz milionerem. Wszyscy ministrowie padną przed Tobą na kolana i będą błagali o następne perpetuum mobile finansowania inwestycji. Na próbę taką operację finansową zaproponuj swojemu szwagrowi. I podziel się wrażeniami. Dokąd Cię wysłał ?

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 1530